Održavanje oštrice od karbonskog čelika

Radiano
Kamisori

Re: Održavanje oštrice od karbonskog čelika

Post by Radiano » 10 Sep 2014, 18:05

Ja imam ovaj accusharp i zadovoljan sam za ono što mi treba, isto kao i naftas. Napominjem da nemam kamen niti ga znam koristiti.
Whenever I go to shave, I assume there's someone else on the planet shaving, so I say, "I'm gonna go shave, too."
Ne auderis delere orbem rigidum meum!
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 10 Sep 2014, 18:32

MRKI wrote:http://www.replikart.com/ostraci-i-brus ... strac.html

Što je s ovim? Znam da ga je naftas hvalio. Izgleda povoljno.
Accusharp nije za oštrenje, već za održavanje oštrine. Ako se nož skroz zatupi oštrenje na kamenu je jedino rješenje.
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
MRKI
Student brijanja

Post by MRKI » 10 Sep 2014, 19:04

Mislim da će biti kamen jer bi ionako htio naučit oštrit dobro na kamenu.
I refuse to join any club that would have me as a member.
Groucho Marx
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 10 Sep 2014, 20:23

MRKI wrote:http://www.replikart.com/ostraci-i-brus ... strac.html

Što je s ovim? Znam da ga je naftas hvalio. Izgleda povoljno.
Sranje - bježi od toga! Hoćeš naučiti novu vještinu - oštrenje noža, onda DC4 ili KAMENJE.
Namjerno nisam napisao u jednini jel osobno nisam našao jedan jedini kamen na kojem mogu i naoštriti nož i ugladiti oštricu. Za to treba barem dva kamena.
DC4 je, još jednom - osvjedočeno, najbolje rješenje za oštrice do desetak cm (a da se ne radi o dobrom kamenju!!!).
Nabavi i strop - obiđi šustere i nabavi si nekoliko komada različite kože.
Nabavi Al-oxid i Cr-oksid i tretiraj stropove - fenomenalna stvar (jedan tip - kvalitetan Cr-oksid traži u trgovinama slikarskom opremom pošto se isti koristi u izradi vrlo specifičnog zelenog slikarskog pigmenta)!
I još nešto, nabavi MEKANU podlogu za miša (one starije podloge od 5 mm, mekane), na nju stavi vodobrusni papir visoke gradacije i takav "brus" koristi za noževe sa frown ili recurve oštricom jel će papir na takvoj mekanoj podlozi održavati stalan kontakt sa oštricom,a što je praktički nemoguće kvalitetno izvesti na ravnoj i krutoj površini standardnog brusnog kamena (eto ti još i taj tip vrijedan ćevapa :wink: ). Naime, navedene oštrice je jako zeznuto izvući na ravnim brusnim površinama - ukoliko ne koristiš Spiderco Sharpmaker - a isti alat nije baš za konveksne bevele (no tu sada ulazimo u geometriju oštrice...). Kada mi dobro naoštriš recurve oštricu konveksnog bevela, onda ću ja tebi platiti ćevape :wink:
Oštrenje noževa (ili bilo kojih oštrica) je vještina i treba je savladati - uz malo volje i truda te pokojeg dobrog savjeta sa jubitua i from yours truly, to ti nebi trebao biti neki problem.
Upri i javi kako napreduješ :thumbs:
P.S. Kamen je ZAKON stvar, ali opet - Opinel ima frown oštricu, i to naglašeno, a frown i recurve oštrice predstavljaju izazov za ravno kamenje. I da - u potpunosti izbrusi i izravnaj brusni kamen - koji god da imaš.
MRKI
Student brijanja

Post by MRKI » 10 Sep 2014, 20:59

Ćevosi su u igri. Fala care. :thumbs:
I refuse to join any club that would have me as a member.
Groucho Marx
davor_vfr
Student brijanja

Post by davor_vfr » 10 Sep 2014, 22:00

Adept wrote:
MRKI wrote:Najbolje za oštrenje?
1 - Falkniven DC4 - ubjedljivo najbolja stvar za sve oštrice do 10 cm. Ja svog imam godinama i nebih ga mijenjao nizašto...
Imam ga i ja i također ga ne bi mijenjao nikad. Njega i svoj EDC nožek uvijek imam sa sobom.
Nemoj niti razmišljati o nečemu drugom.
.
..
Ručno kovane britve
http://instagram.com/dmblade#
Majest
Britva

Post by Majest » 10 Sep 2014, 22:54

Pretpostavljam da je DC4 dobar i za obične kuhinjske noževe i Victorinox EDC? Dosad sam pokušavao oštrit na keramičkim tanjurićima i šalicama za kavu, tek tolko da dobijem neki osjećaj oštrenja.. rezultati su bili odlični, od tupog kuhinjskog noža do oštrine rezanja dlaka na ruci.. :mrgreen:

EDIT
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 10 Sep 2014, 23:48

Majest wrote:Pretpostavljam da je DC4 dobar i za obične kuhinjske noževe i Victorinox EDC?
Je, izvrstan je i za njih (ukoliko ne misliš na neku kuhinjsku nožekanju od 30 cm oštrice) :thumbs:
Pogotovo za SAK - rijetko što izađe na kraj sa "žvakastim" stainlessom kao dijamantna strana DC4 - keramička strana doslovno uglanca rezni rub i to je to :wink:
Post Reply

Return to “Ćakula”