Occam's Razor iliti zašto više ne koristim Mach3

Post Reply
terlisimo
DE

Occam's Razor iliti zašto više ne koristim Mach3

Post by terlisimo » 17 Apr 2010, 06:18

Zašto ste ovdje i zašto koristite vaš SE, DE ili britvu a ne Mach3 ili nešto slično?

Postavio sam pitanje sebi i malo se zamislio. Evo što sam zamislio:

Mislim da Mach3 je genijalan izum. Uz pomoć njega mogu bez posebne pripreme postići BBS u roku od 10 minuta. U roku od 3 minute mogu bez straha od ozljede sastrugati lice i izgledati pristojno na sastanku na koji bih zakasnio ili došao neobrijan da imam samo britvu. Prije nego što sam otkrio Mach3, MRZIO sam brijanje. Baš mrzio. S pojavom Mach3 brijača brijanje mi je od pokore postalo samo jedna od onih dosadnih kratkih radnji koje su gotove za 5 minuta, poput rezanja noktiju ili odlaženja na WC. Za brzo i bezbrižno brijanje, Mach3 je car.

Brijanje britvom u početku je sve samo ne kratko i bezbrižno. Ok, po riječima starijih forumaša mogu očekivati komparativne rezultate u roku od par mjeseci. No sumnjam da ću se ikad obrijati britvom tako dobro i tako brzo kao s Mach3 brijačem. Možda može biti jednako dobro no sumnjam da može biti bolje - BBS je BBS, nema boljeg, a s Mach3 to mogu postići.

Siguran sam da i SE/DE brijači po kvaliteti brijanja ne zaostaju za britvom a opet daleko su jednostavniji za uporabu i održavanje.
Ipak, iz nekog razloga sam odabrao baš britvu. Kako to? Hm. Da vidimo.

Razlog prvi: Ekonomičnost

Mach3 je i skup i nije. Kroz 4 britvice prođem u roku od mjesec dana. Nekad su koštali oko 50kn, sada bliže 100kn. Recimo da je 100. To fakat nije velika lova i ne smeta me dati toliko za osobnu higijenu. Potrošim više na gluposti.
Ono što me užasno iritira je što 3 komada pleha i malo plastike NE MOGU KOŠTATI 25 KUNA PO KOMADU, AAAAA!

Članak vezan uz temu: http://www.dailymail.co.uk/news/article ... -each.html

Marža od 4500% ? Halo? Ozbiljno?!?? :) Ma daaaaaaaj.
Pošto sam u duši hipi komunjara, ovakvu trgovinu smatram prevarom i odbijam sudjelovati u hranjenju čitavog lanca parazita koji se bogate na tome. Radije bih da se tih 24,50kn potroše na nešto društveno korisnije, tj. nešto što će učiniti svijet boljim a ne gorim.

No na kraju, mogu racionalizirati i reći "ma šta me briga, pušim i veću kitu na drugim stvarima a 100kn mjesečno mi nije nikakav problem". Što je zapravo istina.
S britvom, u usporedbi, i nisam u nekom plusu. Pogotovo ne prvih godinu-dvije; do sada sam potrošio oko 2000kn a nije me još primio MAD - imam 1 sapun, jednu četku koja je starija od mene, strop i 2 britve.

Rekao bih da moj ekonomski razlog je više stvar principa nego brojki. "Ne bu mene niko jebal."

Razlog drugi: Ekološki

Ovo mi je dosta bitna stavka. U svakodnevnom životu nastojim biti štedljiv prema energiji, prirodnim resursima i obazriv prema okolišu. Ne zato jer sam škrtac nego mi se čini bahato i neodgovorno ne ponašati se tako. Jako me smeta ova poslijeratna (WW2) ekonomija koja promovira brzo zastarijevanje i bacanje "starih" proizvoda. To predstavlja nemilosrdnu eksploataciju ljudskih i prirodnih resursa, sve u svrhu bogaćenja. Da ne pričam koliko smeća ovakva ekonomija stvara.

Britva je u ovom pogledu car. Količina ambalaže i smeća nakupljena stalnim korištenjem britve je praktički nula.
Ali, budimo realni, sitne Mach3 britvice sasvim su mali dio vreće smeća koju smetlari periodički pokupe ispred moje kuće.

Tako da opet, ovaj razlog mi je više stvar principa nego neke opravdane realne potrebe.

Razlog treći: Ono nešto

A ovo je zapravo razlog zašto pišem sve ovo. Usudio bih se reći da većina nas ovdje bi ovom razlogu dala najveću težinu.

Što je za vas taj osjećaj? Kako ga definirati? Odakle potječe? Nad ovime sam se malo dublje zamislio. Evo što:

1) Britva je jednostavan alat.
Jednostavnost je kvaliteta koja nam je privlačna. Jednostavne stvari lakše razumijemo i preferiramo iz više razloga, npr. stvari koje imaju manje dijelova rjeđe se kvare. Već prvi pogled na britvu govori nam da tu nema baš mnogo stvari koje se mogu pokvariti i da može dugo služiti svojoj svrsi. U skladu s time, automatski ju percipiramo kao vredniju, za razliku od nečeg što periodički kupujem u lokalnom dućanu i nakon toga bacam.

Netko je uložio vlastito znanje i trud da britvu učini takvom a pošto se ne baca nakon uporabe, s tim predmetom stvaramo nekakav prisniji odnos.
Occam's razor, oliti najjednostavnije rješenje često je i najbolje.
Mach3, pa čak i SE/DE brijači ne posjeduju tu neku privlačnost jednostavnosti.

2) Britva je lijep i elegantan alat.
Ovo zapravo ide uz prvo. Jednostavnost, elegancija, ljepota. Formula za uspjeh. Kao najbolji primjer naveo bih Apple-ov iPod. To je (barem u početku bio) najskuplji mp3 player i najsiromašniji mogućnostima a ujedno je najprodavaniji. Kako?!? Tako što osvaja svojom elegancijom. Hmmm kako neobično. Mora da ima nešto vrijedno u toj eleganciji. Bila ta vrijednost stvarna ili prividna, očito utječe na nas.

3) Brijanje britvom zahtijeva vještinu.
Zašto nam je ovo važno? Na prvi pogled ovo je kontra-intuitivno i u suprotnosti s tvrdnjom o jednostavnosti. Međutim, znanje i vještina su vrline koje su svim ljudima podsvjesno privlačne. Ako steknemo neko novo znanje/vještinu, vredniji smo sami sebi u vlastitim očima a ponekad i u očima drugih. Ako se znadeš obrijati britvom, dobivaš malo na ugledu :)

4) Britva je AUTENTIČNA i PRAVA.
Zapravo ne samo britva. Sve o čemu pričamo na ovom forumu.
Tvrdim da svi ovdje se palite na ovo više od svega :)

Primjeri:

Četka od AUTENTIČNE svinjske/jazavčeve dlake a ne sintetičkog polimera.
PRAVI brus od PRIRODNOG kamena je nekako... veći gušt od umjetnog... koji je opet "praviji" od dijamantne ploče.
PRAVI sapun, ručno rađen kako ga već posljednjih 200 godina radi neka obitelj iz PRAVOG, STAROG grada Londona, čuvan u PRAVOJ drvenoj posudici, a ne neko sintetičko govno iz industrijske limenke.
Aftershave od isključivo PRIRODNIH biljnih ekstrakata.
PRAVI muškarac brije se s ______ (da li bi itko ovdje upisao Mach3 ili električni brijač? :) )
STARI brico, zanatlija, radi to isto kao i prije 40 godina.

Jesu li sve ove stvari uistinu bolje samo zato jer su starije ili tradicionalne?
Ponekad si čak i dozvolimo priznati da radimo stvari na neoptimalan način, čisto zbog vlastitog gušta.
Odakle taj gušt? Ta fascinacija pravim, autentičnim i često starinskim stvarima/običajima?
Da li su naši djedovi guštali u tim stvarima kao mi danas? Ili im je to bila neizbježna svakodnevnica pa o tome nisu ni razmišljali?
Da li su i oni se držali nekih starijih navika/običaja svojih djedova na sličan način kao i mi danas? Ili smo ih mi izmislili zato jer nam nešto nedostaje? Nekakva... autentičnost u životu?
Odakle te pobude? Hm. Imam neke ideje o tome.

Danas se sve događa jako brzo, kažu ljudi. Živimo brzo. Mnogima od nas je čin brijanja ekvivalent meditacije, trenutak mira koji želimo sami za sebe prije nego što uskočimo u eklektični kaos svakodnevnice (možda pričam samo za sebe :) )

Kad stanem pred ogledalo i otvorim britvu, stanje svijesti mi se malo promjeni. Najednom više nisam toliko izgubljen u vlastitim mislima jer dio svijesti moram posvetiti goloj oštrici kojom mašem oko lica i očiju. Sve ostalo je deprioretizirano i na čekanju. Život je jednostavan na trenutak. Tu sam ja, komad hladnog čelika u mojoj ruci i miris sapuna koji miriši na prošla vremena kada je svijet bio jednostavniji (ili barem si ja tako to uobražavam).

Jedna zanimljiva stvar koju sam primjetio kod sebe je da sve manje i manje slobodnog vremena provodim uz računalo. Ljudi me pitaju u čudu, što mi se dogodilo, budući da sam u društvu uvijek bio poznat kao nekakav computer geek. A ono što im pokušavam reći je da mi on-line socijalizacija više nije dovoljno... autentična :) Nakon barem 8h sati dnevnog obaveznog buljenja u ekran, stvarno nemam živaca još i nadomještati druženje kroz nj. Osjećam kao da me sva ta tehnologija distancira od... nečeg. A sve ove "prave" i "autentične" stvari kao da me drže da ne odlebdim dalje od tog... nečeg.

Možda su tu samo neki životinjski instinkti u igri. Možda podsvjesno želim ubijati divljač naoštrenim kamenjem i mirisati krv lovine a u stvari sjedim u klimatiziranom uredu i TIPKAM u neku bizarnu napravu koja prikazuje složene svjetlosne signale. Poslovni sastanci, ljudi s kravatama, ponude, piloti, mailovi, komunikacijske vještine, brdo poslovnog žargona koji se ponekad čini kao sam sebi svrha i... to bi trebao biti moj ekvivalent dovlačenja dinosaurove šunke? Oprostite, ali koji kurac?!? Mi smo životinje, ovo nije naše prirodno okružje. Možda moderan stil života zatomljava neke nagone u meni te moja podsvjest traži neki nadomjestak ili barem ispušni ventil.

Hm. Da li je ovaj današnji stil života nagovještaj budućnosti kojoj se ne mogu/želim prilagoditi ili smo svi kolektivno zabrijali na krive stvari koje se ne mogu dugoročno održati te moraju rezultirati nekim uništenjem i ponovnim rođenjem?

Kao i uvijek, odgovor je sigurno negdje između dva ekstrema.

Šit, 6 ujutro je i opet sam zabrijao na egzistencijalizam. A i sve ovo se oteglo mnogo dulje nego što mi je bila namjera.
A eto, tak... zapravo nemam konkretna pitanja na koje bih želio vaše odgovore, htio sam samo verbalizirati neke svoje misli i podijeliti ih s vama. Komentari i viđenja iz druge perspektive su dobrodošli.
Ako se nekome filozofira, uvijek sam za raspravu. Ali ne ovdje... negdje na pravoj pivi. U mjestu s autentičnim debelim drvenim klupama ;)

lp,
Terl
inemet
Mach III

Post by inemet » 18 Apr 2010, 22:34

Au čoveče, dođe mi da te citiram na svom blogu :)

Slažem se sa tobom i mogu da potvrdim da je verovatno jednina prava vrednost ovog hobija tih npr. 45 min posvećenih samom sebi :)
O vrednosti toga sam probao da napišem ovde :

http://www.savrsenobrijanje.com/brijanj ... alizacija/

Ono što drži ljude zalepljenim za ovo je ona fora sa video igricama: svaki put kada počneš očekuješ da ćeš dobiti bolji rezultat (uvek ima mesta da se usavrši tehnika i probaju nove komponente ;) )
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 21 Apr 2010, 10:05

Pa dobro ljudi koji vam je? U četiri dana samo jedan komentar na ovakav post!!!! Pa zar ne vidite da čovjeku treba pomoć. Zar vam treba bolja poruka? A kada sutra sa svojom ledeno hladnom oštricom napravi neko sranje, mi kao kolektiv ćemo reći kako nismo ništa primijetili, kako nam ništa nije ukazivalo na prijeteću opasnost, kako je bio poput nas drugih, običan čovjek iz susjedstva... A hoćemo li moći pogledati u oči svom djetetu, znajući da i mi imamo tajni predmet obožavanja, savršen u svojoj jednostavnosti i prokleto oštar (osim mojih prokletih britvi, ali to je jedna druga tužna priča...). Hoćemo li moći okrenuti glavu kao da se ništa nije dogodilo i vratiti se brijanju onim predmetom sa brojem 3 na kraju. Hoćemo li moći?
Ovaj post me zabrinuo. Pa mi se od običnog lamentiranja o najobičnijem uklanjanju dlaka pretvaramo u pokret. Za početak u Zen-brijanje, a potom kada prikupimo dovoljno sljedbenika, tko zna, možda i u pravu sektu. Naznake ovisnosti kod nekih od nas već se naziru (ma što naziru, bolesni smo), a tko zna što tek slijedi.
Možda da našem prijatelju uskratimo pristup ovim stranicama na određeno vrijeme? Ili da mu savjetujemo da se neko vrijeme brije električnim aparatom? Ili da možda samo čekamo i vidimo kako će to završiti? ...ali opet strah me, jer egzistencijalizam u kombinaciji sa britvom ne može dobro završiti ... ali dobro, vidjet ćemo ...:wink:
Post Reply

Return to “Brijački aktivizam, promišljanja&modus vivendi, moto/brijačica/brijač dana, početci, razni AD-ovi...”