Je li se vaš otac/djed brijao klasično

Post Reply
Beco
Kamisori

Je li se vaš otac/djed brijao klasično

Post by Beco » 28 Apr 2016, 10:08

Interesira me jeste li zanimanje za klasično brijanje pokupili od starijih generacija? Pošto se većina baby boom(40-55 godište) generacije brije plastikanerima i pjenom iz limenke ili električnim brijačima-barem prema mojem iskustvu. Zato mi je malo je čudno zašto je narastao interes za klasično brijanje i razmišljanje mi ide do toga da smatram da je 80% te stvari samo hipstersko pomodarstvo,možda ne kod nas ali u svijetu sigurno.

Djed mi se brijao open comb Soluna brijačem ali se ne sjećam da je koristio četku i kremu nego pjenu iz limenke
Otac je neko vrijeme u osamdesetima koristio plastikanere a onda prešao na električni brijače koje i danas koristi i sa dozom skepse pa čak i sprdnje gleda na to da se ja brijem sapunom i četkom.

Mislim da smo mi koji se brijemo klasično preskočili jednu generaciju
Adept
Steven Hawking brijanja

Re: Je li se vaš otac/djed brijao klasično

Post by Adept » 28 Apr 2016, 10:25

Dobra tema :thumbs:
Meni se djed brijao sa nekim DE-om (ne znam točno sa kojim), a otac mi se brijao sa svim i svačim (i DE i plastike).
To nije imalo nekog utjecaja na mene. Ja sam jednostavno retro tip i kod mene je to, kada sam o brijanju počeo razmišljati, prevladalo - iako sam, naravno, počeo sa raznoraznijem plastičnim sranjima.
Moji sinovi neće morati prolaziti tu plastičnu fazu i imati će jednu značajnu prednost u samom startu. To me čini podosta... sretnim...
Siguran sam kako je to vanka postalo dobrim dijelom hipsterska furka, no to me ne smeta. Smeta me kada od tih i takvih raznoraznih velikih brijača pročitam kako pričaju i pišu napamet o stvarima o kojima veze o vezi sa vezom nemaju i predstavljaju se kao vrhunski znanci, a iz orbite se vidi kako to nisu, pače... Smeta me kako se na takav način postavljaju hype-ovi i trendovi, a sve temeljeno na trenutnom hiru. No, to je u ovo doba informatičke povezanosti sasvim normalna stvar...
Mislim kako je ova naša mala, ali rastuća, zajednica mjesto okupljanja istinskih zaljubljenika, i to je ono što mi daje elana i što me veseli :headband:
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 28 Apr 2016, 10:30

Moji su se i stari i dede brijali s DE i cetkicom i kremom.. ne znam detalje jer me to tad nije zanimalo. Sad su na nekim gillette novijeg tipa i pjeni iz limenke. Moj interes je od malih nogu bio za ostricama, nozevima itd pa me to dovelo do britvi i klasicnog brijanja.. mislim da je to ovim generacijama prije bilo bitno otprilike koliko i nama s cime brisemo guzu

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
007
Student brijanja

Post by 007 » 28 Apr 2016, 12:22

Nono mi se brijao električnim Philipsom mislim... A ja sam obožavao kad bi se on brijao, gledati ga i čekati kad će meni dati dozvolu da se obrijem njime! Ona mješavina straha i uzbuđenja! :D
Kad sam se počeo brijati, zato sam odmah poželio nešto na struju. Ali jednostavno nisam to podnosio. odnosno moja koža nije za to.

Tata mi se dugo brijao sa mislim Schick Platinumom (ili nekim njegovim klonom) godinama. bezuspješno ga pokušavam pronaći a ni on ne zna gdje je završio. ali bi trebao biti "tu negdje". :D Zadnjih godina prešao je na Mach nešto-nešto i limemku sa gelom/pjenom. Kaže da mu se ne da više zezati sa žiletima. Ali bi možda probao britvu. :D

I da... još ima neku čudnovatu četkicu koju još uvijek koristi. Mislim da je neka svinjica... Ali baš ono čudana...

A ja sam nakon 100 godina što sam želio probati klasično brijanje, napokon prešao Rubikon. I sada uživam... Guštam...
I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
markjo
DE

Post by markjo » 28 Apr 2016, 12:42

Nono #1 se brijao sa DE gillette TTO kojeg i dan danas koristim tu i tamo.
Nono #2 se brijao britvom koju nažalost ne mogu koristiti zbog lošeg stanja
Sad oba koriste električne jer ne smiju ništa ošto zbog opasnosti od porezotina (antikoagulacijska terapija).
zahvaljujući njima imam hrpu vintage zalihe lamica, tabac sapune i 2 (meni) dobra brijača.

Tata se oduvijek brijao sa plastikom i danas kad me vidi da ja vučem četku i sapune govori mi da su to stare pizdarije. :vidiga
ender2811
DE

Post by ender2811 » 28 Apr 2016, 21:31

Kod mene su se oba dida brijala s DE brijacima. Prvo brijanje iceg u zivotu bilo je brijanje podlaktice lijeve ruke s didinin brijacem. Mislim da mi je bilo 9 godina. Krema je bila Palmolive, četkica No Name, a lamica Wilkinson. Ožiljak se jos nazire :)
Ni jednog dida nisam bas cesto sreta s bradom duzom od dva dana, dok oca pak nikad u životu nisam vidio obrijanog osim na fotografijama.
Poticaj da nabavim DE je bio razgovor s didom prije valjda 5 godina.
Stari je tad ima 81 godinu, pitam ja njega kolko cesto se brije. Kaze on svaki dan. S obzirom da sam do tad znao samo za mach 3 (i prethodne iteracije od kojih je jedina OK bila Sensor excell sa 2 ostrice) pitam ja pak njega kako se moze brijat dan za danom, pa to čupa, peče, boli, pokora, mucenje. A on me gleda i nije mu jasno o cemu ja to pricam :dunno Par dana nakon toga kupio ja sebi onaj crni Wilkinson, probao, pomislio hmm ima u tome nesto. Obrijao se i sutradan i gle cuda, ugodno brijanje jednodnevne brade :headband: I onda je to polako preraslo u ovo.
Hipsterskog preseravanja definitivno ima, mada ne tu kod nas. Bar ga ja ne primjecujem.
Ja cu priznat recimo da se britvom brijem jer mi je to cool. Ne gnjavim sve oko sebe s tim i ne pokusavam svima objasnit kako je brijanje britvom jedini ispravan nacin, ali za mene postoji tu jedan cool factor koji je bitan dio cijele price. U rijetkim prilikama kad razgovaram o tome s nekim tko nije wet shaver, pa kad me pitaju zašto se brijem britvom, budem iskren pa kažem, zato sto mi je to cool.
It's always funny until someone gets hurt. Then it's just hilarious.
miha
Kamisori

Post by miha » 30 Apr 2016, 20:28

1 koristio britvu (u losem je stanju) a drugi DE brijace (imao je 1 Gillette Ballhead i nekog Ceskog od aluminija)
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 03 May 2016, 09:53

Brijanje svog pokojnog dida (djeda po oocu) sam opisao davnih dana... On je bio "ishaban" čovjek koji je cijeli svoj život radio teške fizičke poslove. Brijao se dva puta tjedno, a nedjeljom je to bio cijeli ritual (barem sam to ja tako doživljavao). Brijao se britvom (Niazi) koju ja još uvijek imam, ali je i ona poput njega ishabana, tako da ju rijetko koristim. Kako ga se sjećam starog, onda je već i lošije vidio, pa bi se ukoliko je bilo lijepo vrijeme brijao ispred kuće na otvorenom, a nakon brijanja bi išao na misu. Ne znam to opisati, ali meni su ta njegova brijanja ostala prilično uklesana u memoriju.

Moj nono (djed po majci) se brijao DE brijačima i nije imao nekog utjecaja na moje brijačke svjetonazore.
Ragnar123
Kamisori

Post by Ragnar123 » 24 Feb 2017, 16:36

Pokojni djed i pokojni otac su se brijali klasicnim double edge brijacima sto je mene 20 godisnjaka fasciniralo i u posljednje vrijeme nagnalo da se i ja brijem klasicnim nacinom,jos uvjek imam ocev brijac inace se brijem shavettom i namjeravam tako nastaviti ma da je mojim ukucanima to cudno al nema veze tek sam poceo,sjecam se svega otac je bio zidar te radio tezak posao kao mali gledao bih ga kako se brije koristio je aftershave ralon taj specifican miris se tesko zaboravlja dan danas imam i njegovu niveta cetku djedova oprema je u njegovoj kuci e djed to je djed s majkin otac on je bio bas moglo bi se reci veci ljubitelj klasike ako mogu objaviti sliku ocevog brijaca da vidite bilo bi super.Pozdrav svima :cheers2
Stay sharp my friend :shaving:
cybershaver
Kamisori

Post by cybershaver » 24 Feb 2017, 18:07

Naravno da mozes ;)

Poslano sa mog NEM-L21 koristeći Tapatalk
Točionik je izvor života.
Ragnar123
Kamisori

Post by Ragnar123 » 24 Feb 2017, 20:38

Image

Evo ga to je to :cheers2
MRKI
Student brijanja

Post by MRKI » 24 Feb 2017, 20:43

Soluna. Brijač naših djedova.
I refuse to join any club that would have me as a member.
Groucho Marx
Ragnar123
Kamisori

Post by Ragnar123 » 24 Feb 2017, 20:49

MRKI wrote:Soluna. Brijač naših djedova. Image
Da Mrki probao sam ga par puta i super je sad stoji samo za uspomenu ovo je pokojnog oca brijač :cheers2
perpetum
Shaveta

Post by perpetum » 26 Feb 2017, 11:38

Djed se brijao sa DE brijacen .Kao klinac sam ga gledao u ogledalo kako se brije s tim cudom .
Otac se brijao sa elektricnim pa sa konfecijom da bi mu ja uvalio astre i onaj crni wilkinson .
Eto svi u de brijacima .
Btw !
Kum mi je otisao kod staraca na GO ima 3 vintage DE brijaca oni to koriste za brijanje svinja kod klanja .

Reko sam mu da mi poslika sva 3 pa cu tu postati slike koji da mi donese, ako se sjeti .
Likvor
Shaveta

Post by Likvor » 26 Feb 2017, 11:42

Sad kad poslika ta tri brijača skupa s Tabacom da lakše čekinje odu :D
Post Reply

Return to “Brijački aktivizam, promišljanja&modus vivendi, moto/brijačica/brijač dana, početci, razni AD-ovi...”