Kako su to radili naši stari...

Sve o brijanju britvom
napoleon
Student brijanja

Kako su to radili naši stari...

Postby napoleon » 25 Apr 2009, 16:58

Evo, kako je ovo hobi koji se bavi "zamrlim" načinom brijanja, onako kako se brijalo prije 30+ godina, zanimala su me vaša iskustva.
Ovo je jedan jebeni post (sa straight razor place), ono na što ciljam:

Hi !

My father was born in 1903 and shaved all his life with a straight razor, he died at 78.
He had only had one stone, a Swaty marked :

FRANZ SWATY
WAHRING BEI WIEN
(AUSTRIA)

I saw him use it once in all my life (I was around 6 or 7) he then told me that he used it once or twice a year and only gave 5 to 6 laps using shaving cream as a lubricant.

He had 3 razors. A King Cutter - a Red Point 917 (marked Anton Wingen Jr) and a Carl Rader 87.

I never saw him use anything but the Carl Rader and he shaved every day. He also had only one hanging strop and he only rubbed it with his hands to maintain it (he may have put shaving lather on it from time to time, I'm not shure anymore).

In his 70's he felt his strop was too slick, so he simply turned it over (it was the same leather throughout).

Just to show that shaving with a straight razor doesn't need to be complicated. We (I at least) just complicate things for fun).

I'm now 55, I still use only the Swaty (which is still in mint condition) and still does a great job and to my knowledge has never been lapped. I also have a C-MON barber hone I bought 1976 (I wrote the date March 15, 1976 in the cover of the box). I used it only a couple of times, I don't like it very much.

And BTW, I prefer the Red Point.

Nice day to you all !

Vaša iskustva? Linerlock, ti si napisao:

Brijati s pravom britvom sam se počeo nakon savjeta jednog starog i pravog brice kakvih više nema koji mi je na moj upit kako da riješim problem jako osjetljivog lica i jake dlake jednostavno odgovorio - "Brij se britvom i pravim sapunom. Evo ja ću te naučiti!"

Ima li kakvih priča o tome kako je taj stari brijao, što ti je rekao... Stvarno bih voli čuti.

A i ti Robert, znam da si pričao da su kao brusni kamen koristili nekakav potočni kamen (iz potoka). Ajde ponovi to za sve na forumu.

Ja osobno ne bih znao ništa napisati. Stari se brije cartrige razorima od kad su izašli (u početku sa DE-om, ali je prestao. Ono, on se poreže sa mach3, možete si zamisliti što si je radio sa DE-om. Misli da sam lud kaj to radim). Njegov djed se brijao elekrtičnim od kad su izašli.
Jedino što znam, je da se mamin stari brijao britvom. Naime, mjesec dana prije nego sam se počeo zanimati za britve, ona je bacila (! :evil: !) dedin set za brijanje. Drvena kutija, sa britvom, ogledalom i remenom. Do kraja životaću žaliti. Sjećam se kao mali (onako 3-4 godine) da je radio pjenu u šalici tako da je vjerojatno koristio i četku, za brijanje ne znam što).

Toliko od mene, čekam vaša iskustva. Mogu biti i iz druge, treće, desete ruke

:)

linerlock
Mach III

Postby linerlock » 25 Apr 2009, 21:09

e potpuno sam zaboravio na taj post... sad mi je zao sto nisam uzeo i taj kamen kad je bio na Aukcije.hr
inace bih rado pisao, ali nemam vremena sad, dajte mi jedno mjesec dana i onda cu se raspisati
zivjeli

durden
DE

Postby durden » 16 Nov 2010, 16:17

moj otac se brijao DE britvicom dok sam još bio mali,kasnije je prešao na ove jednokratne i sad koristi one iz mullera,10 komada za 15,90

ima stari DE aparatić koji je onako dosta zapušten

al se sjećam starog susjeda,koji mi je bio poput djeda,kad se brijao britvom,prije brijanja ju je oštrio na remenu,pa procedure izrade pjene

imao je nekakvu metalnu posudu za sapun,koristio je nekakav kockasti sapun,bez nekog posebnog mirisa,palvi koliko se sjećam

i jednom mi je rekao da je brijanje nauka

uvijek se sjetim njegovog savršenog lica,nikad se nisam uspio obrijat toliko glatko

napoleon
Student brijanja

Postby napoleon » 16 Nov 2010, 17:06

durden wrote:imao je nekakvu metalnu posudu za sapun,koristio je nekakav kockasti sapun,bez nekog posebnog mirisa,palvi koliko se sjećam

http://www.savrsenobrijanje.com/palmira-sapun-za-brijanje/

;)

durden
DE

Postby durden » 16 Nov 2010, 17:29

to bi bila ta kocka,samo se kod nas ne može kupit

šteta,bilo bi super probat ga,s obzirom na cijenu

napoleon
Student brijanja

Postby napoleon » 16 Nov 2010, 18:51

Može, na Hreliću.

Return to “Brijanje britvom”