Prvo brijanje britvom

Sve o brijanju britvom
Post Reply
filip00
DE

Prvo brijanje britvom

Post by filip00 » 08 Mar 2012, 00:45

Iz želje da napišem ovaj post sam se registrirao na ovaj forum, iako to uopće nisam planirao. Vjerujem da će skepticima oko britve ovaj post pomoći riješiti nedoumice, a iskusni će se vjerojatno prisjetiti svojih prvih brijanja britvom :D

Dakle, nakon nekih 10 godina brijanja s Mach shitovima, dopizdilo mi je više to lagano. Nije mi problem u tome što moram svako malo kupovat britvice, jer sam otkrio način kako zadržati britvice oštrima jako dugo (nije šala, tu na linku je uputstvo, isprobajte ako ne vjerujete: http://www.youtube.com/watch?v=5ADaRIqy0Dc ).
Nije mi ni problem bio brijati se na "najobičniji" način s tim britvicama, nego me počelo živcirat što ako slučajno pustim bradu 5-6 dana, obrijat se britvicom je MUKA. Nema šanse. 10 prelaza je potrebno. Čupa sve, ubija me u pojam, ne ide. Okej, odustajem od britvice, da vidim kakve su alternative.
Iz nekog razloga su mi se DE brijači (sad sam naučio i da se to tak zove :) ) uvijek bili odbojni. Ne sviđa mi se ideja da držim žilet na taj način i vučem ga po licu i čini mi se jako nepraktično. Nisam ga nikad koristio, nemam uopće ideju koliko je to teško, ali imam neki osjećaj da bih si porezao pol face da to probam. Ok, dakle to otpada.
Naletim u tom traženju na ovaj filmić: http://www.youtube.com/watch?v=RuuuvuOz ... r_embedded
Kad sam ga pogledao - pomislio sam si.....ma nemoguće. Ovo je savršeno. Pogledao sam ga opet i reko to je to, kupujem britvu.
Narednih nekoliko dana sam guglao, učio, tražio, čitao o britvama, brijanju britvom, stropovima, stropanju, oštrenju na kamenu, latherima....otkrio da postoji cijela hrpetina stvari o kojima nisam imao blage veze. Realno, nije bilo ni razloga da išta od toga znam :)
Prvo guglanje cijena britvi me totalno šokiralo. Očekivao sam da ću kupit svoju prvu britvu za 400-500kn, još možda 100kn na strop i to je to. Moš mislit! Najjeftinije novo je cca $80, strop $40....užas. A ne želim da bude entry level...hoću nešto s čim se neću razočarat nakon 2 mjeseca.
Odluka je pala na Dovo black star, $140 i Dovo strop $60. Nakon tjedan dana narudžba već stigla. Bio sam uzbuđen ko malo dijete - napokon se idem obrijat, wooohoooo!!

Radim svoj prvi lather, ispada nekak šugav, ali nema veze. Idemo se brijat! Uspio sam pažljivo i nježno nastropat britvu baš kako sam naučio na valjda 10 tutoriala samo za stropanje i okej, prvi potezi kreću.

Prvi potez....ultra nježno.....prođem i onak - obrijem samo malo brade. Hmmm...pa kaj je to to? Jel ovo valja kaj? Ajde idem probat normalno, bez oklijevanja. Stavim britvu na lice, potegnem i HOOOOO. Samo prođe, obrije SVE što se našlo na putu. Gledam u špigl, šokiran s pomisli da sam se skoro dekapitirao i skužim da mi se sad već ruke tresu. Ooookej, ajmo polako dalje. Ajde, polako. Samo nemoj radit režem-kruh poteze i bit će sve okej. Nastavljam brijanje, lice okej, brkovi okej....brada. Brada. BRADAAAAAAAa umirem, ne uspijevam nikako. Gubim živce. Par crvenih točkica se već pojavilo. Ostajem bez živaca i spremam britvu. Uzimam stari šugavi mach 3 i njime dovršavam brijanje. Gledam u špigl i mislim si - NE, ovo je prejebenoteško, ja to ne mogu. Pas mater. Kako je ovo jebeno teško, kak da obrijem bradu? Kak da obrijem lijevu stranu lica lijevom rukom? ARGH. Pa presjebano, neću to ni probavat s lijevom jer ću se zarezat negdje. Završavam posao starom britvicom i idem ponovno gledat tutoriale. (britvu sam naravno oprao, osušio, nastropao i nauljio prije spremanja u kutiju :) )
Nakon odgledanih novih 20ak tutoriala, okej, sutra se neću brijat jer sam dovoljno iziritirao kožu. Melem krema FTW.
Preksutra - želim se obrijat, moram probat opet. PA KOLIKO TEŠKO MOŽE BIT, mogu to naučit psmtr.
Drugo brijanje, lather ovaj put jako dobar. Prisjećam se prvih poteza koji su bili šugavi, ruka se tresla...reko ajde, idem se obrijat ko da sam to već sto puta napravio. Relax, ajmo. Lice super. Brkovi super. Brada - okej. Dva prelaza. Lice glatko, crvenih točkica ništa.
Gledam u špigl....zadovoljan. Lice fino obrijano, koža glatka, feeling da sam se uspješno obrijao i da mi je glava još uvijek na vratu - zakon.

Svaki put nakon toga sam bio vidljivo vještiji i vještiji. Brijanje britvom je priceless i pruža takav gušt da doista ne možeš dočekat novo brijanje.
Cijeli ritual stropanja britve, stvaranja lathera, brijanja, zvuka koji hollow ground razor radi...pa do stropanja i uljenja britve je toliko dobar, toliko osvježava tu rutinu brijanja da je to nešto fantastično.

Vjerujem da su se mnogi eksperti u brijanju prepoznali u ovom tekstu, a za one koji razmišljaju da kupe britvu - vjerojatno ćete ovako i vi započeti.

Rezime svega:
Cijena britve? Prilično skupo. Ne može se startat s jeftinim setom, normalan starter set je barem nekih 1200kn više-manje. Mene je s PDVom i poštarinom sve izašlo ~1600kn.
Koliko je teško brijati se britvom? Za početnika solidno teško.
Kolika je mogućnost da nešto sjebete (porežete se, porežete strop, neuspješno radite lather)? Solidna šansa

Feeling nakon što savladate brijanje britvom i počnete se uspješno brijat? Neprocjenjivo. Preporod :shaving5:

p.s. - sori na malo dužem tekstu, ali imao sam potrebu opisati kako su izgledali prvi potezi britvom :D
King
Naučnik brijač

Re: Prvo brijanje britvom

Post by King » 08 Mar 2012, 08:27

Računaj da će ti za savršeno brijanje britvom te za potpuno usvajanje tehnike trebati minimalno 3 mjeseca svakodnevnog brijanja.
Koliko vidim britvu si kupio novu....neću ulaziti u to kako je naoštrena, ali računaj da ako je prodavatelj nije prije isporuke ručno oštrio već ju je isporučio samo tvornički naoštrenu onda u tom slučaju nemaš dovoljno naoštrenu britvu tj. razlika između toga što imaš i onoga što bi trebao imati je drastična.
filip00
DE

Post by filip00 » 08 Mar 2012, 10:33

Proučio sam sve :) prodavatelj prodaje shave ready, professionally honed britvu. Prolazi HHT bez problema, sve štima :)

Znam da mi treba još prakse. Imao sam tek nekoliko brijanja britvom iza sebe, očekujem da ću tek nakon par mjeseci to fino savladat, ali sam iznenadio samog sebe da se već mogu jako dobro obrijat iako sam absolute beginner :)
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 08 Mar 2012, 12:33

nemoj se oslanjati na HHT kao test. Imao sam ja smeće britvi koje prolaze HHT. Bitno je kako ga prolaze.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 08 Mar 2012, 14:25

Ukoliko se osjećaš dobro sa britvom u ruci, onda je to već samo po sebi izvrsna stvar :thumbs:
Glede tog famoznog HHT-a - ja sam se uvjerio kako svaka britva koja ne prolazi ni jedan oblik tog testa neće dobro brijati - fali joj oštrine, čupa, užas..., no, sa druge pak strane, prolazak HHT-a NIKAKO NIJE JAMSTVO da će ta i takva britva tebi pasati - to je izuzetno individualna stvar. Stoga ćeš nešto kasnije (kada ti se lice nauči na te "finese") sam sebi određivati što ti, i kako ti, paše na pojedinoj britvi.
Što se čovjek više brije sa britvom, tim prije uvidi kako je uistinu jedini pravi "test" upravo "test" brijanja sa istom.
filip00
DE

Post by filip00 » 08 Mar 2012, 15:19

S obzirom da je britva nova, da je došla shave ready od osobe s iskustvom...mislim da nakon ovih nekoliko brijanja koje sam imao defintivino još nije mogla postat tupa, bez obzira na čvrstoću moje brade :D a i nježno i temeljito ju stropam prije i poslije brijanja, tako da mislm da još uvijek mora bit savršeno oštra.

Nakon koliko brijanja bi bilo realno očekivat da je potrebno oštrenje? Uz redovito stropanje naravno....pretpostavio sam nekih 300 brijanja da bi trebala izdržat, ali me ispravite ako sam fulao :)
King
Naučnik brijač

Post by King » 08 Mar 2012, 15:38

filip00 wrote:..... i nježno i temeljito ju stropam prije i poslije brijanja, tako da mislm da još uvijek mora bit savršeno oštra.

Nakon koliko brijanja bi bilo realno očekivat da je potrebno oštrenje? Uz redovito stropanje naravno....pretpostavio sam nekih 300 brijanja da bi trebala izdržat, ali me ispravite ako sam fulao :)
Nemoj ju stropat nakon brijanja...samo je dobro posuši, naulji i spremi. Stropaj ju neposredno prije slijedćeg brijanja.
Kad će trebati touch-up ovisi o mnogo parametara: kut brijanja, tehnika brijanja, priprema brade, kvaliteta stropa/stropanja, kvaliteta čelika itd...itd....no računaj ako izdrži 30-ak brijanja, a i to sam malo pretjerao bez touch-upa bit će dobro.
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 08 Mar 2012, 17:13

King wrote:
filip00 wrote: no računaj ako izdrži 30-ak brijanja, a i to sam malo pretjerao bez touch-upa bit će dobro.

Potpisujem! Pogotovo s obzirom na moja iskustva s Dovom kao malo "mekšom" britvom.
filip00
DE

Post by filip00 » 08 Mar 2012, 18:01

Samo 30ak brijanja? Uh, ja sam mislio da bude puno više! Nego, kome u Zagrebu ili okolice najbolje odnijeti na oštrenje? Ne znam dal bih ja to znao sam napraviti, pogotovo jer nisam uživo još vidio da to netko radi, pa bih radije da to napravi netko tko doista zna...i koliko dođe oštrenje, 50-100kn?
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 08 Mar 2012, 18:42

Pošto sigurno neće sam sebe preporučit, ja ti preporučujem Kinga. U Crikvenici je, ali čovjek stvarno zna šta radi i radi to iz gušta, tako da ti ne treba bit žao poštarine. Mislim da je touch-up 80-ak kn? Ima negdje na forumu..
King
Naučnik brijač

Post by King » 08 Mar 2012, 19:17

marn wrote:Pošto sigurno neće sam sebe preporučit, ja ti preporučujem Kinga. U Crikvenici je, ali čovjek stvarno zna šta radi i radi to iz gušta, tako da ti ne treba bit žao poštarine. Mislim da je touch-up 80-ak kn? Ima negdje na forumu..
70,00 + poštarina
filip00
DE

Post by filip00 » 08 Mar 2012, 20:34

Dobro, još ima vremena do honinga, ali pamtim preporuku :)

Nego, da pitam što se tiče stropanja...zašto ne nakon brijanja? Na dosta tutoriala se preporuča i stropanje nakon brijanja, a na nekima je baš rečeno samo prije brijanja. Koja je razlika i što je def. bolje?
King
Naučnik brijač

Post by King » 08 Mar 2012, 21:02

Da, postoje dvije "struje", oni koji stropaju nakon i prije vs. oni koji stropaju samo prije brijanja.
Ja sam od onih koji stropaju samo neposredno prije brijanja iz razloga jer su mi argumenti onih koji stropaju samo prije brijanja bili nešto uvjerljiviji i logičniji od onih koji su bili za stropanje i nakon i prije brijanja.
Nisu baš rasprave tipa "rečenica-dvije" pa predlažem da ih još jednom pročitaš i odabereš ono što ti zvuči logičnije, praktičnije i sl. U svakom slučaju, nema nekih "jakih/znanstvenih" dokaza ni za jedan ni za drugi način pa s obzirom na tu činjenicu možeš odabrati ono što ti najviše paše i mislim da neće biti štete bez obzira koji način odabereš kao svoju rutinu.
Jedan od osnovnih razloga stropanja nakon brijanje je sušenje oštrice, no s obzirom da se isto to sušenje može izuzetno kvalitetno napraviti s wc papirom nema potrebe britvu stropati nakon brijanja.
Post Reply

Return to “Brijanje britvom”