Britva vs. DE

Sve o brijanju britvom
Praskaton
Naučnik brijač

Britva vs. DE

Post by Praskaton » 14 Apr 2010, 07:23

Ja sam u fazi prelaska sa DE na britvu i nešto mi baš i ne ide. Vjerojatno ću korisnicima britvi zvučati heretički, ali moram postaviti pitanje. Konačno sam uspio naoštriti staru britvu (na nozi brije samo svojom težinom, a usporedbom sa DE-om brije još i bolje), međutim na licu je malo drugačija situacija. Ja se uspijem obrijati tom britvom, međutim ipak se prilikom brijanja osjeća čupkanje i kvaliteta brijaja nije na razini DE sa Bolzano britvicama. Pretpostavimo da ipak nisam dovoljno naoštrio britvu. Međutim kod postova drugih članova primjetio sam da i drugi prije uporabe britve imaju veće pripreme nego kod uporabe DE (mislim na pripremu lica, ne britve), pa me zanima je li britva uopće (ispričavam se korisnicima britvi) podesna za svakodnevnu upotrebu, na način da brijanje sa njom (naravno nakon vremena učenja) bude brzo, efikasno i jednostavno kao i brijanje DE-om. Naime, stječem dojam (nadam se da se varam) da ima dosta članova poput mene koji se britvom mogu obrijati, ali su ipak zadovoljniji DE-om. Volio bi iskrene odgovore, jer iskreno razmišljam o nabavci nove, kvalitetnije britve...
King
Naučnik brijač

Post by King » 14 Apr 2010, 08:28

[quote:fb46a40309="Praskaton"]Htio bi malo proširiti ovu temu. Naime ja sam u fazi prelaska sa DE na britvu i nešto mi baš i ne ide. Vjerojatno ću korisnicima britvi zvučati heretički, ali moram postaviti pitanje. Konačno sam uspio naoštriti staru britvu (na nozi brije samo svojom težinom, a usporedbom sa DE-om brije još i bolje), međutim na licu je malo drugačija situacija. Ja se uspijem obrijati tom britvom, međutim ipak se prilikom brijanja osjeća čupkanje i kvaliteta brijaja nije na razini DE sa Bolzano britvicama. Pretpostavimo da ipak nisam dovoljno naoštrio britvu. Međutim kod postova drugih članova primjetio sam da i drugi prije uporabe britve imaju veće pripreme nego kod uporabe DE (mislim na pripremu lica, ne britve), pa me zanima je li britva uopće (ispričavam se korisnicima britvi) podesna za svakodnevnu upotrebu, na način da brijanje sa njom (naravno nakon vremena učenja) bude brzo, efikasno i jednostavno kao i brijanje DE-om. Naime, stječem dojam (nadam se da se varam) da ima dosta članova poput mene koji se britvom mogu obrijati, ali su ipak zadovoljniji DE-om. Volio bi iskrene odgovore, jer iskreno razmišljam o nabavci nove, kvalitetnije britve...[/quote]

Evo ti potpuno iskreni odgovor pa procijeni da li ćeš prijeći na britvu ili ćeš pak ostati na DE s kojim vidim imaš odlične rezultate.
Ovom prilikom ti neću pričati o ovoj konkretnoj britvi i mogućim razlozima zbog kojih dlake na nozi brije, a na licu ne, jer sam ti o tome nešto govorio na PM-u (uzmi u obzir da su dlake na nozi u usporedbi s dlakama na licu paperje).

1. Britva za razliku od DE brijača zahtijeva duži period prilagodbe i učenja koji varira u rasponu od 6 mjeseci do godine dana (molim početnike da ovo dobro pročitaju i da ne očekuju da će nakon par brijanja svladati tehniku). Ponavljam još jednom od 6 mjeseci do godinu dana. Moram nekoga i razočarat i kazat da ima i ljudi koji nikada neće naučiti tehniku brijanja britvom. Pod "naučit" mislim u prvom planu na to da se nikada neće uspjeti obrijati britvom jednako kvalitetno kao DE brijačem.

2. U početku brijanje britvom može potrajati od 45 minuta do sat vremena, može biti i duže, ovisi od osobe do osobe.

3. BBS prilikom brijanja britvom se postiže brijanjem uz dlaku. Učenje brijanja britvom uz dlaku je spor i mukotrpan posao, a britva mora biti idealno oštra.

4. Britva zahtijeva kvalitetniju pripremu lica, zaboravite da ćete se kvalitetno obrijati britvom ukoliko lice samo umijete toplom vodom. Moja procedura je slijedeća: tuširanje-izrada i nanošenje pjene na lice-stavljanje toplog ručnika na lice na kojem je nanesena pjena-ispiranje lica toplom vodom-ponovno nanošenje pjene-brijanje.

5. Ukoliko imate samo jednu britvu njome se ne možete brijati svaki dan. Nakon brijanja britva mora odležati 24 sata.

6. Britva za razliku od DE brijača zahtijeva više brige, ovdje još ne pričam o oštrenju, već o tome da nakon brijanja britvu morate dobro osušiti, po mogućnosti istropati kako bi se dodatno osušila, morate je zaštititi nekakvim sredstvom kako ne bi hvatala oku nevidljivu mikro hrđu i spremiti je na mjesto koje nije vlažno.

7. Britvu ne morate znati naoštriti, uvijek je možete nekome poslati na oštrenje, ali poželjno je da s vremenom naučite oštrenje, jer jedino tako možete imati britvu čija vam oštrina paše. Meni konkretno paše oštrina i osjećaj britve koja je završena na dijamantnim polir pastama, no nekome ne paše.

Eto ukratko sam došao do kraja. Mogle bi se ovdje ubaciti još neke stavke, ali mislim da su ove najbitnije.
S obzirom na gore navedeno mnogi će odustati od britve, no oni koji se i nakon svega gore navedenog odluče za kupnju britve postići će dolje navedeno:

1. Vrijeme prilagodbe bit će oko 6 mjeseci.
2. Ukupno vrijeme pripreme i brijanja bit će oko 20-ak minuta.
3. BBS brijanje će naućiti jako brzo nakon prilagodbe.
4. Pripremu sam već spomenuo pod 1.
5. Imat će min. 2 britve
6. Zaštita će biti sasvim normalna stvar i ulazi u onih 20 min iz stavke 2.
7. Britvu će oštriti s posebnim zadovoljstvom

Ovo je najiskreniji odgovor koji sam mogao dati, no osim što je iskren mislim da je njegova najveća vrijednost jer dolazi iz iskustva, a nije pročitan ili prepisan s nekog od foruma.
Također moram kazati da sam u posljednjih godinu dana imao jako puno slobodnog vremena, vremena o kojem neki samo mogu sanjat, a to vrijeme sam u velikoj većini iskoristio kako bi naučio sve ovo što vam na ovom forumu govorim i s čim vam ponekad možda malo i dosađujem. Bilo je dana kad sam provodio 5 i više sati čitajući informacije te primjenjujući te informacije konkretno u praksi.

Nakon svega postavlja se pitanje zašto britva?
Gospodo, iz jednostavnog razloga jer gotovo ništa ne pruža toliki osjećaj zadovoljstva prilikom brijanja kao britva.
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 14 Apr 2010, 08:32

Ja sam zadovoljniji SE brijačima :lol:
Znaš u čem je problem. Puno je lakše savladati tehniku brijanja DE brijačem i ima puno manje faktora o kojima ovisi kvaliteta brijanja. I za DE je potrebna tehnika, ali je praktički "idiot proof", nema šanse da se netko zajebe. Nema oštrenja, nema stropanja, ispereš pod vodom, ne trebaš sušiti, ako si otupi baciš, uzmeš novi žilet, kraći su, T-oblika...
Isto tako su "cartridge razors" "idiot proof" u usporedbi sa DE-om. Zato i jesu prešli ljudi na DE, tj. kasnije kartriđe.
Kao kad radiš obrok. Možeš otić na plac i kupit namirnice, pol sata, 1 sat i više kuhati/peći i na kraju uvijek postoji mogućnost da nešto sjebeš, ili možeš u mikrovalnu ubaciti gotov obrok i gotov si za 5 minuta. Bit će puno ukusniji, ali kad naučiš kuhat, nema te mikrovalne koja će te zamijeniti :wink:
King
Naučnik brijač

Post by King » 25 Apr 2010, 16:02

Evo da podijelim svoje iskustvo koje prakticiram već neko vrijeme prilikom brijanja britvom.
Naime prvi prelaz niz dlaku odradim s pjenom (kvalitetnom, gustom, onakvom kakva pjena treba biti).
Slijedeća dva prelaza (poprečno i uz dlaku) odradim samo s vodom.
Ovim načinom brijanje je puno teže i treba voditi računa o kutu i pritisku (pritisak mora biti sveden na minimum), jer u suprotnom riskirate jaku iritaciju, no ovakvim načinom postiže se izbrijano lice gotovo poput BBS-a, u svakom slučaju puno bolje obrijano nego kad sam sve prelaze odrađivao sa pjenom.
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 25 Apr 2010, 18:14

Meni je super ova tehnika.
http://www.youtube.com/watch?v=D9Dm5rEzCqI
Zanemarite frajera koji se brije kao da se našmrkao kave i popio previše speeda :lol:
U zadnje vrijeme koristim, i djeluje, ovo ponovno razmazivanje pjene rukom poslije passa. Ako vam se žuri, praktički možete obaviti WTG, ATG, XTG potez u 10 sekundi.
King
Naučnik brijač

Post by King » 25 Apr 2010, 19:22

Što se tiče ATG sa britvom potrebno je napomenuti da se on radi pomalo drugačije nego recimo WTG i XTG.
Naime ja ATG radim na način da lagano vodim britvu od zadnjeg tipa prema prednjem i povlačim prema gore, na taj način ATG je puno uspješniji, no također jako opasan jer trenutak dekoncentracije može napravit sranje pogotovo kad se to radi na vratu.
Također na nekim djelovima ne mogu napravit ATG, a ponajviše iz razloga jer se brijem svaki dan, a općenito imam bradu čvrstu kao čelična žica :lol: , a ta čvrstoča pogotovo dolazi do izražaja kad se brijete svaki dan.
Inače danas sam pokušao onaj tzv. "Fool's pass" iz onog videa o brijanju jednom rukom i mogu reći da je uzbudljiv, no ponavljam "ne pokušavajte to kod kuće"...
King
Naučnik brijač

Post by King » 27 Apr 2010, 00:38

Evo da podijelim još jedno iskustvo brijanja britvom.
Naime, u zadnje vrijeme se brijem britvom svaki dan, na način da ne radim BBS već jedno fino brijanje koje "prolazi".
Jedan od razloga je i testiranje nekih novih načina oštrenja (kombinacija različitih kamena, broja krugova i sl.), a drugi važniji razlog je jer mi jednostavno tako odgovara.
Za ovakav način brijanja britva treba biti dobro naoštrena kako bi posao odradila kako treba (inače radi se o rotaciji između 4 britve), jer brada od jednog dana je izuzetno čvrsta.
No, jučer sam odradio ATG na gotovo 90% lica, onih ostalih 10-ak% je trebalo odraditi lijevom rukom, ali ATG lijevom rukom ne mogu odraditi i uopće ne pokušavam to uvježbati, tako da sam taj dio lica odradio sa par prelaza XTG i bilo je obrijano kao i ostatak lica.
Danas prije brijanja sam vidio da su dlake izuzetno kratke (puno kraće nego kad ne radim ATG, logično), te nakon jučerašnjeg brijanja još danas i nije bilo neke potrebe za brijanjem (ali ne bi izdržalo do sutra navečer), pa sam se ipak odlučio obrijati prvenstveno iz razloga testiranja oštrine druge britve.
Prilikom prvog prelaza vidio sam da britva neće izdržati cijelo brijanje tako da sam je povukao 15-ak krugova po Naniwi i nakon toga brijanje odradio bez problema. Moram kazati da tu britvu nisam koristio 3 dana, a posljednje brijanje s njom je bilo u redu. Znači da jednostavno za tako kratku bradu britva mora biti idealno naoštrena.
Poanta ove priče bila bi da jednostavno zaboravite sve priče o tome kako britva može izdržati XY brijanja bez da ode na kamen, britva ide na kamen u trenutku kad osjetite da to nije to ili pak onda kad shvatite da ne zadovoljava neka očekivanja koja ste pred nju postavili.
Naravno da je suludo govoriti o tome da je treba oštriti prije svakog brijanja, ali ja sam "letvicu" postavio jako visoko pa kod mene touch up ide u prosjeku svakih 7-10 brijanja.
dacha
Mach III

Re: Britva vs. DE

Post by dacha » 19 Apr 2012, 00:40

.......mnogi ljudi takodje kazu da britva nakon brijanja mora da se odmori 24 sata... i moj deda je to isto govorio a na osnovu ovoga bih da postavim pitabje iz obicne radoznalosti.

-kako su ranije berberini odmarali britve ukoliko bi recimo imao 10 musterija ujutro na brijanju. nije valjda imao deset britvi u upotrebi samo da bi ih odmorio 24 sata.....
King
Naučnik brijač

Post by King » 19 Apr 2012, 07:55

dacha wrote:.......mnogi ljudi takodje kazu da britva nakon brijanja mora da se odmori 24 sata... i moj deda je to isto govorio a na osnovu ovoga bih da postavim pitabje iz obicne radoznalosti.

-kako su ranije berberini odmarali britve ukoliko bi recimo imao 10 musterija ujutro na brijanju. nije valjda imao deset britvi u upotrebi samo da bi ih odmorio 24 sata.....
I ja sam to nekada savjetovao na ovom Forumu - no više iza toga ne bih mogao stajati.
Cijela priča je krenula od proizvođača britvi - pa ćak i u ona stara vremena, a ukratko bi se moglo protumačiti kao jedan vid marketinškog trika kako bi se ljude potaknulo da kupe 2 i više britvi.
U svakm slučaju mislim da cijela priča ne drži vodu, jer nisam primjetio pad performansi britve koju sam koristio par dana za redom.
Iako, s obzirom da se brijem jednom dnevno i to svaki dan u približno isto vrijeme ćak bih mogao reći kako se britva i "odmorila" 24 sata u odnosu na prethodno brijanje.
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 18 Jun 2012, 10:38

Pregledavajući forum naletio sam na ovu staru temu. Zanimljivo mi je kako sam promijenio mišljenje u dvije godine. U međuvremenu sam nabavio još i Naniwu 8000 i prirodni kamen od 12000, tako da su britve bitno ugodnije za brijanje. Naravno i praksa čini svoje, tako da kada danas usporedim brijanje DE i britvu, onda je brijanje britvom svakako ugodnije. I dalje me opterećuje to što brijanje britvom traje duplo duže, ali mi je to postao manje važan problem. Daleko veći problem mi je to što sam doslovno ovisan o svakodnevnom brijanju britvom i što se najiskrenije više uopće ne sjećam kada sam se zadnji put obrijao DE brijačem :D .
I da. King mi je tada napisao kako ću imati dvije britve i potpuno fulao. Sada ih imam 6 i još dvije na listi želja :lol: , a moram priznati da sam britvama i jazavcima osobno "zarazio" još dva brijača.

Zaključno, ukoliko se niste zarazili britvama, bježite s ovog foruma dok još možete. Mene zaboravite. Za mene je već kasno :smoke:
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 18 Jun 2012, 10:56

" I da. King mi je tada napisao kako ću imati dvije britve i potpuno fulao. Sada ih imam 6 i još dvije na listi želja , a moram priznati da sam britvama i jazavcima osobno "zarazio" još dva brijača.

Zaključno, ukoliko se niste zarazili britvama, bježite s ovog foruma dok još možete. Mene zaboravite. Za mene je već kasno "

Ovo mi zvuci poznato! Ekipa na nekim stranim forumima je radila i neke financijske racunice, tipa u kojem trenutku si otplatio sve ulozeno u opremu i pocinjes stediti u odnosu na moderne brijace.. Ja bi mogao uci u lagani plus za jedno 50ak godina ako pozivim. :cekic:
Posto je tema DE vs britva, moram reci da je DE tu mozda isplativiji, ako je nekom uopce stednja motiv, mada se je i tu moguce zaigrati.. U mom slucaju "stednja" s britvom je ispala otprilike kao da umjesto da popijete svaku vecer 3 pive zbog stednje predjete na heroin 1 tjedno :lol:
Tann
BIC

Post by Tann » 18 Jun 2012, 11:05

Kod mene je situacija da imam jednu britvu i tri DE brijača. No otkako sam kupio Mühle R41 apsolutno nemam volju obrijati se bilo čime osim s njim.
Totalni RAD killer u mom slučaju. Ne mogu više zamisliti brijanje bez tih "kanđi" na mome licu. :mrgreen:
Sada sam već tehniku doveo do savršenstva i u 98% slučajeva dobivam ultra BBS u tri prijelaza. Iritacije i porezotina uz pravilnu tehniku NEMA. :headband:
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 18 Jun 2012, 14:07

Muhle R41 kazes.... bacit cu oko. Imam jedan merkur koji koristim za put i OK mi je, al puno je rodendana, godisnjica... treba smislit poklone- za sebe, naravno :-)
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 18 Jun 2012, 14:17

Ma okanite se DE brijača. Pravi muškarci koji još nemaju erektivnu disfunkiju, briju se britvom :lol: :lol: :lol: :lol:
Tann
BIC

Post by Tann » 18 Jun 2012, 14:21

Ja sam se jako dvoumio bi li ga kupio ili ne. Pošto sam početnik (nekih 3 - 4 mjeseca) u svijetu DE brijanja.
A taj Muhle R41 slovi za teškog agresivca. Možda i je ali meni savršeno odgovara.
I nemam nikakvih nepoželjnih iritacija nakon brijanja. U početku sam JAKO pazio a sad bih se već i žmirečki usudio obrijati. :mrgreen:

Inače najviše me je privukao dizajn samog brijača, baš OPAKO izgleda!

Image
Post Reply

Return to “Brijanje britvom”