field report

Sve o brijanju britvom
pelinkovac
Početnik

field report

Postby pelinkovac » 26 Jan 2014, 19:44

Ukratko: počeo sam se brijati britvom. Britva je dovo carre, nabavio sam i cetku od jazavca, sapun i udri. Britvu mi je naostrio član foruma ( hvala King) uz par savjeta za početnike. Prvi put sam krenuo jaaako oprezno i jedva sam ista skinuo. Ocjena dvojka. Shvatio sam da ipak treba malo povuc a i strah je nestao ( i dalje oprezno) pa je drugo brijanje bilo puno bolje. Skoro četvorka. Ono sto mi se cini da nisam naučio prvi put je da zaista treba zategnut kožu. To je bitna stvar i ako to napravim kakp treba pola posla je gotovo. Br itva brije odlično. Brijanje je i nakon četvrtog puta još neujednaceno. Smatram da je to jer nisam navikao držat ruku u svim položajima. Ispravak ruke. I lijeva ruka radi. Tako da gdje mi je zahvat dobar dobro se obrijem. Gdje nije budem oprezan i to nije to. Znači samo vježba. Sve u svemu napredak je očit. Vidjet ćemo što će biti za par mjeseci. Još to nije tako dobro ni jednostavno kao s DE brijacem, ali pomalo. Nakon tri prelaza kad stavim as dođe mi da zaplacem ali tako je i kad to radim s de. Crvenila i osipa nema. Porezotina jedna minimalna. Jedino još nisam prokuzio sapun pa se brijem s palmolive pastom. Uzeo sam dr harris sapun sa connaught shaving i divan je i lijep i sve. Ali... Pjena brzo nestane na obrazu. Mozda trrba više vode ili duže je praviti. Ne znam. Zasad isprobavam. Strop također imam sa connaugt shavinga. Zadovoljan. Još samo brusni kamen. Ali to uskoro. Eto toliko zasad. Javim se kad vidim da ide nabolje.
P.s. Dečki hvala vam na ovom forumu. Brdo savjeta. Da nije vas ne bih se u ovo upustio.
Nulla dies sine linea.

Rocky
Kamisori

Re: field report

Postby Rocky » 26 Jan 2014, 19:47

Svaka čast :thumbs:

marn
Naučnik brijač

Postby marn » 26 Jan 2014, 20:03

Ajde drago mi je da nas je sve više! Dobrodošao nam!

Ancre
Kamisori

Postby Ancre » 26 Jan 2014, 20:11

Ukoliko postoji iritacija nakon brijanja, moguće je da ti je kut britve u odnosu na lice malo prevelik. Što se sapuna tiće, Harris je odličan sapun ali je dosta tvrd, tako da nisi dovoljno napunio četkicu sapunom, prije izrade pjene. Ako ti pjena nestaje na licu, znači da nema dovoljno sapuna. Ako ti se zacementira na licu, znači da trebaš dodati još vode.
Guštaj! :thumbs:

Adept
Steven Hawking brijanja

Postby Adept » 26 Jan 2014, 20:16

pelinkovac wrote:Znači samo vježba. Sve u svemu napredak je očit.

Sve si rekao :wink:
Za par mjeseci će biti još bolje, neuporedivo bolje.
Samo hrabro :thumbs:

King
Naučnik brijač

Postby King » 26 Jan 2014, 20:21

D.R. Harris sapun nije najsretnije rješenje za početnika u brijanju britvom.
Pokušaj s nekom kremom - npr. kod nas je moguće pronaći Wilkinson kremu koja jako dobro podmazuje i puno je bolja od bilo kojeg sapuna za početnika u brijanju britvom.

Adept
Steven Hawking brijanja

Postby Adept » 26 Jan 2014, 20:30

King wrote:D.R. Harris sapun nije najsretnije rješenje za početnika u brijanju britvom.
Pokušaj s nekom kremom - npr. kod nas je moguće pronaći Wilkinson kremu koja jako dobro podmazuje i puno je bolja od bilo kojeg sapuna za početnika u brijanju britvom.

Negdje smo i pričali naširoko o toj kremi.
Ista je JAKO nepravedno zanemarena jel je to fenomenalan performer!
Nije kvalitetna kao SPEICK (sastojci), ali je izuzetan performer, pogotovo glede zaštite kože tijekom brijanja, klizavosti i činjenice da ne isušuje kožu, a to je kombinacija koju nije lagano pronaći. Savjetovao bih je svakom početniku upravo poradi navedenih atributa i činjenice kako isti olakšavaju posao savladavanja tehnike brijanja bilo kojim alatom.
Dakle, što se mene tiče - kao performer (ne po kvaliteti sastojaka, nota bene) ova je krema definitivno najjača na našem tržištu i ne bi je trebalo zaobići u procesu izgrađivanja nekakve "krivulje učenja".

pelinkovac
Početnik

Postby pelinkovac » 26 Jan 2014, 20:35

Hvala na savjetima za sapun. Zasad se svodi na to da se brijem kremom (probat ću wilkinson) a kad se ne brijem isprobavam pjenu sa sapunom da vidim kakva je. Šteta sapuna, ali eto. Iritacija mi se čini da je više zbog toga što sam se zaigrao s britvom (da isprobam ovako, da isprobam onako) pa pretjeram i ogulim obraze :cekic: I mogu potvrditi: pjena s "normalnom" četkom se puno lakše i bolje radi nego s onom plastikom iz DM-a koju sam prije imao.
Nulla dies sine linea.

uto
Kamisori

Postby uto » 26 Jan 2014, 22:02

marn wrote:Ajde drago mi je da nas je sve više! Dobrodošao nam!

+1

Dd! ;-)
Calvitium non est vitium, sed prudentiae judicium.
...bijah malo AFK u zadnje vrijeme. ;-)

Praskaton
Naučnik brijač

Postby Praskaton » 27 Jan 2014, 12:50

Dobro nam došao među britvaše. Za brijanje britvom definitivno treba vremena (u smislu svladavanja tenhike...). Iritacije nikako ne bi smjelo biti (pod uvjetom da je britva naoštrena kako treba).
Doduše kod bolesnika (poput mene :( ) se zna dogoditi da se pretjera sa izbirjavanjem, pa se onda posljedično javi i iritacija... Mog se slijedećeg savjeta jako teško pridržavati, ali probaj za neko vrijeme odustati od BBS-a. Uostalom, ako se svakodnevno briješ britvom ( u tri prolaza), i u slučaju da se "loše" obriješ, opet ćeš biti obrijan bolje od velike većine muškaraca oko tebe...

Samo naprijed i nemoj posustajati...

...poput nekih od nas :cry: :oops: ....

marn
Naučnik brijač

Postby marn » 27 Jan 2014, 13:16

Evo ti jos jedan savjet: OBAVEZNO napravi dobru pripremu prije brijanja, preporucam tusiranje pri cemu lice i bradu namaci toplom vodom, nakon toga uz dobru pjenu i ostru britvu stvarno nebi trebalo biti iritacije. Sto se ruku tice ja se brijem desnom, ali neke prolaze mi je ipak lakse odraditi lijevom, pogotovo ako ganjam BBS. Za brzinsko brijanje koristim samo desnu, nije problem kako god odaberes..

King
Naučnik brijač

Postby King » 27 Jan 2014, 18:35

Čovjek je početnik - o kakvom BBS-u se počelo pričati.
Prvo treba svladati WTG tehniku kako spada, a tek onda početi razmišljati o BBS-u i sl.
Ja se britvom brijem jako dugo i još uvijek s nekim modelima imam problema postići BBS i napraviti prolaz uz dlaku, a to da je za britvu priprema i te kako bitna to je točno te jednako važno kao i sama tehnika brijanja britvom.

marn
Naučnik brijač

Postby marn » 27 Jan 2014, 19:56

^ma naravno. Ja samo kazem za sebe da mi brijanje lijevom rukom uletava samo kad ganjam bbs, a to je rijetko. Cisto da covjek ima neku predodzbu, s obzirom da vidim da razmislja o razlicitim tehnikama.. Dakle moj savjet je: deri desnom ako ti je lakse (a je) u pocetku, kasnije kad krenes prema bbs-u uvjezbat ces neke gripove i lijevom.

pelinkovac
Početnik

Postby pelinkovac » 27 Jan 2014, 21:04

Hvala na savjetima. Problem sa sapunom riješen. Trebalo je uzeti više sapuna i malo duže raditi pjenu (ne biti lijen). Što se tiče iritacije mislim da je stvar u tome što sam napravio previše prolaza. Prvo WTG, pa XTG, pa vidi tu nije dobro ispalo pa probajmo opet na ovom dijelu WTG, pa se zaigram... Inače dosta se dobro služim lijevom rukom, jedino se lijevom ne usudim rukovati čekićem, tako da ću se valjda brzo naviknuti na brijanje s obje ruke. I brijem se poslije tuširanja. BBS kad osjetim da ruka ide sigurno. Čini mi se da je ovo kao naučiti voziti auto. Kad izađeš iz autoškole znaš voziti i sve, ali to je nekako lagano i oprezno. Nećeš se baš svugdi provlačiti i parkirati u milimetar. Godinu dana kasnije, ako ima 2 cm sa svake strane retrovizora više ni ne kočiš :lol:
Nulla dies sine linea.

pelinkovac
Početnik

Postby pelinkovac » 07 Feb 2014, 12:15

Evo nakon desetak brijanja stvari su puno bolje. Brijanje niz dlaku je prilično dobro, poprečno malo još moram uhvatiti ruku. Brijanje uz dlaku sam isprobao, ali nisam zadovoljan. Mislim da je problem što u prva dva prolaza ne skinem dovoljno brade za treći pa zapinje. Tako sam shvatio čemu služe prva dva prolaza: da skinu gotovo sve tako da brijanje uz dlaku bude lako. Da nije tako jednostavno bih išao odmah uz dlaku i gotovo sve u jednom prolazu. Tako da nije problem u trećem prolazu, problem je što su prva dva prolaza solidna, ali ne i savršena. Svejedno, obrijem se u dva prolaza isto kao sa DE u dva prolaza osim na par mjesta.
Vrijeme je za nabavu brusnog kamena ili pasti. Paste mi se čine kao jednostavnije i jeftinije rješenje. Balze sam vidio svih veličina u pevecu, paste po ebayu. Kamen - nisam baš siguran koji i koliko. Savjeti dobrodošli.

Pozdrav!
Nulla dies sine linea.

Return to “Brijanje britvom”