Brijanje nekad br.1

Sve o brijanju britvom
Post Reply
brico
Mach III

Brijanje nekad br.1

Post by brico » 25 Nov 2010, 16:53

Pozdrav svima. Evo i mene nakon nekog vremena. To ''neko vrijeme'' provodio sam na stranicama foruma čitajući vaša naučna istraživanja vezana uz brijanje. Svaka vam čast. Tako sam u ''rječniku'' pronašao neke skraćenice kao što su;BBS, DFS; N-S i još neke. Ja ću se zadržati na ove tri.Vrativši se 37 godina unatrag, pokušao sam se prisjetiti što bi te skraćenice mogle značiti u praktičnom smislu u ono doba u brijačnici. Ni britve nisu bile toliko dostupne kao danas.. Tada se u brijačnici u kojoj sam ja učio zanat radilo sa ''raketom'' (bilo ju je lako pripremiti za brijanje) i britva sa ''blizancima'' (tako smo zvali ''friodur'') iako je u ono doba imala i naziv ''solingenka'', ali sa strahopoštovanjem. Bila je pojam i upravo iz tog razloga, privilegiju za tu britvu imali su samo Majstori. Mi šegrti smo radili s ''raketom'' i onako sa čežnjom gledali ''blizance''. Bila je to britva kad se pripremila (abrihtala, izštosala, izpucala), vrlo dugo mogla izdržati brijuči i zahtjevne brade. Bila je pravi ''radnik''.Ne daj bože da diraš tu britvu i da te Majstor vidi. Što se tada dogodilo, opisat ću vam u sklopu opisa mog naukovanja, što me zamolio ''napoleon''.
U ono vrijeme u brijačnici se nudilo nekoliko vrsta brijanja (naravno da je i cijena bila različita).
BBS - brijanje dva milimetra ispod kože
DFS - skoro kao BBS
N-S - brijanje odozgo
Za sada toliko, moram malo i raditi. Nastavak slijedi.
King
Naučnik brijač

Post by King » 25 Nov 2010, 18:00

Ovo će biti jako zanimljiv tekst i jedva čekam nastavak.
No, molim za pojašnjenje slijedećih pojmova: abrihtala, izštosala, izpucala.
Na forumu smo jednom pokušali uvesti hrvatski rječnik za pojmove koje koristimo pretežno na engleskom pod utjecajem stranih foruma, no nije išlo, ali sada vidim priliku za tako nešto.
gordon
DE

Post by gordon » 25 Nov 2010, 18:10

Je, samo što su ovo germanizmi.
Glagoli abrichten, stosen (drugo s je sharfes s) i putzen... Sjevezozapadni i dio HR-a do Karlovca puni su germanizama, naročito u rječniku tehničkih pojmova i svega što se tiće mehanike i alata, kao što je Istra i Kvarner pun talijanzama, istok turcizama i poneki ulet mađarskog.
Pozdravljam bricu, sa zanimanjem pratim tvoje postove. Siguran sam da ćemo svašta naučiti od tebe.
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 25 Nov 2010, 19:01

E jbg. Do sada je ovo bio forum ravnopravnih amatera, a sad nam na forum uleti neki profić koji se odmah razbacuje sa stručnom terminologijom. Pa kako ćemo sada moći pametovati...
Pozdrav Brici! Vi ste karika koja je nedostajala...
Jere
Kamisori

Post by Jere » 25 Nov 2010, 19:05

Ajde brico piši!! :-D :-D
Isto kako ste se Vi navukli na forum tako ja sa nestrpljenjem očekujem priče iz Vaše brijačke karijere!

Osobno sam veliki štovatelj zanata i pravih majstora.

Što se izraza tiče, meni su zanimljiviji germanizmi, talijanizmi pa i turcizmi od anglizama. Danas smo zakrcani engleskim na svakom koraku pa ovo dođe kao osvježenje, a ujedno su to izrazi koji su se koristili u našem narodu pa su samim time zanimljiviji.
gordon
DE

Post by gordon » 25 Nov 2010, 19:22

Jere, ajde si pogledaj p.m. Pisao sam ti još prije par dana, vidim da nisi ni otvorio.
nevermind
DE

Post by nevermind » 25 Nov 2010, 20:31

Evo zanimljivog štiva :lol: Samo naprijed!
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 25 Nov 2010, 21:04

Reket je pretpostavljam britva marke Tennis, koje je jedna od mnogih koje danas Tvore Dovo.
The following brand names or companies were taken over:
1952 - brand name "Tennis" (open razors)
1957 - brand name "Bismarck" (open razors)
1957 - brand name "Ankerflagge" (open razors) from the Carl Rader company
1968 - Erich Hartkopf company. The scissors were jointed by pocket knives of the brand name "Teufelskerle"
1969 - brand name "Kronpunkt" (open razors) from the Heups company
1970 - brand name "Fontana" (open razors)
1973 - Heups & Hermes company (pedicure nippers and instruments)
1996 - Merkur company (shaving equipment) --> more information on Merkur products
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 25 Nov 2010, 21:06

napoleon wrote:Reket je pretpostavljam britva marke Tennis, koje je jedna od mnogih koje danas Tvore Dovo.
1968 - Erich Hartkopf company. The scissors were jointed by pocket knives of the brand name "Teufelskerle"
1996 - Merkur company (shaving equipment) --> more information on Merkur products
A zahvaljujući, ne kapitalizmu i jeftinoj kineskoj radnoj snazi, već pomanjkanju tržišta za istima. se danas mogu kupiti "jeftine" Dancing Twins Friodur britve te time možeš ostvariti svoj san ;) :lol:
King
Naučnik brijač

Post by King » 25 Nov 2010, 22:02

napoleon wrote:Reket je pretpostavljam britva marke Tennis, koje je jedna od mnogih koje danas Tvore Dovo.
Ne radi se o "Reket" britvi več o ruskoj britvi "Raketa". Link dolje, zadnja slika-desna britva:

viewtopic.php?t=121
brico
Mach III

Post by brico » 26 Nov 2010, 11:49

[quote:e6e95dced4="kig1976"]Ovo će biti jako zanimljiv tekst i jedva čekam nastavak.
No, molim za pojašnjenje slijedećih pojmova: abrihtala, izštosala, izpucala.
Na forumu smo jednom pokušali uvesti hrvatski rječnik za pojmove koje koristimo pretežno na engleskom pod utjecajem stranih foruma, no nije išlo, ali sada vidim priliku za tako nešto.[/quote]
Pojašnjenje slijedi kad se uvjerim u svoju teoriju o tim pojmovima (prošlo je puno godina). Naime saznao sam za dva stara iskusna lisca koji su čitav život radili u brijačnici (ja na žalost nisam). Moran naći vremena i posjetiti ih. Tu su kod mene u Međimurju.
durden
DE

Post by durden » 26 Nov 2010, 12:05

zanima me jeste dok ste radili u brijačnici koristili sapun ili kremu,također jel ste koristili vruće ručnike

nemate pojma koliko bi volio otić kod brijača da me obrije onako kako su to nekad radili
Post Reply

Return to “Brijanje britvom”