Zašto britva zavlači!?

Sve o brijanju britvom
Mr. Relentless
DE

Zašto britva zavlači!?

Postby Mr. Relentless » 16 Jun 2011, 09:25

Jučer sam naoštrio Carl Schmidl Sohn - SOLINGEN 4/8 britvu kupljenu sa aukcija. Bevel Naniwa 1k, oštrenje Naniwa 3k/8k, dijamantne paste i stropanje na Kanoyami. HHT je prošla bez problema, ali mi brijanje nije bilo zadovoljavajuće.
Naime, primjetio sam kod prelaza britve od gornjeg dijela lica prema donjem, da mi se britva u par navrata jednostavno ukopa na mjestu, i moram dobrano povući da nastavi svoj posao dalje. Ne postiže se onaj potez odjednom da u jednom povlačenju britva odradi sve, nego, kako sam rekao, potrebno mi je par puta proći po istom da britva obrije kako spada.
Gdje sam pogriješio?

King
Naučnik brijač

Re: Zašto britva zavlači!?

Postby King » 16 Jun 2011, 10:21

Pogriješio si definitivno u oštrenju.
Očito je da britva nije ispravno naoštrena bez obzira što prolazi HHT. Kao što je već par puta rečeno HHT nije uvijek i pri svakoj tehnici oštrenja mjerodavan test (to što britva prolazi HHT ne govori i ne znači da će brijanje biti ugodno i u potpunosti moguće te obrnuto).
Također, koji je stupanj prolaza HHT (0,1,2,3,4,5). Da li britva prolazi HHT neposredno nakon što se odradi poliranje sa završnim kamenom i koji stupanj, ili tek nakon dijamanta i stropanja?
Da li si ispravno radio HHT HHT test
Također, moguće je da su na oštrici ostala mikro oštećenja (Naniwa 1k ih može ukloniti, ali treba znati kako i na koji način), a ukoliko su prisutna, britva će itekako proći HHT, ali to je u biti tzv. lažni HHT.
Možda je problem u loše postavljenom bevelu. Naime, ukoliko bevel nije postavljen besprijekorno svaka daljnja progresija (3k-8k....) je uzaludan posao.
Da li si osim HHT testa radio TNT i TPT testove (što oni kažu?).
Puno je parametara u igri kad se oštri britva koja godinama nije bila održavana i kojoj je oštrica vjerovatno bila u izuzetno lošem stanju tako da je točnu dijagnozu jako teško dati ukoliko britva nije fizički prisutna kod onoga tko savjet daje, jer bi sve skupa bilo samo nagađanje.

King
Naučnik brijač

Postby King » 16 Jun 2011, 10:42

....i još malo što se tiče tvog "set up-a"....

-Naniwa je izuzetno brzo kamenje i ukoliko se pretjera (čitaj: ukoliko ne znaš što radiš) bez problema se napravi "overhoning",
-prelaz sa 8k na dijamantnu pastu od 1 MB je veliki skok (između bi trebao biti kamen 10k ili 12k), a da ne govorim ako si sa 8k prešao na 0,5 MB
-neke vrste čelika ne toleriraju oštrenje na dijamantnim pastama (pogotovo vintage britve)
-korištenje dijamantne paste (1 MB i 0,5 MB) se preporučuje tek onda kad je britva SAVRŠENO!!! naoštrena na kamenu,
-ponekad je nakon 0,5 MB potrebno oštricu "omekšati" s par prolaza po CrOx

IZBJEGAVATI TJ. U ŠIROKOM LUKU ZAOBILAZITI DUGOROČNI "TOUCH-UP" NA DIJAMANTNIM PASTAMA I CrOx JER ĆETE DOBITI TZV. "ROUND BEVEL" KOJI SE MOŽE UKLONITI JEDINO NA NAČIN DA SE OŠTRICA ZATUPI I DA SE PRISTUPI OŠTRENJU IZ POČETKA ("TOUCH-UP" OŠTRICE KOJA IMA "ROUND BEVEL" NA KAMENU NE DAJE NIKAKVE REZULTATE, JER SAMI VRH OŠTRICE NEMA KONTAKTA S KAMENOM).

Mr. Relentless
DE

Postby Mr. Relentless » 16 Jun 2011, 11:36

King wrote:Pogriješio si definitivno u oštrenju.
Očito je da britva nije ispravno naoštrena bez obzira što prolazi HHT. Kao što je već par puta rečeno HHT nije uvijek i pri svakoj tehnici oštrenja mjerodavan test (to što britva prolazi HHT ne govori i ne znači da će brijanje biti ugodno i u potpunosti moguće te obrnuto).
Također, koji je stupanj prolaza HHT (0,1,2,3,4,5). Da li britva prolazi HHT neposredno nakon što se odradi poliranje sa završnim kamenom i koji stupanj, ili tek nakon dijamanta i stropanja?
Da li si ispravno radio HHT HHT test
Također, moguće je da su na oštrici ostala mikro oštećenja (Naniwa 1k ih može ukloniti, ali treba znati kako i na koji način), a ukoliko su prisutna, britva će itekako proći HHT, ali to je u biti tzv. lažni HHT.
Možda je problem u loše postavljenom bevelu. Naime, ukoliko bevel nije postavljen besprijekorno svaka daljnja progresija (3k-8k....) je uzaludan posao.
Da li si osim HHT testa radio TNT i TPT testove (što oni kažu?).
Puno je parametara u igri kad se oštri britva koja godinama nije bila održavana i kojoj je oštrica vjerovatno bila u izuzetno lošem stanju tako da je točnu dijagnozu jako teško dati ukoliko britva nije fizički prisutna kod onoga tko savjet daje, jer bi sve skupa bilo samo nagađanje.

Ovako:

Britva prolazi HHT 4. I to ne na ispravan način, mislim, jer britvu minimalno moram malo "ukositi" da napravi dotični test. Znači, ne reže dlaku kada je u potpuno vodoravnom položaju sa oštricom prema gore, ali ju od prve "precvika" sa tim ukošenjem. Po tvojim postovima kako si mi odgovorio, bojim se da je ipak krivo postavljen bevel.
TNT i TPT nisam radio.
Za tvoj donji post sam zaboravio dopisati (ispričavam se) da sam završnu obradu nakon 3k i 8k napravio na Naniwi 10k, pa tek onda dijamantne paste (12 krugova na 1 MB, 10 krugova na .50 i stropanje na Kanoyami 60-ak krugova), tako da je HHT 4 bio tek uspješan poslije nanošenja dijamantnih pasti i stropanja.
Znači, to je najvjerojatnije neznanje postavljanja bevela? Ili...

King
Naučnik brijač

Postby King » 16 Jun 2011, 13:57

Pa mislim da se ipak radi o mikro oštećenjima koja su ostala nakon postavljanja bevela iako se može raditi i o tome da je oštrica "overhonana".
HHT ne mora ništa značiti u tim slučajevima, jer i kod jednog i kod drugog britva prolazi HHT.

Mr. Relentless
DE

Postby Mr. Relentless » 16 Jun 2011, 14:10

Znači, da rezimiramo:

Ukloniti mikro oštećenja na Naniwi 1k, ponovo zatupiti britvu na rubu čaše, i ispočetka krenuti raditi bevel, sa standardnom procedurom oštrenja i završnog poliranja.

King
Naučnik brijač

Postby King » 16 Jun 2011, 16:57

Mr. Relentless wrote:Znači, da rezimiramo:

Ukloniti mikro oštećenja na Naniwi 1k, ponovo zatupiti britvu na rubu čaše, i ispočetka krenuti raditi bevel, sa standardnom procedurom oštrenja i završnog poliranja.

Pomiješao si redoslijed:

1. povući 2-3 puta oštricu po rubu čaše, boce i sl. (to je dovoljno da se uklone mikro oštećenja koja su vidljiva pod 100X povećanjem, ukoliko postoje veća oštećenja ona se neće ukloniti na ovaj način već ih je potrebno ukloniti na kamenu)

2. ukolniti oštećenja i paralelno postaviti bevel na 1k Naniwi, preporučam "naprijed-natrag pokrete" i to X bez dodanog rollinga ili X s dodanim rollingom, ovisno o tome kakvog oblika je oštrica, a to ćeš saznati putem "marker testa" (provjeravati s pomoću TNT testa da li su oštećenja uklonjena),

3. kad oštrica prođe TNT test znači da su oštećenja uklonjena i možeš prijeći na klasični X pokret (ne više raditi naprijed-natrag) te provjeravati s pomoću TPT testa i TNT testa, ali u ovom koraku kod TNT više ne gledaš mikro oštećenja već kako oštrica "grize" da bi znao kad ćeš prijeći na slijedeći kamen

4. prilikom rada na 1k kamenu pazi na pritisak, mora ga biti, ali potrebno ga je dozirati kao bi se izbjegao "spine wear" i kako bi se izbjegla mogućnost da dobiješ neujednačen i preširok bevel,

5. kad si završio s 1k kamenom britva bi trebala biti u mogućnosti s malo napora brijati dlake na ruci,

6. na ovaj korak se prelazi u momentu kad si zadovoljio 5. korak

7. slijedeća progresija je osobni izbor i stvar opreme koju imaš

Mr. Relentless
DE

Postby Mr. Relentless » 16 Jun 2011, 17:36

Teo, hvala ti lijepa na savjetu i na odgovoru. :thumbs:
Bacam se odmah na posao poslije posla! :D

King
Naučnik brijač

Postby King » 21 Jun 2011, 16:53

Btw. vodi računa da ne napraviš masakr na hrbatu.

Mr. Relentless
DE

Postby Mr. Relentless » 21 Jun 2011, 18:19

Pazit ću, ne brini.

Return to “Brijanje britvom”