XTG ili ATG? Kako ovo definirati?

Sve o brijanju britvicom
Post Reply
naftas
Student brijanja

XTG ili ATG? Kako ovo definirati?

Post by naftas » 01 Aug 2013, 15:44

Pozdrav svima. Molim da mi netko objasni šta bi točno bio XTG i ATG? Kažu da nema glupih pitanja.

Naime, kako nema dva ista otiska prsta, tako nema ni dvije iste brade. Kod mene je slučaj da brada raste kružno od lijevog do desnog uha. Nakon WTG prolaza sam proveo sate pipajući svaki milimetar obraslog područja i primjetio sam da mi smjer rasta nije uopće okomit već ide kružno. Opisat ću rast u kontra smjeru tako da je pravi smjer rasta obrnuti od navedenog.

1. Obrazi - najhrapavije je u smjeru sa desna na lijevo od uha prema nosu s desne strane i od nosa prema uhu s lijeve strane.
2. Brkovi - najhrapavije je u smjeru od usta prema nosu
3. Donja čeljust i dio vrata ispod čeljusti - isto kao i obrazi
4. Vrat - pod 45 stupnjeva izvana prema sredini

Prema ovom mappingu nakon klasična 3 prolaza, traži se i četvrti XTG od nosa prema uhu (generalni smjer). Inače, probao sam se obrijati i tako (ne touch up) i rezultat je bio BBS, ali sam sve prokleo kada sam stavio Dominica Bay Rum (dobro zube nisam zdrobio od šoka) - Dok ne probaš, ne znaš.

Nakon 2 dana sam nakon tuširanja krenuo u utvrđivanje gradiva o smjeru rasta i sve stavio na papir.

3. dan je bio dan odluke. Odvažno sam ubacio Feather u Barber Pole i nakon WTG-a odmah išao u XTG, ali nešto drugačiji. Sve pokrete sam vukao u ranije opisanim smjerovima vodeći se zvukom i ispada da to nije bio ni XTG ni ATG, već nešto između, možda malo bliže ATG-u jer je 100% išlo uz dlaku.

Rezultat je bio, najblaže rečeno nevjerojatan! Kao da se uopće nisam brijao! Stavim Alum - ništa, stavim Dominicu na suho lice - ništa. Tražim porezotine - nema ih. Iskreno, tek sam ovaj put shvatio razliku između BBS-a i DFS-a (DFS mi je potpuno zadovoljavajući).

Ponosno izlazim iz kupaone sa suhom blazinicom u ruci i kažem supruzi - Vuci i da nisi zaobišla ni milimetar! Ljudi moji, blazinicu sam nakon toga mogao spremiti natrag jer je bila kao nova. Niti trunčica vate nije ostala na licu. Malo smo se onda sprdali iz mog kuma kojem je brijanje muka i neće prihvatiti činjenicu da je to zbog cartridge brijača pa mi je potrošio četvrtinu Wilkinsonovog stipsa sticka za jedno brijanje u jednom prolazu (cirkusant :tameshigiri: ). Inače, ja tu količinu nisam potrošio za godinu dana, a brijem se puno češće.

Molim definiciju ovog prolaza jer je više ATG nego XTG.

Još da se pohvalim, otkad sam mapirao lice i primjenio ovu tehniku brijem se u 2 prolaza WTG i ovaj nedefinirani, Astrom SP, Lab Bluesima po novom ili Featherima (ovisno o dužini brade) i rezultat je DFS, a uz samo malo pažnje BBS koji ne forsiram. Da li netko primjenjuje ovakvu ili sličnu tehniku?
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
Adept
Steven Hawking brijanja

Re: XTG ili ATG? Kako ovo definirati?

Post by Adept » 01 Aug 2013, 17:00

naftas wrote:Pozdrav svima. Molim da mi netko objasni šta bi točno bio XTG i ATG? Kažu da nema glupih pitanja.
Nema, ali ne škodi upoznati se sa forumom, zar ne :wink:
http://www.brijacnica.com/viewtopic.php?f=3&t=190
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 01 Aug 2013, 17:41

Adept wrote:
naftas wrote:Pozdrav svima. Molim da mi netko objasni šta bi točno bio XTG i ATG? Kažu da nema glupih pitanja.
Nema, ali ne škodi upoznati se sa forumom, zar ne :wink:
http://www.brijacnica.com/viewtopic.php?f=3&t=190
Eto njega... Pa naravno da sam pročitao kratice i ispada da su ti pojmovi skroz relativna stvar. Po meni bi ovaj opisani drugi (i konačni :D ) bio čisti ATG, jer brijanje najjači zvuk proizvodi kada režeš dlaku suprotno od smjera rasta. Kao što sam ranije napisao, ono što svi zovu XTG kod mene je čisti ATG osim na vratu gdje rastu pod 45° pa bi to bilo nešto između.
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 01 Aug 2013, 18:15

Koliko razumijem, ne referiraš na akronime već na tehniku brijanja koja se opisuje akronimima kao što su WTG, XTG i ATG. Svi imamo određenu mapu brade i u ovisnosti od nje procjenjujemo radimo li WTG, XTG ili ATG. Primjena ovih akronima u kontekstu brijanja je u ovisnosti od tehnike koju se primjenjuje, a akronimi kao što su WTG, XTG i ATG, više-manje obuhvaćaju sve mogućnosti, tako da je suvišno govoriti o nekim prolazima koji bi bili nešto između XTG-a i ATG-a jer su akronimi stvar dogovora i točno se zna na što se referira kad se naznačuje tehnika brijanja pomoću tih akronima. Neke varijacije na temu između XTG-a i ATG-a su u ovisnosti od mape brade pri čemu se XTG-om možda određena područja zahvaća zapravo ATG-om i obratno, no u tom slučaju postoji previše varijabli koje proizlaze samo iz mape nečije brade, zbog čega je rasprava o nečemu takvom prilično otežana i po mom mišljenju suvišna.
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 01 Aug 2013, 18:27

To je to. Kao i većina stvari u ovome pojmovi su za orjentaciju, a ostalo je tehnika. Uglavnom, ovom tehnikom zasad postižem najbolje rezultate. Znači WTG+ATG.
Radiano
Kamisori

Post by Radiano » 01 Aug 2013, 21:47

Aaa, šta nisi čuo za AATG(Almost against the grain)? :-) Sad sam izmislio.
Whenever I go to shave, I assume there's someone else on the planet shaving, so I say, "I'm gonna go shave, too."
Ne auderis delere orbem rigidum meum!
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 02 Aug 2013, 09:29

Neka se uvede u rječnik kratica. :thumbs:
danko
Mach III

Post by danko » 03 Aug 2013, 18:38

naftas wrote:Neka se uvede u rječnik kratica. :thumbs:
slažem se, ja sam uletio na ovaj forum budući da se brijem običnim žiletom, a naletio sam na more kratica i stručnih termina što mi je natjeralo strah u dupe:
xtg, atg, wt,
a ja se brijem jednostavno, najviše potrošim vremena na sapunjanje, nekih 3 min, onda se obrijem niz dlaku sa običnim žiletom koji je pričvršćen na kineskom aparatiću od 12 kn, ako se žurim, to je to, ali ako imam vremena, umijem se u hladnoj vodi, naspunam još jedamput i obrijem uz dlaku, i užitak jest kada se pod rukom ne osjeti ni malo grubosti!
xtg,atg,wt što je to wtf ?
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 03 Aug 2013, 19:46

danko wrote:što je to wtf ?
Gdje ste našli "wtf" kraticu vezanu uz brijanje?
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 03 Aug 2013, 21:33

WTH :?: :!: :lol:
King
Naučnik brijač

Post by King » 03 Aug 2013, 22:22

WTG - with the grain - niz dlaku
XTG - across the grain - poprečno od rasta dlake
ATG - against the grain - uz dlaku

To bi bilo što se prevoda tiče, a što se konkretne primjene tiče tu je Slice već stručno objasnio pa da se ne ponavljamo.

WTF - what the fuck ili na hrvatskom "koji kurac"... :smoke:
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 03 Aug 2013, 22:54

King wrote:WTF - what the fuck ili na hrvatskom "koji kurac"... :smoke:
Zato i pitah gdje je čovjek to vidio :lol:
Post Reply

Return to “Brijanje lamicom”