Izrada pjene

Sve o brijanju britvicom
Chumba
BIC

Izrada pjene

Post by Chumba » 30 Sep 2015, 09:54

Ja pjenu radim direktno na licu s kremom i četkicom. Nije najbolje, i već se neko vrijeme pitam dali se isplati investirati u posudu za izradu pjene?

Vaša iskustva i savjeti?
Likvor
Shaveta

Re: Izrada pjene

Post by Likvor » 30 Sep 2015, 10:34

Probaj.

U zadnje vrijeme se isključivo po licu maljam, pa tako i superlather (kremu razmažeš po licu, i četkicu napuniš sapunom pa sve izradiš direktno po licu).

S posudom se brijem kada imam vremena pozabaviti se izradom kvalitetnije kreme, i čisto za svoj gušt, ali kako sam u zadnje vrijeme kratak s vremenom ujutro ili navečer, taj luksuz sam ostavio isključivo za vikende).

Btw super posude imaš kupiti u skoro svakom supermarketu/offertisimi samo si pogledaj da li ti pašu u ruku, da je možeš držati.
Luigi
DE

Post by Luigi » 30 Sep 2015, 10:39

Sigurno je da postoje kolege sa puno više iskustva nego što sam ga ja skupio u ovih ~7 mjeseci što se bavim sa wet shaving-om, ali dok se oni ne uključe u raspravu, ja ti mogu prepričat kako je to kod mene išlo. Pjenu sam u početku radio sa jeftinom četkom iz DM-a, pa Muller-a, pa sam kupio King jazavca i dobio od Kinga na poklon i Omega svinju. Razlika u brzini i izradi pjene sa King četkicom i ovima koje sam do tad koristio je nebo zemlja (naravno u korist King četkice). U početku sam koristio nekakvu širu običnu šalicu, a onda sam kupio scutlle (kao i dosta ekipe sa foruma) od ovog čovjeka: http://www.loncarstvo-val.com/kontakt

Topla pjena i topla četkica koju dobiješ uporabom scutlle-a je stvarno veliki gušt i daje ti neki osjećaj luksuza pri brijanju (u nedostatku boljeg opisa), ali da je praktično za svakodnevnu uporabu - baš i nije. Scutlle ne koristim svakodnevno već uglavnom vikendom - kad imam više vremena.

Koliko sam ja do sad shvatio, tajna brzog dobijanja kvalitetne pjene leži najviše u četkici, a potom i u tehnici izrade pjene. Sada se najčešće brijem na način da pjenu radim na licu i mogu reći da mi se još uvijek (nakon ~7 mjeseci) desi da ponekad ne dobijem savršenu pjenu (sada jako rijetko, ali desi se), što uglavnom ovisi o količini vode koju sam ostavio u četkici.

Nakon ovog ogromnog uvoda, da pokušam direktnije odgovoriti na tvoje pitanje: po mom osobnom mišljenju isplati se uložiti u posudu - 100kn (koliko sam platio kod lončara) nije veliki novac za veliki gušt koji ova posuda daje, ali to gotovo da nema nikakve veze sa kvalitetom pjene koju dobiješ. Kvaliteta pjene najviše ovisi o: četkici, tehnici izrade pjene ali i o proizvodu od kojeg radiš pjenu (koji sapun/kremu koristiš). Npr. Proraso krema je jako jednostavna za izradu na licu i tu se teže može pogriješiti.

Nadam se da nisam odmogao ;)
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 30 Sep 2015, 11:39

Za početnike je bolje da pjenu počinju izrađivati u posudi, a nakon nekog vremena započnu i postepeno koketirati s FL-om. Nakon određenog iskustva, svatko za sebe odlučuje koja mu je metoda bolja, ili koristi obje! Mišljenja sam da nije potrebno kupovati skupocjene posude za brijanje: dostaju i one uobičajene, poput onih za pahuljice.
Likvor
Shaveta

Post by Likvor » 30 Sep 2015, 13:44

@slice
Nije li zapravo obratna situacija, da je FL bolji za početnike? Lakše možeš osjetit na koži dali je pjeni dovoljno vode ili ne, dok je za posudu ipak potrebno malo više truda a sasmim time i iskustva da bi se kvalitetno izradila pjena.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 30 Sep 2015, 14:31

Školski je da se krene s izradom pjene u posudi pa da se onda proba i FL! Dakako, te metode nisu međusobno isključive tako da je poželjno eksperimentirati. Kažem, krema + posuda je uobičajena preporuka za one koji tek započinju s klasičnim brijanjem!
Likvor
Shaveta

Post by Likvor » 30 Sep 2015, 15:24

Prvi glas za to da se počne s posudom...:/
Za kremu znam, tak sam i ja počeo ali mi je nejasno ovo za posudu.
Koju bi točno prednost imao početnik s posudom naspram FL?
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 30 Sep 2015, 16:29

Može se početi i FL-om! Nije to sad zapisano u kamenu! :D Poanta je u tome da početnici obično startaju s kremama pa im je pjenu lakše raditi u posudi jer im je na taj način jednostavnije dobiti dovoljno pjene za tri prolaza!
Likvor
Shaveta

Post by Likvor » 30 Sep 2015, 16:52

A to...
Vidiš više sam stekao dojam da je posuda bolja za sapune nego kremu, ali ko i u svemu u brijanju, kako kome paše :)

Uglavnom, kupiti zdjelicu neku jeftiniju i probati. To bi bilo najbolje nego slušati 100 ljudi svaki s svojom tezom za i protiv :)
monkeylord
Shaveta

Post by monkeylord » 30 Sep 2015, 17:56

Ja sam počeo sa posudom, lakše mi je bilo dobiti dobru pjenu i naučiti dozirati vodu, nakon nekih godinu dana sam odjednom počeo isključivo sa FL i to mi puno više paše...Nemoj investirati ništa nego probaj sa nekom zdjelom koja ti paše po veličini i vidi je li to za tebe :)
Chumba
BIC

Post by Chumba » 30 Sep 2015, 18:38

Hm, hvala vam svima na savjetima. Morat ću probati s posudicom. Više mi je tlaka to poslije čistiti :mrgreen:
mirko
Kamisori

Post by mirko » 01 Oct 2015, 09:07

Inače posjedujem Muhle posudicu te samo u njoj izrađujem pjenu.

Navikao sam tako te puno brže dobijem dobru pjenu nego koristeči FL naravno ovisi i o četki te sapunu-kremi koji se koristi.

Što se tiče pranja 10 sekundi posla :thumbs:
monkeylord
Shaveta

Post by monkeylord » 01 Oct 2015, 20:27

Samo nemoj bacati novce dok ne probaš, nađeš zdjelu vulgaris, keramičku, plastičnu, drvenu šta god imaš u kući samo da ti paše po promjeru i dubini...i vozi Miško! :jazavac:
Chumba
BIC

Post by Chumba » 02 Oct 2015, 10:14

A da li materijal posude ima kakvog utjecaja na samu pjenu (keramika/plastika/metalna)?
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 02 Oct 2015, 13:18

Chumba wrote:A da li materijal posude ima kakvog utjecaja na samu pjenu (keramika/plastika/metalna)?
Plastiku gotovo da nitko ne upotrebljava; metalne su također rijetke; ostaje keramika kao provjereni materijal za tu namjenu!
Post Reply

Return to “Brijanje lamicom”