Brijanje pomoću hladne vode

Sve o brijanju britvicom
Duca
Mach III

Brijanje pomoću hladne vode

Post by Duca » 14 Feb 2011, 00:17

Svi se sigurno brijete toplom vodom, jer eto imate neki osećaj da je tako bolje ili ste to negde pročitali ili videli. Topla voda se koristi da, kao što znate, brada omekša, da se otvore pore, prijatnije je itd itd...

Međutim da li ste ikada probali da se brijete hladnom/ledenom vodom? Šta ako cela ta stvar prilikom upotrebe tople vode nije dobra, da ne kažem pogrešna? Šta ako je brijanje pomoću hladne vode daleko bolje? :)

Razlog otvaranja ove teme je taj što sam jutros koristio hladnu, u ovom periodu, ledenu vodu. Rezultati su bili bolji nego ikad.

Britvica je definitivno nešto teže prolazila kroz bradu, ali uprkos tome sam dobio veoma glatko brijanje, bez trunke iritacije, crvenila, posekotina i sličnog. Ovo nije bio slučaj dok sam koristio toplu vodu, jer mi se na jednom delu desne strane lica uvek pojavljivalo crvenilo (da napomenem da nisam koristio prevelik pritisak).

Malo sam se informisao o celoj stvari, a kao glavni aduti za brijanje hladnom vodom je taj da se krv iz lica malo povuče, koža očvrsne, a dlake postanu tvrđe, samim tim i ne baš saviljivije. Sve ovo rezultira da žilet savršeno odradi svoj posao, bez ikakvih iritacija.

Objašnjenje:
  • - Pri hladnoći, krv se povlači dublje u organizam.
    Kod brijanja, tj. pri dodiru kože lica sa hladnom vodom to bi značilo da se krv sa površinskog sloja malo povuče, cirkulacija uspori, tako ostavljajući iza sebe kožu kod koje su iritacije svedene na minimum.

- Pri dodiru sa hladnom vodom dlake postaju čvršće.
    Pri dodiru lica sa hladnom vodom, dlake postaju čvršće i izgube na svojoj elastičnosti ili savitljivosti. Samim tim lakše su za brijanje, što je i logično. Zamislite da treba da pokosite travnjak. Gde će biti bolji rezultati, na mestu gde je trava pognuta ili na mestu gde stoji čvrsto?
Biću slobodan da citiram tekst iz knjige SHAVING MADE EASY - What the Man Who Shaves Ought to Know, iz 1905. godine.
The soap is used, not to soften the beard, but to produce exactly the opposite effect—namely, tc make the hair stiff and brittle, so that they will present a firm and resisting surface to the razor. A hair, as is well known, is a tube composed of a hard fibrous substance, growing from a bulb or root, which secretes an oily matter. This oil works its way up through the hair, and by permeating all parts, renders the hair soft and pliable. Now in this natural oily condition, it is very difficult to cut the hair with a razor, and it becomes even more difficult if the beard be made still softer by the application of hot water. Many do this, and it is no wonder they find shaving difficult. When this is done, the hairs become soft and limp, and the razor will either slip over them entirely, or else cut partly into them, bend them back and sHce them lengthwise, all the while pulling and straining them at the roots, and making the process of shaving most painful.
Pored ovih objašnjenja koja su se kod mene i pokazala na delu, dodao bih da je i odličan osećaj brijanja hladnom vodom ujutru :)
Super je stvar da se čovek rasani, osveži, započne novi dan, a pri tome i odlično obrije.

Šta vi mislite o svemu ovome? Želim da čujem vaše komentare i iskustva.

P.S. Znam da ova tema nije baš za ovu kategoriju, ali na forumu ne vidim ni jednu kategoriju da je u vezi sa generalnim stvarima o brijanju.
britva
DE

Re: Brijanje pomoću hladne vode

Post by britva » 14 Feb 2011, 01:09

Dobro si me posjetio. U vojsci sam se brijao iskljucivo hladnom vodom, u nekim slucajevima i ledenom, cesto bez ikakve kreme ili sapuna i ne sjecam se da je bilo previse neugodno. Krenulo je tako da su svi uvijek pohrlili na toplu vodu (ako je bilo) a meni se nije dalo gurati pa sam probao hladnu vodu i ostao pri tome :D
Objasnjenje bi moglo biti to da hladna voda nateze kozu i zatvara pore a dlaka se nakostrijesi. Mozda se zbog zatvorenih pora dlaka bolje "drzi" tj. teze savija i time ostrici omogucava bolje rezanje.

Mozda sutra padne :shaving3: sa hladnom vodom :D
King
Naučnik brijač

Post by King » 14 Feb 2011, 01:18

Nedavno sam čitao neke rasprave na temu brijanja hladnom vodom i iskustva su bila podijeljena. Neki ljudi su bili oduševljeni i prezadovoljni te glorificirali brijanje hladnom vodom, a s druge pak strane bilo je ljudi koji su pokušali brijanje hladnom vodom te nakon toga dobili urasle dlake s kojima do tada nikada prije nisu imali problema.
Očito je da nekome paše i jedan i drugi način tj. svejedno da li je hladna ili topla dok određenim tipovima brade brijanje hladnom vodom radi štetu.
Kod mene je situacija takva da ukoliko voda nije topla ili se lice pak ohladai tokom brijanja samo brijanje postaje jako neugodno, te vjerujem da mi brijanje hladnom vodom ne bi donijelo ništa dobro.
U istoj raspravi su neki korisnici davali argumente koji su se odnosili na brijanje vojnika koji su bili u ratu i nisu imali mogućnosti za toplom vodom, no mislim da ti argumenti nemaju svoju težinu jer u takvom okruženju nije uopće bitno da li ste kvalitetno obrijani (BBS ili DFS) već je bitno skratiti dlake kako bi se održala kolika-toliki higijena, a za takvo brijanje dovoljno se obrijati niz dlaku i u tom slučaju je svejedno da li je voda topla ili hladna.
Također treba obratiti pažnju na osnovnu ideju brijanja toplom vodom, a to je da topla voda ima mogućnost omekšati dlake na licu što hladna voda nije u stanju, a ako dlake nisu omekšane tada imaju tedenciju kovrčanja te ulaženja pod kožu i izazivanja uraslih dlaka (taj problem s kovrčanjem i uraslim dlakama u najvećoj mjeri imaju afro-amerikanci).
U svakom slučaju, bila voda hladna ili topla, najvažnije od svega je da je britva oštra!!!
Mr.Gentleman
Shaveta

Post by Mr.Gentleman » 14 Feb 2011, 01:24

Nisam probao takvo brijanje, ali evo jednog vica:
Došao Ćalim iz obližnjeg sela Sprdojevića u Kakanj kod brice. A tamo se baš skupili mjesni uglednici i komentiraju atentat.
Ćalim malo posluša, sjedne na stolicu i naruči brijanje.

Gleda njega brico i smješka se pa ga pita:
- A odaklen si ti junače?

Momku pak bilo neugodno pred publikom pa ponosno i čvrsto odgovori:
- Iz Sarajeva brico!

- Eto, ja čuo da se u Sarajevu bez pjene briju. Jel to istina? - upita ga opet brico.
Paaa... - zausti Ćalim.

- A čuo sam i da se samo ledenom vodom malo poprskaju prije... - opet će brico.

- Da, da, tako se i ja brijem! - ponosno će mladić.

I tako ti brico krene na posao. Zalije ga ledenom vodom po faci, izvadi britvu i poče strugati.:eek:

Struže on tako, struže. Jadnom momku suze skoro potekoše, a raja puca od sprda.
Negdje na prijelazu sa obraza prema vratu, Ćamil tiho procjedi, tako da ga je samo brico čuo:
- Ma nisam ti ja BAŠ iz Sarajeva, nego malo izvan. Deder dodaj malo tople vode, kruva ti...
King
Naučnik brijač

Post by King » 14 Feb 2011, 01:42

Mr.Gentleman wrote:Nisam probao takvo brijanje, ali evo jednog vica:
Došao Ćalim iz obližnjeg sela Sprdojevića u Kakanj kod brice. A tamo se baš skupili mjesni uglednici i komentiraju atentat.
Ćalim malo posluša, sjedne na stolicu i naruči brijanje.

Gleda njega brico i smješka se pa ga pita:
- A odaklen si ti junače?

Momku pak bilo neugodno pred publikom pa ponosno i čvrsto odgovori:
- Iz Sarajeva brico!

- Eto, ja čuo da se u Sarajevu bez pjene briju. Jel to istina? - upita ga opet brico.
Paaa... - zausti Ćalim.

- A čuo sam i da se samo ledenom vodom malo poprskaju prije... - opet će brico.

- Da, da, tako se i ja brijem! - ponosno će mladić.

I tako ti brico krene na posao. Zalije ga ledenom vodom po faci, izvadi britvu i poče strugati.:eek:

Struže on tako, struže. Jadnom momku suze skoro potekoše, a raja puca od sprda.
Negdje na prijelazu sa obraza prema vratu, Ćamil tiho procjedi, tako da ga je samo brico čuo:
- Ma nisam ti ja BAŠ iz Sarajeva, nego malo izvan. Deder dodaj malo tople vode, kruva ti...
:lol: :lol: :lol: :lol:
Jere
Kamisori

Post by Jere » 14 Feb 2011, 07:39

I ja san se u vosjci brija hladnom vodom. Doduše, u početku san kemija sa toplom pa san zaključija da mi je komplikacija ić na jednu špinu po toplu vodu pa na drugo misto se brijat. Tako san odusta od tople vode. Sa hladnom vodom nisam nikad ima problema, a kako se trebalo brijat svaki dan i lice se fino priviklo tako da je brijanje bilo sasvim u redu no nikad se nisan pošteno izbrijava tako da nije bilo pravog BBS.
Danas kad kad se brijem, prvi prolaz je uvijek sa toplom vodom, a često se znam izbrijavat nakon umivanja hladnom vodom i to mi paše jer se koža stisne i bolje drži dlake.

Sve u svemu, hladna voda mi nije strana i jedan sam od onih kojima paše. :shaving5:
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 14 Feb 2011, 08:30

Ja moram priznati da se rijetko brijem toplom vodom, više mlakom. A toplinu pruža četka koju natopim u vrućoj (ne prevrućoj) vodi.
I iskreno nisam zapazio neku razliku. Ali, opet iskreno, nisam niti obraćao neku posebnu pozornost.
Jedino mi je topla voda ugodnija na licu, pa i ljeti po vrućinama.
Ali baš ću večeras probati brijanje hladnom (ledenom?) vodom. :shaving5:

PS. Ono što sam možda zamijetio, jest da pri brijanju hladnijom vodom moram imati oštriju oštricu nego obično.
AnArChY
BIC

Post by AnArChY » 14 Feb 2011, 10:21

Jere wrote:
Sve u svemu, hladna voda mi nije strana i jedan sam od onih kojima paše. :shaving5:
potpisujem
.... osobno ne vidim razliku prilikom brijanja, a i tako umivaonik nad kojim se brijem nije spojen na bojler, pa ono, nije da imam izbora :-)
A da idem grijat vodu - previse komplikacija :D
Sven
Britva

Post by Sven » 14 Feb 2011, 15:54

Probao sa toplom, mlakom i hladnom i što se tiče kvalitete brijanja i iritacije nisam primjetio nikakvu razliku. Jedino zbog čega koristim toplu vodu jest što je topla :D
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 14 Feb 2011, 17:19

Osobno mi brijanje hladnom vodom pretjerano ne smeta. Bio sam u situaciji kada sam se brijao hladnom vodom i stvar je prošla bez problema.
A što se tiče tople vode, nekako mi paše ta "gimnastika" krvnih žila i mišića kada se brijem sa vrlo toplom vodom, a na kraju, pred stavljanje AS-a i/ili kreme, umivam sa izuzetno hladnom vodom.
Učinak mijenjanja temperature vode za mene je osobno vrlo blagotvoran, no pošto osobno obožavam saunu (tursku i finsku) ta mi promjena temperature nije strana i uistinu mi čini dobro :wink:
Jere
Kamisori

Post by Jere » 16 Feb 2011, 19:18

Evo nakon par brijanja gdje sam namjerno kombinirao toplu i hladnu vodu moj zaključak je slijedeći: i jedno i drugo mi je sasvim OK no preferiram prva dva prolaza toplom vodom, a prije trećeg prolaza lice dobro isperem u toploj vodi i onda ga natopim u hladnoj pa slijedi izbrijavanje.
Definitivno mi je malo lakše izbrijavat se sa hladnom vodom ali razlike nisu velike.
britva
DE

Post by britva » 20 Feb 2011, 04:19

Ovaj francuz je meni potvrdio teoriju da zatvorene pore podižu dlake i olakšavaju brijanje. Obratite pažnju na upotrebu alum bloka na početku - zatvara pore kao i hladna voda samo puno efikasnije. Uskoro mi stiže alum pa ću isprobati :shaving2:

mariv
Britva

Post by mariv » 25 Feb 2011, 22:21

Jere wrote:Evo nakon par brijanja gdje sam namjerno kombinirao toplu i hladnu vodu moj zaključak je slijedeći: i jedno i drugo mi je sasvim OK no preferiram prva dva prolaza toplom vodom, a prije trećeg prolaza lice dobro isperem u toploj vodi i onda ga natopim u hladnoj pa slijedi izbrijavanje.
Definitivno mi je malo lakše izbrijavat se sa hladnom vodom ali razlike nisu velike.
Pročitao sam sve i isprobao, a s ovim Jerinim komentarom bi se složio.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 10 Nov 2012, 22:08

Čitao sam o prednostima brijanja hladnom vodom, ali se nisam na pravi način okušao u tome. Danas sam napravio svojevrsni eksperiment. Ujutro sam se obrijao 2xWTG (drugi prolaz XTG zamijenio sam WTG-om) s toplom vodom kao i obično. Navečer sam se odlučio ponovno obrijati jer sam u vrlo kratkom roku postao ovisan o sapunu od Prorasa za osjetljivu kožu (nova formulacija). No, za ovo sam brijanje odlučio, pored tehnike 2xWTG, upotrebljavati hladnu vodu. Bez tuša, dva sam se puta umio hladnom vodom i zatim nanio sapun (koji također hladi jer u sastavu ima mentol, ali ne toliko koliko krema Proraso) te stavio novi Feather.

Pošto sam i prije eksperimentirao s hladnom vodom--više s tuširanjem negoli brijanjem--primijetio sam određene prednosti. Naime, nakon što dovršim brijanje toplom vodom, lice je vidljivo nadraženo. Nakon dva prolaza, koža postaje suha, a i nakon toga obično slijedi umivanje hladnom vodom, pa je sve potrebno finiširati AS-om koji vraća koži potrebnu vlažnost. Brijanje hladnom vodom mi je bilo iznimno ugodno--poglavito u kombinaciji sa sapunom Proraso--nikakve iritacije nije bilo, ali napominjem da sam radio 2xWTG + novi Feather. Glavna prednost koju sam primijetio je da koža lica ne prolazi onaj, za mene uobičajeni postupak "dolaska k sebi," nakon aplikacije AS-a koji je smiruje. Samo je brijanje bilo iznimno kvalitetno s obzirom da sam radio dva prolaza WTG. Kod tuširanja hladnom vodom sam primijetio da je koža nekako življa, dok s toplom vodom to nije slučaj. Slično mogu ustvrditi i za brijanje hladnom vodom. Meni stvarno odgovara i ne vidim razlog zašto ne bih "termičku obradu" kože sveo na minimum ili je u potpunosti odbacio.

Zahvaljujem Kukuzovcu koji me podsjetio na neke stvari i odvažio na ponovno eksperimentiranje. Smatram da najveću prednost od brijanja hladnom vodom mogu imati brijači sa zaista osjetljivom kožom. No, ukoliko niste alergični na TOBS-ove kreme, ne trebate se brinuti! :D
Slice
mr. sc. brijanja

Nova paradigma--hladna voda

Post by Slice » 08 Dec 2012, 17:04

Naime, već se neko vrijeme brijem hladnom vodom, no moj se ritual prije svodio na topli tuš nakon čega je uslijedilo brijanje u dva prolaza (WTG + XTG) i to također toplom vodom. Pošto volim eksperimentirati, odlučio sam se za drugačiju tehniku i ostao prilično iznenađen. U mom se slučaju potvrdilo, napominjem u mom slučaju, da je brijanje toplom/vrućom vodom paradigma koja je srušena i to zbog mnogih razloga, od čega su njih svega nekoliko posve dovoljni da bi opravdali promjenu. Glavne odrednice brijanja hladnom vodom koje su se pokazale kao prednost nad dotada uobičajenim brijanjem toplom vodom, su sljedeće:

:arrow: 1. Izostanak bilo kakve iritacije, osim u nekim nepredviđenim situacijama, koje su po redu stvari uključene u postupak brijanja
:arrow: 2. Brada nije polegnuta, kao u slučaju tople vode, što je uzrok efikasnijeg brijanja (tako se pokazuje u mom slučaju)
:arrow: 3. Koža se manje isušuje i općenito je nekako "životnija"
:arrow: 4. Primjetio sam da mi je dovoljan jedan prolaz WTG + malo popravljanja (ovisno o žiletu)
:arrow: 5. Mislim da nije potrebno dodatno naglašavati uštedu energije, čime klasični način brijanja postaje još ekonomičniji

Nakon brijanja hladnom vodom i svih pogodnosti koje sam osjetio na vlastitoj koži, ne vidim razlog zašto bih se brijao toplom vodom. Brijanje je iznimno ugodno, a primjetio sam i da je uporabom hladne vode znatno lakše napraviti pjenu od nekih sapuna i krema, premda to nije toliko osjetno. Također sam primijetio kako metal drugačije reagira i kako je na brijaču mnogo više prljavštine nakon uporabe tople vode, dok iste u slučaju brijanja hladnom vodom praktički nema. S obzirom na vlastito iskustvo brijanja toplom i hladnom vodom, objektivno gledajući, zaista ne znam kakve bih prednosti u korist tople vode mogao navesti. Možda sam još uvijek pod dojmom koji na mene ostavlja brijanje hladnom vodom, a vi možda znate neke od razloga koji sugeriraju da bi se trebalo brijati isključivo toplom vodom?
Post Reply

Return to “Brijanje lamicom”