S čim impregnirati drvenu dršku od četkice?

Sve vezano uz izradu/preradu vaših četkica za brijanje
Post Reply
uto
Kamisori

S čim impregnirati drvenu dršku od četkice?

Post by uto » 08 Oct 2013, 21:56

Naime, kupio sam u Milleru FJM-ovu svinju sa drvenom drškom. Bukva.

E sad me zanima koji je najjednostavniji način da je impregniram.

King?!

..jednom prilikom si mi spomenuo neki vosak?

Tungovo ulje mi se čini komplicirano, odnosno dok ga naručim, pa dok dođe, pa white spirit, pa prođe vijek trajanja četkice. :-)

Šta se desi ako je premažem Balistolom? :D

..ili neki drugi u roku 30-minuta nabavljivi preparat?
Calvitium non est vitium, sed prudentiae judicium.
...bijah malo AFK u zadnje vrijeme. ;-)
duki92
Shaveta

Re: S čim impregnirati drvenu dršku od četkice?

Post by duki92 » 08 Oct 2013, 22:54

Laneno ulje/kuvani firnajz?
King
Naučnik brijač

Post by King » 08 Oct 2013, 23:48

Možeš je premazati Balistolom ili ukoliko imaš vremena i volje lakiraj je bezbojnim akrilnim lakom - ja sam koristio Dupli Color Auto Klaarlack - ima ga u Bauhausu.
Voskove zaboravi, jer nisu postojani u doticaju s vodom - naime, odlični su za "show piece", ali za neku zahtjevniju upotrebu, a pogotovo u uvjetima vlage se nisu pokazali kao najsretnije rješenje.
uto
Kamisori

Post by uto » 09 Oct 2013, 12:47

Hvala obojci.
Btw, duki sta je ovo drugo??
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 09 Oct 2013, 13:17

ja mislim da firnajz i jest laneno ulje
duki92
Shaveta

Post by duki92 » 09 Oct 2013, 14:45

Verovatno da je korijen u pravu, iskreno ne bih znao, znam samo da je na bazi lanenog ulja. Nekako mi se čini da je firnajz (firnis,firniš, firnajs) "sirotinjska" verzija lanenog ulja sa još kojekakvim hemikalijama. Sigurno ga ima i kod vas po nekim od ovih imena

Kad sam hteo da zaštitim svoj stalak tražio sam informacije na netu, na nekim forumima su ga nahvalili kao "najbolje" sredstvo za zaštitu (tema je bila čini mi se o nekim stolovima u bašti, ili tako nešto). Našao sam u šupi neku staru flašu, i premazao time stalak u tankom sloju, sačekao 24h da se osuši, premazao opet, i posle 2 dana preko toga izlakirao emajl lakom u više slojeva, kako to već ide. Valjda bi firnajz trebao da se zagreje na 50-60 stepeni čini mi se, da bi drvo brže upilo, međutim ja kad sam ovo radio letos, možda zbog vrućine, ali oba puta je nakon 24h bilo suvo na dodir.
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 09 Oct 2013, 16:57

Kolko znam drvo se maže firnajzom da bi se zaštitilo od isušivanja. Zagrijavanje firnajza ima smisla jer ulje postaje manje viskozno te se lakše upija u drvo. Nadalje, mislim da se drvu daje firnajz ili neko drugo sl. sredstvo koliko ga može popiti. Ako mažeš recimo ploču od medijapana da bi ju zaštitio od vlaženja, mazat ćeš bar 7-8 puta dok ne prestane upijati, nekom jako tvrdom drvu će trebati puno manje premaza.
King
Naučnik brijač

Post by King » 09 Oct 2013, 22:29

Problem s lanenim uljem je u tome što se taj premaz u biti nikada ne može osušiti - sve skupa nakon nekog vremena izgleda kao da je suho, ali kad se temperatura malo poveća na površini se može primjetiti kako se "znoji".
Jedino prirodno ulje, koliko je meni poznato, koje se može osušiti, a da mu se ne dodaju umjetni aditivi je Tungovo ulje.
Inače, postoji još niz ulja kojima se drvo može zaštititi, a koja je moguće pronaći u manjim pakiranjima, jer nisam siguran da li ćeš pronaći laneno ulje u pakiranju manjem od 1l iako to i nije neki problem s obzirom da cijena nije nešto od čega se pada u nesvijest kao npr. narančino ulje, limunovo ulje, tikovo ulje i sl.
No, da se vratim na temu - ukoliko ti ne smeta što će se na površini s vremena na vrijeme pojaviti tragovi ulja slobodno premaži dršku lanenim uljem iako je najbolji način zaštite da paziš na dršku i ne natapaš je nepotrebno vodom u velikim količinama.
uto
Kamisori

Post by uto » 10 Oct 2013, 08:48

Zahvaljujem jos jednom na odgovorima.
Post Reply

Return to “Četkice za brijanje”