Poliranje plastike, čime?

Popravak četki, brijača, poliranje...

Poliranje plastike, čime?

Postby napoleon » 28 Jan 2010, 23:36

Čime bih mogao ispolirati sitne ogrebotine i vratiti sjaj staroj plastičnoj drški četke za brijanje?
Koji proizvod?
Ne koriste mi ameri i njihovi proizvodi, treba mi nešto kao Purol ali za plastiku.
napoleon
Majstor brijač

Postby King » 28 Jan 2010, 23:57

Ukoliko se radi o stvarno sitnim ogrebotinama uzmi šmirgl 800-1000 pobrusi s vodom, a zatim dobro ispoliraj običnom polir pastom kojom se poliraju automobili.
To ti je jedna mogućnost, druga ti je da kupiš XERAPOL polir pastu za plastiku, mislim da sam to vidio u Bauhausu i s njom ispoliraš, no zaboravi ako je drška crne boje jer neće ispast kako treba, vidjet će se razlika tamo gdje je polirano i gdje nije.
Možeš pokušat i pastom za zube i nekom malo grubljom krpom, nisam nikad pokušao, ali sam negdje čuo da pomaže prilikom poliranja plastike.
Također možešabavit i pastu za poliranje ekrana od mobitela, ne znam gdje točno, no ona ti više radi na principu da popuni ogrebotine pa se one toliko ne vide.
King
Majstor brijač

Postby napoleon » 30 Jan 2010, 10:04

Mislio sam sa tom pastom za poliranje ekrana. Strah me uopće približiti šmirgl nekoj staroj četki.
Evo za što mi točnije treba. Ovo bi kupio:
http://cgi.ebay.com/vintage-shaving-brush-3-75-good-condition-as2-badger_W0QQitemZ120522831815QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item1c0fb877c7
I trebao bi je dogurati do ovog izgleda:
http://i491.photobucket.com/albums/rr274/bythbook/butter1.jpg?t=1253151496
napoleon
Majstor brijač

Postby King » 30 Jan 2010, 10:19

Ova polir pasta za mobitele radi na principu da popuni ogrebotine tako da ne znam koliko bi bila učinkovita s obzirom da će četka biti dosta pod vodom, da li će voda to isprati pa će nakon prve upotrebe ručka opet izgledati izgrebano i matirano.
Jedini problem kod šmirgla je u tome što drška nije ravna pa će biti problem ravnomjerno i svugdje isto ispolirati. Prema slici čini mi se kao da nema previše ogrebotina prije bih rakao da je drška matirana, vjerojatno od upotrebe i kamenca u vodi, pa mislim da bi i obična polir pasta za poliranje auto laka mogla riješiti problem.
King
Majstor brijač

Postby napoleon » 30 Jan 2010, 10:57

OK. Vidjet ću. Hvala! I ja mislim da je matirana, ali bi volio da bude sjajna! 8) Sad ne znam jel to, kako kažeš, zbog ostataka sapuna i kamenca ili je nešto drugo u igri. Što se tiče šmirgla, slažem se. Mođda ću probati pastom za zube za početak (bez granulica :lol: )
napoleon
Majstor brijač

Re: Poliranje plastike, čime?

Postby dacha » 17 May 2012, 17:01

...ja sam plasticne (tvrda krta plastika) drske od jedne stare britve "oslobodio" sitnih ogrebotina i vratio zadovoljavajuci sjaj tako sto sam vukao drske po platnenoj strani remena za britvu. Platno sam prethodno ocistio suvom tvrdom cetkicom....Zavsrni finish sam dao krpicom kupljenom za male pare u zlatarskoj radnji. Ta krpica sluzi za poliranje srebrnog nakita i kao kupljena vec je spremna za upotrebu...
dacha
Mach III

Postby napoleon » 21 May 2012, 14:27

Ali sve prvo probaj na manjoj površini jer će poliranje možda promijeniti i samu boju drške!
napoleon
Majstor brijač

Postby dacha » 21 May 2012, 22:33

....dobro je biti oprzan i oprobati manji komad plastike kako kazes, razgovarao sam i sa jednim opticarem koji usput vrsi i poliranje izgrebanih plasticnih "stakala" za naocare. neke plastike su "farbane" necim i poliranje skida taj povrsinski sloj te dolazi druga boja do izrazaja.....
dacha
Mach III

Postby King » 22 May 2012, 07:53

dacha wrote:....dobro je biti oprzan i oprobati manji komad plastike kako kazes, razgovarao sam i sa jednim opticarem koji usput vrsi i poliranje izgrebanih plasticnih "stakala" za naocare. neke plastike su "farbane" necim i poliranje skida taj povrsinski sloj te dolazi druga boja do izrazaja.....

Nijedne "plastične" drške koje sam do sada polirao nisu promijenile boju više od jedne nijanse. Boja se najčešće dodaje u samu "smjesu" tako da ne bi trebalo biti problema, jer ne radi se o klasičnom farbanju površine drški.
Što se poliranja tiče može se pristupiti jednako kao i drvu, metalu i svim ostalim materijalima. Načina je nekoliko:

1. Micro Mesh
2. progresijom brusnih papira počevši od 120 do 2000 (brusiti s vodom). Prvi papir u progresiji treba izabrati ovisno o tome koliko su drške površinski ogrebane. Nakon 2000 potrebno je proći sa "Smirdex" tkaninom gradacije 3000, a zatim sve skupa ispolirati nekom od "tvrdih" polir pasta s pomoću polirke i filca. Postoje tvrde paste isključivo za poliranje plastike, ali nije problem ni ukoliko se poliraju bijelom (aluminij oksid), zelenom (krom oksid) ili crvenom tzv. jewelers rouge.
Nakon ovakve progresije plastika će imati 100% zrcalni sjaj, no kako većina nema polirku i "tvrde" polir paste sasvim zadovoljavajući rezultat će biti ukoliko se ostane samo na Smirdex 3000 tkanini.
King
Majstor brijač

Postby marn » 22 May 2012, 11:13

dacha wrote:....dobro je biti oprzan i oprobati manji komad plastike kako kazes, razgovarao sam i sa jednim opticarem koji usput vrsi i poliranje izgrebanih plasticnih "stakala" za naocare. neke plastike su "farbane" necim i poliranje skida taj povrsinski sloj te dolazi druga boja do izrazaja.....

Poliranje plasticnih stakala na naocalama nikako ne preporucujem, iz vlastitog iskustva. Razlog je sto su napravljena od vise slojeva premaza, pa se poliranjem na povrsini stvara efekt slican naftnoj mrlji, tj. presijavanje u vise nisansi
marn
Majstor brijač

Postby King » 22 May 2012, 13:52

marn wrote:Poliranje plasticnih stakala na naocalama nikako ne preporucujem, iz vlastitog iskustva. Razlog je sto su napravljena od vise slojeva premaza, pa se poliranjem na povrsini stvara efekt slican naftnoj mrlji, tj. presijavanje u vise nisansi

Mogu se polirati s Micro Mesh-om - ne ostavlja posljedice u vidu presijavanja.
King
Majstor brijač

Postby marn » 22 May 2012, 14:47

King wrote:
marn wrote:Poliranje plasticnih stakala na naocalama nikako ne preporucujem, iz vlastitog iskustva. Razlog je sto su napravljena od vise slojeva premaza, pa se poliranjem na povrsini stvara efekt slican naftnoj mrlji, tj. presijavanje u vise nisansi

Mogu se polirati s Micro Mesh-om - ne ostavlja posljedice u vidu presijavanja.

Da, nisam napomenuo, ja sam polirao sa Xerapol pastom- inače za skidanje ogrebotina s akrilnih površina. U prvom prelazu sam skinuo dosta ogrebotina i nisam imao nikakav negativan efekt na stakla, problem je nastao jer sam bio preambiciozan, pa sam malo agresivnije nasrnuo na neke tvrdokornije ogrebotine.. Probat ću s Micro Meshom ako se ukaže potreba.
Inače Xerapol mi se pokazao vrhunski za sitne ogrebotine na kuhinjskim lakiranim elementima..
marn
Majstor brijač

Postby technocutter » 24 May 2012, 02:52

POSTOJI JEDAN ODREDJENI TIP CETKE ZA POLIRANJE PLASTIKE...

kod poliranja plastike se javlja jedan problem a to abrazivi za poliranje
ako radis strojno treba biti vrlo oprezan da ne dodje do topljenja,,,,

u ovom slucaju mali okretaji ti daju puno veci efekt ali samo naoko dugo traju...

kod prebrzog broja okretaja , zavisno od toga koji alat koristis dolazi do paljenja vrlo fine paste i samim tim neucinkovitosti rada same paste.....
technocutter
Britva

Postby King » 24 May 2012, 23:43

dacha wrote:...ne bih plastiku prinosio nikakvoj masini.....mislim da je poliranje iz ruke pouzdanije iako je dosta sporije......

Ukoliko znaš što radiš onda je potpuno svejedno ručno/strojno uz napomenu da je strojno puno brže, a i daleko kvalitetnije ako se koristi ispravan alat i adekvatna polir pasta - kad govorim o polir pastama za strojno poliranje u većini slučajeva mislim na "suhe" polir paste, a ne na paste tipa "Purol" i sl.
King
Majstor brijač

Postby technocutter » 26 May 2012, 02:11

U PRAVU SI POTPUNO
suhe polirne paste su i najcesca primjena kod strojnog poliranja
kod raznih stvari.........

ovisi naravno i ocemu se radi kako sam vec naveo paste tipa purol vrlo brzo gore pri velikim okretajima.......

paste tipa purol nece nikada skinuti ostecenja kao tvrde paste....

sve ovisi o tome sto radis..........

i za sve sto poliramo postoji pasta i nacin kako....

jedinu stvar koju nemozemo ispolirati je BAKELIT, ali nama ovdje to nije ni bitno.....
technocutter
Britva

Return to Ostalo