Hladno bruniranje

Popravak četki, brijača, poliranje...
Post Reply
King
Naučnik brijač

Hladno bruniranje

Post by King » 09 Dec 2014, 18:18

Danas sam završio jednu "sitnu" restauraciju koja je između ostalog uključivala i bruniranje tanga i spinea britve pa da podijelim proces s vama ukoliko nekoga interesira.
Odmah na početku moram spomenuti da je ovaj postupak odličan za manje površine - preciznije, sitne popravke dok za veće površine preporučujm postupak toplog bruniranja.
Za sami postupak potrebno je:

1. sredstvo za bruniranje (http://www.ballistol.de/80-1-Klever-Quickbrowning.html) - ovo je odlično. U prošlosti sam radio sa Berettinim koje je u usporedbi s ovim od Ballistola totalno sranje
2. aceton
3. nekoliko štapića za uši
4. komadić pamučne krpe

Sam postupak je vrlo jednostavan i traje 10-ak minuta:

1. površinu koju želite tretirati prvo dobro očistite s pomoću acetona (moguće ga je kupiti u svakoj ljekarni već od 0,1 l)
2. pustite minutu/dvije da se osuši/ispari - očiščeni dio ne dirajte rukama kako ga ne bi kontaminirali/zamastili
3. dobro protresite sredstvo za bruniranje
4. lagano namoćite štapić za uši u sredstvo za bruniranje i lagano - pokretom kista, nanesite na površinu koju želite tretirati
5. pričekajte par sekundi
6. nanesite ponovo - ukoliko je štapić vlažan od prethodnog umakanja ne morate ga ponovo namakati u sredstvo za bruniranje. Cilj je da se nanosi u tankim slojevima, a ne da pliva na površini
7. ponovite 6. korak dok ne dobijete željenu boju - što više nanosite boja je sve tamnija
8. kad ste dobili željenu boju pustite da stoji 3-5 minuta kako bi se sredstvo osušilo/isparilo s površine metala. Primjetit ćete da se nakon sušenja stvorio bijeli "film" na tretiranoj površini. Nakon 3-5 minuta sušenja predmet je potrebno oprati u toploj vodi, osušiti i zaštititi na uobičajeni način.

Važna napomena za one koji možda ne čitaju uputstvo na ambalaži: ovo sredstvo ne djeluje na čelik koji u sastavu ima više od 3% kroma. Vjerujem da bi i u tom slučaju bilo nekakvog učinka, ali ne 100%.
Što se tiče britve koju sam tretirao spine i tang su pocrnili već nakon drugog prolaza.
davor_vfr
Student brijanja

Re: Hladno bruniranje

Post by davor_vfr » 10 Dec 2014, 17:12

Odlično! A slike?
.
..
Ručno kovane britve
http://instagram.com/dmblade#
King
Naučnik brijač

Re: Hladno bruniranje

Post by King » 10 Dec 2014, 18:13

davor_vfr wrote:Odlično! A slike?
Trenutno sam bez foto aparata...bit će kad se vratim s puta.
Post Reply

Return to “Ostalo”