Shaving set za početnika u klasičnom brijanju

Često postavljana pitanja
Post Reply
Crni
Početnik

Shaving set za početnika u klasičnom brijanju

Post by Crni » 25 Jan 2012, 00:49

Pozdrav svima.
Pratim ovaj forum već dulje vrijeme i mogu reći da sam vam zahvalan svima
na mnogobrojnim korisnim postovima o brijanju i svemu vezanom uz to jer sam stvarno,puno naučio od vas. :thumbs:
Međutim,moram reći da sam trenutno mlad,izgubljen i zbunjen. :D
Izgubljen u smislu da ne znam "otkuda početi" te se nadam da će mi iskusniji članovi foruma pomoći.
Dakle,jednostavno cilj mi je jednostavno - što kvalitetnije se obrijat,kao i svima ovdje. :P

Za početak odjebao sam gillette fusion i ona sranja od gelova i pjena iz limenki kako ih vi većinom nazivate. :lol:
Prešao sam na kremu i zasad se brijem s jednokratnim britvicama tipa gillette s 2 oštrice i wilkinson.

I sad,kako sam uštedio nešto love,želio bih si kupit nešto kvalitetnije.
Međutim,izgubljen sam u moru tih silnih proizvoda i opcija a pošto sam početnik u klasičnom brijanju,
nadam se da će mi iskusniji članovi moći pomoći i usmjerit me... :newbie:

1. Da li investirati u kupnju kvalitetnog DE brijača ili britve za brijanje?
2. Da li koristiti sapun ili kremu za brijanje?

Odnosno,koji je po vašem mišljenju najbolji brijači paket odnosno shaving set
za početnika u klasičnom brijanju i što sve on treba sadržavati?
Po mogućnosti stavite link na proizvode da znam njihovu cijenu i gdje ih mogu kupit ili naručit putem interneta.
Hvala unaprijed... :sunglass:
King
Naučnik brijač

Re: Shaving set za početnika u klasičnom brijanju

Post by King » 25 Jan 2012, 09:17

Evo, pokušat ću ti olakšati iako je sve dolje navedeno moje osobno mišljenje i stav nekoga tko gotovo 360 dana u godini koristi britvu.
Naime, dilema DE vs. britva je vječna dilema, a u obzir treba uzeti nekoliko stvari prilikom odabira.
DE je tzv. "fool proof" tj. tehnika se svlada za manje od mjesec dana-rekao bih da je 10-ak brijanja dovoljno da se svlada 80% tehnike brijanjem DE brijačem. U biti kod DE brijača je potrebno svladati kut brijanj i pritisak prilikom brijanja i to je u globalu to. Nakon toga slijedi isprobavanje razno-raznih lamica i traženje kombinacije koja i najviše paše.
Britva-brijanje britvom zahtijeva nešto duži rok za svladavanje tehnike. Opet govorimo o kutu brijanja i pritisku, ali i o načinu držanja britve te razno-raznim potezima koji spadaju u napredne tehnike brijanja britvom. Vrijeme potrebno da bi se solidno svladala tehnika brijanj britvom je cca. 3 mjeseca, a nakon toga slijedi nadogradnja stečenog iskustva.
Britva zahtijeva periodično održavanje-oštrenje, koje možeš raditi sam ili pak poslati britvu nekome tko to može napraviti za tebe. Okvirno-jednim oštrenjem se možeš brijati cca. 4-5 mjeseci uz pravilno i redovito stropanje na kožnom remenu prije svakog brijanja.
Ukoliko te zanima, cijena periodičnog oštrenja tzv. touc-up je 70,00 kn.
Nakon svega gore navedenog brijanje britvom izgleda kao nešto što zahtijeva monogo vremena te razmišljanja oko oštrenja, stropanja i sl., no mogu kazati da to samo tako zvuči. Kad se uhvati rutina stvar je poprilično jednostavna, a zadovoljstvo koje pruža je neopisivo.
Brijanje britvom za razliku od DE (čisto osobno mišljenje, jer sam provao i jedno i drugo) je ono nešto što ti pruža zadovoljstvo te jedva čekaš da brada naraste kako bi se ponovo obrijao.
Sapun vs. krema je opet jedno pitanje na koje nema zajedničkog kozensusa. Kako vidim gore si naveo da već neko vrijeme koristiš kremu pa ne vidim razloga da to mijenjaš. Možeš eventualno isprovati i neke druge kreme i vidjeti što ti najviše odgovara, ali nije isključeno da kupiš i poneki sapun. Na ovo pitanje će ti bilo tko dati baš neki smislen odgovor. Ja, osobno, imam niz krema i niz sapuna, a koristim ih prema raspoloženju (sapun ili krema). Ponekad se zna dogoditi da mjesec i više koristim samo krema, a onda me nešto uhvati pa slijedećih par mjeseci koristim samo sapune. Nema pravila.
No, krema ili sapun, četkica je pod obavezno (nemoj kupiti baš onu najjeftiniju iz DM-a). Kvalitetna četkica traje minimalno 5 i više godina tako da je to zanemariv trošak s obzirom na broj korištenja.
Eto, pokušat ću rezimirat:

1. set up (DE brijač)

-DE brijač (300 i više kn)
-niz razno-raznih britvica (od 5 i više kn/paketić)
-krema ili sapun
-četkica (250 i više kn)
-AS

2. set up (Britva)

-shave-ready britva (znači britva koja je ručno naoštrena, neke novo-kupljene dolaze samo tvornički naoštrene i najčešće nisu shave-ready u punom smislu riječi) (300 i više kn)
-kožni strop za britvu (427 kn)
-krema ili sapun
-četkica (250 i više kn)
-AS

Eto nadam se da sam malo pomogao.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 25 Jan 2012, 11:57

Moj ti je savjet da kupiš Wilkinson Classic DE s kojim u paketu dolazi i pet Wilkinsonovih lamica s kojima možeš početi učiti tehniku. U FRIPO - SAAN-u možeš kupiti četku i lamice koje imaju iako je riječ o Bolzanu, Eliosu i Bicu za koje bi se trebao malo strpjeti i razviti tehniku. Ako nemaš, predlažem ti da kupiš i posudu za izradu pjene - neka veća posuda za Cornflakes. Kremu već imaš, a predlažem ti Palmolive Sensitive ili Classic koje su dovoljne za početak. Naravno, gledaj ljude na YouTubeu kojima je to hobi i proučavaj njihovu tehniku (mantic59, geofatboy). U svakom slučaju čitaj što piše leisureguy i usporedi sa svojim iskustvom. Poslije možeš prijeći na britve, ako želiš. Osobno me ne privlače, ali ako započnem tu avanturu, zasigurno bih kupio nešto poput Feather Professional Artist Club RG.

1. Wilkinson Classic DE (moguće ga je kupiti u Kozmu, upravo sam pretraživao i vidio kako na webu imaju metalni brijač - wow sad i ja idem po to ako imaju - inače imam plastični) cijena je oko 40 kuna
http://www.kozmo.hr/proizvod/brijanje-2 ... 800015504/
2. Palmolive Sensitive (DM, Kozmo i sl.) cijena je oko 10 kuna
3. Četka u FRIPO - SAAN-u (oko 40 kuna)
4. Posudu, ako je nemaš, možeš kupiti u Konzumu, Mulleru ili sl.
5. Ne zaboravi na YouTube, entuzijaste koji na svojim blogovima pišu o klasičnom brijanju te naravno na Brijačnicu i što više stranih foruma o klasičnom brijanju
6. Počni što prije! :)
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 26 Jan 2012, 15:33

U Fripo saanu znaju imati i starih Gillette brijača- preporučam jednog umjesto Plastičnog Wilkinsons :mrgreen:
Crni
Početnik

Post by Crni » 26 Jan 2012, 16:50

Hvala puno svima na detaljnom objašnjenju! :wink:

Koliko sam shvatio,DE brijači su manje zahtjevni od britve za početnika,
također i jeftiniji tako da zaletit ću se onda do Kozma pa ću kupit
onaj Wilkinsonov DE brijač za početak.
Još bolje ako nađem metalni umjesto plastičnog... :P
Kasnije kad se usavršim malo,lako iskušam "sreću" s britvom
ili kvalitetnijim DE brijačem... :wink:

Hvala svima još jednom. :thumbs:
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 26 Jan 2012, 19:11

Ukoliko želiš postati bolesnik poput nas, preporučam britvu. Ukoliko se pak želiš kvalitetno brijati, onda preporučam DE brijač. Naime, ja se gotovo isključivo brijem britvom, ali je to za svakodnevno brijanje kakvo ja prakticiram u biti krajnje nepraktično.U bbiti se svako jutro moram ustati 20 minuta ranije nego da se brijem sa DE brijačem, a rezultat je u pravilu tu negdje.
Zbog toga topla preporuka za DE brijač.

Naravno, ukoliko želiš jednom tjedno guštati u brijanju i usput potrošiti brdo novaca na brusno kamenje, stropove i drugu dodatnu opremu, onda je britva prava stvar :roll: .
Post Reply

Return to “F.A.Q.”