Kinez 12k

napoleon
Student brijanja

Kinez 12k

Post by napoleon » 21 Apr 2009, 13:09

Mislio sam si ga kupiti ali prvo ajde malo o vašim dojmovima (ako ga imate).
Robert, znam da ga ti imaš, ali ajde malo opširnije :wink:
Mislio sam ga koristiti iza kotikule (ako uopće ima smisla da ga kupujem za korištenje iza nje?)

Hvala!
Robert
BIC

Post by Robert » 21 Apr 2009, 18:14

Evo, ovako, na dugo i široko... :D

1. ravnanje iliti lapping - ravnao sam samo jednu stranu, pošto samo i jednu stranu koristim; ravna se jako brzo, ja sam ga izravnao vobobrusnim šmirglom 800, a završio s 1500

2. namakanje - pošto je to prirodni kamen, ne zahtjeva prethodno namakanje u vodi (iako ga ja potopim sa svim ostalim kamenjem kad brusim); za touch - up jednostavno pošpricam površinu sa špricom za cvijeće

3. brušenje / poliranje - zbog velike tvrdoće i finoće površine ne daje gotovo nikakav feedback prilikom brušenja; može se napraviti slurry na površini i tada je finoća oko 8000, inače samo voda na površini je 12 000; izrazito sporo odstranjuje čestice metala, tako da za touch - up treba više od 50 krugova

4. održavanje - razlika između kineza i belgijske žute je ta da belgijska žuta prilikom brušenja otpušta zrnca s površine te time čisti svoju površinu od nakupljenih čestica metala dok se na površini kineza nakupljaju čestice metala i time smanjuju površinu kontakta metala i kamena pa je zbog toga potrebno nakon svaka 3 - 4 brušenja jednostavno napraviti par krugova na šmirglu ili bilo čemu što se koristi za ravnanje dok se ne pojavi slurry (obično 5 - 10 krugova) i to je to

Sve u svemu, za te pare nema boljeg kamena za završno poliranje oštrice, s time da nakon upotrebe kineza nema potrebe za nikakvim pastama (CrOx, dijamanti), nego samo kožni remen i deri... :D
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 21 Apr 2009, 18:54

Danke schon! Onda ga kupujem (ne da mi se zajebavati sa pastama i sličnim, kamen traje vječno)!
Robert
BIC

Post by Robert » 21 Apr 2009, 19:16

Ma nemreš fulati... :D
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 23 Apr 2009, 09:49

Robert wrote:Ma nemreš fulati... :D
Naručen, kao reklamiraju se da su ga već izravnali, baš to naglašavaju.
Iz Poljske preko e-bay-a.
Vidjet ćemo :)

Pošto je spori kamen, bi li mogao prije stropanja (i svakog brijanja) napraviti nekoliko (10-15) lapova na kinezu, čisto da se malo, ali stvarno maaaaaaaaaaaalo refresha edge?
Robert
BIC

Post by Robert » 23 Apr 2009, 21:55

Vjeruj mi, nije potrebno... Meni oštrice drže još od kad sam ih na njemu prvi puta nabrusio... :D
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 24 Apr 2009, 16:27

I koliko lapova je potrebno za ispolirati jednu shave ready britvu?
Robert
BIC

Post by Robert » 24 Apr 2009, 17:41

Minimum 50... Ali ti to ne treba kroz koja 2 mjeseca...
linerlock
Mach III

Post by linerlock » 25 Apr 2009, 00:16

Evo, ovako, na dugo i široko... :D

1. ravnanje iliti lapping - ravnao sam samo jednu stranu, pošto samo i jednu stranu koristim; ravna se jako brzo, ja sam ga izravnao vobobrusnim šmirglom 800, a završio s 1500

2. namakanje - pošto je to prirodni kamen, ne zahtjeva prethodno namakanje u vodi (iako ga ja potopim sa svim ostalim kamenjem kad brusim); za touch - up jednostavno pošpricam površinu sa špricom za cvijeće

3. brušenje / poliranje - zbog velike tvrdoće i finoće površine ne daje gotovo nikakav feedback prilikom brušenja; može se napraviti slurry na površini i tada je finoća oko 8000, inače samo voda na površini je 12 000; izrazito sporo odstranjuje čestice metala, tako da za touch - up treba više od 50 krugova

4. održavanje - razlika između kineza i belgijske žute je ta da belgijska žuta prilikom brušenja otpušta zrnca s površine te time čisti svoju površinu od nakupljenih čestica metala dok se na površini kineza nakupljaju čestice metala i time smanjuju površinu kontakta metala i kamena pa je zbog toga potrebno nakon svaka 3 - 4 brušenja jednostavno napraviti par krugova na šmirglu ili bilo čemu što se koristi za ravnanje dok se ne pojavi slurry (obično 5 - 10 krugova) i to je to

Sve u svemu, za te pare nema boljeg kamena za završno poliranje oštrice, s time da nakon upotrebe kineza nema potrebe za nikakvim pastama (CrOx, dijamanti), nego samo kožni remen i deri... :D
sve kako je receno potpisujem ( i ja ga imam) i dodajem kako je dobar ali zahtijeva malo vjezbe i finu ruku.
Samo jos napominjem, da nije dovoljan za ostrenje, za piramidalni postupak treba malo niza gradacija, Norton 4/8 je tu super, a ja sam se za njega odlucio jer sam vidio da ga sam Lynn Abrams koristi..
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 30 Apr 2009, 22:01

Stigao mi je! I lap-an!
Sada imam pitanje. Kopka me da ga probam ali je sutra neradni dan pa si nemrem kupiti šmirgl da vidim da li je skroz ravan (nacrtaju se crte olovkom, i ako se sve obriše, tada je ravan). Ali pošto nemam šmirgla, postoji li kakav drugi način da vidim da li je skroz ravan? Da ga zalijepim na staklo (s vodom)? Ali smatram da bi se prilijepio i da nije apsolutno ravan...

Znači, koliko sam razumio, ne namače se prije uporabe? Samo smoči? :?
Robert
BIC

Post by Robert » 30 Apr 2009, 22:14

Ah, gadno je kad proradi taj crv, ha...

Ne bih ti preporučio dodire sa staklom ili špiglom jer je kamen dosta tvrd i moglo bi doći do grebanja...
Rađe pričekaj do subote...

Da, dosta je da ga smočiš prije upotrebe (znam da zvuči perverzno)... :D
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 30 Apr 2009, 22:21

Do subote!!!! Kao da kažeš gladnom čovjeku- nemojte pojesti ovu čokoladicu pred tobom.
A strpit ću se- ne želim si sjebat britvu na neravnom kamenu pa da se mučim popravkom.

Ah čuj, bar mi nisi rekao da si ga nasapunam :lol:
"Uzmi kineza, nasapunaj ga, i deri- minimalno 100 puta gore dolje da nekaj osjetiš." :lol:
Robert
BIC

Post by Robert » 30 Apr 2009, 22:26

Ah čuj, bar mi nisi rekao da si ga nasapunam
"Uzmi kineza, nasapunaj ga, i deri- minimalno 100 puta gore dolje da nekaj osjetiš."
:D :D :D
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 05 Sep 2009, 15:17

Naručihslurry stone za kineza. 15 dolara sa shipingom. Trebao bi smanjiti vrijeme oštrenja za pola. Vidjet ćemo.
King
Naučnik brijač

Post by King » 10 Mar 2010, 13:08

Evo dvije slike koje govore same za sebe i ne trebaju dodatni komentar.

1. Bevel odrađen na Kinezu 12k bez "slurrya"
Image

2. Bevel odrađen na Kinezu 12k sa "slurryem"
Image
Post Reply

Return to “Prirodni brusevi”