Dali postoji zamjena za kamen ?

brijac jack
BIC

Dali postoji zamjena za kamen ?

Post by brijac jack » 28 Oct 2012, 16:46

Postovanje posto sam novi u ovom hobiju,i procitao sam sve na forumu,ali interesuje me posto stigla mi je britva ( duble arrow 66) i obrijao sam se 5 puta s njom ,i vec vidim da je dosta se istupila,strop imam radi se o domacoj mojo izradi u blizini mene nalazi se "sarac" ( izradjivac konjiskih sedala ) kupio sam fini komad koze 4mm i napravio sam si strop,ali interesuje me posto sam jako nisko budjetan ( student sam ) dali ima nesto sto bih mogao koristiti da naostrim si britvu,neki drugi kamet tipa :mermer,grant ili slicno grubo oradjeni materijal?

Hvala unaprijed sa odgovorom E.M.M
Ni rijeci neprijatelja ne cujemo vise sve dok rijeci prijatelja cujemo vise
marn
Naučnik brijač

Re: Dali postoji zamjena za kamen ?

Post by marn » 28 Oct 2012, 17:01

Negdje sam čitao, doduše vezano za brušenje noževa, da se u presušenim potocima ili riječnim koritima mogu naći materijali (kamenje) s kojima bi se eventualno moglo nešto naoštriti. Problem je što bi ti neko trebao taj kamen izrezati, tj. izravnati, a pitanje vjerovatno bi morao isprobati jako puno kamenja da bi eventualno našao neki.. Drugim riječima, mislim da moraš nać bar malo love da ti neko prof. naoštri tu britvu, a onda možda s nekom pastom održavat oštrinu?! To ti je najjeftinija varijanta, ali neki su izrazito protiv pasta..

Evo našao sam i ovo http://www.whippeddog.com/products/view ... rbers-hone , jeftino je al ne znam kolika je poštarina.
Shinobi
DE

Post by Shinobi » 28 Oct 2012, 17:12

Ono što bih ti ja preporučio je da britvu pošalješ nekome s foruma da ti ju naoštri kak treba,s time da s redovitim održavanjem si bez brige neko vrijeme,pa možda u međuvremenu skupiš za neki kamen,da se nać vrlo povoljno neki polovni...Ili da kupiš paste,ali tu ti treba još jedan strop koji bi ti služio samo za paste...
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 28 Oct 2012, 18:00

Ovaj me post podsjetio na neke stvari... Ne znam je li netko od vas ikada pokušao oštriti, odnosno vratiti molekule žileta/oštrice, u prvobitno stanje, eksperimentirajući sa strukturom piramide? Navodno, a što su neki potvrdili svojim testovima, piramidalna struktura vraća oštrinu žiletima. Nije sada da ti preporučam da se pozabaviš time, ali tvoj me post podsjetio na neke stvari koje sam nedavno čitao. Zaista ne znam je li ta metoda učinkovita ili se radi o još jedom urbanom mitu.
Shinobi
DE

Post by Shinobi » 28 Oct 2012, 19:41

Slice wrote:Ovaj me post podsjetio na neke stvari... Ne znam je li netko od vas ikada pokušao oštriti, odnosno vratiti molekule žileta/oštrice, u prvobitno stanje, eksperimentirajući sa strukturom piramide? Navodno, a što su neki potvrdili svojim testovima, piramidalna struktura vraća oštrinu žiletima. Nije sada da ti preporučam da se pozabaviš time, ali tvoj me post podsjetio na neke stvari koje sam nedavno čitao. Zaista ne znam je li ta metoda učinkovita ili se radi o još jedom urbanom mitu.
Da,da navodno da bi piramida koja bi se koristila za oštrenje trebala imati određene dimenzije(ne bilo kakve),čitao sam o tome i mislim čak da je bilo na tv-u(mislim da u emisiji "Na rubu znanosti")...Pa i ja sam čuo da je učinkovita ta metoda no nisam osobno iskušao,a temelji se uglavnom na tumačenju da kroz piramidalnu strukturu kruži energija,odnosno,taj oblik izuzetno pogoduje za takve "avanture",a sve to proizlazi iz jedne teorije nekih egiptologa da su piramide zapravo služile kao ogromni "rezervoari" energije...no nećemo sad o tome....A ako se sjećaš svojevremeno je i mlijeko bilo pakirano u takav slični piramidalni oblik,još do pred nekoliko godina se moglo kupiti u toj ambalaži,a navodno je imao nešto dulji rok trajanja...Što se tiče lamica znam da su neki "dooštravali" na način da su lamicu stavili u čašu te potezima lijevo-desno po stijenkama dobivali nešto oštriji rub,mene ta tehnika jaaako podsjeća na stropanje kod britvi....a sad dal djeluje....
King
Naučnik brijač

Post by King » 28 Oct 2012, 20:26

Ajmo dečki uozbiljite se malo i dajte čovjeku odgovor na pitanje.

@Slice i ostali - fino je što se pomalo bavite i alternativom, no u ovom slučaju zaboravite na piramide i ostale alternativne pristupe - nemojte me krivo shvatiti, jer sam se i ja u jednom periodu svog života bavio sličnim istraživanjima, a okružen sam s par ljudi koji se još uvijek bave alternativnim pristupom životu i sl., ali za mene to sve skupa ipak nije -u svakom slučaju pohvalno od vas.

@Marn - slažem se da bi se negdje mogao pronaći kamen koji bi bio prikladan za oštrenje britve - pa uostalom i japansko prirodno kamenje, a i belgijska coticula nisu ništa drugo do komadi stijena koji imaju određena svojstva koja im omogućuju oštrenje i finiširanje ne samo britvi već i noževa i ostalih alata. Vjerujem da bi se i kod nas mogao pronaći kamen koji bi imao dobra svojstva ako ne za finiširanje onda barem za početno oštrenje, ali isto tako vjerujem da bi to bio jedan izuzetno mali postotak, ako ćak ne i promil u ukupno testiranoj masi kamenja.

No, čovjek je postavio konkretno pitanje pa evo i jasnog i kratkog odgovora, a to je da ne postoji zamjena u vidu onoga što je spomenuo, bar ne po mojim saznanjima.
Što se tiče korištenja pasti tu je moje mišljenje poznato, a ukratko se radi o tome da sam protiv bilo kakvog oblika korištenja pasti, jer na dugi rok rade više štete nego koristi tj. u određenom momentu će se oštrica zaobliti i britva mora na ponovno postavljanje bevela, a za to nije dovoljan samo kamen za finiširanje.
Sve u svemu ostaje ti nabavka nekakvog kamena, ne mora to biti neki ekstra skupi kamen, ali nekakav "barber hone" ili tzv. Kinez odnosno C12K kamen bi bio poželjan ukoliko se ozbiljnije misliš prihvatiti brijanja britvom.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 28 Oct 2012, 20:44

King wrote:@Slice i ostali - fino je što se pomalo bavite i alternativom, no u ovom slučaju zaboravite na piramide i ostale alternativne pristupe - nemojte me krivo shvatiti, jer sam se i ja u jednom periodu svog života bavio sličnim istraživanjima, a okružen sam s par ljudi koji se još uvijek bave alternativnim pristupom životu i sl., ali za mene to sve skupa ipak nije -u svakom slučaju pohvalno od vas.
A što bi ovo trebalo značiti?! Pa nisam čovjeku dao savjet nego sam trolao post...
Šalim se, samo sam spomenuo nešto čega sam se trenutačno sjetio, a vezano je uz temu.
King
Naučnik brijač

Post by King » 28 Oct 2012, 20:48

Slice wrote: Šalim se, samo sam spomenuo nešto čega sam se trenutačno sjetio, a vezano je uz temu.
:smoke:
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 28 Oct 2012, 21:04

Vjerujem kako ni jednu metodu ne treba odbaciti, bez obzira o čemu se radi. Danas pod uobičajeno upotrebljavamo mnoge stvari koje su prije bile "alternativne" i za koje se smatralo da su dio znanstvene fantastike. Ukoliko su Egipćani mogli oštriti na način za koji bismo mogli ustvrditi da je "alternativan," to bi značilo ili da smo mnogo napredniji od njih, ili da uopće ne shvaćamo mnogo toga što je njima bilo posve uobičajeno. Ovo je, naravno, uzgredno komentiranje nekih opservacija, a s obzirom na postavljeno pitanje i u opsegu teme.

Što se tiče mog "realnog" savjeta s obzirom na postavljeno pitanje--preporučio bih DE--a ne britvu. Pošto sam i sam student, mislim da je to za našu populaciju cjenovno prihvatljivija metoda brijanja. Znam da smo nedavno imali raspravu na forumu o tome koja je metoda isplativija pa upućujem člana da pogleda tu temu. Britve su skup hobi za jednog studenta, zato mislim da je bolje prihvatiti se DE-a, a onda postepeno, prijeći na britve (što nije nužno).
Shinobi
DE

Post by Shinobi » 28 Oct 2012, 21:19

Da,slažem se da za britvu treba odvojiti određenu količinu novaca,ali pretpostavljam da čovjeka zanimaju više britve nego DE kad je s tim započeo,ali naravno da nikad nije kasno za prebacit se na DE ili obrnuto...A što se tiče alternativnosti nečega i samom pojmu bi se moglo raspravljati u nedogled...ali to nije tema.. :)
brijac jack
BIC

Post by brijac jack » 28 Oct 2012, 21:49

Hvala svima za objasnjenja i upucenja,pomislio sam samo na kratko da bih mogao se koristiti mermer npr koji nije finalno obradjen ( nije glatak ) nego onak grubi jer je doista jako jako ima finu granulaciju kada se prstima prelazi preko imam osjecaj kao da je 1000 smirglo upitanju.Ali i mislio sam da cu morati kamen kupiti nasao sam na ebay japanski kamen po meni reklativno prihvatljiva cijena za sledeci mjesec 20$ nije mi puno izdvojiti da si kupim ga.
Imam DE brijac tocnije dva imam neki koji sam od dide uzeo kaze da je ruski ali nema nista po sebi i dosta je stari i imam onaj noviji wilkinsons DE ,pored toga imam shavettu ( idu polovicni zileti ) marke sedef i sada sam uzeo Duble arrow 66 i puno vise me zanimaju britve zbog vise razloga ali najveci jeste sam gust i osjecaj koji mi pruza kada se brijem.

Hvala vam svima na objasnjenjima i odgovorima.

E.M.M
Ni rijeci neprijatelja ne cujemo vise sve dok rijeci prijatelja cujemo vise
filip00
DE

Post by filip00 » 29 Oct 2012, 01:22

Slice wrote:Ovaj me post podsjetio na neke stvari... Ne znam je li netko od vas ikada pokušao oštriti, odnosno vratiti molekule žileta/oštrice, u prvobitno stanje, eksperimentirajući sa strukturom piramide? Navodno, a što su neki potvrdili svojim testovima, piramidalna struktura vraća oštrinu žiletima. Nije sada da ti preporučam da se pozabaviš time, ali tvoj me post podsjetio na neke stvari koje sam nedavno čitao. Zaista ne znam je li ta metoda učinkovita ili se radi o još jedom urbanom mitu.
Ništa osobno prema tebi niti ikome drugome, ali takve ezoterične priče su za malu djecu i naivne. Kakve piramide i oštrenja....gluposti koje nemaju veze s fizičkim svijetom koje ne mogu po nijednom zakonu fizike imati utjecaja na oštrinu oštrice. Ne da je urbani mit nego je jednako djelotvorno kao i visak, tarot, ji ching, crna magija, vidovnjaci i slično.

A vezano za pitanje autora - strpi se i skupi novce za neki jeftini kamen. Ako ti je britva lagano istupila, vrati se na tjedan-dva na stari način brijanja čime si se do sad brijao, skupi novac neki i kupi kamen. Ne isplati se sad tražiti najjeftiniju moguću opciju jer te dugoročno može više koštati, rađe se strpi i onda uz OK kamen možeš imati britvu s kojom ćeš puno duže uživati u brijanju.
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 29 Oct 2012, 07:55

Ono sto je svima promaklo je da ta britva vjerovatno nije bila shave ready, nego samo tvornicki naostrena. Dakle, prvo bi je neko trebao nabrusiti, a onda je mozes odrzavati nekim jeftinim kamenom. Gledaj da kamen koji ces nabaviti ima gradaciju bar 8000 ili vise.. Na sajmovima i u antikvarijatima isto mozes naletiti na neki jeftin brus.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 29 Oct 2012, 09:57

filip00 wrote:Ništa osobno prema tebi niti ikome drugome, ali takve ezoterične priče su za malu djecu i naivne. Kakve piramide i oštrenja....gluposti koje nemaju veze s fizičkim svijetom koje ne mogu po nijednom zakonu fizike imati utjecaja na oštrinu oštrice. Ne da je urbani mit nego je jednako djelotvorno kao i visak, tarot, ji ching, crna magija, vidovnjaci i slično.
Bilo bi lijepo da kažeš kako je to samo tvoje mišljenje koje ne proizlazi iz praktičnog poznavanja tematike, a kamoli ispitivanja. Utjecaj strukture piramide je poznat i ispitivan i dokazan te je o tome pisano u brojnim člancima i rađena su istraživanja, pisane knjige. Ne znam jesi li svjestan, ali to je kao da verbalno "uništavaš" sve ono što su brojni znanstvenici radili tijekom mnogih godina i što smatraju svojim životnim djelom. Pošto si spomenuo i neke druge stvari, o kojima zasigurno nemaš iskustvo iz prve ruke, posve je jasno da se radi o vlastitom mišljenju pa to tako treba i navesti--bez obzira o kojoj se temi raspravlja. Reci lijepo da nemaš blage veze o tim temama i da je tvoje mišljenje da su određene metode nedjelotvorne, a ne da kategorički tvrdiš nešto što ne možeš dokazati, jer se temelji na strahu od nepoznatog.

Nije ovdje toliko pitanje može li zaista određena metoda polučiti učinak, nego na koji se način dokazuje i argumentira određena tvrdnja. Točno je što si rekao--takve metode trenutačno nemaju veze s poznatim zakonima fizike koja proučava fizički svijet, ali svi dobro znamo da postoji i ono metafizičko. Ne vidiš ni infracrveni spektar kao ni mnoga druga zračenja, no da kažeš kako to ne postoji jer to ne vidiš, u očima današnjih spoznaja bi djelovao prilično neupućeno. Izrečeni je sud o djelotvornosti piramida, koji nije kategorički, moguće jedino uvrstiti pod strah od nepoznatog. Logički gledano, svaki zdrav razum, mora dozvoliti mogućnost učinkovitosti strukture piramide barem kao hipotezu. No, common sense is not so common.
Shinobi
DE

Post by Shinobi » 29 Oct 2012, 11:15

Slice wrote:
filip00 wrote:Ništa osobno prema tebi niti ikome drugome, ali takve ezoterične priče su za malu djecu i naivne. Kakve piramide i oštrenja....gluposti koje nemaju veze s fizičkim svijetom koje ne mogu po nijednom zakonu fizike imati utjecaja na oštrinu oštrice. Ne da je urbani mit nego je jednako djelotvorno kao i visak, tarot, ji ching, crna magija, vidovnjaci i slično.
Bilo bi lijepo da kažeš kako je to samo tvoje mišljenje koje ne proizlazi iz praktičnog poznavanja tematike, a kamoli ispitivanja. Utjecaj strukture piramide je poznat i ispitivan i dokazan te je o tome pisano u brojnim člancima i rađena su istraživanja, pisane knjige. Ne znam jesi li svjestan, ali to je kao da verbalno "uništavaš" sve ono što su brojni znanstvenici radili tijekom mnogih godina i što smatraju svojim životnim djelom. Pošto si spomenuo i neke druge stvari, o kojima zasigurno nemaš iskustvo iz prve ruke, posve je jasno da se radi o vlastitom mišljenju pa to tako treba i navesti--bez obzira o kojoj se temi raspravlja. Reci lijepo da nemaš blage veze o tim temama i da je tvoje mišljenje da su određene metode nedjelotvorne, a ne da kategorički tvrdiš nešto što ne možeš dokazati, jer se temelji na strahu od nepoznatog.

Nije ovdje toliko pitanje može li zaista određena metoda polučiti učinak, nego na koji se način dokazuje i argumentira određena tvrdnja. Točno je što si rekao--takve metode trenutačno nemaju veze s poznatim zakonima fizike koja proučava fizički svijet, ali svi dobro znamo da postoji i ono metafizičko. Ne vidiš ni infracrveni spektar kao ni mnoga druga zračenja, no da kažeš kako to ne postoji jer to ne vidiš, u očima današnjih spoznaja bi djelovao prilično neupućeno. Izrečeni je sud o djelotvornosti piramida, koji nije kategorički, moguće jedino uvrstiti pod strah od nepoznatog. Logički gledano, svaki zdrav razum, mora dozvoliti mogućnost učinkovitosti strukture piramide barem kao hipotezu. No, common sense is not so common.
Slice potpisujem,no vjerujem da se ipak radi samo o mišljenju a nikako o pobijanju nečega što nije prethodno dokazano opsežnim znanstvenim radovima...Govoriti da su nešto gluposti i da ne vjeruje u to,svako ima pravo,jer je to njegovo mišljenje.No sa jednom tezom se ipak slažem,a to je da "te stvari" nemaju veze sa fizičkim svijetom,ali pobogu zato se i razmatraju u okvirima metafizike...Što se tiče fizičkog i onog okom vidljivog,jesi li ikad vidio vjetar? Vjerujem da nisi...no on ipak postoji...
Locked

Return to “Prirodni brusevi”