Dali postoji zamjena za kamen ?

filip00
DE

Re: Dali postoji zamjena za kamen ?

Post by filip00 » 29 Oct 2012, 23:22

Plače mi se od ovakvih rasprava s ljudima koji očito nemaju veze s vezom.

Postavi se hipoteza - možda piramida djeluje na oštricu britve. Napravi se postupak utvrđivanja istine -> eksperiment. Eksperiment mora biti double blind metoda, dakle - uzmeš i tupe i oštre britve...uzmeš i piramide i slična geometrijska tijela....daš random ljudima da poslože kako god oni misle da bi trebalo biti složeno (britve i tijela) - kako ispitivač eksperimenta ne bi mogao utjecati na eksperiment...i onda zabilježiš rezultate tako da daš individuama da nedvojbeno testiraju te britve. Ne tako da ti kažu "pa osjećam da je ovo bolje" - nego da se nesumnjivo utvrdi koja je jače oštrice. Nakon toga napišeš zaključak i vidiš da li je hipoteza potvrđena ili ne.
To je znanstvena metoda.

Žalosno je što očito ne znaš što je znanstvena metoda, Slice. Također, još je žalosnije da si uzimaš za pravo reći mi da "neka ja kažem da je to moje mišljenje". Ne, to nije moje mišljenje. To je činjenica. To su glupe stvari u sivoj zoni koje nitko ne može potvrditi da funkcioniraju jer se baziraju na osobnom iskustvu ili kvazi eksperimentima. Doista mislim da je svaka rasprava suvišna jer mislim da pojma nemaš o čemu pričaš, a kamoli da imaš znanstvenu pozadinu i potrebno znanje za ovakvu diskusiju.

Rasprava o metafizičkom je nešto što si potpuno promašio. Prvo, dokaži da to postoji. Drugo, spominješ infracrvene valove....kakve to ima veze s metafizikom? Pa ne moraš to vidjeti - ali zahvaljujući znanosti i metodama možeš vrlo jednostavno pokazati. Nisam nigdje rekao da nešto moram VIDJETI da bih vjerovao...ako to tako doslovno shvaćaš - onda nemoj. Vidjeti nešto - znači razumijeti ili moći DEMONSTRIRATI da to nešto postoji. Bilo da je to vjetar, gravitacija, slaba ili jaka nuklearna sila, potpuno nebitno. Sve je to nevidljivo, a vrlo lako dokazivo.
E sad, na tebi (ovaj put) je teret dokazivanja budući da TI tvrdiš - da dokažeš. Dakle - dokaži djelotvornost piramida na oštricu britve. Ako to uspiješ dokazati - demonstrirati da bude jasno - dobit ćeš čak i milijun dolara. James Randi ima $1M challenge u kojem dobiješ 1 milijun dolara ako dokažeš bilo kakvo postojanje paranormalnog iliti - metafizičkog. Naravno, ili ćeš tu reći da je to nedokazivo jer je metafizičko i kao takvo van ovog svijeta...ili nećeš ništa dokazati jer guess what - sve su to priče za malu djecu. Realnost je jedno, a sve ostalo su fantazije i wishful thinking.

Sori na offtopicu, neću više (možemo možda odvojit temu u neku posebnu) - ali doista ako nešto ne volim, to je kad mi netko dira u znanost koju proučavam i volim i piše gluposti koje nemaju veze s vezom. Opet, ništa osobno prema nikome.
nevermind
DE

Post by nevermind » 30 Oct 2012, 20:39

Pozitivno djelovanje piramide na kristalnu strukturu celika je vise puta dokazano, kao i npr. da hrana koja se drzi u piramidi duze traje itd... Prije sam citao o tome, a ovo je jedan od malih miljun clanaka na tu temu:
http://blog.dnevnik.hr/print/id/1622334 ... ileta.html
Yakuza
DE

Post by Yakuza » 30 Oct 2012, 21:38

Patent nije dokaz da nešto funkcionira, da je, svi bi se vec vozili u letecim automobilima, i brijali snagom uma, a clanak na stranici kao sto je blog.hr uzimati kao nesto vjerodostojno je smijesno.
U biti, idemo svi napraviti pokus, napraviti kartonsku piramidu u dimenzijama navedenima u clanku, unutra staviti kvarljivu hranu, ostaviti ju u regularnim uvjetima (normalna vlaznost zraka, temperatura, etc.) i provjeriti hoce li se ona mumificirati, ja dajem britvu da nece :mrgreen:
Kukuzovac
Shaveta

Post by Kukuzovac » 30 Oct 2012, 21:44

nešto što ne razumijemo nije dokaz da ne postoji, ima takvih milion primjera u povijesti, poput heliocentričnog sustava, struje. napredak daje mogućnost dokazivanja hipoteza. a priori odbacit hipotezu je nepromišljeno, tako se ne bi niti jedna znanstvena činjenica dokazala. svaka sumnja je opravdana dok se ne dokaže suprotno.

tko kaže da ova pojava mora biti metafizička, jednostavno današnja tehnologija ne omogućava da možemo upriti prstom i reći ''e to je to''!

kada vrijeme donese potrebne metode i alate, ako ovo stvarno postoji, dokazat će se njeno postojanje ili nepostojanje!
Shave like you mean it!
nevermind
DE

Post by nevermind » 30 Oct 2012, 21:59

Članak sam stavio jer mi je prvi dosao pod ruku, pred tim povjerenstvom za patente je doticni pokazao da djeluje, samo nije mogao dokazati sto i kako djeluje,
bilo bi pametnije da se ne prepiremo nego da jednostavno svatko doma proba napraviti takvu piramidu :D
Yakuza
DE

Post by Yakuza » 30 Oct 2012, 22:25

Kukuzovac wrote:nešto što ne razumijemo nije dokaz da ne postoji, ima takvih milion primjera u povijesti, poput heliocentričnog sustava, struje. napredak daje mogućnost dokazivanja hipoteza. a priori odbacit hipotezu je nepromišljeno, tako se ne bi niti jedna znanstvena činjenica dokazala. svaka sumnja je opravdana dok se ne dokaže suprotno.

tko kaže da ova pojava mora biti metafizička, jednostavno današnja tehnologija ne omogućava da možemo upriti prstom i reći ''e to je to''!

kada vrijeme donese potrebne metode i alate, ako ovo stvarno postoji, dokazat će se njeno postojanje ili nepostojanje!

Slazem se, zato i kazem, pokazi mi, odnosno dokazi, da to radi i vjerovat cu.
Yakuza
DE

Post by Yakuza » 30 Oct 2012, 22:28

nevermind wrote:Članak sam stavio jer mi je prvi dosao pod ruku, pred tim povjerenstvom za patente je doticni pokazao da djeluje, samo nije mogao dokazati sto i kako djeluje,
bilo bi pametnije da se ne prepiremo nego da jednostavno svatko doma proba napraviti takvu piramidu :D
Povjerenstvu za patente se nista ne dokazuje, patentira se samo ideja (specifikacija), radila ona ili ne, to njih ne zanima.
filip00
DE

Post by filip00 » 30 Oct 2012, 22:34

nevermind wrote:Pozitivno djelovanje piramide na kristalnu strukturu celika je vise puta dokazano, kao i npr. da hrana koja se drzi u piramidi duze traje itd... Prije sam citao o tome, a ovo je jedan od malih miljun clanaka na tu temu:
http://blog.dnevnik.hr/print/id/1622334 ... ileta.html
Napisao sam već, takvi kvazi eksperimenti nemaju veze s realnošću. Jednako su pouzdani kao i "kršćanski znanstvenici" (fundamentalisti naravno) koji su svojim "eksperimentima" potvrdili da je planet Zemlja star ~6000 godina. Takvi testovi se mogu vrlo lako odbacit, jer bilo kojim ponovnim PRAVIM testiranjem se utvrde kao čisti fantasy. Nažalost, realnost nije uvijek kakva mi želimo da bude.

Što se tiče ovoga:
nešto što ne razumijemo nije dokaz da ne postoji, ima takvih milion primjera u povijesti, poput heliocentričnog sustava, struje. napredak daje mogućnost dokazivanja hipoteza. a priori odbacit hipotezu je nepromišljeno, tako se ne bi niti jedna znanstvena činjenica dokazala. svaka sumnja je opravdana dok se ne dokaže suprotno.
Naravno da je hipotezu odbacit odmah glupavo i da to uopće onda nije znanstvena metoda, ali također je vrlo glupo ispitivati neke hipoteze na način da u potpuno krivom smjeru kreneš. Ne možeš ići ispitivati nepostojanje nečega. Znači, napravimo li hipotezu - piramida ima učinak na oštricu - ne moram ja dokazat da ona NEMA učinak. Na onome koji tvrdi da ona ima učinak je teret dokazivanja. Tek kad to bude dokazano (double blind eksperimentom), tek tada možemo dalje u diskusiju. Do tad je to pričanje gluposti o tome "što netko misli", a neutemeljena razmišljanja kvazistručnjaka me ne zanimaju :)
Kukuzovac
Shaveta

Post by Kukuzovac » 30 Oct 2012, 22:49

filip00 wrote:Što se tiče ovoga:
Naravno da je hipotezu odbacit odmah glupavo i da to uopće onda nije znanstvena metoda, ali također je vrlo glupo ispitivati neke hipoteze na način da u potpuno krivom smjeru kreneš. Ne možeš ići ispitivati nepostojanje nečega. Znači, napravimo li hipotezu - piramida ima učinak na oštricu - ne moram ja dokazat da ona NEMA učinak. Na onome koji tvrdi da ona ima učinak je teret dokazivanja. Tek kad to bude dokazano (double blind eksperimentom), tek tada možemo dalje u diskusiju. Do tad je to pričanje gluposti o tome "što netko misli", a neutemeljena razmišljanja kvazistručnjaka me ne zanimaju :)
naravno da je totalno idiotski reći ''nešto postoji pa ti dokaži da nije tako''. tako bi svako malo netko postavljao teorije koje se ne mogu dokazati netočnima.

također mislim da u ovom slučaju nije nekome baš tako palo na pamet da izvali nešto bez nekog razloga, vrlo vjerojatno je imao neke svoje temelje. tko zna kako je do njih došao, je li to splet slučajnih okolnosti, je li krivo nešto protumačio, je li ovo je li ono. sad je na njemu pravo da dokaže da je to tako. mislim da, zato što je sada to nemoguće dokazat, ne treba kategorički reći da je nemoguće. vrijeme i znanost će dati svoju konaćnu presudu.
Shave like you mean it!
filip00
DE

Post by filip00 » 30 Oct 2012, 23:09

Tu se slažem, postoje mnoge ideje koje se danas ispituju neadekvatnim tehnikama i metodama jer nam fali tehnologije, no za neke stvari se s prilično velikom sigurnošću može reći - ovo ima premale šanse da postoji, vrlo vjerojatno je produkt mašte i to je to :)

Zato u fizici i imaš dvije grane - teoretsku i eksperimentalnu. Teoretska će objasniti mehanizam i ispričati priču, a eksperiment će potvrditi i demonstrirati. Dvije stvari moraju biti konzistentne. Ako se ne podudaraju - hipoteza ti ne valja. Doduše, moguće je da je jedna stvar potvrđena, a druga još nije napravljena. Primjer, u teoretskoj fizici je moguće teorijom dokazati da ništa u svemiru ne može putovati većom brzinom od brzine svjetlosti, no eksperiment ne možeš napraviti. Isto tako, eksperimentalno je pokazano dvojako ponašanje elektrona kao val i čestica, no zašto na eksperimentu s dva proreza dobivaš različite rezultate ovisno o tome da li promatraš čestice ili ne, nitko ne zna odgovor. Teorija još tu nije ništa objasnila, no eksperiment jasno demonstrira stvari kako stoje. To je ono što mnoge "metafizičke ideje" žele uspjeti no padnu na prvom pravom eksperimentu, tako da je uopće suvišno ulaziti u teorijske zamisli koje se bez problema obore :)
King
Naučnik brijač

Post by King » 31 Oct 2012, 06:40

Dečki ubuduće se držite teme, a svoje metafizičke rasprave koje nemaju veze s brijanjem vodite ne nekom drugom Forumu ili u PDF-u Sve i svašta.
Locked

Return to “Prirodni brusevi”