Naniwa Super Stones

Post Reply
King
Naučnik brijač

Naniwa Super Stones

Post by King » 15 Feb 2010, 22:39

Naniwa brusni kameni proizvode se u Osaki i slove kao jedni od najboljih brusnih kamena na svijetu u klasi umjetnog kamenja. Naime mnogi ih svrstavaju uz bok Shaptonu.
Prilikom oštrenja daju dobre povratne informacije u vidu da se može jako dobro osjetiti kad je oštrica na pojedinom kamenu dostigla svoj vrhunac i kada treba prijeći na kamen s višom gradacijom.
Jako su mekani pa ih je zbog toga potrebno često ravnati. Dimenzije ovih brusnih kamena su 210X70x20 mm, vidimo da su dovoljno široki pa nema potrebe za X-potezima prilikom oštrenja britve. Spadaju u klasu vodenih kamena, no za razliku od Nortona ne smiju se dugo namakati u vodi, u biti smiju biti uronjeni u vodu ne duže od minutu-dvije, naime ukoliko se ostave dugo u vodi kamen jednostavno puca. Na ovu informaciju sam slučajno naletio prilikom jedne rasprave na SRP-u u kojoj je Lyn Abrams u konačnici dao svoju završnu riječ. Znači ukoliko ikad kupite Naniwu, NE NATAPATI U VODI, dovoljno je površinu svako toliko poprskati vodom.
Najveća gradacija je 12k no i tu je Lyn dao svoju preporuku i kazao kako ne preporučuje korištenje 12k za finalno poliranje, naime iz njegovog iskustva 12k ostavlja dublje brazde od 10k, a također je kazao da uopće ne preporučuje korištenje umjetnog kamenja poviše 10k pa čak ni Shapton 30k, kojeg mnogi hvale i koji košta kao "suho zlato".
Također ovo kamenje je jako brzo i ukoliko se radi previše krugova pa čak i na finalnom kamenu može se upasti u problem "over honinga". Optimum na 10k je 25-30 krugova za poliranje britve (na Kinezu 12k kad odradim 100 krugova tek vidim neku razliku).
Također postoji i Naniwa Cosher, cijene su perverzno velike, ali se ne preporučuju za oštrenje britvi već samo za noževe.
Eto za sada toliko, ja čekam svoj da stigne, vjerojatno negdje tokom slijedećeg tjedna, s obzirom da britve još nisu spremne za poliranje, neko vrijeme ćete pričekati na utiske iz prve ruke.
King
Naučnik brijač

Post by King » 26 Feb 2010, 11:38

Evo jutros je stigao Naniwa SS 10000.
Na prvi pogled kamenom sam oduševljen. Površina je, moglo bi se reći, svilenkasta. Kamen ima perfektne dimenzije, za razliku od Kineza koji je dosta težak ovaj kamen je lagan kao perce i meni je idealan jer britve oštrim na način da kamen držim u lijevoj ruci ne na stolu. Tako imam bolju kontrolu pokreta i pritiska.
Inače ovaj kamen dolazi zalijepljen na postolje, no ja sam zamolio Martina (www.rasurpur.de) da mi nabavi kamen bez postolja.
Prvi razlog za to je bio baš taj što kamen držim u ruci ne na stolu, a drugi je ova prokleta naljepnica koju ćete vidjeti na slici. Naime na SRP-u sam čitao da ju je problematično odlijepiti, što sad i ja vidim, tako da sam je odlučio ostaviti, a koristit ću suprotnu stranu na kojoj nema naljepnice.
S obzirom da su mi sve britve naoštrene detaljnija analiza kamena će morati malo pričekati.

Image
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 26 Feb 2010, 16:37

Kako je bio kad si ga išao ravnati, relativno ravan (ili možda i potpuno) ili je bio neravan?
King
Naučnik brijač

Post by King » 26 Feb 2010, 18:05

Nije bio ravan, ali sam ga izravnao relativno brzo. Par minuta na šmirglu 400, a završio sam ga na šmirglu 600 tako da ima gotovo mirror finish.
NFo
Početnik

Re: Naniwa Super Stones

Post by NFo » 01 May 2013, 19:56

Kinže, koliko te koštao uvoz kamena? Plaća li se carina/trošarina na brusno kamenje? Naime, razmišljam naručiti naniwa chosera 1000. Košta 68$+9$ poštarina, nadam se da bi mi naplatili samo pdv. U tablicama porezne nisam naišao na rubriku brusnog kamenja.
King
Naučnik brijač

Post by King » 02 May 2013, 06:39

NFo wrote:Kinže, koliko te koštao uvoz kamena? Plaća li se carina/trošarina na brusno kamenje? Naime, razmišljam naručiti naniwa chosera 1000. Košta 68$+9$ poštarina, nadam se da bi mi naplatili samo pdv. U tablicama porezne nisam naišao na rubriku brusnog kamenja.
Računaj da ćeš u najgorem slučaju platiti 35% na 77 USD.
NFo
Početnik

Post by NFo » 06 Jun 2013, 22:06

Zahvaljujem na odgovoru sa zakašnjenjem. Danas je stigao kamen. Naplatili su mi 5% carine + pdv. Davanja su me izašla ravno 160 kn. Nabrusio sam dva noža za probu, kamen je stvarno odličan.
mario_tm
DE

Post by mario_tm » 20 Apr 2019, 08:04

Ispričavam se što dižem staru temu temu.
Moja dilema/pitanje je u vezi ravnanja. Izravnati naniwu ss10 000 na brusnom papiru (i kojem) ili žicati nekog da mi ju poravna na kamenu?
Neki osjećaj imam da bi se sva raspala na brusnom papiru :D
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 20 Apr 2019, 08:16

mario_tm wrote:
20 Apr 2019, 08:04
Svako dizanje stare teme je za pohvalu, nema tu mjesta isprikama :cheers2
cybershaver
Kamisori

Post by cybershaver » 20 Apr 2019, 08:34

Adept wrote:
mario_tm wrote:
20 Apr 2019, 08:04
Svako dizanje stare teme je za pohvalu, nema tu mjesta isprikama :cheers2
Svako dizanje je za pohvalu ImageImageImage

Poslano sa mog JSN-L21 koristeći Tapatalk

Točionik je izvor života.
mario_tm
DE

Post by mario_tm » 20 Apr 2019, 09:15

Makar i ono prvo jutarnje Cyber? :ROFL

Satrao sam naniwu. Čini mi se uspješno. Natopio stakleni stol skupa sa vodobrusnim papirom 800, sve to popeglao da se dobro zaljepi. Kohezija, rekao bi naš Adept. :thumbs:
Odmah nakon par poteza sve je bilo zeleno od naniwe i bez pritiska rukom. Nakon tridesetak krugova se lijepo vidi trag gdje je nekad bio "trbuh" po sredini kamena cijelom dužinom.
Odmah sam osvježio bokericu i primjeti se da bolje sjeda na kamen i baš se onako fino lijepi za njega.
Bumo vidli, nadam se da je to to.
Post Reply

Return to “Umjetni brusevi”