Koliko vam treba...

Praskaton
Naučnik brijač

Re: Koliko vam treba...

Post by Praskaton » 16 Feb 2016, 09:40

Adept je sve rekao, a u svemu je bilo i ponešto istine :D
5000 je za refrešanje potpuno nepotreban, odnosno sasvim su dovoljni 8000 i 10000. Isto tako Cotikula je uz Japance od 8000 i 10000 također višak. Ja sam imao i cotikulu i imam japance pa znam o čemu govorim (iako su to ipak samo moja iskustva). Čitao sam rasprave o cotikulama i tome kako je ona iako grublja zbog specifičnosti kristalne strukture...... Moja iskustva su da je Naniwa 10000 finija od cotikule.
Što se tiče trenutka u kojem ćeš prijeći na finiji kamen, to je dosta individualno i jednostavno stvar iskustva. Ja sam često imao problem jer sam na finiji brus išao prerano. U svakom slučaju, prilikom postavljanja bevela treba postići da britva sa kamenom 1000 ili 3000 brije. Kada ona brije (dlake na nogama), onda znači da je spremna za uglađivanje oštrice, odnosno daljnju progresiju...
Koji je najbolji finalni kamen, tu stvarno ne mogu pomoći. Meni je kinez bio odličan, sada mi je završna Naniwa 10000 (sa kojom sam jako zadovoljan), a volio bi probati britvu finiširanu na nekom egzotičnom japancu, čisto da osjetim razliku. Ja se britvama brijem svakodnevno i u pravilu su mi britve vrlo ugodne za brijanje. Još jednom kažem volio bi probati oštricu finiširanu na recimo Shaptonu 30000, čisto da osjetim kakva je, iako mislim da nema potrebe za takvom finoćom.
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 16 Feb 2016, 09:47

Počeo sam pisati nakon Adepta, a završio (uletio mi neki posao) nakon ovih postova, tako da moj post izgleda kao uljez :)
Kod usporedbe britvi i kuhinjskih noževa postoji značajna razlika. Kuhinjski nož naoštren na brusu od 1000 će rezati odlično, kao i onaj od 3000 ili 6000. Tu su razlike minimalne jer NOŽ NE IDE PO KOŽI LICA. Kod britve je stvar bitno drugačija jer oštrica ne mora biti samo oštra, već prvenstveno uglađena da ne izazove iritacije....
spicko
BIC

Post by spicko » 16 Feb 2016, 09:51

Ako je britva shave ready postoji li potreba (uz redovno održavanje) nakon nekog vremena za postavljanjem bevela osim ako ti padne ili lupiš negdje sa njom?

Koje konkretno japance imate?
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 16 Feb 2016, 09:59

Ne, jaaaakoooo duuugoooo... :D
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 16 Feb 2016, 10:56

Jednom kada stvarno kvalitetno postaviš bevel na britvi, ti si na konju i to dugo vremena, kako Praske kaže.
Ostaje ti onda redovno odrzavanje britve, touchup i refresh.
Kod postavljanja bevela do izražaja apsolutno dolazi iskustvo jel odrediti bevel na svakoj britvi NIJE lagana stvar. Kada se bevel naruši na način da se britva ošteti ili jednostavno se od duuugooog korištenja poremeti njena geometrija, onda se ide na novi bevel i na cijeli posao.
Do onda je to samo održavanje na stropovima, lagani periodički touch-upovi na visokim gradacijama i eventualno, još rijeđe, refreshanje bevela na nešto malo grubljim gradacijama uz pažnju da se isti samo malo "osvježi" bez da se naruši geometrija britve.
I da, ono što je Davor meštar rekao - ako radiš sa krom oksidom, ako ti to treba za britvu, gledaj da to ne bude na mekanoj podlozi ;)
marn2
Početnik

Post by marn2 » 16 Feb 2016, 11:13

Slazem se s kolegama, s tim da bi se ja na tvom mjestu malo poigrao i s tom coticulom (iako nemam iskustva s tom plavom), jer mislim da tu ne mozes napravit neku stetu u vidu overhonanja i sl. Nakon nje bi isao na 10k za probu, a ako rezultat ne bude zadovoljavajuc onda na 8k, pa 10k. Nakon 10k ili samo dobro stropanje ili crox (ali doslovno 4-5 djireva), pa strop. U buducnosti eventualno neki level 5 japanac
Post Reply

Return to “Brušenje - tehnike”