Ostrenje kamisori britvi

marn
Naučnik brijač

Ostrenje kamisori britvi

Post by marn » 13 Jan 2013, 16:42

Evo nekih iskustava Jima Riona, koja je naucio u posjeti Iwasakiu
http://easternsmooth.com/blog/jim-rion/ ... ned-part-1

Meni najinteresantnija recenica je- Iwasaki: "you need to hone ura more"
King
Naučnik brijač

Re: Ostrenje kamisori britvi

Post by King » 13 Jan 2013, 18:21

marn wrote:Evo nekih iskustava Jima Riona, koja je naucio u posjeti Iwasakiu
http://easternsmooth.com/blog/jim-rion/ ... ned-part-1

Meni najinteresantnija recenica je- Iwasaki: "you need to hone ura more"
...i u nastavku ju je oštrio u istom omjeru kao i Omote :?: :?: samo je svaku stranu oštrice postavio pod drugačijim kutem na kamen i u konačnici dobio omjer 2:1 u korist Omote.
Moj Iwasaki Kamisori kad je stigao imao je veći "hone wear" na Omote nego na Ura strani (kupljen novi da ne bude zabune) pa zaključujem da nije oštren gore navedenim načinom većkorištenjem omjera u korist Omote.
Inače, Jim je na svom blogu u par navrata pisao o nekoliko pristupa oštrenju kamisori britvi - gore navedeni je jedan, drugi je onaj koji koristi večina, a radi se o omjerima 10:1, 7:3...., a treći je pristup kao i kod zapadnjačkih britvi 1:1 - i svaki od tih pristupa je i točan i pogrešan.
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 13 Jan 2013, 18:58

Da, skuzio sam. Zapravo se ostrenjem ura strane po meni vizualno narusava britva, a pretjeranim ostrenjem na omote strani moze se "poravnati" ta strana. Mislim da bi trebalo par stotina ostrenja da se izravna ta strana, tako da bi se ja osobno drzao malo veceg omjera u korist omote, cisto radi vizualne prirode stvari.
King
Naučnik brijač

Post by King » 13 Jan 2013, 22:15

marn wrote:Da, skuzio sam. Zapravo se ostrenjem ura strane po meni vizualno narusava britva, a pretjeranim ostrenjem na omote strani moze se "poravnati" ta strana. Mislim da bi trebalo par stotina ostrenja da se izravna ta strana, tako da bi se ja osobno drzao malo veceg omjera u korist omote, cisto radi vizualne prirode stvari.
Jedan od osnovnih razloga zbog kojeg se japanske britve (kamisori) oštre samo na kamenju visoke gradacije 12k i više ukoliko se radi o umjetnom kamenju, a najbolje je izbjegavati umjetno kamenje i oštriti ih samo na japanskom prirodnom kamenju bez gotovo ikakvog pritiska.
No, kad smo već kod pritiska - prilikom oštrenja Omote strane položaj prstiju druge ruke treba biti u neposrednoj blizini oštrice i pritisak vršiti samo na rub oštrice dok se kod Ura strane prsti trebaju nalaziti na leđima i vršiti samo lagani pritisak - tek toliko da se britva održi na kamenu.
uto
Kamisori

Oštrenje kamisoria

Post by uto » 25 Apr 2013, 22:05

Naiđoh na jedan interesantan link, a s obzirom da ću u dogledno vrijeme vjerojatno morati početi brusiti britvu...

http://www.youtube.com/watch?v=jbZvnUPUD-A

Nadam se da nije već bilo teme.

Molim komentare iskusnijih oštrača da skrenu pažnju što je dobro, a što loše.

IMHO - dosad sam saznao da bi trebalo sa 3 različite gradacije (tipa 4k - 8k - 10k, ili čak 12k), pa strop

E sad, ono što mi je interesantno jest da je lik prošao nekoliko puta po 5k, pa na strop namazan pastom, pa onda čista koža i brije...?
Calvitium non est vitium, sed prudentiae judicium.
...bijah malo AFK u zadnje vrijeme. ;-)
Adept
Steven Hawking brijanja

Re: Oštrenje kamisoria

Post by Adept » 25 Apr 2013, 22:53

Vidi ga naš Mastro Livi :jazavac: :headband:
King
Naučnik brijač

Post by King » 26 Apr 2013, 06:51

Adept wrote:Vidi ga naš Mastro Livi :jazavac: :headband:
....čije britve nakon njegovog oštrenja briju kao strugač za stakla :cekic:
Nisam pogledao video, jer kad sam pročitao Adeptov post da se radi o ML-u, odmah sam se sjetio njegovog stiskanja britve na onoj njegovoj grdosiji od "paddlea" napunjenog s tonom krom oksida :lol: i svoje ex britve njegove proizvodnje tj.jedine britve koja je kupljena nova, a na kojoj sam morao doslovno popravljati zaobljeni rezni brid zbog tog prokletog krom oksida i njegovog stila oštrenja.
@Uto
Što se Kamisori oštrenja tiče dovoljan je kamen visoke gradacije za njegovo održavanje. Japanci preporučuju prirodni, no cijene takvog japanskog kamenja su vrlo visoke pa se može koristiti i C12K tzv. "Kinez".
Zbog specifične izrade Kamisori britvi ne preporučam umjetno kamenje visoke gradacije, a pogotovo ne početniku.
Ukoliko britva nije kupljena kao "shave ready" onda za oštrenje Kamisoria ipak treba nešto znanja i vještine kako se zbog pritiska ne bi uništila leđa koja su kudikamo mekša od same oštrice.
Za "zapadnjačke" britve svatko nađe nekakvu svoju kombinaciju kamenja tj. progresije koje će koristiti i iz kojih može izvući maksimum.
Ja radim na način: Naniwa 1k-3k-5k-8k-10k te finiš na japanskom prirodnom kamenju i na kraju čisti strop.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 26 Apr 2013, 10:13

Premda ne upotrebljavam britve i ja sam skužio da ovaj čiča dobrano siluje taj oštri predmet... :mrgreen:
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 26 Apr 2013, 10:16

King wrote:
Adept wrote:Vidi ga naš Mastro Livi :jazavac: :headband:
....čije britve nakon njegovog oštrenja briju kao strugač za stakla :cekic:
Nisam pogledao video, jer kad sam pročitao Adeptov post da se radi o ML-u, odmah sam se sjetio njegovog stiskanja britve na onoj njegovoj grdosiji od "paddlea" napunjenog s tonom krom oksida :lol: i svoje ex britve njegove proizvodnje tj.jedine britve koja je kupljena nova, a na kojoj sam morao doslovno popravljati zaobljeni rezni brid zbog tog prokletog krom oksida i njegovog stila oštrenja.
Sjećam se kada sam tek došao na ovaj naš forum kako sam se ŠOKIRAO kada sam vidio kako se ML odnosi prema svojim uratcima. Sada kada si spomenuo taj paddle - to je toliko kroma bilo gore da bi jednom poštenom nožaru trajao, paaa - ne bih puno pogriješio kada bih rekao - minimum 2 godine :lol:
King
Naučnik brijač

Post by King » 26 Apr 2013, 16:08

Edit: pogledao sam video pa se ispravljam - u ovom koristi strop normalnih dimenzija, ali to je čini mi se jedino normalno u tom videu jer skok sa kamena gradacije 3k na krom oksid je u najmanju ruku za :cekic:
uto
Kamisori

Post by uto » 26 Apr 2013, 18:34

Hvala, hvala...

..saznao sam ono što me je zanimalo.

Dakle sukus priče je da je lik šarlatan. :)
simba
DE

Post by simba » 26 Apr 2013, 18:53

x
Last edited by simba on 30 May 2014, 09:08, edited 1 time in total.
Ancre
Kamisori

Post by Ancre » 26 Apr 2013, 20:10

uto wrote:Hvala, hvala...

..saznao sam ono što me je zanimalo.

Grube riječi. Maestro ima jaku bradu pa mu je 3000 taman! :mrgreen:
King
Naučnik brijač

Post by King » 26 Apr 2013, 21:28

uto wrote:
Ne bih rekao da je šarlatan, no oštrenje, barem britvi, mu nije jača strana - viđeno, a bogami i provano.
S obzirom da mu je osnovna djelatnost proizvodnja noževa onda u jednu ruku i razumijem njegov pristup oštrenju britvi, ali ne razumijem čemu si raditi tako lošu reklamu gore navedenim i nizom sličnih video uradaka u kojima pokušava nešto što nikako ne drži vodu, ali da ima kvalitetnih radova, ima, te se stoga ne bih složio da je šarlatan.
uto
Kamisori

Post by uto » 26 Apr 2013, 21:48

King wrote:
uto wrote:
Ne bih rekao da je šarlatan, no oštrenje, barem britvi, mu nije jača strana - viđeno, a bogami i provano.
S obzirom da mu je osnovna djelatnost proizvodnja noževa onda u jednu ruku i razumijem njegov pristup oštrenju britvi, ali ne razumijem čemu si raditi tako lošu reklamu gore navedenim i nizom sličnih video uradaka u kojima pokušava nešto što nikako ne drži vodu, ali da ima kvalitetnih radova, ima, te se stoga ne bih složio da je šarlatan.

Dakle onda isprika.

...samo šarlatansko oštrenje britve (kamisoria) u dotičnom videu. :D
Post Reply

Return to “Brušenje - tehnike”