Microchipping

Post Reply
King
Naučnik brijač

Microchipping

Post by King » 05 Mar 2010, 14:20

Evo upravo sam završio jedan ugodni razgovor s Martinom (rasurpur.de) u vezi microchipinga.
Naime primjetio sam na ovoj novoj britvi koja je stigla da ima nešto microchipinga, a ja sam na to "alergičan", iako britva brije savršeno.
Naravno to se sve vidi pod povećanjem od 100X.
Konkretno što se tiče Thiers Issarda u tvornici su prešli na nove tzv. "grinding wheels" i upravo ti novi strojevi uzrokuju sitna puknuća.
Zbog toga sam i pričao s Martinom i rekao je da nema potrebe ići u uklanjanje tih puknuća sve dok britva pruža ugodno brijanje i da je siguran da će sa slijedećim oštrenjem gotovo sve to nestati.
Također se začudio kad sam mu spomenuo povećanje od 100X i rekao je da nema potrebe ići sa povećanjem većim od 30X, jer sve što se ne može vidjeti na 30X nije zabrinjavajuće.
No, ipak ga neću poslušat nego ću i dalje prilikom oštrenja ciljat na oštricu koja pod povećanjem od 100X izgleda dobro.
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 05 Mar 2010, 16:38

Kad budeš oštrio napravi koji backstroke za microchipping. Ali mislim da ti to ne trebam govoriti. :wink:
King
Naučnik brijač

Post by King » 05 Mar 2010, 18:29

[quote:6b8cab41ab="napoleon"]Kad budeš oštrio napravi koji backstroke za microchipping. Ali mislim da ti to ne trebam govoriti. :wink:[/quote]

Backstroke je obično jako dobar, u biti jedini način za rješavanje, overhoninga "wire edge", ne znam koliko ima utjecaja na microchiping.
Microchiping sam obično rješavao na Nortonu 4k (par krugova i gotovo), a oštrenje na 8k strani.

SRP wiki:
What is overhoning?
Overhoning is the act of degrading a razor edge's keenness with excessive honing. An overhoned razor may exhibit a wire edge which can be seen with the naked eye under bright light. Making a few backhoning strokes is a quick and easy way to correct an overhoned edge. See Overhoning
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 05 Mar 2010, 20:13

Da imaš pravo. Da budem iskren, onda moram priznati da ne znam što je microchipping- obrazovat ću se :oops:
Uvijek sam mislio da su to sinonimi.
King
Naučnik brijač

Post by King » 05 Mar 2010, 20:43

[quote:bc34aef47f="napoleon"]Da imaš pravo. Da budem iskren, onda moram priznati da ne znam što je microchipping- obrazovat ću se :oops:
Uvijek sam mislio da su to sinonimi.[/quote]

Pa nema nigdje baš točno objašnjenje no ja sam iz rasprava to shvatio na slijedeći način.
U jednu ruku jesu sinonimi, a u drugu nisu. Ovisi o tome kako je microchipping nastao.
Ako je nastao kao posljedica oštrenja na kamenu onda bi "wire edge", "microchiping" i "overhone" bili jedno te isto, no iskreno sa kotikulom, kinezom i ostalim prirodnim kamenima je jednostavno nemoguće ući u "overhoning"
Ukoliko je "microchip" nastao kao posljedica redovite upotrebe britve pogotovo pod jako velikim kutom, kao posljedica udarca britve o tvrdu površinu, kao posljedica prisustva većeg grita na kamenu zbog kontaminacije onda takav "microchip" ne može biti sinonim za "overhone" ili "wire edge" i takav mikrochip se ne može ukloniti back pokretima već britva mora na kamen sa niskim gritom.
I najbolji način za uklanjanje microchipova je kružni pokret, 10-ak krugova u smjeru kazaljke na satu, 10-ak krugova u suprotnom smjeru i sve to s laganim pritiskom.
King
Naučnik brijač

Post by King » 05 Mar 2010, 20:48

Slikoviti prikaz za microchipove:

1. "Overhone" ili "Wire edge" (po cijeloj dužini oštrice)

vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv

2. "Microchip" kao posljedica udarca, upotrebe, visokog grita....

......v.......v......vv..................v

Naravno nisu to čisti oblici "v", ali je to jedino prikladno za objasnit.
King
Naučnik brijač

Post by King » 05 Mar 2010, 20:53

Ove slike si već vidio, ali pogledaj ponovo prve tri slike.
Oštrica je puna microchipova, ali ne od "overhoninga" već od upotrebe. Kužiš sad zašto se ne može općenito kazat da se "microchip" rješava sa back pokretima.

http://www.straightrazorplace.com/forum ... shave.html
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 05 Mar 2010, 23:44

Slažem se sa svime što si rekao!
Post Reply

Return to “Brušenje - tehnike”