Fali mi nešto...

Post Reply
uto
Kamisori

Fali mi nešto...

Post by uto » 05 May 2014, 13:48

...između Naniwe 12k i stropanja.

Dakle, nakon razgovora sa Adeptom i njegovih savjeta, moga oštrenja britve u usporedbi sa Kingovim i sveukupnog rezultata.

Molim vas još koji savjet, nadnaraWno i neki linkić za preporučeno.

Naime, britve su oštrije no što su bile prije moga oštrenja to je neminovno (dakle, na dobrom sam putu), isto tako je neminovno da nisu tako fino uglađene kao kad su došle od Kinga.

Ne želim preko noći dostići kvalitetu kao King, ali bih volio krenuti u tom smjeru.

Ideje:
- kinez 12k (koji je ustvari veće gradacije i daje uglađeniji rezni brid)
- chrom oxid pasta 0.5 microna i iron oxid pasta 0.1 micron
- ...što sljedeće, a da nije neki ultraskupi japanski prirodni kamen

LP
Calvitium non est vitium, sed prudentiae judicium.
...bijah malo AFK u zadnje vrijeme. ;-)
mgros
DE

Re: Fali mi nešto...

Post by mgros » 05 May 2014, 14:12

uto wrote:...

LP
a max iznos bi bio?
King
Naučnik brijač

Post by King » 05 May 2014, 14:26

uto wrote:...između Naniwe 12k i stropanja.

- kinez 12k (koji je ustvari veće gradacije i daje uglađeniji rezni brid)
- chrom oxid pasta 0.5 microna i iron oxid pasta 0.1 micron

LP
Nekoliko puta sam spomenuo na Naniwa 12k daje lošiji rezultat od Naniwe 10k i da ukoliko je moguće se izbjegava kupiti 12k.
Zaboravi krom oksid, a pogotovo ovaj iron oksid - sve to fino spremi u neku vrećicu i baci u smeće...
Nakon 12k pokušaj "omekšati" oštricu na "kinezu" - računaj na jedno 100+ krugova jer je to izuzetno spor kmen - lagano, strpljivo i bez pritiska - samo težina britve.
Stropanje - 40 do 60 krugova samo na koži.
Nakon toga bi oštrica trebala biti nešto više "smooth", ali ukoliko si je prije toga "izmaltretirao" na krom oksidu i sl. oksidima možeš računati da se rezni brid lagano zaoblio, a to bi onda prije "kineza" i stropa trebalo riješiti na nešto grubljem kamenu tipa 3k ili 5k, a tek potom ići na finiji kamen - moglo bi se riješiti i na 12k ali je "time consumping"....
Btw. ne pucaj na oštinu/uglađenost koju ja "isporučim", jer Ozuku košta kao 4 Naniwe 12k i nije bez razloga :smoke:
babarog
Student brijanja

Post by babarog » 05 May 2014, 14:29

Hoće li CrO i FeO zaobliti oštricu čak i ako se radi na balzi?

I jel ovo taj kinez 12k?
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=12 ... e&_sacat=0
ili je ovo:
http://www.ebay.com/itm/12000-grit-natu ... 5afef28c08
LP, Matija :mrgreen:

Galerija
davor_vfr
Student brijanja

Post by davor_vfr » 05 May 2014, 14:48

I ja sam se tu isto zapetljao.... i imam isti problem...

Ja sam pak našao neke slične kamene...
http://www.ebay.com/itm/LARGE-8-x-3-V-F ... 2a3a7beec3

Koji mi dobro zvuče... gledao sam i na SRP-u, ali nisam nabasao na nikakav pametan komentar... pa ako itko ima kakvo saznanje o tome bio bih zahvalan!
.
..
Ručno kovane britve
http://instagram.com/dmblade#
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 05 May 2014, 14:56

Ovaj iz Poljske je Kinez, od tog lika sam ja kupio. Ovi welsh slateovi i dragon tongue kamenje ne znam kakvo je, ali po meni bolje ici na sigurno ivuzeti Kineza. Ko ima viska love nek kontaktira Maxa na japanesenaturalstones.com (mislim da je to adresa) i pita za jedan dobar finisher unutar zadanog budgeta.
davor_vfr
Student brijanja

Post by davor_vfr » 05 May 2014, 15:02

Kad smo već kod tih krugova... da li se krugom smatra jedan prolaz (X-stroke) sa lijeve i onda sa desne ili se krugom smatra rolling x-stroke pa se onda lijeva strana provlači lagano po kamenu dok se radi više kružnih pokreta, pa onda isto tako i desna... Koji se krugovi zapravo broje.. već mi se vrti od tih silnih krugova...
:D :D
.
..
Ručno kovane britve
King
Naučnik brijač

Post by King » 05 May 2014, 17:56

Ajmo da pokušam redom odgovoriti svima:

1. krom oksid kao i svi ostali oksidi te dijamantne paste su nepotrebno ulaganje kada pričamo o oštrenju britvi - ispopularizirali su ih "ameri" na svojim forumima tj. njihovi "honemeisteri" koji su zbog obima posla morali pronaći nekakvo brže/instant rješenje, jer nisu imali vremena :sex: se par sati na kamenju kao što to ja radim.
U konačnici su britve završene na 0,25 mikrona dijamantnoj pasti bile "harsh" pa ih je bilo potrebno "omekšati" na krom oksidu no na kraju su opet bile više "harsh" nego britve finiširane na kvalitetnom 10k umjetnom kamenu ili pak na nekom kvalitetnom prirodnom kamenu.
No oštrenje na dijamantnim pastama traje max. pola sata do 45 minuta dok isti posao na progresiji kamena može trajati i sat i pol do dva pa sad računajte.
Bilo je i nekih naših članova koji su britve slali u USA na oštrenje, a po povratku su redovito završavale kod mene na doradi jer su "čupale" i stvarale iritaciju.
Da li je britvu finiširanu na 10k kamenu ili kvalitetnom prirodnom kamenu potrebno dodatno prolaziti na krom-oksidu? Kratko i jasno - NE.
Da li će se oštrica zaobliti ćak i ako su krom-oksid i ostali oksidi naneseni na balzu? Kratko i jasno - hoće nakon određenog vremena.

2. Kinez 12k - koji je od navedenih?
Nemam pojma - moguće da je kod onog Poljaka. U vrijeme kad sam ga ja kupovao zvao se jednostavno "Chinese 12k hone" - pošaljite upit prodavaču i pitajte ga da li je to taj kamen.
Ukoliko s njim dobijete "slurry" kamen odmah taj isti "slurry" bacite u smeće jer ne služi ničemu - opet jedno instant rješenje kako bi se "kinez" ubrzao, no oštrenje sa "slurryem" ostavlja dosta dublje rezove na reznom bridu i oštrica je opet "harsh"...

3. Maksim na japanesenaturalstones.com najjeftinije u ponudi ima tzv. "type 100" kamenje (odnosi se na veličinu kamena koja je cca. 150 x 50 x 15 mm) - koliko sam vidio za sada jedino Shoubudani, ali i taj kamen sa obveznom "tomonagurom" i poštarinom košta negdje oko 600,00 kn i ukoliko britva nije kvalitetno naoštrena do 10k umjetnog kamena nećete postići ništa spektakularno završavajući je na japanskom prirodnom kamenju.

4. prolazi po kamenu:

1 krug predstavlja jedan prolaz prednjom stranom oštrice + 1 prolaz stražnjom stranom oštrice po kamenu. Znaći kad kažemo 30 krugova mislimo na 30 prolaza jednom stranom + 30 prolaza drugom stranom.

Krugovi mogu biti različite vrste pa imamo:

X stroke - prolaz koji se radi na način da se započne s cijelom oštricom na kamenu i oštrica se izvlači prema vani tako da pri kraju prolaza na kamenu ostane cca. 1/3 britve - zamislite da je kamen kudikamo uži od oštrice i bit će vam jasno o čemu se radi

rolling X stroke - prolaz koji se radi kad oštrica ima izraženi "smile" - započinje se s petom koja je na kamenu dok je vrh -"toe" oštrice u zraku te se radi "rolling" na način da kako se oštrica izvlači vani i prema dnu kamena peta lagano ide u zrak, a ostali dijelovi oštrice dodiruju kamen

"back-forth" prolaz je prolaz koji se koristi najčešće pri postavljanju bevela kako bi se stvari ubrzale. Prvo se odradi jedna strana britve na način da se oštrica vuče naprijed-nazad po kamenu, a zatim se okrene druga strana i ponovi se isti broj puta kao i na prethodnoj strani. Treba biti pažljiv ukoliko imate brzi kamen kako se ne bi napravio veliki "hone wear" jer se ovaj način oštrenja kombinira i s dodatnim pritiskom pa se često zna dogoditi da :sex: leđa britve prije nego uspijete postaviti bevel.

No, dolje je slikoviti prikaz različitih prolaza pa će stavri biti jasnije:

http://straightrazorplace.com/srpwiki/i ... ng_a_razor
babarog
Student brijanja

Post by babarog » 05 May 2014, 19:35

King svaka ti dala na ovom detaljnom i iscrpnom objašnjenju! Imaš definitivno pivu kada te upoznam!
LP, Matija :mrgreen:

Galerija
davor_vfr
Student brijanja

Post by davor_vfr » 05 May 2014, 21:22

Zahvaljujem na pojašnjenju... sada je sve kristalno jasno.
I od mene pivo također.
.
..
Ručno kovane britve
miha
Kamisori

Post by miha » 05 May 2014, 22:15

hvala na razlaganju King,.. i ja u poslijednje vrijeme razmisljam da bih mozda nabavio nesto nakon 12k naniwe SS... znam da malo para malo muzike ali ipak, par 100 eura sad ne mogu za to dati,.. moram jos malo o tome precitati, a ako bih se tibi o japancima dalo malo raspisati bih ti bio zahvalan, posto sigurno imas puno dobrih informacija na tu temu,.. samo ako ti se da :)
davor_vfr
Student brijanja

Post by davor_vfr » 05 May 2014, 22:30

King misliš li da kinez bez slurrya nakon naniwe 12k ima smisla?
.
..
Ručno kovane britve
Ancre
Kamisori

Post by Ancre » 05 May 2014, 22:59

nisam king, al ajde, mogu pokušati. bez slurrya ima više smisla nego sa njim. slurry ubrzava kamen tj. smanjuje gradaciju. nisam siguran koliko uopće kinez ima smisla nakon naniwa 12000. nažalost, ne govorim iz iskustva, ja sve odradim na kotikuli.
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 06 May 2014, 07:49

Nemojte zanemariti ni efekt stropanja na ostricu, tj. osjecaj ostrine i ugladjenosti. Mozda prije nabavke skupog kamenja bolje razmisliti o kvalitetnom stropu. Samo ideja..
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 06 May 2014, 07:50

davor_vfr wrote:King misliš li da kinez bez slurrya nakon naniwe 12k ima smisla?
Definitivno da, malo ce "omeksati" ostricu bez gubitka ostrine.
Post Reply

Return to “Brušenje - tehnike”