Ostrenje britve

Post Reply
King
Naučnik brijač

Ostrenje britve

Post by King » 09 Apr 2010, 11:46

Evo jedan mislim jako koristan savjet za sve koji ce se upustiti u samostalno ostrenje britve, a pogotovo britve kojoj je potrebno postavljanje "bevela".
Ukoliko imate neravnomjeran "bevel" ("bevel" je znaci trokut "V" na samom vrhu ostrice, a sami vrh tog trokuta naziva se "edge") ili pak britvu koja nema "bevel" (znaci ima trokut no sam vrh trokuta nije napravljen kako treba, laicki nije dovoljno tanak kako bi mogao brijati dlake) potrebno je postaviti ili naostriti britvu tako da vrh tog trokuta bude sto tanji.
Ovaj posao zahtijeva kamen grublje gradacije, a ovisno o tome koliko treba izbrusiti u najvecem broju slucajeva kamen gradacije 1k je dovoljan, no nekad je potreban i grublji kamen gradacije 220.
Bevel je moguce postaviti i s kamenom gradacije 4k no to je dugotrajan i mukotrpan posao koji najcesce rezultira time da se od toga odustane.
Kad je bevel postavljen britva mora biti u stanju brijati dlake s ruke.
Ovo gornje je jako bitno jer ukoliko britva ne brije dlake kako treba savki daljni prijelaz na kamen vece gradacije je uzaludan posao.
Prilikom postavljanja "bevela" bit je u tome da se postavi bevel toliko tanak da je na granici pucanja (e ovo je lakse reci nego odraditi, ali tako je kako je) ukoliko se ta granica prijede (a nekad je dovoljan jedan krug po kamenu) dolazimo u situaciju tzv. "wire edge" tj. ostrice koja zbog svoje jako male debljine puca (nema cvrstocu), a ukoliko ostavimo deblji bevel (koji takoder moze brijati dlake s ruke) poliranjem na kamenu vece gradacije dobit cemo ostrinu britve s kojom nismo zadovoljni.
Ukoliko imamo britvu kojoj je "bevel" postavljen onda je posao mnogo laksi i zahtijeva manje posla najcesce na kamenu 8k i visem, iako ja za ostrenje britve koja nije dugo bila u upotrebi (Gordonove ERN britve) i za britve kojima nikada nije raden "touch up" idem na 4k (piramidalni postupak izmedu 4k-8k Nortona).
gordon
DE

Post by gordon » 09 Apr 2010, 13:04

Kad smo već kod toga, da pitam..
Nakon što si odradio piramidu na nortonu, jesili prije stropanja išao na finiji kamen ili ne?
Predpostavljam da si ipak koristio naiwu (ako se ne varam). Ako jesi, ima li ikakve potrebe da nakon nje (naiwe), britva ide na kineza? Ili sa 8k direktno na kineza? Zanima me ovo jer su mišljenja po drugim forumuma različita, a najbolja je inf. iz prve ruke. Osim toga, imam neke britve koje treba naoštriti, planiram kupiti neko kamenje pa da se učim.. :) Isključivo za vlastite potrebe.
Hvala
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 09 Apr 2010, 13:49

Meni se upravo dogodila situacija da mi britva jako dobro brije ruke i noge (kasno sam se sjetio da idemo u ljeto i da ću obući kratke rukave, tako da mi noge izgledaju k'o pudlica spremna za izložbu), ali mi bradu ne brije zadovoljavajuće. Kod mene je doduše problem što nemam neki vrhunski brus, niti ikakav strop, tako da pokušavam improvizirati. Za sve koji su shvatili kako radim sizifov posao, moram napomenuti kako sam se ipak jako približio cilju (na koji neću tako skoro).
King
Naučnik brijač

Post by King » 09 Apr 2010, 15:33

[quote:6a339d7838="gordon"]Kad smo već kod toga, da pitam..
Nakon što si odradio piramidu na nortonu, jesili prije stropanja išao na finiji kamen ili ne?
Predpostavljam da si ipak koristio naiwu (ako se ne varam). Ako jesi, ima li ikakve potrebe da nakon nje (naiwe), britva ide na kineza? Ili sa 8k direktno na kineza? Zanima me ovo jer su mišljenja po drugim forumuma različita, a najbolja je inf. iz prve ruke. Osim toga, imam neke britve koje treba naoštriti, planiram kupiti neko kamenje pa da se učim.. :) Isključivo za vlastite potrebe.
Hvala[/quote]

Piramida sluzi da bi se izbjegla mogucnost "over honinga".
Nakon piramide britvu poliram na Naniwi 10k, a ako zelim izrazito ostru britvu nakon Naniwe ide na 1 i 0,5 microna dijamantnu pastu te krom-oksid (tako je ostrena tvoja ERN "nasmijana").
Ukoliko nemas Naniwu britva bez problema moze sa 8k ici na Kineza 12k, a ukoliko zelis izrazito ostru nakon Kineza na dijamant i krom oksid.
Znaci nema potrebe za Kinezom i Naniwom (ili jedno ili drugo), no po meni britva koja je zavrsena na Naniwi ima puno ljepsu ostricu (ugodniju za brijanje) od britve zavrsene na Kinezu (no ovisi i o britvi, ovo posljednje odnosi se na sve 4 britve koje imam, mozda bi nekoj drugoj britvi vise odgovarao Kinez).
King
Naučnik brijač

Post by King » 09 Apr 2010, 15:58

[quote:64749b7240="Praskaton"]Meni se upravo dogodila situacija da mi britva jako dobro brije ruke i noge (kasno sam se sjetio da idemo u ljeto i da ću obući kratke rukave, tako da mi noge izgledaju k'o pudlica spremna za izložbu), ali mi bradu ne brije zadovoljavajuće. Kod mene je doduše problem što nemam neki vrhunski brus, niti ikakav strop, tako da pokušavam improvizirati. Za sve koji su shvatili kako radim sizifov posao, moram napomenuti kako sam se ipak jako približio cilju (na koji neću tako skoro).[/quote]

:lol: Trebao si vidjeti moje noge proslo ljeto kad sam imao problem sa Thiers Issard britvom, naime na ruci nisam imao vise sto obrijati, pa su mi noge bile idealne pogotovo sto su dvije, ruku mogu brijati samo lijevu :lol:
Ako ti britva brije dlake na ruci i nogama onda si na odlicnom putu, ali bez stropa i kamena finije gradacije (moras biti siguran koja je gradacija, jer 8k Norton i 10k Naniwa na oko i dodir izgledaju identicno, pogotovo nakon sto ih se izravna sa vodobrusom 600, a razlika u brijanju je drasticna) zaboravi na bilo kakvu mogucnost ugodnog brijanja lica.
No, uvijek mozes posalati tu ljepoticu u Crikvenicu pa da vidimo hoce li se vratiti natrag u obliku zvijeri :lol: .
Post Reply

Return to “Brušenje - tehnike”