Coticule, Kinez, Crom Oksid

Post Reply
vidas
BIC

Coticule, Kinez, Crom Oksid

Post by vidas » 21 May 2010, 23:43

Do sad sam oštrio britvu tako da bih na coticulu digao lagani "slury" odradio desetak krugova, nakon toga bi na čistom coticulu odradio 30-ak krugova, poslije toga na dijamantnoj pasti(balza) 0.5 microna još 10-15 krugova i za kraj na remenu još 100 krugova.
U zadnje vrijeme sam izbacio dijamantnu pastu i radim samo na coticulu, zadovoljan sam rezultatom. Ali naravno na e-bayu sam naletio na kineza 12000 koji je dosta jeftin (100kn) i crom osid (30kn).
Pa me sad zanima dali poslije kineza ima uopće smisla crom oksid.

Znači ovako je plan: - coticule lagani sluri 15-20 krugova
- coticule razrijeđeni lagani slury 30-35 krugova
- coticule samo voda 40-50 krugova
- kinez samo voda 100 krugova
- crom oksid 10-15 rugova

Dali bi to bilo u redu ili je to pretjerano. inače oštrim svako mjesec i pol dana a brijem se svaki dan.
King
Naučnik brijač

Re: coticule, kinez, crom oksid

Post by King » 22 May 2010, 08:44

Što se tiče kotikule mislim da je to što na njoj radiš ispravno (ukoliko si zadovoljan rezultatima).
Kažeš da se briješ svaki dan, a oštriš britvu jednom u mjesec i pol (otprilike svakih 40-45 brijanja). I to je u redu ako si zadovoljan kvalitetom brijanja.
Moja preporuka bi bila slijedeća, što ne znači da je i sasvim ispravna, no ja to otprilike tako radim jer sam si postavio određenu granicu ispod koje kvaliteta brijanja ne smije pasti.
No, prije toga pokušat ću ti odgovorit na konkretno pitanje.
Što se tiče Kineza 12k, ukoliko zanemarimo činjenicu da je izuzetno spor kamen (potrebno je cca. 100-150 krugova za poliranje) mogu reći da je brijanje nakon toga kamena izuzetno "smooth" i u svakom slučaju za te novce (100,00 kn) preporučujem da ga kupiš jer zasigurno neće ležati bez veze.
Što se tiče krom oksida njega nema ama baš nikakve koristi upotrebljavati neposredno nakon Kineza, no može se upotrijebiti svakih 10-15 brijanja par krugova kako bi britva i dalje imala određenu oštrinu.
S obzirom da vidim da si izbacio 0,5 microna dijamantnu pastu (pretpostavljam iz razloga jer je britva nakon kotikule bila puno više "smooth" nego nakon dijamanta) krom oksid možeš (moraš) koristiti nakon dijamantne paste. U tom slučaju britva će biti znatno oštrija nego nakon kotikule, a istovremeno "smooth".
E, i na kraju savjet s početka priče. Ukoliko uzmeš Kineza onda bez ikakvih problema možeš svako toliko (20-25 brijanja) napravit lagani touch-up (75-100 krugova) i u tom slučaju će se vrijeme posjeta britve kotikuli izuzetno povećati (možda jednom u 3 mjeseca), a istovremeno ćeš zadržati visoku razinu kvalitete brijanja i oštrine same britve.
Ukoliko pak vidiš da Kinez nije odradio touch-up kako treba možeš napravit 10-15 krugova na 0,5 dijamantu, potpom 10-15 krugova na krom oksidu i to bi je trebalo vratit u život.
Sve u svemu kupnjom Kineza ne možeš pogriješiti. Ja svog ne koristim baš tako često jer za touch-up koristim Naniwu 10k i nakon nje 20-ak krugova po krom oksidu, no svejedno mi ne pada na pamet da prodam Kineza jer je za cijenu izuzetno zahvalan kamen.
vidas
BIC

Post by vidas » 22 May 2010, 09:49

Već sam kupio kineza i krom oksid samo čekam da stignu sa e-baya, vidim da će bit dosta isprobavanja kombinacija, puno hvala na odgovoru.
King
Naučnik brijač

Post by King » 22 May 2010, 14:32

[quote:ff85d2ef74="vidas"]Već sam kupio kineza i krom oksid samo čekam da stignu sa e-baya, vidim da će bit dosta isprobavanja kombinacija, puno hvala na odgovoru.[/quote]

Naravno, potrebno je malo eksperimentirati.
Ovo su bile neke osnovne smjernice, a konkretno ćeš najbolje vidjeti kad sve skupa dođe i kad isprovaš što ti najviše odgovara.
Kod krom oksida je najbitnije paziti da se ne pretjera s nanošenjem na balzu ili kožu jer ukoliko ga se previše stavi može se dobiti kontra efekt da umjesto oštre britve dobiješ sasvim tupu britvu. U ovom slučaju vrrijedi izreka "manje je više".
Također ne preporučujem da ga nanosiš na strop već ili na balzu ili na paddle strop, jer na remenu postoji velika mogućnost da krivim stropanjem zarolaš oštricu.
vidas
BIC

Post by vidas » 25 May 2010, 15:52

Evo danas stigao crom oksid, imao sam doma još jedan čisti komad balze na njega sam direktno nanio suhi prah u dosta tankom sloju(boja svjetlo zelena), uzeo sam britvu koja je odradila nekih dvadesetak brijanja i prošao 20 krugova po krom-oksidu i 60 na stropu i mogu reći da mi je to bilo jedno od ugodnijih brijanja, trebao sam ga prije naručit ali sam stalno odgađao jer sam mislio da mi netreba.
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 25 May 2010, 16:42

vidas wrote:Evo danas stigao crom oksid, imao sam doma još jedan čisti komad balze na njega sam direktno nanio suhi prah u dosta tankom sloju(boja svjetlo zelena), uzeo sam britvu koja je odradila nekih dvadesetak brijanja i prošao 20 krugova po krom-oksidu i 60 na stropu i mogu reći da mi je to bilo jedno od ugodnijih brijanja, trebao sam ga prije naručit ali sam stalno odgađao jer sam mislio da mi netreba.

Nadam se da si prije toga izravnao balzu na šmirglu.
vidas
BIC

Post by vidas » 25 May 2010, 23:05

Bio sam je izravanao prije pola godine kad sam je pripremao za dijamantnu pastu, sutra ću je ponovo izravnat jer mi se ne čini skroz ravna samo jedno pitanje, pretpostavljam da to moram radit na vodobrusnom papiru ali bez vode jer je to ipak drvo pa bi se moglo iskrivit ako ga smočim. Točno ili?
King
Naučnik brijač

Post by King » 26 May 2010, 07:50

Točno, na vodobrusu, ali bez vode.
Ja sam za to koristio vodobrus 600 i vodi računa da ti pritisak bude sasvim lagan jer je balza izuzetno mekano drvo i izravna se gotovo trenutno.
Inače, evo još jednom stranica u HR gdje se može kupiti balza. Dobro je jer imaju debljinu i od 20 mm pa je nema potrebe lijepiti na drugu podlogu, a i s vremenom se neću uvinuti kao što se pod utjecajem vlage iz zraka može uvinuti balza debljine par mm. Čovjeka možete zamoliti i da vam je izreže na dimenziju koja vam odgovara.
http://www.leo-modeli.hr/index.htm
Post Reply

Return to “Brušenje - tehnike”