"Kraj epohe sapuna" i "Kako koža podnosi brijanje?"

Slice
mr. sc. brijanja

"Kraj epohe sapuna" i "Kako koža podnosi brijanje?"

Post by Slice » 03 Nov 2013, 13:27

Preporučam vam dva teksta koja se nalaze na web stranici privatne dermatološke klinike. Smatram da je članak "Kako koža podnosi brijanje?" vrlo informativan, pogotovo za nas koji prakticiramo klasično brijanje pa često znamo pretjerati s eksperimentiranjima, što često uključuje agresivne tehnike brijanja, agresivne brijače, a o kozmetici, odnosno mnoštvu sapuna, krema i AS-ova, da i ne govorim!
Drugi se članak odnosi na sapune i njihov utjecaj na našu kožu, pri čemu sam osobno također sklon mišljenju da je njihovo vrijeme završeno. Smatram da su članci informativni i da mogu povećati znanje, poglavito nama koji se učestalo brijemo na klasičan način!

"Kako koža podnosi brijanje?" Popularna dermatologija. Pristupljeno 3. studenog, 2013. http://www.popularnaderma.com/clanak/nj ... je-34.html.

"Kraj epohe sapuna." Popularna dermatologija. Pristupljeno 3. studenog, 2013. http://www.popularnaderma.com/clanak/nj ... na-11.html.
Adept
Steven Hawking brijanja

Re: "Kraj epohe sapuna" i "Kako koža podnosi brijanje?"

Post by Adept » 17 Nov 2013, 00:55

Evo - pošto je ovo vrlo slično - ovdje možemo nastaviti razgovor (započet ovdje: http://www.brijacnica.com/viewtopic.php?f=59&t=2059 ) oko toga kako i što napraviti da smanjimo iritaciju kože od strane određenih kozmetičkih preparata za brijanje (sapuna, krema...).
Tema nije nevažna i smatram kako je zanimljiva ne samo nama, već i svima koji dođu na naš forum - a jedan dobar dio ljudi dolazi k nama upravo poradi činjenice kako imaju problema sa iritiranjem kože od strane kozmetičkih preparata.
Stoga, samo naprijed :thumbs:
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 17 Nov 2013, 12:25

Upotrebljavajte sapun za brijanje. To nije zapravo sapun (osim ako ga ne kupite u posebnom dućanu sa zdravim proizvodima), nego deterdžent u krutome stanju. Međutim, njime ćete moći izbjeći probleme vezane uz otapala i propelente koji se nalaze u pjenama za brijanje. Upotrijebite četkicu kako biste uklonili višak pjene, osim ako nemate vrlo suhu kožu. Četkica za brijanje može nadražiti suhu kožu, stoga prije nanošenja pjene na lice najprije njome nasapunajte ruke.”*

*Pat Thomas, Čistoća je pola bolesti (Zagreb: Mozaik knjiga, 2004), 112.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 17 Nov 2013, 12:56

Slice wrote:Upotrebljavajte sapun za brijanje. To nije zapravo sapun (osim ako ga ne kupite u posebnom dućanu sa zdravim proizvodima), nego deterdžent u krutome stanju. Međutim, njime ćete moći izbjeći probleme vezane uz otapala i propelente koji se nalaze u pjenama za brijanje. Upotrijebite četkicu kako biste uklonili višak pjene, osim ako nemate vrlo suhu kožu. Četkica za brijanje može nadražiti suhu kožu, stoga prije nanošenja pjene na lice najprije njome nasapunajte ruke.”*

*Pat Thomas, Čistoća je pola bolesti (Zagreb: Mozaik knjiga, 2004), 112.
Neide me ovih dana... ja opet ništa ne kužim :lol:
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 17 Nov 2013, 13:44

„Mokro brijanje britvom jedan je od najstarijih načina uklanjanja neželjenih dlačica (s bilo kojeg dijela tijela). Danas se na tržištu nudi širok raspon krema i pjena za brijanje kako za muškarce tako i za žene. Te kreme i pjene izgledaju privlačno, ugodne su, a neke čak i lijepo mirišu. No, one mogu sadržavati neke ne tako ugodne sastojke.”*

Neki od takvih sastojaka koje navodi autor su:
Trietanolamin (TEA); lauramid DEA; PEG-150 distearat; BHT; imidazolidinil urea; parabeni; kvaternij-15; paraffinum liquidum; izobutan; propan; stearilni alkohol; cetil dimetikon kopoliol; laureth-23; aloe barbadensis.

*Pat Thomas, Čistoća je pola bolesti (Zagreb: Mozaik knjiga, 2004), 110.
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 17 Nov 2013, 13:46

Adept wrote: Neide me ovih dana... ja opet ništa ne kužim :lol:
Ni ja.
Kakve veze ima lice s rukama?
Zašto je Pat Thomas releventan?
Slice, što si htio reći? Pojasni, molim te.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 17 Nov 2013, 13:49

korijen wrote:
Ni ja.
Članak o sapunima sam dodao uz ovaj o brijanju jer smatram da je također relevantan, premda nije usko vezan za područje brijanja.
Upravo čitam knjigu Čistoća je pola bolesti Pata Thomasa pa samo prenosim ono što on u knjizi piše. Ergo, samo dašak trenutka koji je povezan s temom. Preporučam knjigu! :thumbs:
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 17 Nov 2013, 13:56

Slice wrote:
korijen wrote:
Ni ja.
Članak o sapunima sam dodao uz ovaj o brijanju jer smatram da je također relevantan, premda nije usko vezan za područje brijanja.
Upravo čitam knjigu Čistoća je pola bolesti Pata Thomasa pa samo prenosim ono što on u knjizi piše. Ergo, samo dašak trenutka koji je povezan s temom. Preporučam knjigu! :thumbs:
Aaaa... OK
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 17 Nov 2013, 15:23

Ja moram priznati da me malo "zulja" taj hibridni nacin klasicnog brijanja. Naglasak na klasicno- dakle old school, s puno hard core stvari- britvi, grubih brijaca i cetki, sapuna s pomalo nezeljenim i zastarjelim sastavom... ukratko sa svim onim sto to brijanje cini klasicnim u odnosu na moderno brijanje- njezni brijaci, preparati krcati aloe verom, sve eko i bio i provjereno neskodljivo i bla bla.
Zapravo mi sve to onda gubi smisao, kao npr da kazem da obozavam spek i luk, ali spek bez kolesterola, s omega 3 i 6 masnim kiselinama, od svinje koja jede samo eko kuruzu i pije alpsko mlijeko (light naravno). Luk naravno mora biti sorta bez mirisa (i okusa), ali kupljen u bio-eko ducanu..
Malo karikiram, ali neki stvarno nepotrebno kompliciraju i od neceg sto je kao sto je jedan kolega ovdje naveo trebalo biti razbibriga i razonoda rade veliku filozofiju.
Ako neko ima iritaciju na odredjeni preparat, logicno je da ga nece vise koristiti i gotovo. Ako neko ima iritaciju na britvu, zilete, cetke, sapune,.. po meni mu je najbolje da se kloni klasicnog brijanja i nabavi mach 5 ili jos bolje elektricni brijac i problem rijesen.

Postujem naravno i one koji imaju STVARAN problem s osjetljivom kozom.
Ancre
Kamisori

Post by Ancre » 17 Nov 2013, 15:51

marn wrote:Ja moram priznati da me malo "zulja" taj hibridni nacin klasicnog brijanja. Naglasak na klasicno- dakle old school, s puno hard core stvari- britvi, grubih brijaca i cetki, sapuna s pomalo nezeljenim i zastarjelim sastavom... ukratko sa svim onim sto to brijanje cini klasicnim u odnosu na moderno brijanje- njezni brijaci, preparati krcati aloe verom, sve eko i bio i provjereno neskodljivo i bla bla.
Zapravo mi sve to onda gubi smisao, kao npr da kazem da obozavam spek i luk, ali spek bez kolesterola, s omega 3 i 6 masnim kiselinama, od svinje koja jede samo eko kuruzu i pije alpsko mlijeko (light naravno). Luk naravno mora biti sorta bez mirisa (i okusa), ali kupljen u bio-eko ducanu..
Malo karikiram, ali neki stvarno nepotrebno kompliciraju i od neceg sto je kao sto je jedan kolega ovdje naveo trebalo biti razbibriga i razonoda rade veliku filozofiju.
Ako neko ima iritaciju na odredjeni preparat, logicno je da ga nece vise koristiti i gotovo. Ako neko ima iritaciju na britvu, zilete, cetke, sapune,.. po meni mu je najbolje da se kloni klasicnog brijanja i nabavi mach 5 ili jos bolje elektricni brijac i problem rijesen.

Postujem naravno i one koji imaju STVARAN problem s osjetljivom kozom.
od riječi do riječi :thumbs:
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 17 Nov 2013, 16:25

a) ja volim svoje vegetarijanske svinje sa svježim dahom 8)
marn wrote: Ako neko ima iritaciju na odredjeni preparat, logicno je da ga nece vise koristiti i gotovo. Ako neko ima iritaciju na britvu, zilete, cetke, sapune,.. po meni mu je najbolje da se kloni klasicnog brijanja i nabavi mach 5 ili jos bolje elektricni brijac i problem rijesen.
b) ima nas svakakvih. Osjetljiva koža je OK (by me). Imam sreću i nemam problema u vezi s tim ali, ako želiš naglasiti da imaš problema s određenom vrstom/skupinom proizvoda (@slice) to je isto OK, ali to treba jasno naznačiti. Ljudi poput marna bi mogli izvuči krivi zaključak. :mrgreen:
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 17 Nov 2013, 17:53

marn wrote:J
Tako nekako...
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 17 Nov 2013, 22:22

marn wrote:Ja moram priznati da me malo "zulja" taj hibridni nacin klasicnog brijanja. Naglasak na klasicno- dakle old school, s puno hard core stvari- britvi, grubih brijaca i cetki, sapuna s pomalo nezeljenim i zastarjelim sastavom... ukratko sa svim onim sto to brijanje cini klasicnim u odnosu na moderno brijanje- njezni brijaci, preparati krcati aloe verom, sve eko i bio i provjereno neskodljivo i bla bla.
Potrebno je u vidu imati da su i proizvodi namijenjeni klasičarima redovito novijeg ili novog datuma proizvodnje (pri čemu referiram na različite formulacije proizvoda), tako da granica između 'klasičnog' i 'modernog' postaje sve tanja, a to se posebice očituje u segmentu kozmetike, odnosno proizvoda za i poslije brijanja.
marn wrote:Zapravo mi sve to onda gubi smisao, kao npr da kazem da obozavam spek i luk, ali spek bez kolesterola, s omega 3 i 6 masnim kiselinama, od svinje koja jede samo eko kuruzu i pije alpsko mlijeko (light naravno). Luk naravno mora biti sorta bez mirisa (i okusa), ali kupljen u bio-eko ducanu..
Nepotrebna promjena teme uz primjenu neadekvatne usporedbe. Ukoliko netko smatra da ne bi trebalo "filozofirati" oko klasičnog brijanja, onda je pitanje ima li forum o klasičnom brijanju smisla? Zbog toga što smatram da forum o klasičnom brijanju ima smisla jer je to mjesto razmjene ideja i iskustva, redovito dolazi i do redundantnih rasprava koje također imaju svoj smisao i čine raspravu kao takvu dinamičnijom. Želim reći da je posve nepotrebno pisati o tome da ne bi trebalo previše pisati i "filozofirati," a da se pri tome itekako piše! Onda je najbolje prestati pisati i filozofirati, ukoliko zauzimamo stav da to nije potrebno, u određenom kontekstu, raditi!
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 17 Nov 2013, 23:21

Treba razgovarati, pa i "filozofirati", to je neminovno. Nekada nekome nešto smeta, a nekada ne. Nije bitno... Ono što ti sada smeta, sutra možda neće... Ovo je mjesto razmjene iskustava i SVA iskustva su vrlo važna.
Istina jest kako se izloženjem istih povečava entropija na forumu, ali je isto tako istina kako imamo više kockica od kojih onda spajamo neke svoje mozaike. Ja osobno uvijek na umu imam nove i buduće članove foruma. I, ne samo zato jel je ovo moje uistinu omiljeno mjesto i jel smatram kako je ovdašnje društvo i više nego kvalitetno, ali ovaj se forum može podičiti jednom respektabilnom količinom akumuliranog znanja i iskustava i to je ono što mu daje veliku vrijednost.
No, forumi su i mjesta "jednosmjerne" komunikacije u kojoj se podosta od intencije onoga tko piše može izgubiti u samom postu. Da ne pričam o ishitrenim postovima koji se dese svima, pa onda nastane možda malo zategnut odnos... No, sve je to normalno i oko toga se ne treba previše opterećivati.
Akumulirati sva nama dostupna znanja iz ove domene razmjenom subjektivnih iskustava (iz puno se subjektivnih iskustava lako izvuku neki objektivni trendovi, da ne velim - pravila...), ali i objektivnih činjenica - ljudi moji... to je ONO NEŠTO... Sada će Slice reći kako razmišljam kao prior nekog srednjevjekovnog samostana u kojem se prepisuju i čuvaju knjige (jel to taurus iz mene progovara, a Slice :wink: ? ).
Stoga, što se mene osobno tiče - svaki je komentar dobrodošao - samo dajte :thumbs:
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 18 Nov 2013, 00:49

Slice wrote:
Potrebno je u vidu imati da su i proizvodi namijenjeni klasičarima redovito novijeg ili novog datuma proizvodnje (pri čemu referiram na različite formulacije proizvoda), tako da granica između 'klasičnog' i 'modernog' postaje sve tanja, a to se posebice očituje u segmentu kozmetike, odnosno proizvoda za i poslije brijanja.
marn wrote:Zapravo mi sve to onda gubi smisao, kao npr da kazem da obozavam spek i luk, ali spek bez kolesterola, s omega 3 i 6 masnim kiselinama, od svinje koja jede samo eko kuruzu i pije alpsko mlijeko (light naravno). Luk naravno mora biti sorta bez mirisa (i okusa), ali kupljen u bio-eko ducanu..
Nepotrebna promjena teme uz primjenu neadekvatne usporedbe. Ukoliko netko smatra da ne bi trebalo "filozofirati" oko klasičnog brijanja, onda je pitanje ima li forum o klasičnom brijanju smisla? Zbog toga što smatram da forum o klasičnom brijanju ima smisla jer je to mjesto razmjene ideja i iskustva, redovito dolazi i do redundantnih rasprava koje također imaju svoj smisao i čine raspravu kao takvu dinamičnijom. Želim reći da je posve nepotrebno pisati o tome da ne bi trebalo previše pisati i "filozofirati," a da se pri tome itekako piše! Onda je najbolje prestati pisati i filozofirati, ukoliko zauzimamo stav da to nije potrebno, u određenom kontekstu, raditi!

Kolega, žao mi je što si se našao prozvan u ovom mom iznošenju stavova- i sad sam ti sve rekao to su samo moji stavovi. Ti imaš svoje, kao i svako drugi svoje i sve OK. S obzirom da sam po tvome fulao usporedbu probat ću još jednom sažeti svoja razmišljanja: ako netko želi doživjeti klasično brijanje (u izvornom obliku) mora biti spreman na par kompromisa u obliku koje porezotine ili burna, osipa... Ili kranje seljački: ne možeš se jebat :sex: , a da ti ne uđe.
A o tome 'ko koliko filozofira govori broj postova u određenom periodu, pa svak nek malo zaviri pod svoj avatar. Doduše, nema ni u tome ništa loše ako je, kao što smo rekli dio razbibrige.
ALI tema s naslovom "Kraj epohe sapuna" mi se ne čini potpuno promašena na forumu o klasičnom brijanju, jer kraj epohe svega što mi koristimo za brijanje je već odavno nastupio.
Post Reply

Return to “Kozmetika-ostalo”