Koji sastojak sapuna ili kreme omekšava bradu?

Post Reply
King
Naučnik brijač

Koji sastojak sapuna ili kreme omekšava bradu?

Post by King » 06 Apr 2010, 17:46

Koji to sastojak u sapunu ili kremi u biti omekšava bradu?
Za početak ću kratko kazati da niti jedan od sastojaka nema specifičnu funkciju omekšavanja brade, iako bi se neki sastojci mogli izdvojiti da to rade s više ili manje uspjeha.
Naime najveću zaslugu u omekšavanju brade ima voda, dok kod sapuna ili krema su to sastojci kao razno razna ulja, voskovi ili ćak silikonski dodaci bili prirodni ili umjetno dobiveni.
A, čemu onda sapun ili krema?
Naime pjena dobivena iz sapuna ili kreme ima funkciju da zadrži vlagu na licu i da spriječi sušenje vode koja je prilikom tuširanja ili umivanja penetrirala u dlaku.
Naime voda koja se nanosi na lice ima tedenciju da jako brzo penetrira u dlaku i time je omekšava, dok masaža lica četkicom koju smo prije toga napunili sa sapunom ili kremom ima funkciju da tu vodu dobro rasporedi po cijelom licu i po cijeloj dužini dlake, a uz pomoć sapuna ili kreme, odnosno pjene koja se iz njih dobiva, je to mnogo lakše postići jer se istovremeno smanjuje površinska napetost.
Znači za zaključak mogu kazati kako je voda u najvišoj mjeri zadužena za omekšavanje dlaka na licu dok pjena ima funkciju zadržavanja te vlage i sprječava sušenje lica. Osim toga velika većina sapuna je lagano alkalna (Ph oko 9) što također pridonosi procesu omekšavanja.
Slice
mr. sc. brijanja

Re: Koji sastojak sapuna ili kreme omekšava bradu?

Post by Slice » 28 Feb 2014, 10:44

Danas me korijen podsjetio na knjigu koju čitam kad je u svom SOTD-u (viewtopic.php?f=13&t=2175&p=22698#p22698) napisao, "Treba jako malo kreme za bogatu i konzistentnu pjenu koja brzo i dobro omekšava [moj kurziv] bradu te ne čini kožu suhom." Ono što prenosim se odnosi na sapun, odnosno njegovu ulogu u postupku brijanja i dakako "omekšavanje," ali i na uporabu hladne vode, dočim je već citirano i u temi o brijanju hladnom vodom:

A wrong idea prevails regarding the use of the soap. The popular impression is that the soap is used for the purpose of softening the beard, in which condition it is supposed to be moist easily cut. This is a mistake. The soap is used, not to soften the beard, but to produce exactly the opposite effect—namely, to make the hair stiff and brittle, so that they will present a firm and resisting surface to the razor. A hair, as is well known, is a tube composed of a hard fibrous substance, growing from a bulb or root, which secretes an oily matter. This oil works its way up through the hair, and by permeating all parts, renders the hair soft and pliable. Now in this natural oily condition, it is very difficult to cut the hair with a razor, and it becomes even more difficult if the beard be made still softer by the application of hot water. Many do this, and it is no wonder they find shaving difficult. When this is done, the hairs become soft and limp, and the razor will either slip over them entirely, or else cut partly into them, bend them back and slice them lengthwise, all the while pulling and straining them at the roots, and making the process of shaving most painful.

20th century correspondence school, New York. [from old catalog]. Shaving made easy; what the man who shaves ought to know .. (Kindle Locations 332-333). New York, The 20th century correspondence school.
mgros
DE

Post by mgros » 28 Feb 2014, 10:53

Znači čitajući ovo gore trebalo bi prije brijanja oprati lice nekim sapunom da se skine masnoća i ostalo, barem zadnja par umivanja napraviti sa hladnom vodom i dalje pp pravilima službe. :shaving2:
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 28 Feb 2014, 11:01

mgros wrote:Znači čitajući ovo gore trebalo bi prije brijanja oprati lice nekim sapunom da se skine masnoća i ostalo, barem zadnja par umivanja napraviti sa hladnom vodom i dalje pp pravilima službe. :shaving2:
Mislim da si izveo posve nevaljani zaljučak! Pročitaj ponovno! Navedeno se, prije svega, odnosi na ulogu sapuna u brijanju. Što se tiče hladne vode, ona se preporuča za brijanje. Nigdje nije navedeno da bi lice trebao prati sapunom. Pogledaj i temu o brijanju hladnom vodom (viewtopic.php?f=12&t=778)! Preporuka iz knjige je da se za brijanje upotrebljava hladna voda, u prilog koje su navedeni i razlozi, te je opisano čemu zapravo služi sapun. Zaključio sam sljedeće:

1. upotreba hladne vode za brijanje
2. sapun ne služi omekšavanju brade nego pripremanju podloge za oštricu

ad.
1. Now in this natural oily condition, it is very difficult to cut the hair with a razor, and it becomes even more difficult if the beard be made still softer by the application of hot water.
2. The soap is used, not to soften the beard, but to produce exactly the opposite effect—namely, to make the hair stiff and brittle, so that they will present a firm and resisting surface to the razor.
mgros
DE

Post by mgros » 28 Feb 2014, 11:33

Now in this natural oily condition, it is very difficult to cut the hair with a razor,

Mislio sam prema ovome
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 28 Feb 2014, 11:43

mgros wrote:Now in this natural oily condition, it is very difficult to cut the hair with a razor,

Mislio sam prema ovome
To nije cijela rečenica već izvlačenje iz konteksta! Baš se u toj rečenici spominje vruća voda i to kao nepoželjni čimbenik!
mgros
DE

Post by mgros » 28 Feb 2014, 11:52

Mislio sam na ovaj dio, možda sam krivo shvatio,
This oil works its way up through the hair, and by permeating all parts, renders the hair soft and pliable. Now in this natural oily condition, it is very difficult to cut the hair with a razor, and it becomes even more difficult if the beard be made still softer by the application of hot water.

Ako dobro razumijem ako je dlaka masna (prirodno) teže ju je odrezat odnosno ona pod utjecajem tople vode postaje još teža za rezanje? To bi bio nekakav grubi prijevod
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 28 Feb 2014, 11:57

Po meni su sve to velika mudroserstva...
Hladno, toplo, mlako - kako kome paše...
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 28 Feb 2014, 12:37

Slice wrote:Danas me korijen podsjetio na knjigu koju čitam kad je u svom SOTD-u (viewtopic.php?f=13&t=2175&p=22698#p22698) napisao, "Treba jako malo kreme za bogatu i konzistentnu pjenu koja brzo i dobro omekšava [moj kurziv] bradu te ne čini kožu suhom." Ono što prenosim se odnosi na sapun, odnosno njegovu ulogu u postupku brijanja i dakako "omekšavanje," ali i na uporabu hladne vode, dočim je već citirano i u temi o brijanju hladnom vodom:

A wrong idea prevails regarding the use of the soap. The popular impression is that the soap is used for the purpose of softening the beard, in which condition it is supposed to be moist easily cut. This is a mistake. The soap is used, not to soften the beard, but to produce exactly the opposite effect—namely, to make the hair stiff and brittle, so that they will present a firm and resisting surface to the razor. A hair, as is well known, is a tube composed of a hard fibrous substance, growing from a bulb or root, which secretes an oily matter. This oil works its way up through the hair, and by permeating all parts, renders the hair soft and pliable. Now in this natural oily condition, it is very difficult to cut the hair with a razor, and it becomes even more difficult if the beard be made still softer by the application of hot water. Many do this, and it is no wonder they find shaving difficult. When this is done, the hairs become soft and limp, and the razor will either slip over them entirely, or else cut partly into them, bend them back and slice them lengthwise, all the while pulling and straining them at the roots, and making the process of shaving most painful.

20th century correspondence school, New York. [from old catalog]. Shaving made easy; what the man who shaves ought to know .. (Kindle Locations 332-333). New York, The 20th century correspondence school.
Di si nabavio tu knjigu i koliko te je koštala?
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 28 Feb 2014, 12:39

@korijen
Info na PM! :D
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 28 Feb 2014, 20:21

Totalno sam se upgradeao. Ova stara podrtina od antikviteta je doživila po prvi put blagodati internetskog čitanja u povoljnom formatu. Nažalost, ja sam protivnik čitanja s ekrana. Previše sam retro.
Ova žena koja je to napisala očigledno nije probala puno krema, ali jako lijepo priča priče.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 28 Feb 2014, 20:47

korijen wrote:Totalno sam se upgradeao. Ova stara podrtina od antikviteta je doživila po prvi put blagodati internetskog čitanja u povoljnom formatu. Nažalost, ja sam protivnik čitanja s ekrana. Previše sam retro.
Ni ja ne mogu dugo čitati na ekranu. No, imam mnogo stručnih knjiga pa bih trebao kupiti Kindle jer nisu prevedene. Dok nema Kindlea, dobar je i Kindle za PC! :D
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 28 Feb 2014, 20:50

Ja ću si radije kupiti koš par krema za brijanje. Ja sam pokvaren u duši na taj način.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 01 Mar 2014, 13:39

korijen wrote:Ja ću si radije kupiti koš par krema za brijanje. Ja sam pokvaren u duši na taj način.
:D
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 01 Mar 2014, 15:22

Slice, ne oklijevaj s Kindleom. Nabavi si ga, jer je prava stvar!
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
Post Reply

Return to “Kozmetika-ostalo”