Lavanda - osvrt na EDT/EDC koji je imaju u sastavu

korijen
Student brijanja

Re: Lavanda

Post by korijen » 27 Aug 2011, 22:45

asocijacija

Kod mirisa je bitna asocijacija. Kao i kod osoba, na prvi pogled je simpatična ili ne. Il npr. nit smrdi nit miriši. Dobar dio mirisa u kojem je lavanda, složen je tako da miriši po čistom, ili da asocira na čisto. Kada se lijepo ujutro obriješ itd, onda bi želio mirisati po čistom :) Nemam li fantastičan dar za očigledno. Nisu samo mirisi s lavandom ti koji daju osjećaj čistog. Ima još puno mirisnih nota koje asociraju na čisto; lan, citrusi, đumbir, možda bosiljak i kvasina (mene bar)… Htio bih reći da je iz ovog razloga, većina mirisa s lavandom (koje sam imao priliku isprobati), primjerenija za dan.
Mirisi u kojima se nalazi lavanda se svrstavaju u razne skupine, a kako mi je onaj „barbershop smell“ nekakav ideal, tako su mi i fougere mirisi jako dragi jer me podsjećaju na brijačnicu (u kakvu bih volio odlaziti). Aromatični drvenasti mirisi, naročito oni koji imaju začine koji asociraju na čisto, su mi na drugom mjestu. Ali ove dvije skupine, naravno, mijenjaju mjesto od dana do dana. U zadnje vrijeme naučio sam cijeniti i „cvjetne“ muške lavande (Royal Scottish Lavender, Arome 3 kao cvjetna verzija aromatičnog fougere mirisa, …).

Nobile 1942 - Lavanda Nobile (EDT)

aromatični fougere (s jako izraženom lavandom)

Gornje note: bergamot, limun, kardamon
Srednje note: lavanda, efekt morske vode, gajak
Donje note: mošus, ambra, tonkovac, benzoin, mahovina

Ovaj miris najtoplije preporučam svima koji vole lavandu. Ako želite miris kojim gotovo u cijelosti dominira lavanda i to tokom dužeg razdoblja, pet sati i više, ovo je miris za vas. Uz obilniju upotrebu miris će postati malo „seljast“ u Tabac-ovskom smislu, ali ćete zato i nakon 8 sati moći na koži osjetiti miris lavande.
Miris počinje eksplozijom prodornog i slatkog kardamonoma te citrusima, a već u sljedećem udahu razlegne se lavanda koja ovdje nije suha i gorka već slatkasta i opojna jer kardamon dosta dugo „drži“. Za manje od pola sata prevladat će onaj sapunasti, čisti miris lavande o kojem sam pisao na početku i fougere nalik aroma počinje otkrivati svoje lice. Nikad mi neće biti jasno kako to naprave. Možda upotreba nekih sastojaka koji fiksiraju druge mirise ili korištenje sastojaka koji su više uljasti. Ovdje se očigledno lavanda htjela naglasiti do maksimuma, ali uz bonus ugodnih drvenastih i životinjskih (ambra) sastojka.
Ovo je ujedno i miris koji mi je donio daleko najviše komplimenata, ali još uvijek nisam siguran radi li se o samom mirisu, mirisu na meni ili o činjenici da miris ima iznadprosječni sillage, a i dugovječnost.
U svakom slučaju, koje god doba godine bilo, da moram na brzinu odabrati jedan miris, prvo bih posegnuo za ovim. Cijena mu je „normalnija“.
Samo dvije riječi lavanda, lavanda. To i „smart casual“ mi često padne na pamet kad ga nanjušim.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 22:46

„drydown“

Kad se ovaj pojam upiše u Google prevoditelj dobije se „suha dolje“. To nitko ne voli. Da je suha dolje. A kako drukčije prevesti ovaj jednostavan izraz koji označava da se miris sveo na donje note? Posušje? :) :) :)
U nedostatku boljeg, snalazit ću se kako znam.

Parfum de Nicolaï - Carré d'As
(EDT)

Ovo je aromatični fougere.

Gornje note: lubenica, menta, lavanda, limun i cvijet limuna
Srednje note: estragon, začini
Donje note: drvenaste note, duhan

Ovo je jedan od onih mirisa koji su što bi se reklo složeni. Gore navedeni sastojci su sa stranice proizvođača. Na samoj kutiji miris se reklamira kao miris mente, kadulje, lavande i sijena. Ja sam pak prilično uvjeren da osjećam đumbir u početku, kim od začina i nešto cvjetno u sredini te mošus, drvo i sijeno (stvarno) blizu kraja. Super primjer kako je kod mirisa važna asocijacija. Lavanda nije jako izražena. Da sam ovaj miris kupio preko interneta, a da ga prije toga nisam probao, vjerojatno bih bio prilično zabrinut da li sam dobio ono što sam platio.
Svježi početak razvije se nakon oko pola sata u jako ugodne začine. Jednom sam bio gost u kući kraj mora gdje nas je domaćica povremeno počastila s jelom. Začine koje je gospođa koristila, brala je u vrtu ispred kuće i sjećam se dva velika grma majčine dušice s kojih je otkidala grančice te njima začinjala hranu. Majčina dušica mi je od tada jedan od najdražih začina. Prilično sam siguran da je ovdje ima.
Po mom mišljenju srednje težak miris pogodniji za zimsko doba. Carre d'As je možda malo „moderniji“ fougere od ovih prije. Upotreba duhana i začina čini ovaj miris sasvim upotrebljivim i za nekakve večernje prigode. Morat ću se još strpiti do zimskih mjeseci pa ga koristiti neko vrijeme kako bih još promislio o svemu. Miris je dobar, al malo vjerojatno da će ikad u mojih top 5.
Aromatičan, nenametljiv, muževan, jako dobar „drydown“.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 22:47

Penhaligon's - English Fern (EDT)

aromatični fougere (talon za sve fougere mirise koje imam)

Gornje note: iglica, lavanda
Srednje note: djetelina
Donje note: pačuli, sandalovina, mahovina

Malo prije sam govorio o nenametljivom mirisu, e ovaj mu je čista suprotnost. Miris nikako nije za one koji vole mirisati po laganom mirisu ili nenapadno. Miris je sladak, zagušljiv i ima onu dozu ustajalosti koja krasi neke teške mirise iz prošlosti. Nostalgija je prva asocijacija koja mi pada na pamet kada stavim na sebe. Druga je: „Who's the Daddy now, bitch?“. Zbog iglice i pačulija koji se ovdje podosta osjete, teško da bih ovaj miris mogao opisati kao jako muževan, ali žena kojoj bi pasao ovakav miris, morala bi po mom mišljenju imati barem metar osamdeset, duboki glas i problem s dlakama na licu. Kvaliteta sastojaka je ovdje neupitna, sillage ogroman kao kuća, a trajnost više nego zadovoljavajuća. Lavanda se ovdje predivno osjeti i k tome snažna doza sandalovine, obavezno se sjetim nečega vezano uz odjeću. Ne mogu se samo sjetiti čega to točno. English Fern je navodno najsličniji originalnom Fougere Royale kojeg nažalost još nisam imao priliku isprobati. Moja žena, najbolja žena na svijetu, kaže da smrdim ko kuga kad ga nosim, inače neki put je vrlo prijazna i draga osoba. Uz ovaj miris daju se preko interneta nabaviti English Fern sapun za brijanje, AS, obični sapuni i gel za tuširanje. Nisam probao, ali malo me zanima sapun za brijanje.
Snažan, starinski, pravi klasični fougere. Moje preporuke svim ljubiteljima težih mirisa i pravog fougere mirisa.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 22:49

Je li vam se kad desilo da ste došli u neku parfumeriju i zatražili nešto drugo osim recimo: „Ja bih neki miris koji svi danas kupuju i koji je jako in“? Je? Onda vam je ljubazna prodavačica od, u pravilu, 16,5 godina najtoplije preporučila upravo taj, „To je znate miris koji se sada jako nosi. In, moderni, muški“. Ne vjerujete, probajte. Sljedeći put kada budete htjeli neki dobar AS/EDT, zamolite ljubaznu gospođu da vam pokaže miris s recimo vetiverom, ili ljubicom ili lavandom što se toga tiče. Dobit ćete jedan moderan miris. Vetiver/ljubica… će u mirisu biti, ako budete imali jako puno sreće ili ako na bočici sprijeda velikim slovima bude pisalo „VETIVER“ …

Moje iskustvo:
- Ja: Imate li Vetiver od Guerlaina?
- Ona: Vetive? Od Guerlaina? Nee. Mi to nismo nikad držali.
- (Ja si mislim: Čudno, pa tu si barem četiri cijela dana.)
- Ona dalje: A to je muški?
- Ja: Da.
- Ona: Mislim da se to već dugo ne prodaje i da to nigdje nećete ni naći. Imamo zato jedan krasan, moderan miris…
- Ja: OK?

Čast izuzecima, ima ih, ali jako malo. Sve od ovoga što sam naučio (nije puno) bilo je ili pabirčeći po internetu ili iz razgovora s onim „izuzecima“. Ne bih htio nikome praviti reklamu pa neću navoditi nikakva imena. Ako vas zanimaju mirisi, sami već znate razliku između prodavača koji znaju i ovih drugih. Moderni mirisi mogu se kupiti i u Konzumu. Povoljniji su kod Keruma.

Lorenzo Villoresi – Vetiver (EDT)

fougere (?) ali jako čudan

Gornje note: ružino drvo, lavanda, menta, bergamot, petitgrain
Srednje note: neroli, kadulja, celer, kim, muškatni oraščić
Donje note: vetiver, mošus, tonkovac, sandalovina, mahovina, cedrovina, pačuli

Vetiver u medicinski čistoj i reskoj izvedbi. Ne mislim pritom na vetiver koji dominira mirisom i ništa drugo nije prisutno. Pojedine note u mirisu moram priznati da bih teško razaznao, ali se zato vetiver koji je cijelo vrijeme prisutan, prepliće sa začinima, povrćem i raznim drvetima i pristojno dugo traje. Arome su toliko probojne da imam osjećaj da otapalo korišteno u ovom mirisu nije alkohol već ocat. Kombinacija me lagano podsjeća na one patrone suzavaca koje smo kao klinci ispucavali iz startnih pištolja. Tjera suze na oči. Ovo sve zvuči kao antireklama; kiselo, peče… Treba probati da biste shvatili. Miris je stvarno dobar i osvježavajući, ali ne na onaj moderni način gdje mirišeš na Axe sintetske efekte ozona već vodom zaliven vrt prepun aromatičnog bilja. Lavanda je predstavljena samo kao dio velikog zelenog buketa punog pozitivne energije. Prisutna je, ali slabo.
Čudni zeleni fougere, oštar, vedar i razbuđujući. Nešto kao fougere verzija Kristala (sredstva za čišćenje prozora, ne pjenušca).

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 22:51

S fotografijama sam se najviše namučio. Trebalo mi je puno organizacijske vještine da nađem vremena poslikati bočice u okružju koje ih prikazuje u povoljnom svjetlu, a opet da ih ne dohvate vrijedne ručice moje djece. Jako teško. Fotografirano je uglavnom noću, korišteni su stativ, umjetna rasvjeta, godišnji odmor i velika količina Photoshopa, a od objektiva Nikkor 28/2 AIS i Sigma AF 150/2,8 macro.

Image

D'Orsay – Arome 3 (EDT)

aromatični fougere

Gornje note: petitgrain, bergamot, naranča, lavanda, neroli,
Srednje note: kadulja, ylang-ylang, lavanda, jasmin, korijandar, klinčić, smole
Donje note: cedrovina, mahovina, ambra, vanilija, tonkovac, iris

Ovo je izvrsna parfemska predstava u kojoj lavanda igra jednu od glavnih uloga. Iako je EDT, ovaj miris me jako asocira na parfeme i parfumerije. Znate ono kako u parfumerije dolaze ženske, pa isprobavaju ženske (cvjetne) mirise i to pa se onda zadrži jedan teški izmiješani cvjetno-puderasto-smolasti miris. E ovaj me asocira na to, samo što je čist (!!!!), veseo (!!), aromatičan (!), muževan (!!) ali prije svega elegantan (!!!!!). Znam, znam… Ali to je moja asocijacija. Zahvaljujući težim začinima i smolama miris je i pomalo (ali stvarno malo) opojan. Mislim da me na parfeme i parfumerije ovdje navlači vanilija (jako dobra), iris, kombinacije nečeg trećeg(?). Šteta što nemaju onaj spektar proizvoda kao Penhaligon's ili Tabac. Iako su cvjetne note izražene, miris nije ženskast. Svojedobno sam koristio Diorov Homme AS. Tamo je isto bilo irisa i ambre i imao sam sličnu asocijaciju. Ovaj mi je utoliko bolji jer ima izraženiju onu „čistu“ notu. Ovdje se upotrebom različitih lavandi produljilo njeno trajanje, tako da se lavanda preklapa s mahovinom pa se iza tog cvijeća i začina provlači jedna dobra fougere nota. Vrijeme trajanja mirisa je jedna od jačih strana. Projekcija, tako tako.
Pomalo formalan, ali ne dovoljno da se ne bi mogao koristiti gotovo bilo kada. Savršen svakodnevni miris lavande za nekog tko brije na eleganciju. S odabirom ovog mirisa se teško može pogriješiti.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 22:53

Truefitt & Hill - Grafton (EDC)

zeleni drvenasti u fougere stilu

Gornje note: lavanda, limun, bosiljak
Srednje note: drvo, cedar, tamjan, ruža
Donje note: pačuli, sandalovina, ambra, mošus, tonkovac

Znate ono, već ste čitali ovdje na forumu koga je zanimalo, podjela mirisa na EDP,EDT… pa ono s koncentracijama arom. supstanci korištenim pri izradi alkoholnih otopina. E pa ne znam koja je ovdje koncentracija u pitanju, ali projekcija i dugovječnost ukazuju na neku „jaču“ EDP verziju, a zapravo kupujete (i plaćate!) EDC. Istina, kad dođete u parfumeriju, ovaj miris će vam se činiti (bar se meni čini) slabašan u usporedbi s EDT/EDP zvjerčinama koje se tu nude, no to je samo početna varka. Imam još nekoliko EDC verzija raznih mirisa drugih parfumerskih kuća i niti jedna nije ni do koljena Grafton-u po trajnosti. Zauzvrat (EDC), dobijete jednu dugotrajnu svježinu koja će biti, siguran sam, primamljiva svima koji vole da miris ima tu odliku, a usput je i neupitno muževan i „čist“.

Grafton za sobom vuče epitet jednog od najboljih barbershop mirisa ikad napravljenih. Istina, nakon nekog vremena razvije se jaka asocojacija na fougere, ali opet s druge strane nema mahovinu pa onda klasifikacija nije baš po knjizi. Istovremeno zelene note su barem prvih sat i nešto jako izražene. Lavanda i tamjan u kombinaciji su ovdje dotjerani do savršenstva. Jedini mali nedostatak je u tome što imam osjećaj da kroz miris povremeno dopiru valovi nečeg sintetičkog, ali to je samo možda cijena koju se mora platiti za spomenutu svježinu, a opet možda je i neki vrag u meni preosjetljiv na tamjan.

Ovdje ću ostati dužan za sliku jer ju još nisam napravio. Znam, kasnije ju uvije lako mogu dodati. Koga briga.
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 22:54

Czech & Speake - Frankincense & Myrrh (EDC)

orijentalni začinski sa završetkom kao aromatični fougere

Gornje note: limun, naranča, bosiljak, kadulja
Srednje note: kamfor, kamilica, list pimenta
Donje note: tamjan, lavanda, cedar, sandalovina

Opet jedan čisti miris, na drugi način. Za jednog kolekcionara mirisa s lavandom, ovaj je miris nešto između granice strpljenja i Svetog Grala.
Kombinacija bosiljka s citrusima i kaduljom i kamforom daje prilično svjež početak. Svježina gornjih nota neće potrajati duže od 10ak minuta, ali neće ni zadiviti previše. Lavandu osjećam odmah u početku iako je navedena tek u donjim notama. Gorčina kojom lavanda snažno prekriva ostale gornje note u početku me malo podsjeća na supersnažnu Villoresi-jevu lavandu. Nije mi jasno kako su Englezi mogli napraviti takav početak. Savršenstvo bez mane je za mene zato srce ovog mirisa koje uz lavandu koja se potiho provlači nudi najljepše prikazanu kamilicu koju sam imao priliku namirisati. Nema nikakve veze sa čajem od kamilice ili čak cijelom kutijom čaja. Ima zato jako puno veze s vrtom moje bake. Začin piment isto je prisutan. Taj začin nemam u kuhinjskom ormariću, tako da ne bih znao kako miriši piment čak ni da me lupi šeflom po nosu. Ipak srce mirisa, naročito ovako predstavljena kamilica, kod mene izaziva neki jako dobar osjećaj. Drvenaste note (cedar i sandalovina) slijede vrlo brzo i nakon 20-30' preobraze ovu mirisnu rapsodiju u jednu čistu jednostavnu mušku kolonjsku koja miriši kao jedan jako dobar klasični fougere. Tamjan nikad nije jako izražen, ali prisutan je cijelo vrijeme i samo dodatno pomalo zaslađuje. Sve u svemu jako dobar miris koji se nažalost drži kože k'o pijan plota. To traje otprilike koliko bi se i moglo očekivati od jedne EDC, 3-4 sata.
Bez obzira na to, miris je prilično dobro složen i već nakon prvog probanja mi je bilo jasno da će mi postati jedan od najdražih mirisa i to upravo zbog te jednostavnosti i čistoće koju pruža.
Diskretan, svjež, odmjeren i profinjen. Lavanda i kamilica u izvedbi klasičnog postava baznih nota i gostovanje kamfora i tamjana s orijenta.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 22:55

Cerutti – 1881 (EDT)

cyphre

Gornje note: bergamot, limun, klinčić, bosiljak, estragon, čempres, ružmarin, lavanda, plod borovice
Srednje note: ylang-ylang, ruža, crni ribizl
Donje note: sandalovina, drvenasti mošus, brezina smola, ambra

Na policama mainstream parfumerija Cerutti 1881 je klasa za sebe. Šteta što ljudi, uključujući mene prođu kraj ovako lijepo dizajniranog proizvoda i zalijepe pogled na neki poznati brand. Šteta.
Nedavno sam naučio da Müller trgovine redovno izbacuju po par mirisa iz svoje bogate kolekcije na posebne police i na njih lupe 50% popusta. (Oprez: to traje 7 dana, a onda se miris vrati natrag na one obične police gdje zadrži istu cijenu, samo duplo višu). Prolazio sam kraj pokretnih stepenica u dućanu pored jedne od takvih polica i vidio natpis tipa „Cerutti 1881 50% AKCIJA“ ili tako nešto. Vozeći se gore po pelene, igračke i takve stvarčice po koje ljudi već dolaze u Mullera, razmišljao sam o tome zašto mi Cerutti tako zvoni u ušima i sjetio se. To je jedan od mirisa koji ima navodno lijepo ukomponiranu lavandu. Ugl., pokretne stepenice natrag, polica s Cerutti-jem i ostao sam bez teksta. Znao sam da moram nešto kupiti ali se više nisam točno sjećao što. Cerutti 1881. Nosio sam ga do sada možda 15 puta i skoro bih dao ruku u vatru da se radi o drvenastom aromatičnom mirisu, ali puno bolji i iskusniji od mene su ga opisali kao cyphre. Ovo je, da ne bi bilo zabune, muška verzija mirisa. Muževni cyphre malo zvuči kao oksimoron, ali kraj Chanell pour Monsieur ili Carthusia Numero Uno, vidim da je sve moguće. Ovaj je najjednostavniji i „najčišći“ miris od navedenih, a uz Vetiver de Java i miris s najjače izraženom „čistom“ notom koji sam imao priliku probati. Složeni početak odmah osvaja svojim drvenastim komponentama te ako ste bili u prilici probati Cade od l'Occitane-a i svidio vam se, ovaj će vas oduševiti. Cade je doduše puno svježiji miris, ali i puno slabije izražen. Tamo je u pitanju smrika, a ovdje čempres i borovica, ali sve je to predivno zaglađeno lavandom i jedva osjetnim bosiljkom. Lavanda ovdje ne služi kao sjekira već više kao brusni papir da zagladi i upotpuni. Citrusi se osjećaju relativno jako, ali zato jako kratko. Zelene komponente koje neki na internetu navode kao plus ja slabo osjećam vjerojatno jer ih na mojoj koži maskiraju drvenaste note. Srednje note će se nečujno otvoriti za pola sata ili manje, ovisno o temperaturi i količini mirisa. Ružu, moram priznati volim no ona je dosta dugo zamaskirana začinima i četinjačama. Drvenast drydown je predivan, puderast i opet, odaje jedan dojam čistoće.
1881 for Men je snažno izražen miris natprosječne trajnosti. Traje cijeli dan bez greške i cijelo vrijeme odaje jedan dojam muževne čistoće i profinjenosti. Barem 3-4 sata od toga, osjećam i ugodnu svježinu. Nije pretjerano jeftin, ali nije niti skup. Za uloženo vraća jednostavni luksuz i uz ovaj miris nećete proći nezamijećeno, sigurno.
Miris je više nego pogodan (poželjan čak) za dnevnu upotrebu, a kako nema baš slabašnu projekciju trebalo bi možda pripaziti s količinom ako se nosi na posao i u zatvorene prostore. Malo više u ovom slučaju bi ipak bilo bolje nego malo manje.
Casual, čist, muževan, bogat.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 22:57

Creed - Bois du Portugal (EDT)

drvenasti

Gornje note: bergamot, lavanda
Srednje note: cedar
Donje note: sandalovina, vetiver, ambra

Na jednoj brijačkoj stranici sam pročitao da se ovdje radi o vrlo skupom Old Spice mirisu. OK? Onda je Rolls vrlo skupi Golf. U ovom mirisu nema ni citrusne svježine ni cvjetne vedrine ni sapunaste čistoće, ali bez obzira na sve to tko bude pročitao ove postove do kraja, vidjet će da sam stavio ovaj miris na sam vrh popisa kao najdraži i smatram ga ukrasom svoje kolekcije. Kao i ostali mirisi ove kuće, BdP ima dozu zagušljivosti, ali ponovit ću se, to je zagušljivost na koju se vrlo lako navikneš. Jedini je problem što nju ili voliš ili ne, tako da u svakom slučaju savjetujem da se prvo proba jedan put, pa još jednom prije no što se odlučite. Upravo ta zagušljivost koja stavlja točku na bogatstvo ove arome je nešto za što vjerujem da će otjerati mlađi dio brijačke populacije od ovog mirisa prema kremasto-citrusnim aromama. Ovi stariji će vjerujem suosjećati sa mnom. Košta negdje oko 1000 kuna i nije baš za odlaganje na policu. To miris za korištenje i to u posebnim prilikama koje isključuju žene, djecu i posao, a uključuju muško društvo, neposao, omalovažavanje žena i slične stvari. Ovako zamišljam miris jednog isključivo muškog kluba u kojem se ne smije baviti sportom, ali se smije pričati o njemu, gdje se smiju pušiti king size Havana cigare i gdje su naslonjači presvučeni crvenom kožom, pod tigrovom, a na zidovima su glave antilopa i majmuna. Na kraju prostorije kraj šanka (otvorenog naravno), otvorena su vrata male brijačnice gdje vas čeka ni manje ni više nego sam Figaro s osmijehom od uha do uha i kazuje „Venga qui per favore“. Jedan od rijetkih mirisa koji nisu za dan, a uključuju lavandu. Lavanda se u početku jako osjeti uz slabi gorkasti miris bergamota, ali vjerujem da osjećam i malo limuna. 5-10 minuta nakon nanošenja i opojna verzija cedra uz lavandu i vetiver ispunit će cijelu prostoriju. Kad se lavanda samo malo smiri nakon oko sat i po, iz nekog razloga uz vetiver osjećam i tamjanu/dimu nalik aromu koja vremenom dobiva na snazi i čini ovaj miris pomalo egzotičnim. Drydown čine ambra i puderasta mahovina, užitak. Ovo je jak miris, a o dugotrajnosti da i ne govorim. 12+ sati, a ako se zatekao na odjeći osjećat će se danima nakon toga.
Navodno se i starije žene raduju kad na muškarcu namirišu ovako nešto, a što se toga tiče izgleda da to mogu potvrditi i iz vlastitog iskustva. (A ako mi žena pročita da sam ju svrstao u starije žene, dobit ću oklagijom po pi*ci i koristit ću jedino hladne obloge par dana).
Još samo jedna slika koja mi pada na pamet uz ovaj miris: Michael Corleone kao novopečeni don u posljednjoj sekvenci Kuma. Znate na što mislim. ;)
Molto macho. Slatkast i egzotičan. Taman. Vrlo snažan. Budi razne asocijacije, pa preporučam probati barem jednom jer me jako zanimaju vaše. Tj. ako želite dobar miris…

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 22:59

Chanel - Chanel pour Monsieur (AS)

chypre

Gornje note: limun, petitgrain, bergamot, cvijet naranče, lavanda…
Srednje note: kardamon, korijander, karanfil, majčina dušica…
Donje note: mahovina, ambra, labdanum…

Jedan jako dobar muški miris kojeg nažalost imam samo u AS verziji, a EDT ovog bezvremenskog klasika nisam nikad ni probao. Još dok sam obilato koristio Tabac Original, napadna početna svježina kojom se ovaj miris izdizao mi je pomalo smetala. Navodim ovdje Tabac, jer me složenost (kompliciranost) ovog mirisa malo podsjeća na ovog drugog. To i odabir mirisnih nota koje Tabac Original približavaju ovoj mirisnoj skupini. Miris nema puno toga s lavandom, ali ono što bih prvo morao opisati kod ovog mirisa je njegov kraj. Kombinacija baznih nota je tako dobro složena da moj skromni rječnik to ne može izreći. Bez obzira na to što imam AS (splash verziju) postojanost mirisa je iznad prosjeka. Korišten ujutro, drvenaste note koje će se razviti 3-4 sata nakon toga, bit će prisutne na koži i navečer i to u taman pravoj količini. Dezodorans stick iz ove linije isto najtoplije preporučam. Oprez, ima alkohola u dezodoransu.
Ovaj miris ne bih nazvao formalnim, a ni svakodnevnim i nisam siguran da bih ga mogao preporučiti za nešto drugo osim za posebne prilike. Kao neki miris koji bi se bez straha nosio na posao (ured, ne gradilište) ne dolazi u obzir, jer je bar u početku prenapadan. Možete ga nositi na posao, ako želite nekoga impresionirati, a baš vas briga to što će nekoga drugoga zaboljeti glava. U ovom svjetlu, AS verzija i posebne prilike… hm. Zvuči malo blesavo i ne bih to dalje komentirao. Na sreću, miris je dizajniran tako da se postupno i vrlo polako otkriva. Ako netko još nije shvatio, ja sam prilično suzdržan u vezi s mirisima, tako da ono što je meni jako nekom drugom može biti destilirana vodica.
Bočica i boja mirisa su mi fantastični i kad bih imao uvjeta, držao bih ju odmah kraj slavine tek toliko da ju pogledam svaki put kad operem ruke. Nažalost, neoprez i vrijedne ručice moje djece su me već koštale. Bočica je na sigurnom.
Ako ste htjeli neki muževni miris koji će vam na vrat navući hrpu komplimenata, nemate što razmišljati – Chanel pour Monsieur. Odabir pravog kicoša.
Najbolji „drydown“ koji sam probao. Skladan, puten i malo vrišti u početku, ali to je cijena koju ćete rado platiti za ono što dolazi kasnije. Moje preporuke.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:00

Il Profvmo - Brise de Lavande (EDP)

aromatični

Note: korijander, verbena, lavanda, „efekt mora“

Jednostavna, svježa i lagana verzija lavande. Lavanda se dosta dugo zadrži na koži. Dovoljno nježna da bude ženska (dobro ukomponirana verbena) i dovoljno aromatična i snažna za nas ostale. Ovo što imam je nekakva Osmo parfum verzija. Miris ima nešto što fiksira druge mirise pa se može kombinirati s drugim AS ili EDT. Jednom sam to probao s Azzaro PH, pa su me pitali nisam li malo možda pretjerao s kolonjskom. Nije mi se dalo objašnjavati, ali neću to tako skoro ponovo napraviti. Kada se osjećate kao da bi vam koristilo samo malo lavande koja traje, onda bi ovo možda bio najbolji izbor. Ako želite neki svoj omiljeni miris osjetiti u „na steroidima“ verziji, probajte ga kombinirati s ovakvim nečim. Miris nije baš pretjerano jeftin.
Nježna, profinjena uniseks verzija naizgled čiste lavande.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:01

Robert Piguet – Cravache (EDT)

drvenasti chypre

Gornje note: mandarina, limun, petitgrain
Srednje note: kadulja, lavanda, muškatni oraščić
Donje note: pačuli, vetiver

Ako se vratim na početak i onu misao o čistom koja mi vraća osmjeh na lice, onda mogu dalje o ovom mirisu. Decentan i svjež miris za prilike kada morate obući odijelo. Ovo nije „Mama ja bi štel bit gospon“ miris. Ovo je miris jednog gospodina. Ako imate priliku isprobati i razmisliti vjerujem da nećete biti razočarani. Istini na volju teško da bih ovaj miris prepoznao između ostalih, ali to mu ne umanjuje vrijednost. Lavanda ovdje nije jako naglašena, ništa nije. Čak i sam početak djeluje mi opuštajuće uz mandarinu i siguran sam da osjećam anis. Bazne note su jako ugodne uz mahovinu, vetiver, nešto pikantno začinasto. Sve su note izbalansirane u sklad iz kojeg istovremeno izbija osjećaj (raskošne) čistoće i stila, uz bonus klasične profinjene drvenaste mirisne baze.
Muževan, čist, još malo čist i muževan. Preporuke. Oprez, cijena :shock: !

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:03

Atkinsons - English Lavender (EDT)

čudni chypre (uz kratku fougere notu)

Gornje note: lavanda, bergamot, ružmarin
Srednje note: ružino drvo, kadulja
Donje note: tonkovac, mošus, mahovina

Lavanda skladno upakirana u zeleni EDT. English Lavender sam nedavno nabavio od Connaught-a. Vezan sam uz miris iz razloga koje sam još u prvom postu o lavandi naveo. Mislim da je najprimjerenija usporedba ovog mirisa s Wild Lavender / Inglese, a taj se može ići isprobati u Zagrebu. Nema snagu, živost, a ni dugovječnost Villoresijeve kreacije, ali ima slične korištene note u bazi, tako su ovo dva prilično usporediva mirisa. Isto tako, oba u početku jako ističu lavandu i nisu slatkasti.
Pročitao sam na jednoj internetskoj bazi o mirisima, da je ovaj miris svrstan u chypre skupinu mirisa i ženske mirise. Niti jedno, niti drugo. English Lavender ima jedan dio sredine tipičan za aromatični fougere. Nevolja je ta što kraj nije nimalo nalik ostalim fougere mirisima koje imam. Dok ovo pišem, na jednoj ruci mi je Wild Lavender, a na drugoj English Lavender, oba oko 1 i po sat nakon nanošenja. LV je još uvijek svjež i pikantan zahvaljujući papru, borovici i klinčiću, a Atkinsons je opojan od ružinog drva. Lavanda i mahovina skoro da se ne preklapaju. Ružmarin, isto važan mediteranski začin, je kod Villoresija iskorišten dijametralno suprotno nego u EL. Kada se mirisi svedu na osnovne note, LV je opet nešto življi (ružmarin), a baza u kojoj se polako mošus i mahovina miješaju kod EL ostavlja jedan jači dojam klasike i prošlih vremena. Pitomo, jedva osjetno. Drydown nije jača strana ovom mirisu, ali nemam neku zamjerku koju bih znao opisati. Dugovječnost je srednja.
EL je kreiran još 1910, a u biti već godinama se proizvodi u nekom gradiću kraj Parme. Nemojte da vas zavara njegova niska cijena. U ovom mirisu nema ništa što bi asociralo na jeftine sastojke ili sintetiku. Ovo je u usporedbi s drugim mirisima lavande koje imam, prilično dobar miris.
English Lavender nažalost ne dolazi u AS verziji. Ovo bi bio popularan miris i možda omiljen (odrasloj) muškoj populaciji da ga se uopće može nabaviti. Šteta.
Da imaju tjedan mirisa lavande vjerujem da bi se Bertie Wooster držao nečega poput Arome 3. Jeeves? Jeeves bi u svakom slučaju nosio English Lavender.
Klasični miris lavande, daje puno više od svoje cijene, ako smijem biti tako prozaičan. Ako vam se svidi, reći ćete klasičan i nostalgičan, a ako ne – staromodan. Moje preporuke.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:04

Santa Maria Novella – Lavanda Ambrata (EDC)

orijentalni

Sastojci: lavanda, ambra.

Miris bi se komotno mogao nazvati i Ambra Lavandata što se toga tiče, bilo bi isto. Miris je jednostavan i kratkotrajan. Osim po kratkom vremenu zadržavanja na koži ni po čemu se ne može usporediti s fougereom Ambre & Lavande. Miris kako počinje, tako i završi. Linearan. Obje note istovremeno se razvijaju na koži i nakon kulminacije koja je nekih 10-15 min nakon primjene, počnu se polako stišavati i za 2 sata više nema ni traga ni od lavande ni od ambre. Kupio sam ga samo zato što mi „Santa Maria Novella – Lavanda Ambrata“ dobro zvuči. Nisam jako zadovoljan. Ni bočica mi se ne sviđa pretjerano. Jedan od dva mirisa koje imam s kojima bih bio puno sretniji da sam žensko. Eto. Nažalost, ni mojoj, najboljoj ženi na svijetu, nije pretjerano drag. S druge strane Ambre & Lavande, e to joj paše.
Za jednostavnog, (možda) feminiziranog muškarca, koji se još uvijek traži negdje između polja lavande na Hvaru i tramvajske stanice kod Shopping Centra Avenue Mall.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:05

Lostmarch – l'Eau de l'Hermine (EDT)

zeleni cvjetni

Gornje note: lavanda, grejpfrut, bergamot
Srednje note: neroli, heliotrop, božur
Donje note: mošus

Lavanda je u ovom mirisu totalno sporedna i ja ju osjećam tek na samom početku uz citruse. Sve zajedno kratak i vedar početak. Zelene note nisu značajnije zastupljene. Vrlo brzo zatim proboj cvijeća iz centra i neroli vodi u napadu. Vješta kombinacija s heliotropom i gooooooool. Neroli i goooooool. Neroli zatim prevladava terenom i prevladava… i prevladava… zijev… zzzzzzzzzzzzzz…. To čudo traje stvarno dugo. Barem 7-8 sati. Neroli mi je dobar miris, ali ća je maša, maša. Za neki ljetni vedrodosadnjikavi miris može proći. Naročito ako ste žensko. Miris barem nije nametljiv, a ima tu neku osvježavajuću karakteristiku. Tko bi htio nešto cvjetno u vezi s lavandom, neka zaobiđe ovaj miris i proba D'Orsay/Arome 3 ili Creed/ Royal Scottish Lavender. Ova uniseks skupina mirisa mi je stvarno nedokučiva. Neki put uniseks mirisi su muški, a neki put ženski. Hvala svima na koje se odnosi, na ženama. Onda lijepo takav uniseks ženski miris daš ženi i gotovo. Nek ona razbija glavu s njime.
Vedar i lagan, jednostavan, cvjetni, pomalo ženskast.

Image
Post Reply

Return to “Kozmetika-ostalo”