Lavanda - osvrt na EDT/EDC koji je imaju u sastavu

korijen
Student brijanja

Re: Lavanda

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:06

Creed – Royal Scottish Lavender (EDT)

cvjetni

Gornje note: citrus
Srednje note: lavanda
Donje note: vanilija, sandalovina, začini

Royal Scottish Lavender je jedan formalni, muževni pristup lavandi za muškarce koji to vole na starinski način. Lavanda u ovoj kombinaciji ima baršunasto-zagušljiv izražaj koji kaže „klasika i stil“. Miris mi se čini puno više primjeren za muškarca iako se na stranici proizvođača predstavlja kao miris za muškarce i žene. Probao sam hrpu „ženskih“ lavandi. Ova to nije. Priznajem da bi žene mogle tvrditi isto to, samo potpuno obrnuto. Žene često vole tvrditi nešto potpuno obrnuto, a tvrde da govore isto. ;) Trajnost mirisa nije baš neka, ali je projekcija zato na nivou. Ovi ovise o kemiji kože (taj dio mi je manje razumljiv) i o tome koliko mirisa upotrijebiš. RSL traži malo obilniju upotrebu ako želiš da itko zna da si uopće i pokušao. Miris počne jako resko s citrusima i nečim cvjetnim što ne znam prepoznati i već nakon jedne minute počne ta zagušljivost na koji se lako navikneš :) i zatim lavanda i cvjetni mirisi. Lavanda daje osjećaj čistog i prevladava, ali u pozadini je i nešto od onih smolastih nota koje daju „ozbiljni“ štih. Oko sat vremena kasnije moj nos će početi mirisati i vaniliju i sandalovinu u tragovima u kombinaciji s lavandom. 15-30 minuta nakon primjene ovo mi je jedna od najboljih lavandi koje sam imao priliku probati. Najbolja bi bila C&S Oxford & Cambridge.

Ovo bi po mom mišljenju bio jako dobar izbor za ljubitelje lavande u situacijama kada moraju nositi neku kravatu. Možda najbolji. Ja jako volim lavandu, al još više volim svoje stare tenisice. Kravata u jednoj ruci, uglancane cipele u drugoj i diazepam navrh jezika.

Formalna, jako ugodna lavanda. Skupa, nažalost. Da nije, možda ne bi bila tako formalna.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:07

Acqua di Parma - Acqua di Parma Colonia (EDC)

citrus

Navedeni sastojci: citrusi i lavanda, jasmin, ružmarin i ruža, ambra i mošus

Ovo je prava poslastica za ljetne mjesece, a nema kalorija. Cool miris za vruće dane. Ovaj klasični miris kojeg su svojedobno reklamirali Audrey Hepburn, David Niven i Cary Grant nekako mi je više primjeren na rupčić nego da bih sebe namirisao njime, ali to je moja asocijacija na bilo koju kolonjsku vodu. AdP Colonia je kreirana još 1916. Miris je vedar, lagan, osvježavajući. Asocira me na čisto, svježe oprano rublje koje je Oprah Winfrey upravo skinula sa sušila, unijela ga u kuću i rekla: „Sunny bastard. Where did I put my messeur?“
Uvjeti za uživanciju su da ste spremni pljunuti lovu i da vam ruža nije mrska. Na meni se miris relativno dugo zadrži tako da mi nije jasno zašto se ljudi žale na kratko vrijeme trajanja. Pored navedenih nota, mislim da se u ovoj parfemskoj vodici još štošta nalazi. Ima sličnu zagušljivu notu kao i Royal Scottish Lavender, ali miris je prilično svjež pa to i ne smeta toliko. Da nema toga, miris bi mi bio čista petica. Jednom sam imao priliku probati Guerlainov Eau de Cologne du 68. Dijelovi su me jako podsjećali na AdP Colonia samo bez te zagušljivosti. Guerlain kix ass.
Kada sam počeo koristiti AdP toliko mi se svidio da sam odmah odjurio u dućan i kupio AdP Colonia AS balzam, ali to je bila greška i druga priča. Bočica, bočica je fantastična samo što je besramno mala.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:09

Il Profvmo – Vetiver de Java (EDP)

chypre

Gornje note: lavanda, bergamot, začini
Srednje note: breza, vetiver, ruža, pačuli, čempres
Donje note: mahovina

Savršen miris. U početku sam mislio da je ovaj miris linearan, ali sam kasnije shvatio da se ipak mijenja, samo vrlo polako. Trajnost je jako dobra (dobar dio dana), a projekcija, opet savršena. Miris je nenapadan, čist i jednostavan. Savršen miris i točka. I ovaj, kao i Brise de Lavande ima tih fiksativa pa može poslužiti kao baza za miješanje s drugim mirisima. Nisam to još isprobao jer mi je malo žao skrivati ovaj miris. Izvrstan i zatvorene kao i otvorene prostore. Izvrstan za neke formalne prilike, posao i aktivnosti pod razno. Puderasta zelena lavanda koja kasnije jako polako prijeđe u drvenasto cvjetni miris. Aroma me malo podsjeća na kreme za ruke ili bolje rečeno na fine kreme. Nešto poput Nivea kreme na steroidima. Da sam se nekako domislio kako brojevima ocjenjivati mirise, ovaj ne bi mogao dobiti veću ocjenu.
Snažan i zaglađen, trajan i svjež. Savršen.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:10

Maitre Parfumeur et Gantier – Baïmé (EDT)

aromatični

Note: bosiljak, anis, majčina dušica, lavanda, egzotično voće, jasmin, zelene note

Bosiljak na jugu Francuske zovu baïmé. To je ono što prevladava u ovom mirisu i zbog toga mi je jako drago što sam uspio naći ovako nešto. Bosiljak (murtela) je jedina biljčica koju imam volje držati preko ljeta na balkonu kao začin za salatu. Smrvljenim su se listovima bosiljka, naši (dalmatinski) mladići znali malo osvježiti ispod pazuha ili ih par staviti u džep od košulje kada bi se išli udvarati djevojkama i to. Tako su mi rekli stari dalmatinski mladići. Svježe smrvljeni bosiljak ima vedar i kiselkast miris koji (bar mene) asocira na čistoću. I na dobru salatu ili umak od rajčice. I na LJETO.
Miris počinje jako vedro i svježe. Sapunasta čistoća omami odmah od početka, ali bez citrusa. Dominira bosiljak. Već minutu kasnije, anis i zelene note. To daje jedan potpuno drukčiji pristup svježini što miris čini jako zanimljivim. Osjećam i mentol, ali vrlo slabo. Slatkoća tropskog voća i njihove arome se osjete slabije, a u svom tom svježem zelenilu razaznajem jedino bananu. Nije da se osjeti jedino banana, već ja imam jako tupast nos. I onda opet zelena mentolna vedrina, svježe smrvljeni bosiljak, lavanda i anis. Lavanda se provlači i dosta dugo je prisutna, ali ovo je sve samo ne klasični miris lavande. Sve to zajedno traje između pola sata i sat i onda se počne kroz bilje polako probijati sandalovina. Dugovječnost je ok, a projekcija jaka. Pet sati nakon primjene i sandalovina, bosiljak i nekakva smola (mislim) još uvijek će se suvereno držati uz kožu. Nije isključivo muški miris, ali miris nije nimalo ženskast.

Da li miris podsjeća na kuhinju i na dresing za salatu? Da, ali to uzeti kao lošu stranu ili kao nešto odbojno za miris čini mi se konzervativno. Konzerve su dosta konzervativne. Uzeo bih ga u usporedbu s Hugo od Hugo Boss-a. Hugo je jedan vedri zeleni aromatični miris. Isto ima lavandu. Dobio sam ga na poklon i koristio neko vrijeme. To je jedan od onih „modernih mirisa, in…“. Miris je dobro složen, ali bi proći pod bilo koji drugi generičko sintetski miris napravljen u ovom (i prošlom) desetljeću. Baïmé ne.

Svjež, veseli, zeleni aromatični bosiljak i dobra sandalovina. Za nekog tko bi htio mirisati svježe na drukčiji način i nije sramežljiv. Moje preporuke.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:11

Guerlain - Eau de Cologne Imperiale (EDC)

cvjetni citrus

Gornje note: limun, bergamot, petitgrain, neroli

Eau de Cologne Imperiale je miris namirisanih rupčića i svježe odjeće bogato namirisanih predaka. Vrlo profinjen miris. Navodno je Clark Gable bio jedan od uživaoca ove kolonjske vodice. Clark Gable. Ako i nije, dobar marketinški trik. Da miris nije tako dobro složen, rekao bih ok, citrus, traje jednako dugo kao i 4711 AS (čitaj 5,1 sekundu) idemo dalje. Ali miris je fantastičan. Priznajem, kada sam u dućanu vidio bočicu, sjetio sam se Clarka i rekao si, ajde Clark za pokoj duši ;) i našpricao si zapešće. To je miris po kojem je mirisao stan mog ujaka. To je bio jedan od dva mirisa koje sam tražio čitavog života. Ovog drugog još nisam našao. Cijena? Nije bitno, ako nađeš nešto što si tražio čitavog života.
Vrlo kratkotrajan. Može se koristiti u bilo koje doba dana, ali kao što proizvođač kaže, najbolje izjutra i to u velikoj količini. Miris je bio kreiran za Napoleona III., ali danas je više nego primjenjiv i primjeren i za Clarka Gablea i za bakice i djedice i njihove unučiće.
Svjež, klasičan, jedinstven. Bez greške.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:13

Gendarme / Gendarme 20 (EDT)

sintetski razrjeđivač :wink:

Note: lan, lavanda

Trebao sam vjerovati svom unutarnjem glasu malo više i ne ulaziti u ovu nabavku. Moj unutarnji glas tjera me da odem na stranice proizvođača i pročitam što piše o proizvodu. Proizvođač se ni na koji način nije osvrnuo na ovaj proizvod što je moj unutarnji glas činilo jako sumnjičavim. Neki drugi glas ga je nadjačao. Dakle, Basenotes, ekipa hvali Gendarme od Gendarme na sva usta. Čisto, krasno, najbolje, onda nađem da je Gendarme 20 isto to, plus lavanda. Zbroj te dvije stvari mi se čini poput dobitka na lotu. Naručujem i … vidjeli ste što sam napisao ispod naslova. Ovo mi je prva, a ujedno i zadnja kupovina naslijepo. Škola me koštala oko 40 dolara (ebay). I nije tako skupo za školu. Raspršivač (skoro da) je u banani. Rip-off? Nemam pojma. Reći ću o ovom što sam dobio. Miris bi po onom što sam pročitao mogao asocirati na svježe ispeglane košulje. Što je najbolje, ako se poprska malo tog mirisa po odjeći, stvarno se osjeti miris lana i lavande (ali neke ženskaste) i eto asocijacija na svježu odjeću. Ako se poprska na kožu - Boje i lakovi (polica s ljepilom za tapete). Ne preporučam. :thumbdown:

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:14

Penhaligon's – Endymion (EDT)

orijentalni začinski

Gornje note: bergamot, mandarina, lavanda, kadulja, crni papar
Srednje note: iglica, kava
Donje note: vetiver, muškatni oraščić, kardamon, mošus, koža, sandalovina, mirisne smole

Prezentacija mirisa za muškarce koji ne znaju što hoće je stvarno jako bitna. Na kupnju ovog mirisa sam bio navučen. Ali nije mi nimalo žao. Miris počinje kao i bilo koji drugi generički „moderni“ miris koji je „in“. U početku sapunasti čisti osjećaj bez ikakvih zamjerki, ali i bez oduševljenja. Zatim kava. Nije loše. Sat i po dva kasnije eto fantastični drydown koji ostavlja bez riječi. Blesavo kad pomisliš. Miris ti netko treba uvaliti da bi shvatio da ti se sviđa. Teško da bi tamo čekao dva sata da doživiš tu raskoš. Neki ljudi probaju, razmisle par dana pa se vrate ili ne. Ja probam, kupim, pa onda razbijam glavu ili ne. Birani začini, mošus, koža (jako se osjeti), sandalovina… iako je miris u toj fazi jako ugodan i ima umjerenu projekciju, mislim da bi kombinacija nota bila suprotna nekoj poslovnoj sredini. Ovo je jako muževan i puten miris, odličan za noć. Još da se mogu prisjetiti kako je to izaći navečer… Uz Chanel pour Monsieur najbolji odabir i kombinacija baznih nota koje sam imao priliku probati. Cravache je na dalekom trećem mjestu.
Muževan, lagano erotičan i lagano dostupan ako imaš viška 600kn.

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:15

Carthusia – Numero Uno (EDP)

chypre

Gornje note: bergamot, petitgrain, naranča, lavanda, eukaliptus, ružmarin
Srednje note: majčina dušica, ljubica, ylang-ylang, kamfor
Donje note: vetiver, pačuli, mošus

Ovo je EDP verzija mirisa iako mislim da se daju kupiti i slabije verzije u Zagrebu. Tako je složen da vam neće dati ni jednom da to zaboravite i osjetit će se danima nakon nanošenja, ako „zapne“ na odjeći.
Asocijacija uz ovaj miris mi je slična situaciji kad napraviš neku dobru fotografiju i onda ju u Photoshopu malo izobličiš ili izokreneš s lijeva nadesno. Sve je naizgled u redu, ali nešto je čudno. Ne znam točno zašto, ali imam takav osjećaj.
Aroma ružmarina je ta koja dominira ovim mirisom u prvom dijelu, koji počinje kao svježi zeleno citrusni, slatko-gorkasti miris. Početak je osvježavajući i jedinstven unatoč čestim aromama koje se koriste; lavandu i citruse (uz bonus naranče koja daje neku toplinu mirisu). Ispod tog svježeg početka ponekad me nešto podsjeća na miris gume, što u svakom slučaju čini ovaj dio prilično muževnim. Stvar je da se odmah od početka u kombinaciji osjeća i kamfor koji je možda odgovoran za taj osjećaj „iskrivljenosti“.
Oko pola sata nakon nanošenja razvit će se „čisti“ sapunasti miris koji jako dugo traje. Zadnja faza mirisa je tipična za cyphre mirise uz vetiver, pačuli i mošus i to bi mi bio najbolji dio da nema one zanimljive sredine gdje se s aromom kamfora miješaju dobro složene cvjetne arome. Ne mogu se odlučiti. Koristio sam ga svega 5-6 puta. Miris je toliko snažan da ga nikako ne bih preporučio za tople ljetne dane, ali ako tražite neki miris koji odiše po čistom, a nije svakodnevni bilokojidrugi miris onda možda ovaj ne bi bilo loše probati.
Miris je snažan, vedar, čist i prilično muževan, ali na drukčiji način. Možda ylang-ylang tu uzburkava vodu, ali ova cvjetna sredina koja asocira na čisto i zeleno meni nema previše zamjerki. Majčina dušica, o tome sam već govorio :thumbs: :thumbs:

Image
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 27 Aug 2011, 23:17

Na kraju balade :(

moj izbor

Svi mirisi koje sam opisao sam sam izabrao. Ipak u nekakav uži, drugi krug uvrstio bih ovih deset (mirisa, ne lavandi), od kojih bih se teško oprostio. Nisam baš tako siguran za raspored;

1. Creed - Bois du Portugal
2. Penhaligon's - English Fern
3. Guerlain - Eau de Cologne Imperiale
4. D'Orsay - Arome 3
5. Robert Piguet - Cravache
6. Nobile 1942 - Lavanda Nobile
7. Il Profvmo - Vetiver du Java
8. Lorenzo Villoresi - Wild Lavender / Inglese
9. Czech & Speake - Frankincense & Myrrh
10. Azzaro - Azzaro pour Homme

Što se tiče onog osjećaja čistoće koju posjeduje većina fougere mirisa te neki mirisi iz drugih skupina, od ranije opisanih izdvojio bih:

1. Il Profvmo - Vetiver de Java
2. Cerutti - 1881
3. Robert Piguet – Cravache
4. Czech & Speake - Frankincense & Myrrh
5. Carthusia – Numero Uno
6. Azzaro - Azzaro PH
7. Truefitt & Hill – Grafton
8. Maitre Parfumeur et Gantier – Baïmé
9. Tabac - Original Tabac

Iako neprecizan, ova popis je puno precizniji od prethodnoga jer sam ovdje nešto manje subjektivan. ;)

HVALA NA PAŽNJI
To je sve za sada i nastavak slijedi…
mariv
Britva

Post by mariv » 27 Aug 2011, 23:24

@ korijen:
Ne znam da li su bolje fotografije ili tekstovi. Respect!
King
Naučnik brijač

Post by King » 27 Aug 2011, 23:44

Odlični osvrti, odlične slike...izvrstan post :thumbs:
Baš sam prije par dana oišao kupiti "nekakav" EDT, ali sam odustao jer sam naletio na tip prodavačice koju si spomenuo "....pa znate ovo je najnoviji i svi to sad kupuju.....", jbt. ne treba mi miris s kojim se šprica pola grada......
Mislim da će ovaj post mnogima olakšati izbor.
No, imam jedan dobronamjerni prijedlog, a radi se o tome da bi bilo zgodno navesti gdje se pojedini mirisi mogu kupiti, jer vjerujem da se veliku većinu navedenih ne može nabaviti baš u svakoj parfumeriji iza ugla....
I još jednom :thumbs:
Beco
Kamisori

Post by Beco » 28 Aug 2011, 09:11

To su niche parfemi i slabo dostupni u Hrvatskoj ili većinom nikako.
A pošto koštaju kao jedna vrhunska britva ili čak više rijetko ćete naići na njih.
Član foruma Slice/Dice ima iskustva s kupovinom niche parfema u ZG i rekao je da ih ima u trgovinama
Institut Parfumeur Flores - Dežmanov prolaz 2, Zagreb

Victor Koncept - Kralja Držislava 10, Zagreb

Sudeći po cijenama koji naši imaju za dizajnerske parfeme koji koštaju od 200-500 kuna, spremite se na 1000+ kuna za ove vrhunske niche proizvode
Last edited by Beco on 28 Aug 2011, 12:26, edited 1 time in total.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 28 Aug 2011, 10:31

Super recenzije! Samo da taj hobi nije toliko skup... U svakom slučaju :thumbs:
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 28 Aug 2011, 12:37

mariv wrote:Ne znam da li su bolje fotografije ili tekstovi. Respect!
Puno hvala!

Kad već ne mogu oplemeniti ovaj forum svojom okljaštrenom inteligencijom, onda da ga bar malo ukrasim vizualno :wink:

King wrote:da bi bilo zgodno navesti gdje se pojedini mirisi mogu kupiti, jer vjerujem da se veliku većinu navedenih ne može nabaviti baš u svakoj parfumeriji iza ugla

I da i ne. Svi mirisi koje sam opisao osim Gendarme i Atkinsons / English Lavender(veliko nažalost), mogu se kupiti (i kupljeni su) kod nas. Puno je lakše stanovnicima Zagreba jer su niche mirisi većinom iz parfumerija koje je spomenuo Beco. Ipak uvoznici za neke kuće se recimo nalaze u Splitu pa vjerojatno i tamo ima takve robe. Ovo se, osim u slučaju ludosti, ne kupuje često, pa se može uhvatiti prilika kad se dolazi u ZG poslom isl. i navratiti.

Popis mirisa i gdje sam ih kupio ću staviti iako se to pomalo protivi mojim političkim uvjerenjima. Tj, dok nisam imao skrupula stavljati slike na intenet, navođenje imena dućana je već neka vrsta reklamiranja što mi malo smetucka.
King wrote:ne treba mi miris s kojim se šprica pola grada......
pa vi ste stvarno pročitali postove :o respect!
Beco wrote:spremite se na 1000+ kuna za ove vrhunske niche proizvode
Začudili bi se koliko niche parfemi konkuriraju meinstream parfumerijama i to u ugodnom smislu.
Slice wrote: U svakom slučaju :thumbs:
Hvala i tebi.

Moja namjera je bila da se ovaj dio foruma malo oživi. Iako je moja pažnja prema metalnom dijelu pribora za bijanje iznad nekog općeg prosjeka, ovaj drugi, stakleni dio me je malo jače puca. Drago mi je da se ovdje, u brijačnici, možemo naći na jednoj zajedničkoj razini.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 28 Aug 2011, 14:35

@korijen
KVALITETNO - THX :!: :thumbs:
Post Reply

Return to “Kozmetika-ostalo”