Čistite li brijač nakon brijanja?

Adept
Steven Hawking brijanja

Re: Čistite li brijač nakon brijanja?

Post by Adept » 30 Jul 2013, 23:14

Beco wrote:Na Merkuru 34c mi se ulovila kao neka patina na dršci-čime to skinuti i uglancati
Vodom i četkicom za zube ne ide.
Četkica za zube i običan sapun.
Ako ne uspiješ tako, probaj sa četkicom i sa sodom bikarbonom.
To je najvjerovatnije od kreme/sapuna/tvrde vode i ostalih nečistoća - trebalo bi otići bez problema sa ovim što sam ti napisao...
Inaće, ja svoje brijače temeljito čistim nakon svakog brijanja (ne rastavljam dršku na Merkurima jel je prsten koji drži jedan dio ručke u drugoj najproblematičniji dio tih brijača... to napravim jednom u mjesec dana ili kada me ulovi...) i ne držim žilete u njima nakon brijanja (svoje brijače dobro operem i temeljito posušim suhim ručnikom, a žilete također posušim i spremim).
Svoje brijače i žilete nikada ne držim u kupatilu već u drugoj prostoriji - gdje su uvijek na suhom.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 31 Jul 2013, 08:39

Osvježivanje teme! Baš sam pročitao ovo o čemu je pisao Beco i u tome sam prepoznao simptome koji su već dugo prisutni kod mog HD-a. Mislim da nije riječ o prljavštini jer je nju vrlo jednostavno odstraniti već i običnom vodom i četkicom za zube, nego da je ipak riječ o ljuštenju kroma, odnosno kako se to hrvatski kaže veranju koutinga. Radim digresiju, ali mislim da je to također jedan od čimbenika, zbog koji su brijači EJ-a i Mühlea bolji. Ostali su naravno uglađenije i jednako efikasno brijanje, odsutnost bilo kakvih dijelova koji imaju potenciju brže degradacije kao što je to prsten koji spominje Adept kod HD-a i dr.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 31 Jul 2013, 16:02

Slice wrote:Ostali su naravno uglađenije i jednako efikasno brijanje, odsutnost bilo kakvih dijelova koji imaju potenciju brže degradacije kao što je to prsten koji spominje Adept kod HD-a i dr.
Taj posrani prsten Merkur stavlja i u druge modele...
Kada ti pukne imaš lijepi trodijelni brijač koji je PUNO lakše čistiti i održavati...
Performanse uopće ne opadnu - taj je prsten tipičan primjer "slijepog crijeva". Nije da ima neku funkciju, a bez njega ti je potpuno isto kao i sa njim (govorim o performansama)...
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 31 Jul 2013, 17:42

Adept wrote:
Slice wrote:Ostali su naravno uglađenije i jednako efikasno brijanje, odsutnost bilo kakvih dijelova koji imaju potenciju brže degradacije kao što je to prsten koji spominje Adept kod HD-a i dr.
Kako to misliš? Šta bi trebalo na silu slomiti prsten da bi se dobio praktičniji brijač? Pa koliko je, zapravo, bitno da očistiš unutrašnjost?
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 31 Jul 2013, 19:11

Ne znam je li pitanje upućeno meni ili Adeptu, ali pošto sam citiran bit ću slobodan odgovoriti. Naime, taj prsten djeluje poput retraktora i drži dva dijela brijača spojenim jer je zapravo riječ o trodijelnom brijaču. Primjerice, EJ-ov Barley ili bilo koji brijač s usporedivom drškom, je primjer mnogo boljeg i efikasnijeg rješenja. Merkur na silu iz trodijelnog brijača radi dvodijelni koji to nije i na taj način komplicira i stvara potenciju za buduću degradaciju čitavog brijača, pored već poslovičnog ljuštenja premaza.
Bitno je, s vremena na vrijeme, očistiti i unutrašnost baš kao i kod svih brijača sa šupljom drškom. Ništa nije potrebno slamati da bi se dobile bolje performanse, ali je Adept htio reći da ukoliko se taj prsten slomi, da to neće utjecati na uobičajene performanse brijača, odnosno da je taj dio zapravo suvišan i da mu je jedina uloga retrakcijom pridržavati dva dijela kako bi se oni doimali kao kompaktna cjelina zbog čega je moguće, pogrešno, ustvrditi kako je Merkurov HD dvodjelni brijač.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 31 Jul 2013, 20:38

naftas wrote:Kako to misliš?
Što?
naftas wrote:Šta bi trebalo na silu slomiti prsten da bi se dobio praktičniji brijač?
Naravno da ne; odakle ti to?!?
naftas wrote:Pa koliko je, zapravo, bitno da očistiš unutrašnjost?
Meni je bitno tu i tamo očistiti i sve ono što se nakupi iznutra...
Slice wrote:Ništa nije potrebno slamati da bi se dobile bolje performanse, ali je Adept htio reći da ukoliko se taj prsten slomi, da to neće utjecati na uobičajene performanse brijača, odnosno da je taj dio zapravo suvišan i da mu je jedina uloga retrakcijom pridržavati dva dijela kako bi se oni doimali kao kompaktna cjelina zbog čega je moguće, pogrešno, ustvrditi kako je Merkurov HD dvodjelni brijač.
Amen
korijen
Student brijanja

Post by korijen » 31 Jul 2013, 20:51

Al ako HD ima tri dijela i još k tome prsten, onda je to četverodijelni brijač.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 31 Jul 2013, 21:11

korijen wrote:Al ako HD ima tri dijela i još k tome prsten, onda je to četverodijelni brijač.
Možeš i tako gledati :lol:
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 31 Jul 2013, 21:14

korijen wrote:Al ako HD ima tri dijela i još k tome prsten, onda je to četverodijelni brijač.
Odista, vrlo zanimljivo opažanje kolega! Postoji gornji dio, base plate zajedno s ručkom i posljednji dio koji se povezuje s gornjim i na kojem se nalazi prsten. Točno, to su četiri dijela, no ipak bih rekao da je riječ o trodijelnom brijaču koji se pretvara da je dvodijelni i u sebi ima posve suvišni dio, odnosno prsten koji služi kao retraktor. Naravno, zbog potrebe za retrakcijom, moguće je reći i da prsten nije suvišan već da je sastavni dio doljnjeg dijela brijača zbog kojeg se čitav brijač doima kao da je dvodijelni.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 31 Jul 2013, 21:18

Slice wrote: no ipak bih rekao da je riječ o trodijelnom brijaču koji se pretvara da je dvodijelni
a u stvari je četverodijelni :mrgreen:

Ajmo u to ubjedit svjetsku "brijačku" populaciju po planetarnim forumima :smoke:
Mislim kako bi nas lagano razapeli... :lol:
Ali ideja mi je skroz cool :thumbs:
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 31 Jul 2013, 21:28

:lol: :lol: :lol:

Znači teza nam je sljedeća (mudrost na djelu):
Merkur 34C HD je trodijelni klasični brijač koji se pretvara da je dvodijelni, a zapravo je četverodijelni. Kao takav, posebno je prihvatljiv za početnike u klasičnom brijanju... :lol:
Beco
Kamisori

Post by Beco » 01 Aug 2013, 18:40

Meni isto izgleda da se ta patina nemože skinuti-nalazi se na hrapavom djelu drške, odnosno cijela drška je potamnila kao da se izgubio coating kroma.

Probat ću Adeptov savjet sa sodom.

Kako bi se Cilit ponašao na brijaču ili je prejak pa bi skinuo sav krom
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 01 Aug 2013, 18:45

Ma nemaš tu što čistiti kad to nije prljavština. Isto se dogodilo i meni na HD-u i to također na dršci. Jednostavno dolazi do ljuštenja kroma i to je sve. Meni se to dogodilo nakon oko dvije godine intenzivne uporabe HD-a. Što to može biti nego loša kvaliteta izrade. To se naprosto mnogima događa s kromiranim brijačima i s time se potrebno pomiriti i kupiti brijač koji je kvalitetnije izrađen.
Ancre
Kamisori

Post by Ancre » 01 Aug 2013, 18:55

Ljuštenje i patina nisu iste stvari. Patina bi trebala nestati čišćenjem.
Rocky
Kamisori

Čišćenje brijača

Post by Rocky » 02 Mar 2015, 18:15

Mislim da ne postoji ta tema, ako postoji molim moderatore da spoje.

Prije nego krenemo na metalne brijače, stigla mi je NOS Wardonia, vjerojatno je sve ok ali ipak bih volio očistiti prije korištenja.

Image

Reklama kaže "not affected by heat or boiling water"

Da ju jednostavno ubacim u kipuću vodu sa malo detergenta?

Image

Da li je netko već čistio bakelitne brijače?
Post Reply

Return to “DE Brijači”