Merkur Progress

marn
mr. sc. brijanja

Merkur Progress

Post by marn » 06 Mar 2016, 21:34

Mirko uzmi Merkur 37C, to ti je efikasnost i ugodnost u jednom
Praskaton
Naučnik brijač

Re: Merkur Progress

Post by Praskaton » 06 Mar 2016, 22:13

Mirko kupi Le Dandy 6/8. to ti je najbolje rješenje....
....kad ti već Wade&Butcher nije dovoljno dobra....... :)
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 23 May 2016, 20:29

Uvježbajte slide i j-hook i neće biti problema s iritacijom, a s vremenom će vas poštedjeti jednog prolaza. Meni se nakon što sam ispraksao spomenute tehnike Progress pokazao kao sve što mi treba.

Ako hoćete egzibiciju Progress ide i do slijedećih 5 stupnjeva, znači do 10. E ta desetka je baš za hrabre.

Progressaši nadam se da ste svi upoznati sa mijenjanjem lamica, ali podsjetnik nije naodmet.

Znači, nataknete lamicu na poklopac. Poklopac s lamicom ubacite tako da se zarez (oznaka) poklopi sa trokutom na base plateu. Vijak okrećete ulijevo dok se nula (točka) na vijku ne poklopi sa oznakom na dršci. Nakon poklapanja stegnete vijak do kraja okretanjem udesno i po želji vratite na stupanj kojim ste se zamislili obrijati.

Slijedite li ovaj postupak vrlo brzo ćete shvatiti da nema nikakvih problema sa stupnjevima i da su custom knobovi rezultat crva u guzici.
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 12 Nov 2016, 22:38

Poštovani forumaši,
Već neko duže vrijeme se spremam reči koju riječ o ovom brijaču i nikako uloviti vremena. U zadnje se vrijeme, uz tu-i-tamo pokoje brijanje sa Fatip Piccolom, stalno brijem sa ovim brijačem i smatram kako sam ga do sada već poprilično dobro upoznao i prokljuvio.
Dakle, ovdje se radi o, ugrubo rečeno, dvodijelnom brijaču pošto mu se prilikom svakodnevne uporabe odvrtanjem odvaja top plate.

Image

Ukoliko ga odlučite tu i tamo očistiti, a što vam svakako preporučujem (pošto su adjustable brijači ipak podosta kompleksniji od standardnih DE brijača), onda ćete mu bez ikakvog problema izvući onaj dio drške koji se vrti i koji, u stvari, spaja top plate sa ostatkom brijača te u tom slučaju imate „trodijelni“ brijač.

Image
Image
Image

Može se njega usitniti u još sastavnih dijelova, ali ja to osobno nisam još radio pošto za to nisam imao nikakvu potrebu, a čuo sam kako se to baš i ne preporučuje... Ukoliko je, pak, netko od vas do u detalje rastavio ovaj brijač, bio bih mu zahvalan ako bi to svoje iskustvo podijelio sa nama. U samom tijelu brijača se vidi još jedan cilindar koji sadržava oprugu koja pak diže i spušta onu „platformu“ koja tada određuje agresivnost brijača – sustav podešavanja. Drška koja se vadi iz tijela brijača na kraju ima, po meni, vrlo funkcionalan plastični dio te nezatvoreni prsten koji omogučuje vrtnju drške u tijelu brijača, spajanje iste sa top plateom, te podešavanje stupnja agresivnosti brijača.

Image
Image

Brijač je vrlo lijepo na dva mjesta obilježen Merkurovim logom – na dnu plastičnog dijela drške i na dnu baseplatea.

Image
Image

Što se samog brijanja tiče, nakon što se na top plate stavi lamica, isti se mora pravilno vratiti u brijač tako da se zarez na top plateu poklopi sa vrhom trokuta mehanizma ua podešavanje brijača (fotografije dolje). Nakon toga se brijač šarafi „do ibera“ (do broja 1) i nakon toga se uz pomoć oznake na tijelu brijača i broja na drški određuje stupanj agresivnosti kojim se hoćete brijati.
Stupnjevi su na drški označeni od 1 do 5 sa time da se, na mojem primjerku brijača, top plate odšarafljuje na broju 14 (dakle: dva puta odvrtim do 5 i onda još jednom do 4 – i tu top plate „ispada“).
Ja se brijem sa postavkama od 5 do 13, ALI to ne bih preporučio onima koji tek počinju sa ovim brijačem!

Brijač podešen na razinu 1 (obratite pozornost na odignutost lamice od baseplatea i na postepeno povečavanje „zjapa“ lamice od baseplatea)

Image

Brijač podešen na razinu 5

Image

Brijač podešen na razinu 10

Image

Brijač podešen na razinu 13 (najagresivnija razina sa kojom sam se brijao)

Image

Brijanje ovim brijačem predstavlja mi enormno zadovoljstvo iz nekoliko razloga. Prvi je taj što ga mogu podešavati ovisno o dužini i jačini brade te o raspoloženju, drugi je taj što ovaj brijač proizvodi FENOMENALAN zvuk prilikom brijanja, treći je taj što se sa ovim brijačem uvijek vrlo temeljito i nadasve kvalitetno obrijem i četvrti je taj što ovaj brijač iz lamice izvlači APSOLUTNO SVE (upravo iz tog razloga što je podesiv i što utječe na „napadni kut“ lamice na različitim postavkama koristeći je, na taj način, do samog maksimuma). Primjetio sam kako sa ovim brijačem napravim barem duplo više brijanja sa jednom lamicom nego li sa bilo kojim drugim DE brijačem sa kojim sam se do sada brijao, i to je činjenica koja mi se uistinu sviđa! Nadalje, ovaj brijač, poradi svojeg mehanizma podešavanja, ima podosta tešku glavu i opčenito to nije lagan brijač. To je još jedna činjenica koja meni jako paše jel ja definitivno puno više volim teže brijače. Brijanja koja izvlačim sa ovim brijačem su u pravilo izuzetno kvalitetna, temeljita i nadasve ugodna, a to je stvar koja mi je ponajviše važna.
Imam mu, međutoa, i ponešto za prigovoriti. I to, po meni, i nisu baš mali prigovori... Naime, smeta me to što duž ručke ima široke glatke podužne utore koji, ukoliko se ne pazi i kod onih koji nisu navikli, čine ovaj brijač podosta klizavim u ruci. To me u početku smetalo, no kako sam ga lagano savladavao, sa time sam se pomirio iako mi tu i tamo to još zna zasmetati. Druga stvar koja mi se ne sviđa je to što je ovaj brijač poprilično nezgodan za čiščenje. Ta platforma mehanizma za regulaciju je vrlo blizu samog baseplatea i tu se uvijek nakupi prljavštine sa kojom se onda treba malo duže zezati ukoliko je se hoće riješiti. Moram zavlačiti one štapiće za uši ili na čačkalicu namotati zericu vate pa to onda lijepo počistiti. Također, sama završna kvaliteta brijača nije na onoj visini kao što je to, recimo, kod EJ-a ili kod Muhlea, ali to je Merkurov alat i ja sam se na to odavno navikao i kod drugih Merkurovih modela koje sam imao tako da to više uopće ne percipiram kao nekakav minus, ali eto... napominjem to objektivnosti radi.
Krajnji zaključak je da je ovo jednostavno/neprehebivo/kvalitetno/raznovrstan performer koji me do sada još niti jedan jedini put nije razočarao!!! Nije me ni natjerao da se zapitam da li je krivo što sam ga kupio! Upravo suprotno – uza sve svoje male nedostatke (a ima ih), ovo je brijač koji stoji kao nepobitna klasa za sebe i potpuno mi je jasno zašto se ljudi u njega kunu kao u ultimativni brijač. Ovo je brijač koji će vas razmaziti i koji će vas natjerati da ga uspoređujete sa svakim drugim DE brijačem kojeg primite u ruku – definitivno. Da li bih ga preporučio svakome – ne bih. Da li bih ga preporučio početnicima – ne bih. Ovo je brijač koji zahtjeva određenu prilagodbu i koji ima svojih objektivnih manica, ali ono što on nudi – to je brijanje koje ćete sa drugim DE brijačima postiči ili izuzetno teško ili (a ovoj sam opciji skloniji) – nikako!
Pitanje izgleda samog brijača spada u onu de gustibus kategoriju, no meni je on lijep i ovaj plastični knob mu sasvim dobro stoji, a i funcionalan je - jako dobra kočnica pošto je sam brijač podosta težak. E da - još jedna stvar... ono što me iznenadilo je to koliko puno pjene taj brijač može zadržati na sebi i u sebi prije nego li ga treba staviti pod mlaz vode...
Zanima me kako je vama legao, kako se vama čini ovaj brijač i koja su vaša iskustva sa njim?
Meni je osobno ovo definitivni keeper, u to nema nikakve sumnje :thumbs:
:cheers2
Majest
Britva

Post by Majest » 13 Nov 2016, 10:21

Svaka čast na ovako detaljnom opisu, baš mi je gušt bio čitati. Svakako želim probati ovaj brijač sad :mrgreen: Sad dok duže gledam ovu bočnu sliku, stvarno ima velik žlijeb ispod lamice za pjenu, s tim bi sigurno samo dvaput ispirao :P
wareham
Shaveta

Post by wareham » 07 Jul 2017, 15:08

Evo mogu samo potvrditi sve pozitivno što je Adept napisao o Merkur progressu (do negativnosti još nisam došao :) ). Bilo kakav detaljnjiji opis pored njegovog bi djelovao blijedo. Znači, za mene to je brijač koji ima izuzetno dobar zvuk pri brijanju, koji ti govori sve o pravom kutu. Brijanje je najučinkovitije do sad, a usto i ugodno. Ja sam počeo sa 3-3,5, pa 2,5-2, i 1,5-1 za kraj. Neki poput shave guru-a Mantica preporučuju krenuti sa blažim pa prema agresivnijim postavkama. Kakva su vaša iskustva sa redosljedom podešavanja agresivnosti progressa ? Slažem se i sa izjavom da je to možda jedini brijač koji ti treba, RAD killer.

pozz
wareham
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 08 Jul 2017, 13:20

Ja se osobno rijetko spuštam ispod 5, a koristim i puno agresivnije postavke.
Ne nosim ga na put, za to imam svojeg Piccola.
Progress mi je samo za "kućno" brijanje ;)
pimple8
Student brijanja

Post by pimple8 » 03 Oct 2017, 22:18

Odmah da pitam, na kutiji mi pise da treba podmazati mehanicke djelove. Koje, cime, koliko? :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 04 Oct 2017, 07:45

Ja ne podmazujem ništa. Pošto mi je to svakodnevni brijač, jednom u cca 2 mjeseca ga rastavim i temeljito očistim, a nakon svakog brijanja ga dobro, koliko je to moguće, prosušim. I to je to.
Od kada sam od kolege uzeo taj brijač, isključivo se sa njim brijem; u korjenu mi je sasjekao sve RAD-ove :D
pimple8
Student brijanja

Post by pimple8 » 04 Oct 2017, 08:40

Hmmm, kad vrtim postavke malo mi se cini da bi dobro doslo masti, nije da klizi, ali nije ni da grebe...ali sitan otpor kao da ima. Npr u usporedbi s Qshave klonom teze se vrti krug.
Inace, necu jos komentirat ucinkovitost, moram ga dobro istestirat, zasad je palo brijanje na 2.5 i 3.5. Mogu samo reci da je zvuk vec na malim postavkama predobar. Prvo brijanje je bilo dosta ucinkovito. Mislio sam da ce se sapun nakupljat u onim prostorima ispod lamice na glavi, medjutim nista, sve baca vani :D

Gledao sam po netu reviewe, ljudi navode mane klizavost i pogresno postavljene oznake (kalibracija etc), medjutim nemam tih problema. Ne vidim kako bi mi mogao ispast iz ruke, a tockica mi je savrseno na + tj 0 i ide dalje dva kruga. Moj ima drugaciji trokutic na glavi od ovog na slici iznad, vjerojatno mrvicu noviji model pa mozda neke promjene u dizajnu. Odmah sam ga probao rastaviti, na prvu nisam mogao vratiti natrag onaj donji dio, onaj prestencic nikako upast pa sam se malo i preplasio, ali uspio sam bez sile na kraju :D
Sto se dizajna tice, jako mi se svidja, lijep je, mali, jedino zuti plasticni knob mi malo neide ali nije tako strasno niti je razlog da mi se ovaj brijac ne svidi, znao sam to i prije kupovine.

Sve u svemu, jako sam sretan sa kupnjom, gotovo mi ni prije nije trebao novi DE; a sad sa 2 adjustablea mogu i na pusti otok.
Nakon 10 brijanja javim utiske.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 04 Oct 2017, 08:53

Ma taj otpor od opruge je sasvim normalna stvar... Ako ti baš treba, kap Ballistola i to je to.
Donji knob je uistinu de gustibus detalj, meni je savršeno legao - kako vizualno, tako i funkcionalno. Zvuk i sposobnost "lovljenja lathera" su mu izvrsni.
Sve u svemu, od svih brijača koje sam probao ovo je prvi keeper. Drugi je Piccolo jel ti dođe neugodno uopće ga prodavat pošto vrijedi višestruko više od tih par desetaka kuna...
Zagorac
DE

Post by Zagorac » 04 Oct 2017, 10:14

WD je najbolji za podmazivanje hehe

Sent from my iPhone using Tapatalk
pimple8
Student brijanja

Post by pimple8 » 06 Feb 2018, 16:06

Adept wrote:
04 Oct 2017, 08:53
Ma taj otpor od opruge je sasvim normalna stvar... Ako ti baš treba, kap Ballistola i to je to.
Donji knob je uistinu de gustibus detalj, meni je savršeno legao - kako vizualno, tako i funkcionalno. Zvuk i sposobnost "lovljenja lathera" su mu izvrsni.
Sve u svemu, od svih brijača koje sam probao ovo je prvi keeper. Drugi je Piccolo jel ti dođe neugodno uopće ga prodavat pošto vrijedi višestruko više od tih par desetaka kuna...
Otpora vise nema. Razradio se valjda.
Medjutim, cini mi se da mi se ''pomakao''. Kad ga spustim dolje do ''0'' ne sjeda mi točkica toćno na plusić već ide još malo iza njega. Nije to neki naročit problem, ali me malčice nervira, zašto se perfektno ne poklope.... :dunno
Još me više nervira što ne znam razlog zašto je došlo do toga. Jesam li ja što krivo napravio :?
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 06 Feb 2018, 17:02

Nemam pojma... :shock:
Ali, čekaj - šta prije toga nije bilo?
pimple8
Student brijanja

Post by pimple8 » 06 Feb 2018, 20:09

Pa sad više nisam 100% siguran. Mozda je i od pocetka mogla jos ici ali kako je bilo malo teze vrtit mozda nisam isao toliko. Sad kad stavim top cap i zavrtim knob do dna mogu ga vrtit tocno do izmedju 5 i +

Edit: nasao sam ovaj video, al ne znam bas, dal bi se upustao u to da nesto ne zeznem.... https://youtu.be/fB4U-BosJqk

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

Post Reply

Return to “DE Brijači”