Rockwell SS

morr
Kamisori

Rockwell SS recenzija

Post by morr » 13 Dec 2016, 21:30

Zaključak:

DA!
Rockwell 6S je najbolji brijač!
Najbolji koji sam probao, vrlo vjerovatno najbolji od velike većine koje nisam probao!
Jedini koji mogu zamisliti da bi mogli biti bolji su elitna ekipa paprene cijene kao ATT, Wolfman, BBS-1... Ali ako uzmemo u obzir cijenu, Rockwell je definitivno najbolji! Ovo je brijač kojemu je kvazi podesivost i činjenica da je SS samo bonus. Da ga prodaju samo sa jednom glavom, od zamaka, opet bio bi jedan od najboljih brijača!
Image

Opis:

Rockwell 6S je brijač izrađen od 316L nehrđajuček čelika i po nekima spada u adjustable brijača. Meni je ovo djelomično točno jer iako se brijač može podešavati, osobno mislim da mu to nije primarna namjena, bar ne u klasičnom smislu.Radi se o tome da imate 3 podloge sa svake strane označene brojevima 1-6 koje se mogu postaviti na obje strane i tako regulirati agresivnost brijača.

Finiš brijača je vrlo zanimljiv. Radi se o mat prijelazu koji je blago hrapav. Teško je objasniti, ali osjećaj na dodir bih usporedio s jako finim brusnim papirom. Drška je solidno hrapava i grip je odličan. Izrada djeluje čvrsto, na prvu gotovo grubo, no u stvari je praktički savršena, nigdje nisam zamijetio ni najmanje nepravilnosti. Položaj lamice je također fiksan. Ovo je vrlo težak brijač (oko 120g), drška je teška i glava je teška, masivna. Brzo se naviknuti, ali u početku je šok.
Image

Impresije:

Dosad sam se obrijao 5 puta s Rockwellom, svaki put 3 prolaza, sve s istom PSSI lamicom.
  • 1.brijanje na 3 (WTG, XTG, ATG) - Rockwell je na 3. jako ugodan, blag, ali efikasan. Vrlo glasan, ali ne kao Standard. Ovdje bih ga usporedio s iKon X3 po osjećaju. Rezulatat je DFS nakon 2 prolaza. ATG je bez problema i iritacije.
  • 2. brijanje na 1 (WTG, XTG, ATG) - Brijanje dan poslije, ATG na 1 je nevjerovatno blag i ugodan doslovno sam se igrao povlačeći brijač po licu u svim smjerovima. Ovo je agresivno kao Gillette Slim na 1, samo udobnije i za razliku od Gillette na 1, Rockwell stvarno brije.
    Tu sam malo dobio packe pošto je ovo 3. dan zaredom da radim 3 prolaza u razmaku od 24h. Blaga iritacija, ali nema veze jer mi je svejedno trebala malo duža brada za 5 i 6.
  • 3. brijanje na 6 (WTG, XTG; ATG na 5) - Brada od 3 dana. Rockwell na 6 odmah daje do znanja da treba oprezno. Osobno nemam iskustva s vrlo agresivnim brijačima, ali neki su uspoređivali 6 sa R41. Međutim, WTG prolazi bez ikakvih problema i XTG radim već puno opuštenije.
    Unatoč agresivnosti, brijač je i dalje vrlo ugodan. Nakon XTG na obrazima je BBS, radim ATG na 5 bez ikakvih problema, iako bi išlo i na 6, no tko će onda čekati opet 3 dana da testiram 5.
  • 4. brijanje na 4 (WTG, XTG; ATG na 2) - E ovo se traži, 4 se po meni pokazala najboljim omjerom agresivnosti i ugodnosti. Otprilike kao da se brijem s težim Standardom. Ovo je odličan osjećaj brijanja i mislim da će mi ovo biti pod default.
    Treba uzeti u obzir da je ovo već 4. brijanje s istom lamicom. ATG na 2 me također impresionirao. Vrlo sličan osjećaj kao 1, ali efikasnije. Jedan recenzent je rekao da je Rockwell na 2 identičan Feather ASD2 i ako je to istina, jasno mi je zašto je Feather toliko hvaljen.
  • 5. brijanje na 4 (WTG, XTG, ATG) - Jutranje brijanje, sva 3 prolaza na 4 čisto slučajno jer sam zaboravio promijeniti na 2. I dalje inzistiram na BBS-u i dobivam ga! Ipak, osjećam blago zatezanje poslije brijanja, ne bih baš nazvao iritacijom, ali na tom tragu. Pripisujem to već malo umornom licu i lamici koja je herojski dala svoje 5. brijanje.
    Image
Rockwell je iznimno ugodan brijač, a ovisno o postavci može biti vrlo blag ili vrlo agresivan te mislim da je dobro napravljen raspon između krajnjih vrijednosti. Na svakoj postavci je nevjerovatno ugodan i puno toga prašta. Niti jednom dosad nisam imao toliko povjerenja, niti s jednim brijačem dosad se nisam mogao igrati s nagibom i smjerom povlačenja. Rockwell je neopisivo tolerantan i ostavlja odličan post-shave osjećaj.

Glede postavki i da li je ovo uopće adjustable brijač dalo bi se raspravljati, no moje je mišljenje da je ovo hibrid. Hibrid u smislu da je zamišljeno korištenje jedne podloge te eventualno okretanje iste podloge tijekom brijanja. Potez traje nekoliko sekundi jer nije potrebno vaditi lamicu već se samo skine drška, okrene podloga i ponovno vrati drška. Potrebno je jednako truda kao za podešavanje Gillette-a (podešavanje s otvorenim vratašcima).

Nedostatci:

Po meni, jedini pravi nedostatak bi bio što lamica za milimetar viri van na rubovima. To je slučaj kod još nekih brijača i nije da me smeta, ali mi vizualno ne odgovara. Kad vidim kako to kod npr. Standarda paše u desetinu milimetra, još mi je gore.
Sam izgled brijača je meni ok, masivan, čvrst, no isto tako mogu zamisliti da nekima i nije nešto. Stvar osobnog ukusa.

Najveći nedostatak Rockwella je ipak nešto drugo... Totalna redukcija trenutne i buduće brijačke kolekcije! Prodaja ostalih brijača, nabavka novih isključivo iz hobija i estetike, da skupljaju prašinu i tu i tamo probude nostalgiju. Ovo je ozbiljan problem i već osjećam prve simptome...
Image

Uvod:

Pošto je zaključak bio na početku, ovdje bi išao uvod. Glavno pitanje je vrijedi li ovaj brijač tog novca i je li cijela ta priča samo marketinška fora i izmišljanje tople vode u grani gdje se više nema što izmisliti. Ista pitanja sam i ja dugo postavljao jer me zanimalo zašto ovaj brijač kupi jednako hvale od recenzenata, iskusnih i početnika.
Još mi je teže bilo donijeti odluku jer sam u relativno kratko roku isprobao podosta brijača, a nekih sam se brzo i riješio. Rockwell je bio rizik definitivno, ali opravdan, smatram, jer sam dobio jako puno. Odlučio sam da je ovom brijaču mjesto u mojoj konačnoj kolekciji o kojoj ću jednom drugom prilikom.

Realno, ovo može biti zadnji brijač, a bio bi i idealan prvi brijač jer bi omogućio velike uštede u smislu isprobavanja hrpe brijača. Ipak, nije svakome lako dati skoro 100€ za ovakvu igračku, nije niti meni bilo, a kamoli nekome za prvi brijač. Ekipa iz Rockwella priprema 6C i 2C verzije brijača kao pristupačnije rješenje. To bi trebali biti isti brijači, samo napravljen od zamaka, a 2C je verzija samo s jednom (1-3) podlogom i s cijenom od 25$.
Također, uzmite u obzir da je ovo moje osobno mišljenje na temelju kratkog druženja, your mileage may vary itd., ali realno, ako možete, uzmite Rockwell 6S, šanse da požalite su stvarno minimalne.
Adept
Steven Hawking brijanja

Re: Rockwell SS

Post by Adept » 13 Dec 2016, 21:56

:thumbs: LIJEPO - THX na finom osvrtu !!!
007
Student brijanja

Post by 007 » 14 Dec 2016, 07:58

@morr Svaka čast na recenziji! Moram priznati da me tek sada, po prvi put, zainteresirao ovaj brijač. Nadam se da je stvarno RAD killer!

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk
I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 14 Dec 2016, 08:28

Odlicna recenzija i odlican brijac. Moglo bi od njih bit jos zanimljivih brijaca po prihvatljivoj cijeni. Recimo da naprave neki remake Webera, to bi islo ko alva..

Sent from my Le X820 using Tapatalk
Beco
Kamisori

Post by Beco » 14 Dec 2016, 17:20

Odlična recenzija i odličan brijač-
I meni je bio u planu ali sam se ipak odlučio za Futur
morr
Kamisori

Post by morr » 14 Dec 2016, 18:20

Eto, drago mi je ako vam je bilo zanimljivo čitati, a brijač je stvarno poseban.
Beco wrote:Odlična recenzija i odličan brijač-
I meni je bio u planu ali sam se ipak odlučio za Futur
Je, sjećam se. Otprilike tad sam i počeo razmišljati o Rockwellu.
morr
Kamisori

Post by morr » 19 Dec 2016, 08:14

Da ubacim i prvu negativnu primjedbu na Rockwell, a to su lamice. Rockwell lamice su vjerovatno najlošije lamice koje sam ikada probao i morao sam se suzdržavati da ne bacim cijeli paket nako samo jednog passa. Tupo, neugodno, ne čupka, ali grebe. Užas! Prvi put da sam nakon 3 prolaza bio miljama daleko od ikakvog BBS-a te zbog bojazni za vlastitu sigurnost nisam dalje radio popravke.

Dat ću im još jednu šansu čisto iz razloga što je sinoćnje brijanje bilo sa Razorock Don Donato sapunom koji mi također ne odgovara, da isključim mogućnost ekstremne nekompatibilnosti.
A inače su mi nedjeljna brijanja čisto opuštanje i guštanje...
007
Student brijanja

Post by 007 » 06 Mar 2017, 11:04

Hvala dragom kolegi @morr koji se odreknuo svog Rockwella S6 i omogućio mi da ga neko kraće vrijeme maltetiram i družim se s njime. Pa evo i mojih razmišljanja...

PRVI DOJAM

Rocwell S6 izgleda jako, jako dobro. Na slikama mi je izgledao samo ok, ali u živo je sasvim druga priča. Uvijek su mi na fotkama baseplatevi izgledali nekako nezgrapni, čudni, ali u stvarnosti izgledaju jako dobro. Pomalo sexy. (Ne pitajte me da vam objasnim ovo „sexy“ jer to neće ići.)

Ono što se meni ne sviđa je sivkasti mat finiš. Hebiga... Ja volim da mi se brijač sjaji. Ili makar njegov veći dio. Zato mi nekako crni Standard nije legao, iako mi je na fotkama izgledao – mrak! S druge strane taj mat finiš (koji je i fino, fino hrapav) daje dodatnu sigurnost kad ga držiš u ruci. Nema šanse da ti samo tako sklizne!

BRIJANJE

S6 je težak (ako se ne varam ima oko 120g) ali odlično izbalansiran brijač koji odlično i sigurno leži u ruci. Uparen sa Personna Platinum Chrome lamicom, koja je meni jedna od najdražih (oštra ali ne preoštra pa oprašta i pokoju manju greškici i nevjerojatno uglađena) dao mi je odlične rezultate. Također, S6 daje nevjerojatan osjećaj sigurnosti i povjerenja. Gotovo od prvog poteza kužiš da je to – to! Imaš osjećaj kao da sam brije i da ti ništa ne moraš raditi. I to je ono što mi možda malo smeta. Ja volim kad ipak moraš malo razmišljati. Zato sam i imao „love-&-hate“ odnos sa Phoenix DOCom.

Mijenjanje baseplatea tijekom brijanja nije problem, ako trebate samo okrenuti baseplate (npr. zamijeniti 4 sa 2) ali mi je već bilo malo tlakasto ako sam morao stavljati potpuno novi baseplate (npr. 6 pa 1 - ovo je ludo odlična kombinacija). S druge strane, moj adjustsble Gibbs No15 ionako najčešće koristim samo na jednoj postavci i ne mjenjam ih baš prečesto, tako da ja (očito) nisam neki „adjustable“ tip.

Najugodnija mi je postavka bila 4 pa 2. Na 6 je to jedan agresivan ali i dalje podosta uglađen brijač, a na 1 stvarno nježan. Razlika između postavki se može skužiti i da... imaju mi smisla.

I da... Vrlo je temeljit i efikasan brijač! A opet nije agresivac koji će vam oderati pol' lica!

ZAKLJUČAK

Rockwell S6 je vrhunski komad brijačke opreme. Tu nema spora. Napravljen da traje i da daje vrhunsko brijanje. I to se kuži od prve sekunde. Pružio mi je neka izuzetno ugodna brijanja i druženje s njim mi je bilo izuzetno ugodno, ali...

Da, uvijek postoji neko ali pa i ovdje. Meni u cijeloj priči oko Rockwella 6S nešto fali. Nema mi onog osjećaja leptirića u trbuhu kad ga uzmeš u ruku, jednostavno mi nema dušu. OK, sada možemo o „teologiji brijača“ i imaju li ili nemaju dušu, no to pustimo za neke druge rasprave. Iako mi je pružio odlična brijanja, s njim nisam osjetio onaj neki „vau“ efekt i nije mi dao ništa novo i/ili različito u odnosu na ono što imam kod kuće. Tu možda i leži glavni problem. Doma sam si složio kombinaciju brijača koja mi kod svakog brijanja daje nešto različito i drugačije. A ja uptavo uživam u tim različitostima. Nisu nekad velike i osjetne, ali ja ih osjećam. I volim.

Da li bih ga kupio? S obzirom na cijenu – teško. Jednostavno u usporedbi s onim što imam doma on mi ne daje nešto novo. A to je meni važno. Ali se ne bih bunio da mi ga netko pokloni.

Da li bi ga preporučio? Svakako! Riječ je o stvarno vrhunskom brijaču, odlične izrade, vrhunskog držanja u ruci (možda i najbolje koje sam isprobao) koji daje odlično i temeljito brijanje. Ali se nas dvojica jednostavno - nismo kliknuli do kraja.
I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
morr
Kamisori

Post by morr » 06 Mar 2017, 12:02

007 wrote:Hvala dragom kolegi @morr...
Hvala tebi na recenziji i uloženom trudu! :thumbs:

Kao što sam ti već napisao, vintage brijači imaju dušu, ali loše briju, a leptirići su ionako za curice :skrbo

:cheers2
Pepitto
DE

Post by Pepitto » 29 Nov 2017, 20:42

007 wrote: Ono što se meni ne sviđa je sivkasti mat finiš. Hebiga... Ja volim da mi se brijač sjaji. Ili makar njegov veći dio.
Da porade malo na doradi tog čelika Feather bi mogao komotno zatvoriti proizvodnju AS-D2-a. Zanimljivo je kako svugdje piše made in USA. Znači dijelovi ti stignu iz Kine i ti to samo lijepo zapakiraš i spojiš i imaš ''domaći'' proizvod. :klap :klap :klap
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 29 Nov 2017, 20:49

Meni nije ni jasno za koga oni rade taj ASD2. Recimo u Japanu ga ne možeš ni nac skoro, a na njihovoj stranici se ni ne spominje koliko se sjećam. To malo sto ide u USA je sad pojedeno od konkurencije tako da mi nije jasno. Pogotovo sto treba puno skuplja tehnologija za taj način izrade (injection molding)

Sent from my iPhone using Tapatalk
Beco
Kamisori

Post by Beco » 30 Nov 2017, 09:29

http://theshaveden.com/forums/threads/i ... -6s.56930/

Koliko je zahtjevno ovo napraviti od Rockwella-ovako izgleda bar 100 dolara skuplje

Neznam staviti ove slike na forum ako netko zna neka stavi
Beco
Kamisori

Post by Beco » 30 Nov 2017, 09:37

Image
Rocky
Kamisori

Re: Rockwell SS recenzija

Post by Rocky » 10 Dec 2017, 14:08

morr wrote:Zaključak:

DA!
Rockwell 6S je najbolji brijač!
Najbolji koji sam probao, vrlo vjerovatno najbolji od velike većine koje nisam probao!
Jedini koji mogu zamisliti da bi mogli biti bolji su elitna ekipa paprene cijene kao ATT, Wolfman, BBS-1... Ali ako uzmemo u obzir cijenu, Rockwell je definitivno najbolji! Ovo je brijač kojemu je kvazi podesivost i činjenica da je SS samo bonus. Da ga prodaju samo sa jednom glavom, od zamaka, opet bio bi jedan od najboljih brijača!
.
.
.
Rockwell je iznimno ugodan brijač, a ovisno o postavci može biti vrlo blag ili vrlo agresivan te mislim da je dobro napravljen raspon između krajnjih vrijednosti. Na svakoj postavci je nevjerovatno ugodan i puno toga prašta. Niti jednom dosad nisam imao toliko povjerenja, niti s jednim brijačem dosad se nisam mogao igrati s nagibom i smjerom povlačenja. Rockwell je neopisivo tolerantan i ostavlja odličan post-shave osjećaj.

Nakon prvog brijanja oduševljen sam kao ni sa jednim do sada.
Dojam mi je kao ovo što je kolega napisao.
Jest da sam se samo jednom obrijao sa njim ali sumnjam da će mi se mišljenje promijeniti. Kako mi se čini, dobar dio kolekcije će van, ostati će samo najrijeđi poput Leresche #77 i Eclipse.

Sad samo trebam naći neku prikladnu malu kutijicu za držanje baseplateova.
Pepitto
DE

Re: Rockwell SS recenzija

Post by Pepitto » 11 Dec 2017, 12:02

Rocky wrote: Sad samo trebam naći neku prikladnu malu kutijicu za držanje baseplateova.
https://www.etsy.com/listing/387056594/ ... _active_17
Post Reply

Return to “DE Brijači”