Materijali - "ZAMAK" vs. "SS" vs. "Al" vs. "MESING" vs. "NEŠTO TREĆE"

Post Reply
Adept
Steven Hawking brijanja

Materijali - "ZAMAK" vs. "SS" vs. "Al" vs. "MESING" vs. "NEŠTO TREĆE"

Post by Adept » 02 Oct 2017, 09:06

Vidim kako bi se po ovom pitanju mogla razviti sasvim solidna rasprava, stoga - UDRITE :thumbs:
007
Student brijanja

Re: Materijali - "ZAMAK" vs. "SS" vs. "Al" vs. "MESING" vs. "NEŠTO TREĆE"

Post by 007 » 02 Oct 2017, 10:53

Ajd da ja prvi... Ako me netko ne pretekne već...

Prvo mislim da je fama oko Zamaka ipak malo previše napuhana. Da, to nije najkvalitetniji materijal na svijetu. Da, postoje različite vrste zamaka. Ali, ajmo pogledati realno. Uz normalno održavanje i uz neke normalne "nezgode", brijač od zamaka može služiti sasvim solidan broj godina. Koliko, to tek treba vidjeti. Neki su govorili da bakelit i nije baš nešto kao materijal za brijače, a kad tamo... Dan danas nije problem pronaći bakelitne brijače iz 30-ih koji i dalje savršeno rade i savršeno su očuvani!

Ako se prema brijaču od zamaka odnosiš marom dobrog gospodara, tu ne bi trebaslo biti nekih posebnih problema. Naravno ako ti stalno pada, ne brineš se o njemu (dakle ne čistiš ga, ostavljaš stalnom mokrim i sl.) sve je moguće.

Da se razumijemo, ja sam lagano izbacio sve zamak brijače iz uporabe, ali ne zato jer su ne kvalitetni i jer me strah da će se raspasti kad ih ružno pogledam nakon nekoliko godina korištenja, nego zato jer jednostavno nisu bili (meni) dovoljno dobri.

Brije li SS / Al / Mesing brijač bolje od zamak brijača? Pa prvenstveno sve zavisi od kvalitete izrade i naravno same tehnike. Muhleov R41 je brijač od zamaka. I ako mene pitate, jedan od definitivno najboljih i najtemeljitijih brijača. Pa opet neki ga hvale, a neki kude. I nitko u recenzijama ne spominje to što je on od zamaka. Jer neke su stvari puno bitnije od materijala od kojeg je načinjen.

Svaki materijal ima svoje prednosti i mane. Zamak je cijenovno najprihvatljiviji, ali je i najnekvalitetniji. SS je najskuplji, ali je i najkvalitetniji. Praktički svi (odnosno većina) vintage brijači su rađeni od mesinga i onda je kasnije na mesing stavljan krom, rodij i štatijaznamsvedaine! :) I dobar dio ih je i dan danas u dobrom stanju ili ih se može dovesti u takvo stanje.

U kombinaciji SS vs. Al vs. Mesing, meni se najviše sviđa aluminij. Lagan, postojan. Zatim ide mesing i tek na kraju SS.

Naravno da tu prste ima i marketing i hype koji se diže oko nekih stvari. Neke stvari su opravdane, ali dobar dio su ipak samo priče za malu djecu.
I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
Zagorac
DE

Post by Zagorac » 02 Oct 2017, 11:57

007 wrote:Ajd da ja prvi... Ako me netko ne pretekne već...

Prvo mislim da je fama oko Zamaka ipak malo previše napuhana. Da, to nije najkvalitetniji materijal na svijetu. Da, postoje različite vrste zamaka. Ali, ajmo pogledati realno. Uz normalno održavanje i uz neke normalne "nezgode", brijač od zamaka može služiti sasvim solidan broj godina. Koliko, to tek treba vidjeti. Neki su govorili da bakelit i nije baš nešto kao materijal za brijače, a kad tamo... Dan danas nije problem pronaći bakelitne brijače iz 30-ih koji i dalje savršeno rade i savršeno su očuvani!

Ako se prema brijaču od zamaka odnosiš marom dobrog gospodara, tu ne bi trebaslo biti nekih posebnih problema. Naravno ako ti stalno pada, ne brineš se o njemu (dakle ne čistiš ga, ostavljaš stalnom mokrim i sl.) sve je moguće.

Da se razumijemo, ja sam lagano izbacio sve zamak brijače iz uporabe, ali ne zato jer su ne kvalitetni i jer me strah da će se raspasti kad ih ružno pogledam nakon nekoliko godina korištenja, nego zato jer jednostavno nisu bili (meni) dovoljno dobri.

Brije li SS / Al / Mesing brijač bolje od zamak brijača? Pa prvenstveno sve zavisi od kvalitete izrade i naravno same tehnike. Muhleov R41 je brijač od zamaka. I ako mene pitate, jedan od definitivno najboljih i najtemeljitijih brijača. Pa opet neki ga hvale, a neki kude. I nitko u recenzijama ne spominje to što je on od zamaka. Jer neke su stvari puno bitnije od materijala od kojeg je načinjen.

Svaki materijal ima svoje prednosti i mane. Zamak je cijenovno najprihvatljiviji, ali je i najnekvalitetniji. SS je najskuplji, ali je i najkvalitetniji. Praktički svi (odnosno većina) vintage brijači su rađeni od mesinga i onda je kasnije na mesing stavljan krom, rodij i štatijaznamsvedaine! :) I dobar dio ih je i dan danas u dobrom stanju ili ih se može dovesti u takvo stanje.

U kombinaciji SS vs. Al vs. Mesing, meni se najviše sviđa aluminij. Lagan, postojan. Zatim ide mesing i tek na kraju SS.

Naravno da tu prste ima i marketing i hype koji se diže oko nekih stvari. Neke stvari su opravdane, ali dobar dio su ipak samo priče za malu djecu.
Najdrazi bi mi bio brijac koji bi bio od mesinga i imao dvostriki coating kroma ili nesto takvo.
Jer iako pise Stainless Steel. Vjerujte mi da Vam nije nehrdajuci. Ako nehrdajuci celik vam opadne i udari u nesto i vidi se rupica, za cca 2-3 godine oko te rupice bude hrda pocela isto kao i na djelovima di vam nestane kroma.
Stainless steel je i higijenski najbolji opcenito, opcenito mi je na listi prioriteta broj jedan, ali ne vrijede brijaci 100 eura, nego vrijede max max 30! I samo zato necu kupiti taj.
Najbolji omjer ulozenog i dobivenog je definitivno neki brijac koji je kromiran, ako ga pazite imate ga cijeli zivot!
Stainless steel ako pazite vam nije za cijeli zivot nego za ostavstinu djeci i unucadi jer su oni doslovno nepoderivi.
Kasnije cu opisati prednosti i mane svakoga..

Sent from my iPhone using Tapatalk
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 02 Oct 2017, 13:36

Zagorac wrote:
007 wrote: Jer iako pise Stainless Steel. Vjerujte mi da Vam nije nehrdajuci.
Vjerujem ti ja...
Na kraju krajeva to je Stain Less, a ne Stain Free ;)
Inaće, malo sam trknut i na noževe pa malo čitam o raznoraznim čelicima (nije mi to struka, to nikako ne kažem!!!, ali mi je to sve područje interesa i nekakav hobi...) tako da te u potpunosti kužim :thumbs:
No, malo TLC-a i SS predmeti mogu, kao što si i sam lijepo rekao, trajati generacijama.
Imam (Progress) i imao sam brijače od zamaka - meni su bili/jesu OK, iako znam sve te probleme od kojih ovaj materijal može patiti. Mesing mi je također jako drag (imam Piccolo), a aluminij mrzim (općenito VRLO škodljiv kemijski element koji se u tijelu ne metabolizira već se kumulira i izaziva velike probleme - to mi JEST struka i o tome bi bilo dobro otvoriti novu temu).

EDIT:
Tema otvorena!
Rasiergel
DE

Post by Rasiergel » 02 Oct 2017, 13:56

Sve je to relativno.
A treba gledat i s ekonomske strane, ajmo reči da u najgorem slučaju brijač sa glavom zamaka traje 5 godina, nova glava je kolko- nekih 25€, možda manje? Ispravite me ako griješim.
To je 5€ godišnje iliti nekih 40kn, doslovno jedan nastavak fusiona koji traje nekih mjesec-dva.
Ako se brijač obriše poslije brijanja i ostavi na suhom mjestu i ne glumi čekić trajat će i više.
S obzirom da je talište zamaka niže i da su švabe počele s tim čudom nebi me čudilo da su zamakove glave preciznije napravljenje od drugih brijača.
Na kraju sve se svodi na ukus i želje. Želi li netko gilletteov DE, merkurov, EJ.... nastavite niz.

I u današnjem svijetu gdje je sve potrošno, prije ćemo promijenit mobitel nego li će se brijač uništit.
Zagorac
DE

Post by Zagorac » 02 Oct 2017, 14:42

Rasiergel wrote:Sve je to relativno.
A treba gledat i s ekonomske strane, ajmo reči da u najgorem slučaju brijač sa glavom zamaka traje 5 godina, nova glava je kolko- nekih 25€, možda manje? Ispravite me ako griješim.
To je 5€ godišnje iliti nekih 40kn, doslovno jedan nastavak fusiona koji traje nekih mjesec-dva.
Ako se brijač obriše poslije brijanja i ostavi na suhom mjestu i ne glumi čekić trajat će i više.
S obzirom da je talište zamaka niže i da su švabe počele s tim čudom nebi me čudilo da su zamakove glave preciznije napravljenje od drugih brijača.
Na kraju sve se svodi na ukus i želje. Želi li netko gilletteov DE, merkurov, EJ.... nastavite niz.

I u današnjem svijetu gdje je sve potrošno, prije ćemo promijenit mobitel nego li će se brijač uništit.
Ne bih se u potpunosti slozio s vama.
Ima brijaca koje mozete kupiti za 40-50e a da vam duraju cijeli zivot ako ste sitnicu pazljivi.

Rasiergel
DE

Re: Materijali -

Post by Rasiergel » 02 Oct 2017, 19:34

Zagorac wrote:
Rasiergel wrote:Sve je to relativno.

Ne bih se u potpunosti slozio s vama.
Ima brijaca koje mozete kupiti za 40-50e a da vam duraju cijeli zivot ako ste sitnicu pazljivi.

Pa naravno, imam i sam Superspeeda u vrlo dobrom stanju, no možda nekome više odgovara merkurova ili EJ glava, netko možda preferira progress ili futur umjesto slima ili fatboya. Dobro ako merkurovim podesivim brijačima ode plating mijenja se cijeli brijač.

edit: krivo sam se izrazio, htio sam reči po internetima se previše panike stvara :dunno
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 02 Oct 2017, 21:09

Zamak ne volem :x . Imam HD-a koji prilično intenzivno trune. Doduše, ja ga nisam detaljno brisao nakon svakog brijanja. Mesing je super materijal, a čelik još bolji, ali su čelični brijači i dalje preskupi...
Kako je već pisano, mesing koji je kromiran je odličan izbor, a ja preferiram i čisti mesing.
Domsy
DE

Post by Domsy » 02 Oct 2017, 21:58

Nemam nijedan brijač od ZAMAK-a, pa neznam koliko sam relevantan govoriti o istima,
međutim ipak se zna nešto o zamaku kao materijalu a to je da je jako pogodan za izradu u kalupima te je općenito daleko jednostavnije raditi s
njim nego recimo SS-om plus jeftin je.
Isto tako on jako lako erodira ili jednostavno puca prilikom upotrebe u bilo koju svrhu ako ga nešto ne drži na okupu- obično je to krom, imao sam lošeg iskustva s njim nevezano za brijanje
Naravno postoji više vrsta zamak-a ali to je tema za nekog stručnijeg od mene u tom polju.
Brijači izrađeni od njega su pristupačni cijenom, ali isto tako stoji i za Fatip koji je od mesinga - ma sve to treba raditi od mesinga. :)
Post Reply

Return to “DE Brijači”