Usporedba Stainless Steel brijača

morr
Kamisori

Post by morr » 04 Oct 2017, 09:45

Ovo je napisano za jedan drugi forum pošto sam malo bolestan pa nemam pametnijeg posla. Učinilo mi se zgodnim i ovdje podijeliti, ako bi nekog zanimalo.

Imao sam dosta SS brijača, neke duže, neke kraće, ali mislim da sam dobio dosta dobar osjećaj za svaki. Pokušao sam biti objektivan i strogo razdvojiti impresije izgleda i kvalitete izrade od samih performansi. Naravno, sve uzeti sa zrnom soli i YMMV. Slučajno, a možda i ne, poredak opisa brijača su ispao otprilike kako ih i ja osobno preferiram.

Rockwell 6S - moj prvi SS. Pruža najugodnije brijanje uz odličnu efikasnost; geometrija glave je savršena, težina također. Sve što mogu zamisliti je vrhunski odrađeno i još više. Bonus je i podesivost iako bi Rockwell bio broj jedan i da je samo s jednom postavkom. Jedini subjektivan minus jes skroman izgled u usporedbi s ostalim SS brijačima.Image

Weber PH - Neki tvrde da je Weber popularan samo jer ga više ne proizvode, ali potpuno krivo. Vrlo dobar brijač koji kombinira ugodnost jednog DE89 ili 34HD-a i vrlo visoku efikasnost. Prava šteta što mu je cijena skočila jer ovo je odličan brijač u svakom pogledu.Image

Wolfman WR1 OC – Vrlo, vrlo teško nabavljiv. Iskeširao sam poprilično za ovaj brijač, a kasnije dobio svoje novce natrag, što mi je i bio cilj. Iskreno, ovaj OC mi je bio malo grub, a efikasnošću kaska za Rockwellom ili Weberom. Izrada je savršena i u usporedbi s ostalima, očigledno je da je Wolfman korak-dva iznad ostalih. Tolerancije su u stotinku milimetra, a sastavljanje brijača, gdje top cap i baseplate sjedaju doslovno savršeno, je neopisivo zadovoljavajuće. Kad bih ga našao za 250$, koliko je originalna cijena možda bih si ga ostavio, više kao relikvij nego performer.
Image

Timeless SB 0.68 – Izrada vrlo blizu Wolfmanu, ono što svakako treba priznati je malo kompliciranija geometrija glave, na tragu Merkurovih brijača. SB .68 je blag i vrlo uglađen, čak i više nego Rockwell, ali pati na području efikasnosti. Image

Timeless OC 0.95 – Pošto je Timeless SB 0.68 bio jedan od najugodnijih brijača kojem je nedostajalo efikasnosti, očekivao sam da 0.95 bude baš taman. Neću reći da sam bio u krivu jer još uvijek učim ovaj brijač, ali ovaj svakako traži navikavanje i praksu. Prvo brijanje je bilo pomalo neugodno s vrlo lošim rezulatima. Poprilično je ovisan o izboru lamice te se Astra pokazala kao najbolji izbor (slično mi je bilo s Gillette NEW Deluxe gdje ga je Astra preporodila – čini mi se da je ta lamica dobar izbor za agresivnije brijače). Malo sam popravio tehniku tako da su brijanja ugodnija, ali još uvijek nisam baš zadovoljan efikasnošću.
Image

Wolfman Guerilla SB – „Budget“ verzija Wolfmana je zapravo vrlo zgodan brijač dobro finiša te vrlo ružne drške. Poprilično sličan Timelessu SB 0.68 – i dalje nisam bio zadovoljan efikasnošću. Cijenom od cca 175$ mislim da je ovo zapravo preskup brijač pored Timelessa koji uz kompleksniju geometriju, nudi i mogućnost raznih kombinacija glava i drški. Image

Feather AS-D2 – s ovim brijačem sam se kratko družio. Kvaliteta izrade je ok, po mom mišljenju, korak iznad Rockwella i Webera, kaska za Timelessom, a ni blizu Wolfmana. Perfomansama nisam baš bio zadovoljan jer je dosta ovisan o kutu i traži malo dulji period navikavanja. Zapravo, vrlo sličan Gillette Techu, na kojem je baziran. Za eksperiment sam stavio glavu Techa na SS dršku i dobio 99% verziju AS-D2, samo 5 puta jeftiniju. Po meni, s Rockwellom na postavci 2 imate učinkovitiju verziju AS-D2. Nažalost nisam ga slikao, ali svi znamo kako izgleda ;)
007
Student brijanja

Re: Usporedba Stainless Steel brijača

Post by 007 » 04 Oct 2017, 09:55

I još jednom - bravo!
I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
pimple8
Student brijanja

Post by pimple8 » 04 Oct 2017, 10:46

Lijep, kratko i jasno :thumbs:

Znaci Rockwell je najeftiniji u konkurenciji SSa?
olly
Student brijanja

Post by olly » 04 Oct 2017, 10:53

Impresivna ‘zbirka’, koje se ne bi nitko branio!
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 04 Oct 2017, 10:59

Jako lijepa i kvalitetna zbirka!!!
morr
Kamisori

Post by morr » 04 Oct 2017, 11:20

Hvala!
Samo napomena da navedeno nije zbirka jer su kod mene ostali "samo" Rockwell, Weber i Timeless OC .95. Weber sam nabavio s ciljem da ga proslijedim dalje, ali mi se nažalost toliko svidio da je,eto, još uvijek kod mene. Timeless će isto na bubanj.

Nema greške, sve su to stvarno vrhunski brijači i u idealnom svijetu, svaki bi imao mjesto u kolekciji. Nažalost, koliko god ja smatram da je ovo relativno pristupačan i "jeftin" hobi, financije ne dozvoljavaju tako nešto :dunno
olly
Student brijanja

Post by olly » 04 Oct 2017, 11:21

Pa baš zato sam stavio ‘zbirka’ u navednice.
morr
Kamisori

Post by morr » 04 Oct 2017, 11:28

olly wrote:Pa baš zato sam stavio ‘zbirka’ u navednice.
Aha, još uvijek sam malo "sporiji" ;)
pimple8 wrote:Znaci Rockwell je najeftiniji u konkurenciji SSa?
Yup, iako postoji i Fendrihan SS brijač, ali nema shippinga u HR:
https://www.fendrihan.com/products/fend ... fety-razor
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 04 Oct 2017, 11:38

A ja nisam bio dovoljno precizan - zbirka predstavljenih brijača...
Sve u svemu, izvrstan post - čovjeku da onu esenciju od informacije :thumbs:
Zagorac
DE

Post by Zagorac » 04 Oct 2017, 19:39

Rockwell imam 6c i to vremenski jako kratko, brijamo sam se samo na 2 i 4 i osobno daje puno vecu ugodu neku merkur 34c (nemojte me hejtat to je moje misljenje) tako da mogu samo misliti kakav je SS. Kupit cu ga do godine svakako, neka se jos par Chrome brijaca izreda pa ode na bubanj kolekcija.

Izvrstan post, svaka cast, imali ste fantasticne brijace u zivotu! Jakojako lijepo

Sent from my iPhone using Tapatalk
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 05 Oct 2017, 07:28

Evo ja pregledao svoj “glorified Tech” ilitiga Feather AS- D2 i brijač je bar sto se mojih osjetila tiče apsolutno bez i najmanje greškice. (Nadovezujem se na drugdje spomenute greške u izradi na ovom brijaču)
Imam i Weber, koji je odličan.
Realna cijena Webera bila bi po meni 80$, a ASD2 150$.
Rockwell 6s nisam vidio u živo, ali 100$ mi se čini vrlo fer cijena - ne znam koliko je u EU?!
ATT, Ikon (koji proizvodi u zemljama trećeg svijeta) i ovi ostali (Timeless i sl) su apsolutno preskupi u odnosu na spomenute brijace- to je moje mišljenje

morr
Kamisori

Post by morr » 05 Oct 2017, 09:58

Sad sam ponovno pogledao moj komentar i loše je napisan pa ga se može krivo shvatiti. Naime, nisam mislio da Feather ima grešaka, već da ima savršenijih brijača od njega.
Usporedba s Techom je zbog performansi i geometrije na kojoj je Feather nesumnjivo baziran, a ne na kvaliteti izrade, iako se ni Techu nema puno što prigovoriti na tom području.

Nije mi samo jasno kako je 150$ ok za Feather, a 170$ za Timeless nije (toliko trenutno košta najjeftinija SB verzija)? Je li 20$ toliko puno skuplje?
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 05 Oct 2017, 11:47

Nema sumnje da je Feather baziran na Techu. Sto se Timelessa tiče, priznajem grešku, bacio sam letimično oko na stranicu i vidio da samo baseplate košta po 80ak $, cijeli setovi bi bili preko 200, sad sam opet pogledao i stvarno ima model za 170$ u Full setu i to je ok.
Feather ima reputaciju dobrog proizvođača još od doba britvi, radi vrhunske shavette i lamice (SE i DE), a ASD2 sumira sve to iskustvo u jedan proizvod, eto čisto radi nekog zasluženog renomea mislim da 150$ za koliko se zna nac novi nije prestrašno, a ujedno je i gornja granica koliko bi trebali koštati SS brijači.

morr
Kamisori

Post by morr » 05 Oct 2017, 12:11

Sve to stoji, reputacija i to. Feather se serijski proizvodi MIM procesom (kao i Rockwell) i stavlja chrome plating koji je, poprilično sam siguran, serijski proces. Timeless i Wolfman su rađeni CNC obradom i ručno se poliraju. Neću ulaziti što rezultira kvalitetnijim proizvodom, je li preskupo ili nije, na kraju, tržište definira cijenu. Jedno treba razlikovati: tvorničku proizvodnju s ogromnim brojem primjeraka i praktički ručni rad jednog (Wolfman) ili nekolicine ljudi (Timeless) - što se odražava i na cijenu.

Ako nekog zanima, nedavno sam našao opis Wolfmanovog shopa sa hrpom slika, fora izgleda:
http://shavenook.com/showthread.php?tid=29262
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 05 Oct 2017, 12:38

@morr
Ja, na svoju žalost, nisam imao prilike sresti se sa Wolfmanom. No, ono što me zagolicalo jest to kako si spomenuo da kvalitetom izrade Feather AS-D2 nije ni blizu Wolfmana.
Stvarno cijenim tvoje mišljenje i stalno se po malo vraćam na ovaj post; ono što me zanima jest - pa zar je moguće kako taj Feather toliko zaostaje za Wolfmanom po kvaliteti izrade? Razumijem kako Wolfman sam ručno dovodi svoje uratke skoro do savršenstva, ali zar je ta razlika sa AS-D2 uistinu toliko naglašena?
:cheers2
Post Reply

Return to “DE Brijači”