MALI VODIČ KROZ SVIJET SINGLE EDGE BRIJAČA

Post Reply
007
Student brijanja

MALI VODIČ KROZ SVIJET SINGLE EDGE BRIJAČA

Post by 007 » 03 Nov 2017, 14:05

Za mene su SE brijači neusporedivi sa DE brijačima. Barem kad je u pitanja kvaliteta brijanja. O dizajnu i ljepoti bi se možda dalo još i pričati (iako, ljepota je u oku promatrača) ali o kvaliteti brijanja nema rasprave.

Među DE brijačima je stvar vrlo jednostavna – imate različite tipove brijača ali imate samo jedne lamice. Istina, postoji cijela hrpa različitih lamica, ali su one sve jednake. Istina, ranije (negdje do sredine 30ih godina prošlog stoljeća) postojale su varijacije na temu, a glavni razlog bio je Gillete, koji je do onda držao patentna prava na ono što danas znamo kao DE lamicu. Nakon isteka patentnih prava, sve ostale lamice su jednostavne nestale s tržišta.

Situaciju u SE svijetu je potpuno drugačija. Imamo nekoliko tipova SE brijača koji primaju različite tipove lamica. A tih lamica zapravo ima vrlo, vrlo malo.

Pa krenimo nakratko putovanje SE svijetom! SE brijače podijelio sam rema tipu lamicu.

WEDGE BRIJAČI

Iako se King Gillette volio hvaliti da je on prvi patentirao „safety razor“, istina je da je njegov patent iz 1895. došao nekih pedesetak godina nakon što su se pojavili prvi brijači koji bi se mogli opisati kao „safety razor“. Prvi takvi brijači bili su zapravo tzv. Wedge brijači. To su zapravo bili brijači koji su kao lamicu koristili – britvu. Zapravo samo jedan mali dio britve. I baš poput britve, te su se lamice stropale, honale i sa njima se radilo sve ono što se radilo i radi se i dan danas sa britvama. Ovakvi brijači proizvodili su se, vjerovali ili ne, negdje do 50ih godina 20. stoljeća. Puno je proizvođača u Europi i Americi proizvodilo ovakve brijače, a možda su najpoznatiji engleski Rolls i Wilkinson, francuski Le Coq, L'Essor, njemački Henkel Rapide, američki Kampfe Bros, Star...

Image

Oni koji i dan danas koriste ove brijače kažu da zapravo nema boljeg brijanja! Savršen spoj britve i „safety razor“. U kompletu su se obično nalazili brijač, nekoliko lamica i drška u koju se umetala lamica kako bi se nastropala, odnosno naoštrila. Zanimljivo je da u nekim od starih wedge brijača, možete slobodno koristiti moderne GEM lamice.
Danas se možda najviše cijene Heljstrandovi Kindal brijači. Oba imena, i Heljstrand i Kindal dobro su znani britvašima pa možda zato i ne čudi što ih najviše hvale.

Image

Ovi rani wedge brijači bili su zapravo „mama i tata“ svih kasnijih SE brijača poput Stara, Gema, Valeta, injectora...

GEM BRIJAČI

Gem brijači su direktni nasljednici wedge brijača. I oni se zapravo mogu smatrati prvim pravim „safety razor“ u današnjem smislu te riječi. Uostalom, početkom 20. stoljeća upravo su GEMovi bili najprodavaniji brijači na svijetu! Priča o usponu i padu, ljubavi i mržnji, spajanjima i razdvajanjima kompanija i što-ti-ja-znam-i-ne-znam-sve vezano uz tvrtke GEM, Personna, Ever Ready, Kampfe i Star je jedna užasno komplicirana i zanimljiva priča, ali o tome možda neki drugi put.

Jerry Reichard bio je zaposlenik Kampfe Brothers (kojima ipak pripada čast da su prvi napravili ono što danas zovemo „safety razor“) duge 23 godine. A onda je jednog dana otvorio svoju tvrtku - The Gem Safety Company i patentirao ono što danas znamo kao GEM lamicu. (Priča oko patenta za tu lamicu i kakve veze ima ona sa Kampfe Brothers ostavit ćemo za neku drugu priliku.) Godine 1898. Izbacio je Gem Safety Razor koji uskoro postao najprodavaniji brijač i lamica na svijetu! Prekretnica je bio slavni Damaskeen, brijač koji je začeo slavnu obitelj modela 1912 (Gem, Ever Ready, Star, Radio), za koju kažu da „najbolje dizajnirani brijač ikad“.

Image

Zapravo prvi modeli GEM lamica bili su nešto deblji nego današnji, zato neki kažu da bi kod starijih modela GEM brijača (1912, 1914,1924) bilo korisno shimati lamicu tzv. 'Fergiebilly' shimom. Tako neki kažu da je recimo 1924 potpuno različit brijač ako je njemu moderna lamica (poprilično agresivan) ili stara, odnosno shimana lamica (tada postaje jaaako ugodan). Kasniji modeli su rađeni za lamice koje su potpuno jednake današnjima i za njih ne treba nikakav shim.

Kada govorimo o GEM brijačima, onda prvenstveno mislimo na GEM, Ever Ready i Star modele. Osim modela 1912, 1914 i 1924, tu su i kasniji modeli koji po ničemu ne zaostaju za ovim prvima – Featherweight, Contour, tzv. G-Bar... Tu dolazimo do jedne zanimljivosti. Kako su se kompanije koje su proizvodile GEM brijače spajale i rastavljale, imamo zanimljivu situaciju. Tako recimo dva potpuno ista modela Gema i Ever Readyja imaju različita imena, odnosno različiti modeli Gema i Ever Readyja dijele isto ime. Zbunjujuće? Naravno da je. Zato i jesam napisao da je priča o njima jaaaako zanimljiva!

U zadnjih godinu danu, GEM brijači su doživjeli pravu renesansu i pojavluju se novi modeli iza kojih stoje imena poput Blaclanda, ATT, Rocnela, a svoje modele trebali bi, navodno, izbaciti i Colonial Razors i Phoenix Artisan Accoutrements.

Image

Što se tiče lamica The American Safety Razor Company (današnji nasljednik Gema i svih ostalih) proizvodi lamice pod brandovima Treet, Personna, Pal i Gem. Razlikujemo dva tipa – Stainless Still i karbonske lamice. Neki preferiraju jedne, drugi druge. Karbonske su možda mrvičicu uglađenije od prvog korištenja za razliku od SS kojima ipak treba jedno ili dva korištenja prije nego što postanu uglađene. Tu je dobro napomenuti da karbonske lamice ne možete nabaviti u Europi nego samo u SADu. Ali vas onda shipping ubije pa se nikako ne isplate. Jedino ako imate nekog poznatog, pa da vam pošalje i/ili donese. ;)

I da! Kada kupujete GEM lamice obratite pozornost da se radi o lamicama za brijanje a ne za skidanje boje sa zidova. Možda vam zvuči smiješno, ali nemali broj ljudi je kupio pogrešne lamice! Zato oprez!

Svojevrsni „sveti Gral“ GEM brijača je naravno Ever Ready Streamline. Po meni jedan od najljepših ali i najboljih GEM brijača. Trebate ga vidjeti i probati. Vjerujte mi na riječ! Postoje dvije varijante, rijeđa iz 1930ih i češća iz 1950ih, ali su razlike kozmetičke između tih brijača. Također dolazio je u nekoliko varijanti kutija, sa stroperom, bez stropera...

Image

INJECTORI

Pukovnik Schick zaslužan je za injectorske brijače. Zapravo on je, kao vojnik, osmislio način kako da slično kako metak repetiranjem ulazi u cijev, repetiranjem laimca sjedne u glavu brijaču. Onda je izgubio interes a drugi su ljudi preuzeli ideju i posao. I tako je zapravo 1935., sa tzv. Type D nastao prvi pravi injector brijač. I od onda se, zapravo, ništa promijenilo nije. Lamice iz te 1935. Bez ikakvog problema možete koristiti u bilo kojem sljedećem injector brijaču sve do najnovijeg – Supplyeva Single Edga.

Image

Neka vas ne zavara njihov plastični, pomalo jeftin izgled. Riječ je o brijačima koji su napravljeni da briju. I da to rade jako, jako, jako dobro! Uostalom, Schick ih je proizvodio sve tamo do 90ih, a poslije toga, navodno, nastavio ih je proizvoditi u Japanu.

Osim Schicka, injectore su proizvodili PAL, Gillete i Personna. Danas se samo proizvodi još Supplyev čelični TheSingleEdge.
Image
Što se lamica tiče, ni tu nema prevuše izbora. Imamo Personnine lamice, zatim su tu Schickove tzv. Chicks, TwinBlade (jako, jako, jako teško nabavljive) i Proline (ali one nemaju ključ, pa ih trebate prebaciti u donorski magazin).

Image

I da... I među injectorima postoji "sveti Gral". Riječ je Featherovom injectoru. Jako rijetkom i jako skupom.

Image

Više o njima potražite na - http://www.safetyrazors.net/schick/schicktech.htm odnosno na http://www.razors.click/injectors/. Ovaj drugi link je još u nastajanju, ali vjerujem da će Andreas to brzo riješiti i da će po mnogočemu biti bolji od prvoga!

AC BRIJAČI

Injectori su bili i jesu jako popularni. Ali mnoge je živciralo to što zapravo i nisu imali neki veliki izbor lamica. A onda je nepoznati netko skužio da može modificirati Featherove AC lamice (dakle skratiti ih) i koristiti ih u injectorima (Featherjector). A onda se netko dosjetio i napravio brijač u koji je savršeno pristajala AC lamica. Bilo je to 2009. Brijač je bio Cobra. 2014. Dobio je i nasljednika – King Cobru. A te 2014. svijet je upoznao Mongoose. Pa su onda uletjeli i ATT i Executiv Shaving i Colonial Razors i Rocnel...

Image

Što se lamica tiče, imamo različite Feather, KAI, Kamisori i (moji osobni favoriti) Schick Proline lamice.

OSTALI SE BRIJAČI

Postoji još cijli niz različitih SE brijača koji koriste lamice koje se više ne proizvode. Neki od njih mogu se koristiti uz veću ili manju modifikaciju današnjih lamica, ali se svi oni nalaze potpuno na margini.

Jedini izuzetak su Valet Auto Strop brijači. Priča o njima i čovjeku koji ih je napravio je također i te kako zanimljiva ali poduža pa ću i o tome (valjda) nekom drugom prilikom. Riječ je o odličnim brijačima (BTW Winston Churchill je koristio samo njih!) koji vas svojim pomalo steam-punk izgledom vraćaju u neka druga vremena. Postoje 4 modela, 3 closed comb i jedan open comb. Za njih, slično kao i za injectore, vrijedi da što je noviji to je blaži.

Image

U Valetima možete koristiti njihove originalne lamice ali i modrene Featherove SE lamice. Postoje dvije vrste, Stainless still i karbonske. Karbonske možete čak i stropati. Kažu da ima smisla.

Također, samo u nekim modelima možete koristiti i modificirane GEM lamice.

Tu isti Feather lamicu koriste i moderni OneBlade brijači – the Genesis i The Core.

I to je to! Nadam se da vam je bilo zanimljivo. I da ste možda ponešto naučili. I ono najvažnije, da sam vas zainteresirao za svijet SE brijača. Vjerujte mi, isplati se probati!

P.S. U našu Posvudušu ubacio sam jedan Star 1912 i nekoliko lamica. Iskoristite ih!
I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
pimple8
Student brijanja

Re: MALI VODIČ KROZ SVIJET SINGLE EDGE BRIJAČA

Post by pimple8 » 03 Nov 2017, 14:16

Odlično @007. Pohvale na trudu.
Gušt je čitati ovakve teme. Kratko, a opet pokriveno sve ono najvažnije.

Nemam iskustva baš sa SE brijačima, osim tvog 1912 iz posvuduše, ali se nisam dugo s njim družio.
Ono što sam shvatio je da 1912 brije efikasno, ali je drugačije od DE brijača. Naime u prvom brijanju posjekao sam se tri puta i iziritirao lice. :skrbo Loš kut, loše držanje. Treba prakse. :dunno
U posvuduši je i Ikon El Jefe glava, za koju nažalost nisam imao dršku pa nisam uspio probati.
Volio bi da jesam da mogu malo bolje formirati mišljenje o SE, ovako ne vidim razlog prevelikoj fasciniranosti SEovima i njihovom superiornosti nad DE brijačima.
007
Student brijanja

Post by 007 » 03 Nov 2017, 14:43

Orginizirat ću onda nešto za tebe. Da ti postane jasno dragi moj @pimple8 :smoke:
I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 03 Nov 2017, 17:23

Jolly nice double "0" :cheers2
morr
Kamisori

Post by morr » 03 Nov 2017, 19:32

Odlično Pjer, sjedi, maturirao si!
olly
Student brijanja

Post by olly » 03 Nov 2017, 20:18

Pročitao sam sa užitkom, @agente! Hvala na trudu i čestitke na odličnom radu! :thumbs:
007
Student brijanja

Post by 007 » 03 Nov 2017, 20:41

Hvala momci!

Poslano sa mog EVA-L19 koristeći Tapatalk
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 05 Nov 2017, 21:59

Daj reci po tebi sto je najbolje kupit, dal nešto staro ili odmah ic na generala?

Sent from my iPhone using Tapatalk
olly
Student brijanja

Post by olly » 05 Nov 2017, 22:13

Nisam kompetentan, da to komentiram, ali ja sam se uvijek sam sa sobom natezao oko toga pitanja i oko DE i oko SE brijača.

Isprobao sam samo jedan DE vintage brijač, a to je Gillette New Norfolk i moram reći, da se bolje brijem sa modernim DE brijačima, nego sa ovim starim Gilletteom.
007
Student brijanja

Post by 007 » 06 Nov 2017, 08:08

Ha... Teško pitanje. Sve se zapravo svodi na neke osobne preference. Meni se recimo gotovo pa podjenako sviđaju i briju ER Featherweight, Schick J2 i oba Generala i teško bi se odlučio.

Ali ajmo reći ovako, kad bi baš morao, morao birati, mislim da bi se na kraju odlučio za Generala. Zašto? Mislim da su ga složili tako da zapravo pristaje najširem krugu ljudi. Kad čitas recenzije, gotovo da nema loše. Dakle, čini mi se kao možda najsigurniji izbor.

marn
Naučnik brijač

Post by marn » 06 Nov 2017, 09:23

General! Kažu u 12 mj nova pošiljka SS

Sent from my iPhone using Tapatalk
007
Student brijanja

Post by 007 » 06 Nov 2017, 09:39

Tako bi trebalo biti. Ali trebat će biti brz. Prca serija otišla u manje od 5 minuta.

Alu verzija je tu. I stvarno je dobra. Kažu da je sa nekom težom drškom još bolji.

Pretplati se na njihov newsletter da si u tijeku.

zdravo
DE

Post by zdravo » 13 Nov 2017, 09:52

@ 007
Hvala za temu i na trudu.
Za SE sam cuo i jako mi je zanimljiv.
Takodjer sam pogledao nekoliko videa i zainteresirao sam se za GEM Micromatic.
E sada da ja njega ne kupim tek tako i da to na kraju ne ispadne nesporazum.
Moze li tvoje misljene ili misljenje jos kojeg kolege o takvom gem brijacu?
Isto tako me zanima dostupnost lamica za njega.

Hvala unaprijed

Poslano sa mog LG G6 koristeći Tapatalk
007
Student brijanja

Post by 007 » 13 Nov 2017, 10:18

Ajmo prvo na ono lakše...

Najlakše, najjednostavnije i najjeftinije (koliko ja znam) do GEM lamica možeš doći preko Connaught Shaving -
http://www.connaughtshaving.com/gemss.html

Radi se SS amicama, oštrim i uglađenim. S njima nema problema i znaš što kupuješ.

A što se tiče MM... Znaš kako to ide - YMMV.

MM Open Comb se smatra jednim od agresivnijih SE brijača i njega ljudi ili vole (pače obožavaju) ili ne vole. Imam jedan ako želiš mogu ti ga poslati. Tu su ti još Clog Pruf i Bullet Tip, koji su ipak blaži.

GEM SE brijači zahtijevaju malo učenja i privikavanja. Ako te već zanimaju, ja bi ti možda za početak preporučio neki 1912 model. Jedan takav se nalazi u našoj Posvuduši pa ga možeš probati. On je blag i efikasan i s njim ćeš lagano naučiti što i kako. MicroMatici mogu biti mrvičicu zeznuti. Ali naravno - YMMV. Meni najdraži GEM brijači su Featherweight i Streamline. FW je nevjerojatno blag dok je Streamline ipak više na agresivnijoj strani. Ali jedan i drugi pružaju fenomnalno brijanje.

Sada... Koliko sam ti pomogao - ne znam. Ali samo pitaj ako još što trebaš!
Post Reply

Return to “SE Brijači”