Najbolji žileti ?

Post Reply
Adept
Steven Hawking brijanja

Re: Najbolji žileti ?

Post by Adept » 16 Jan 2013, 20:13

Radiano wrote:Adept, hoćeš reći da onda ni jedan brijač nije loš, nego samo treba naći pravi žilet za njega?
Ne, to nikada nisam rekao, niti sam na to ikada aludirao. Hoću reći da se u ova tri brijača koja ja imam iste lamice ponašaju na različite načine!
Radiano wrote:Ja imam dojam da mi je neznatna razlika sa istim žiletom u različitim brijačima. Onog lošeg otpišem, strah me iritacija ako mu dam šansu sa nekim drugim brijačem.
Tu su naša iskustva dijametralno suprotna. Probaj svaki brijač koji imaš sa različitim lamicama - moje iskustvo govori kako za jedan brijač jedna lamica paše više od neke druge. To nikako ne znaći da će smeće od brijača postati WOW samo zbog lamice - to znači da jednostavno - iste lamice se ne ponašaju isto u različitim brijačima (moje osobno iskustvo).
Radiano wrote:Previše uživam sada bez iritacija i previše sam prije patio s njima pa pušem na hladno.
To je, pak, drugi par rukava - zadržati "hladnu glavu" i emotivnu distanciranost (a što su preduvjeti nepristrasnosti prilikom ocjenjivanja SVAKOG alata) nije lagano, ali je od krucijalne važnosti za postizanje iole vrijednijih rezultata - to je nekakav univerzalan default...
Radiano wrote:Nije mi jasno to da su Vintage brijači rađeni za druge žilete, pa kolika je prije bila debljina?
Nemam pojma, nisam mjerio i nemam čime, ali sam u ruci imao vintage lamice (mislim od Gillettea - to ne mogu reći sa stopostotnom sigurnošću) i vidio sam da su bile osjetno korpoznije, deblje i rigidnije.
Radiano wrote:I slant isto tako, koji je utjecaj tog nagiba od par stupnjeva? ionako oštrica brije samo po Y osi, ne ide po X kao kad nož pritisnemo na povrće i pomičemo po X osi.
Dok nisi probao "devils razor" mogu ti ja njatke koliko god hoćeš, ali od toga ništa. Na netu postoji BRDO članaka o slantu i tu ćeš si naći sve što te zanima (da sada ne ulazim u mehaniku slanta - nema potrebe - to puštam tebi). Ta zakrivljenost oštrice je OGROMNA razlika i treba joj se pristupiti trezveno i cum grano salis. Nije to nikakva filozofija, ali je slant nešto sasvim deseto od standardnog DE-a. Slant je DE koji veze sa vezom o vezi nema niti sa jednim DE-om kojeg si ti probao. Zato - probaj - i sve će ti "sjesti na mjesto" :wink:
Radiano wrote:Eko, za debatu
;-)
Eko...
Papundek
DE

Post by Papundek » 16 Jan 2013, 20:29

Niti sa jednim žiletom se neću brijati u četiri prolaza svaki dan jer mislim da bi mi koža gorila.
Za moju kožu je dobro što dva dana radim pa sam slobodan dva dana. Npr. prvi dan ponedjeljak ( naveće )prakticiram WTG, 2xXTG i ATG, drugi dan utorak radim, treči dan srijeda ( poslijepodne )WTG, 2 puta XTG i ponovo WTG i naveće na posao.Četvrtak sam slobodan, nema brijanja. U petak sam slobodan ali pada večernje brijanje za slijedeći radni dan i tako u krug. Da bi zaštitio lice od iritacije i crvenila, nakon večernjeg brijanja lice premažem alun kamenom, nakon sat vremena isperem i namažem aloe vera gelom. Gel ostavim do jutra, a zatim ga isperem i lice namažem hidratantnom kremom. Nakon poslijepodnevnog brijanja lice premažem alun kamenom, nakon dva sata operem i namažem hidratantnom kremom.
Da li netko ima iskustva sa Proraso antiiritacijskom kremom prije brijanja.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 16 Jan 2013, 21:05

Adept wrote:
Radiano wrote:Ja imam dojam da mi je neznatna razlika sa istim žiletom u različitim brijačima. Onog lošeg otpišem, strah me iritacija ako mu dam šansu sa nekim drugim brijačem.
Tu su naša iskustva dijametralno suprotna. Probaj svaki brijač koji imaš sa različitim lamicama - moje iskustvo govori kako za jedan brijač jedna lamica paše više od neke druge. To nikako ne znači da će smeće od brijača postati WOW samo zbog lamice - to znači da jednostavno - iste lamice se ne ponašaju isto u različitim brijačima (moje osobno iskustvo).
Osobno sam upotrebljavao tri brijača, ali sada upotrebljavam isključivo HD--nadam se da će to promjeniti neka nova akvizija. Što se tiče gornjeg odgovora Adepta Radianu, smatram da je Adeptov odgovor, posebno dio koji sam naznačio, potrebno dodatno komentirati. Žileti su u principu, identični, ukoliko izuzmemo da je riječ o nekom žiletu od pojedinog branda koji je u proizvodnom procesu oštećen ili tome slično pa odudara od ostalih; i naravno, ukoliko izuzmemo neke mikronske razlike u strukturi metala, dočim je moguće zaključiti kako je zapravo svaki žilet različit. No, mislim da se oko toga možemo složiti, Astra SP je Astra SP ako se ne dokaže suprotno--slučaj da je žilet na bilo koji način osjetno drugačiji od žileta identičnog naziva, a time i identičnog proizvodnog procesa.

Zašto je Adeptov odgovor i komentar prijeporan? Zbog toga što ukoliko se upotrebljava žilet istog proizvođača, jedina varijabla koja preostaje--a s obzirom predmet o kojem debatiramo--je brijač. Ergo, brijač je taj koji je različit, a ne žilet i time nije moguće zaključiti da se "lamice ne ponašaju isto u različitim brijačima." Lamice (identični brand) nisu varijabla u datom slučaju i jedino na što je moguće zaključiti, je da je brijač ta varijabla koja uzrokuje drugačije iskustvo brijanja, a s obzirom na slučaj koji komentiram.

Možda Adept jednostavno nije bio dovoljno precizan u izražavanju, a ja tražim dlaku u jajetu. Ukoliko je pak ovo što je naveo mislio čisto kolokvijalno pa je napisao da se "lamice različito ponašaju," tada je moguće reći da je tome tako. No, ponavljam, jedina je prava varijabla u slučaju koji komentiram--brijač.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 16 Jan 2013, 21:27

Slice wrote: Osobno sam upotrebljavao tri brijača, ali sada upotrebljavam isključivo HD--nadam se da će to promjeniti neka nova akvizija. Što se tiče gornjeg odgovora Adepta Radianu, smatram da je Adeptov odgovor, posebno dio koji sam naznačio, potrebno dodatno komentirati. Žileti su u principu, identični, ukoliko izuzmemo da je riječ o nekom žiletu od pojedinog branda koji je u proizvodnom procesu oštećen ili tome slično pa odudara od ostalih; i naravno, ukoliko izuzmemo neke mikronske razlike u strukturi metala, dočim je moguće zaključiti kako je zapravo svaki žilet različit. No, mislim da se oko toga možemo složiti, Astra SP je Astra SP ako se ne dokaže suprotno--slučaj da je žilet na bilo koji način osjetno drugačiji od žileta identičnog naziva, a time i identičnog proizvodnog procesa.

Zašto je Adeptov odgovor i komentar prijeporan? Zbog toga što ukoliko se upotrebljava žilet istog proizvođača, jedina varijabla koja preostaje--a s obzirom predmet o kojem debatiramo--je brijač. Ergo, brijač je taj koji je različit, a ne žilet i time nije moguće zaključiti da se "lamice ne ponašaju isto u različitim brijačima." Lamice (identični brand) nisu varijabla u datom slučaju i jedino na što je moguće zaključiti, je da je brijač ta varijabla koja uzrokuje drugačije iskustvo brijanja, a s obzirom na slučaj koji komentiram.

Možda Adept jednostavno nije bio dovoljno precizan u izražavanju, a ja tražim dlaku u jajetu. Ukoliko je pak ovo što je naveo mislio čisto kolokvijalno pa je napisao da se "lamice različito ponašaju," tada je moguće reći da je tome tako. No, ponavljam, jedina je prava varijabla u slučaju koji komentiram--brijač.
Brijač + lamica = brijači alat (dvoje kao jedno, dvoje u jednom - vrlo poznat i nadasve rabljen koncept).
Nema brijanja sa praznim brijačem.
Nema brijanja samo sa lamicom, a bez brijača.
Svaki brijač "lomi" i savija lamicu na drugačiji način i pod drugačijim kutem te je pozicionira bliže ili dalje od glave te na taj način jedna te ista lamica pruža različite rezultate u različitim brijačima i zato je okarakteriziranje jedne specifične lamice apriori boljom ili lošijom od druge, po meni, krivi pristup - ista lamica pod drugačijim kutem i odmakom od glave brijača pruža različito brijanje. Točka.
Ako tome nije tako, čemu onda služe adjustable brijači - nego da sa istom lamicom pod različitim uvjetima NA ISTOM BRIJAČU dobiješ različito brijanje.
Dakle, jedna te ista lamica je varijabla - brijač je isti.
U tome i jest čar brijanja sa DE-om, meni barem - traganje za "savršenom" kombinacijom koju određuju UVIJEK dvije varijable - i lamica i brijač.
Ne postoji mogućnost izbacivanja lamice kao varijable iz ove jednadžbe zato jel onda, vrlo jednostavno, nema brijanja...
Last edited by Adept on 16 Jan 2013, 21:34, edited 1 time in total.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 16 Jan 2013, 21:33

Jednostavno radiš nedopušten skok. Lamice su iste, brijač je različit, a razlog zbog kojeg je iskustvo brijanja različito je upravo zbog različitog brijača. I da, proširio si opseg slučaja o kojem raspravljamo, tako što si uveo "prilagodljive" brijače--to je isto kao kad bih ja sada uveo još i sapun ili kremu. Zadržimo se ona onom opsegu koji smo postavili i onda argumentirajmo s tog položaja!
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 16 Jan 2013, 21:43

Slice wrote:Jednostavno radiš nedopušten skok. Lamice su iste, brijač je različit, a razlog zbog kojeg je iskustvo brijanja različito je upravo zbog različitog brijača. I da, proširio si opseg slučaja o kojem raspravljamo, tako što si uveo "prilagodljive" brijače--to je isto kao kad bih ja sada uveo još i sapun ili kremu. Zadržimo se ona onom opsegu koji smo postavili i onda argumentirajmo s tog položaja!
Ne odbacuj varijablu koja se ne uklapa u tvoj osobni koncept, samo i isključivo stoga što se ista ne uklapa u tvoj osobni koncept, već otvorenog duha prigrli sve varijable - čak i one koje ti se "na prvu" ne sviđaju (uključujući i adjustable brijače, jel su oni DE brijači isto kao što je to i naš 34C HD) i tada na temelju njih, svih varijabli koje su ti na raspolaganju, evaluiraj i evoluiraj svoj osobni koncept - jedino se tako dolazi do nepristrasnih i objektivnih konkluzija :pamet:
Radiano
Kamisori

Post by Radiano » 16 Jan 2013, 21:48

Zanimljivo Slice, tako i ja mislim da je brijač varijabla , a žilet konstanta. Znači: Žileti A i B u brijaču 1 imaju neke performanse, a u brijaču 2 imaju i A i B su bolje ili lošije od brijača 1.
Adept ima osobno iskustvo koje je suprotno: npr. u brijaču 1 žilet A valja, B ne valja. U brijaču 2 žilet A ne valja, B valja.
Zato kaže da se različiti žileti ponašaju različito u različitim brijačima.

ps. Imam ja već godinu i pol Merkur 38 i 39, vidim neznatnu razliku, dok mi EJ 89 odskače od oboje.
Whenever I go to shave, I assume there's someone else on the planet shaving, so I say, "I'm gonna go shave, too."
Ne auderis delere orbem rigidum meum!
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 16 Jan 2013, 21:55

Daleko od toga da odbacujem prilagodljive brijače. Referirao sam na način argumentacije. I sad referiraš na mene, umjesto na predmet o kojem debatiramo, i potencijalnu odbojnost spram prilagodljivih brijača (što nije slučaj), a riječ je samo o tome da bismo se trebali držati opsega teme. Ukoliko želiš da uvedemo i prilagodljive brijače, nema problema. U navedenom slučaju, na takve brijače gledam kao na više brijača u jednom, dočim žilet koji je u njima ponovno ostaje isti, jer žilet je isti, a ono što se mijenja je njegova izloženost, a što je u ovisnosti već od modela prilagodljivog brijača, odnosno o brijaču kao takvom.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 16 Jan 2013, 22:04

Slice wrote:Daleko od toga da odbacujem prilagodljive brijače. Referirao sam na način argumentacije. I sad referiraš na mene, umjesto na predmet o kojem debatiramo, i potencijalnu odbojnost spram prilagodljivih brijača (što nije slučaj), a riječ je samo o tome da bismo se trebali držati opsega teme. Ukoliko želiš da uvedemo i prilagodljive brijače, nema problema. U navedenom slučaju, na takve brijače gledam kao na više brijača u jednom, dočim žilet koji je u njima ponovno ostaje isti, jer žilet je isti, a ono što se mijenja je njegova izloženost, a što je u ovisnosti već od modela prilagodljivog brijača, odnosno o brijaču kao takvom.
I opet - nepotpuno...
Na taj način se, bez ikakve razlike, može reći da na žilete u takvim brijačima možemo gledati kao na "više žileta u jednom" pošto od jednog te istog žileta dobijaš cijeli skup bitno različitih brijanja.
Ja govorim kako su varijable i brijač i žilet te kako je micanje jedne od njih iz jednadžbe u kojoj hoćeš sačuvati isti rezultat odlaženje u paradoks.

EDIT: Ja nikada, niti u jednom trenu, nisam aludirao na tvoju potencijalnu (ili ne-potencijalnu) odbojnost spram adjustable brijača!
Radiano
Kamisori

Post by Radiano » 16 Jan 2013, 22:09

Adept wrote: Ako tome nije tako, čemu onda služe adjustable brijači - nego da sa istom lamicom pod različitim uvjetima NA ISTOM BRIJAČU dobiješ različito brijanje.
Dakle, jedna te ista lamica je varijabla - brijač je isti.
Nije brijač više ”isti” kad si mu promijenio postavke. Brijač je savio lamicu više ili manje, ali je ona sama ostala ista.
Uf tako možemo unedogled :-D
Whenever I go to shave, I assume there's someone else on the planet shaving, so I say, "I'm gonna go shave, too."
Ne auderis delere orbem rigidum meum!
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 16 Jan 2013, 22:13

Radiano wrote:Zanimljivo Slice, tako i ja mislim da je brijač varijabla , a žilet konstanta. Znači: Žileti A i B u brijaču 1 imaju neke performanse, a u brijaču 2 imaju i A i B su bolje ili lošije od brijača 1.
Adept ima osobno iskustvo koje je suprotno: npr. u brijaču 1 žilet A valja, B ne valja. U brijaču 2 žilet A ne valja, B valja.
Zato kaže da se različiti žileti ponašaju različito u različitim brijačima.

ps. Imam ja već godinu i pol Merkur 38 i 39, vidim neznatnu razliku, dok mi EJ 89 odskače od oboje.
Hajde da objasnim na što točno referiram da ne nastane buka u komunikacijskom kanalu prije vremena. Uzmimo jedan žilet, primjerice Feather. Taj je žilet takav kakav jest i on je identičan, dakle ne predstavlja varijablu. Iznimka su dva već spomenuta slučaja koje sam naveo u jednom od prethodnih postova. To ne znači da nema više iznimki, ali smatram da su u trenutačnoj raspravi navedene relevantne. Lamica Feather je identična, ali je iskustvo brijanja tom lamicom u ovisnosti od brijača u kojem se ista upotrebljava. Upotrebljavao sam Feather u Parkeru 90r i Merkuru HD. Lamica nije različita zbog toga što sam je upotrebljavao u različitim brijačima, već je moje iskustvo brijanja drugačije zbog toga što sam istu lamicu upotrebljavao u različitim brijačima. Lamica Feather je po sebi identična, ali zbog brijača u koji je stavljena, moje iskustvo brijanja je različito. Upravo zbog toga zaključujem da je lamica (Feather kao primjer) identična, a brijač različit, dočim je i moje iskustvo brijanja različito. Moje je iskustvo brijanja različito zbog toga što sam uporabio drugačiji brijač, a lamica je bila identična u oba slučaja.

Mogu zaključiti, na što Adept sugerira, da je mi je Feather bolji u HD-u negoli u Parkeru ili obratno. To dakako ne znači da će mi i lamica Astra SP biti bolja u HD-u jer će mi ona možda biti bolja u Parkeru. No, poanta moje argumentacije je ta, da se žileti ne mijenjaju, nego naše iskustvo brijanja koje je u ovisnosti od brijača u kojem je žilet upotrijebljen.
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 16 Jan 2013, 22:18

Radiano wrote:Nije brijač više ”isti” kad si mu promijenio postavke. Brijač je savio lamicu više ili manje, ali je ona sama ostala ista.
Upravo tako.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 16 Jan 2013, 22:22

Radiano wrote: Nije brijač više ”isti” kad si mu promijenio postavke. Brijač je savio lamicu više ili manje, ali je ona sama ostala ista.
OPAAAA :wink:
A o čemu ja pričam cijelo vrijeme...
"Brijač je savio lamicu više ili manje..." - ni ona nije više ista - bitno si je izmjenio - toliko bitno da imaš različit krajnji rezultat ("više ili manje") - I NJOJ si "promijenio postavke" - zar ne...
I ona je "varijabilna"...
I da - nije samo iskustvo to koje je bitno - iskustvo je POSLJEDICA, a objektivno različite performanse jedinstva u vidu brijač+lamica, a koje rezultiraju drugačijim rezultatom brijanja, su UZROK toj posljedici - tvom iskustvu (kao subjektivnoj kategoriji).
Ponovo - ne postoji jedna konstanta i jedna varijabla - obije su stvari varijable upravo stoga što mijenjanjem BILO KOJE od tih dviju varijabli ti dobijaš različiti rezultat - OBJEKTIVNO DRUGAČIJI REZULTAT koji u tebe izaziva ono što ti cijelo vrijeme nazivaš (bez potrebnog pravljenja dužne distinkcije) "mojim iskustvom brijanja" :wink:
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 16 Jan 2013, 22:27

Adept wrote:Ja govorim kako su varijable i brijač i žilet te kako je micanje jedne od njih iz jednadžbe u kojoj hoćeš sačuvati isti rezultat odlaženje u paradoks.
Ukoliko se žilet istog proizvođača (primjerice Feather) upotrebljava u različitim brijačima, zbog toga nije moguće zaključiti da taj žilet postaje zbog toga različit. Smatram da je paradoksalna upravo tvrdnja koju zagovaraš. To što je žilet savinut, ne znači da je promijenjen kao takav, a što je savinut je opet rezultat brijača kao uzroka savijanja žileta. Ergo, filozofskim rječnikom rečeno, ne dolazi do supstancijalne promjene žileta, jer on po sebi ostaje isti. Ono što se mijenja je mjesto, vrijeme, položaj... :)
Adept wrote:: Ja nikada, niti u jednom trenu, nisam aludirao na tvoju potencijalnu (ili ne-potencijalnu) odbojnost spram adjustable brijača!
Čak i da na to nisi aludirao, što je malo vjerojatno iz sadržaja posta, ekspandirao si opseg predmeta o kojem raspravljamo, ali Radiano je--po mom sudu--pravilno zaljučio što se tiče prilagodljivih brijača, što sam potvrdio i s čime se slažem.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 16 Jan 2013, 22:38

Slice wrote:Ergo, filozofskim rječnikom rečeno, ne dolazi do supstancijalne promjene žileta, jer on po sebi ostaje isti. Ono što se mijenja je mjesto, vrijeme, položaj... :)
Krivo Slice - dolazi do "supstancijalne promjene žileta" (a kada to dolazi do "supstancijalne promjene" brijača?)!
Mijenjaš esenciju predmeta (sada pričam o lamici) na taj način da mijenjanjem upravo tih nabrojanih postavki ti utječeš na krajnji ishod same jednadžbe - to je empirija, a ne filozofija...
I tako mijenjaš parametre kako kod brijača tako i kod lamice. Promjenom postavki brijača ili promjenom brijača ti mijenjaš postavke lamice. Brijač mijenja lamicu, a ne lamica brijač...
Slice wrote:
Adept wrote:: Ja nikada, niti u jednom trenu, nisam aludirao na tvoju potencijalnu (ili ne-potencijalnu) odbojnost spram adjustable brijača!
Čak i da na to nisi aludirao, što je malo vjerojatno iz sadržaja posta, ekspandirao si opseg predmeta o kojem raspravljamo, ali Radiano je--po mom sudu--pravilno zaljučio što se tiče prilagodljivih brijača, što sam potvrdio i s čime se slažem.
Malo vjerojatno - TEBI, nikako ne svakome, opet pokazuješ tendenciju "univerzalizacije" osobnih pogleda :thumbs:
Post Reply

Return to “Lamice”