Priča o 3 jazavca: Stirling, Whipped dog, T&H Rooney

morr
Britva

Priča o 3 jazavca: Stirling, Whipped dog, T&H Rooney

Postby morr » 24 Apr 2017, 20:10

Pretopstavljam da je to sreća pošto kad sam počeo s klasičnim brijanje (ili možda vratio mu se nakon 15 godina), ponuda sintetičkih četkica za brijanje je bila na samom vrhuncu i nametnula se kao zrela alternativa onima od jazavca ili svinje. Tako sam i ja počeo sa sintetičkim četkicama i to vrlo dobrim: Muhle, Ace shaving (kineski Plissfot), na kraju Maggard i Satin Tip the Purest. Performanse Plissofta su bez premca, u to je sigurno i mišljenje valjda 90% foruma koji ih imaju, uključujući i mene.
Međutim, četkica o kojoj nikako da nešto napišem u zasebnoj temi je Satin Tip, mala (22mm) sintetička četkica koja se nije ponašala kao ostale Plissfot: tvrđa, ali ne i bockava, bolji backbone - savršena za face lather! Zvuči kao četka od jazavca.
Image
I tako sam upravo zbog želje za face latheringom,a došao na ideju da napokon probam tog famoznog jazavca. Ukazala mi se prilika da posudim Pure Badger Whipped Dog i to je bilo....katastrofa. Grebe, struže, pjena ni zašto,definitivno nije za mene!
Ipak, nisam odustajao, proučavao sam brojne forum, savjete i iskustva za nekim dobrim finest ili silvertip jazavcem. nekako sam htio izbjeći davati 100€ za Simpson Duke ili nekakav Shavemac jer još nisam bio siguran je li ta avantura uopće za mene.
Image
Image
Odlučio za Stirling 24 mm Finest Fan jazavac, o kojem su sijevale isključivo pozitivne recenzije.
Prvo brijanje sa Stirling Finest jazavcem je nešto na što se trebalo malo naviknuti, ali uskoro mi je bilo jasno zašto se ljudi kunu u dobrog jazu i drže ga iznad svega.
Backbone, kičma, to je ono čega nema kod sintetike tj. ima, ali je umjetna, gumena, preelastična...(postoji jedna iznimka, o tome ću kasnije). Uglavnom, Stirling Finest pruža odlično pravljenje pjene na licu, čvor se gotovo prilagodi konturama lica i fino zadržava pjenu, ne dolazi do prštanja iste kao kod Plissofta.
Još jedna prednost fan oblika četke je što se čini mnogo veća nego što stvarno je, tako da 24 mm se čini kao 26 ili 28 mm sintetike.
Image
Image
Image

Druga četkica koju sam imao čast koristiti je dobar stari Whipped dog High Mountain.
Image
Vjerujem da ih ima par na forumu jer su vrlo dobar omjer cijene i kvalitete.
Dvoumio sam se između High Mountain i Silvertip, no odluka je pala na HM zbog mogućnosti razvijanja tzv. "hooked tips" tj. zaobljenih vrhova. Radi se o tome da vrhovi dlake jazavca uslijed tretmana u proizvodnji se saviju u vrhu.
Zapravo defekt u proizvodnji no velik broj ljudi to preferira jer pruža mekši osjećaj na licu i navedeni efekt je vrlo popularan i tražen među ljubiteljima jazavca.
Whipped dog HM je također vrlo ugodan za korištenje, vrhovi su vrlo mekani,a pruža i solidan backbone. Moram samo nadodati da je ova verzija visoke drška jedna od najudobnijih koje sam imao priliku koristiti. Ako budete uzimali novu WD četku, definitnvno razmislite o ovoj dršci naspram one standardne.
Image
Image

Zadnja i najnovija četkica je Truefitt and Hill Wellington Super iliti Silvertip.
Image
Navedena četkica je iznimno zanimljiva jer je navedeni model radila firma Rooney, od strane Lee Sabinija. Inače su Rooney četkice poprilično skupe, no jedno vrijeme se mogla dobiti jeftinija verzija pod brandom Truefitt and Hill.
Danas Truefitt and Hill četkice radi Vulfix i nisam siguran može li se još negdje pronaći Rooney-eva. Identificirati navedenu četkicu je zahtjevalo dosta vremena i izučavanja no ovo je po svemu sudeći Rooney četkica i prvo korištenje daje do znanja da je ovo jednostavno klasu ili dvije iznad ostalih.
Dršku je teško opisati no se vidi kvaliteta i da je pozornost prilikom izrade bila posvećena balansu i ergonomiji cijele četkice. Drugo, sam čvor je vrlo kompaktan i također je razvio zaobljene vrhove, po čemu su Rooney četkice svojedobno bile i poznate. Vrhovi su vrlo mekani, mekši od Whipped doga, što je zapravo i za očekivati. Backbone je slabiji no dovoljan i ova četkica je daje gust i kompaktan osjećaj prilikom izrade pjene na licu. Vjerujem da je ovo vrlo dobar ulaz u svijet više klase jazavca.
Image
Image
Sve tri navedene četkice su čisti gušt za korištenje i pružaju dobru alternativu sintetičkim - ironija je da bi prije samo nekoliko godina ova rečenica glasila upravo suprotno. Na kraju, mislim da ipak najviše preferiram Stirling jer ima najjači backbone, a opet je dovoljno meka i ugodna.
Dolje su navedeni glavni podatci o svakoj od četkica i moje impresije:

Stirling 24 mm Finest
Oblik: Fan
Backbone +++
Softness +

Whipped dog High Mountain
Oblik: Bulb
Backbone ++
Softness ++

Truefitt and Hill Wellington
Oblik: Hybrid Fan
Backbone +
Softness +++

markjo
DE

Re: Priča o 3 jazavca: Stirling, Whipped dog, T&H Rooney

Postby markjo » 24 Apr 2017, 22:52

Nema do jazavca, ja odradim 80% brijanja direktnim face leatherom iskljucivo jazavcem. Sintetikom sam nesposoban pa sve procuri :shaving:

morr
Britva

Re: Priča o 3 jazavca: Stirling, Whipped dog, T&H Rooney

Postby morr » 25 Apr 2017, 09:15

markjo wrote:Nema do jazavca, ja odradim 80% brijanja direktnim face leatherom iskljucivo jazavcem. Sintetikom sam nesposoban pa sve procuri :shaving:

Je, ima nešto u tome.

Return to “Četke od jazavca”