Njega četkica od prirodnih dlaka

Adept
Steven Hawking brijanja

Njega četkica od prirodnih dlaka

Post by Adept » 15 Mar 2016, 19:04

Poštovani forumaši - ovo su moje "prirodnjakuše":

Image

Image

Image

Sa lijeva na desno: Semogue 1305, FS Finest Ritchmond, Semogue Owners Club Ash Wood, FS Finest Chubby i Semogue 2000.
Ovdje neću govoriti o svakoj četkici ponaosob - mislim da sam o svakoj ranije rekao par riječi - samo ću reći kako su to sjajne četke i kako je svaka za sebe jednostavno IZVRSNA.

Ovdje bih rekao kako održavam svoje četke od prirodnih dlaka.

Prije svakog brijanja - bilo da se radi o četki od svinjskih ili od jazavčevih dlaka, istu dobro natopim u mlakoj vodi. Uopće ne pazim da potopim samo dlake, već ih jednostavno uronim u posudicu sa toplom (NIKAKO vrućom) vodom i pustim unutra koliko mi treba da se tom istom toplom vodom pomno i temeljito umijem. Ponekad mali ručnik močim puno toplijom vodom i stavljam na lice, a ponekad se brijem i sa ful hladnom vodom - kako mi se da... no, četkice uvijek gledam namakati u toploj vodi.
Tijekom brijanja i izrade pjene, četkice niti malo ne štedim nego sa njima svirlam po posudi, po ruci i na licu kako god mi se da i kako god mi paše. To "mazanje" lathera po licu kao nekakvim pemzlom, a kao da bi se pazila četkica, je stvar za koju ne marim niti najmanje...
Nakon brijanja četkice vrlo pomno operem od sapuna/kreme, temeljito ih protresem i knot pažljivo brišem o čisti i suhi ručnik. Još ih malo protresem i još malo brišem o ručnik. Nakon toga ih stavim u stalak i držim upside-down u suhoj prostoriji dok se U POTPUNOSTI ne osuše. Tek nakon toga ih, potpuno suhe vraćam u kupaonicu u kojoj ih držim. Ponekad ih pročešljam malim muškim đepnim češljićem.
Jednom na godinu ih VRLO temeljito operem u tekućoj toploj vodi, operem kvalitetnim šamponom (koji na četki pustim par minuta), a nakon toga apliciram isto tako kvalitetan regenerator za kosu (koji isto tako na četki ostavim par minuta). Nakon toga ih jako temeljito isperem u tekućoj toploj vodi, iscjedim, otresem, brišem o čisti i suhi ručnik, ponovo otresem i ponovo obrišem o ručnik. Na kraju ih posušim fenom na srednoj temperaturi i najjačem "puhanju" te temeljito pročešljam ranije već spomenutim muškim đepnim češljičem i pustim u stalcima 24 sata u suhoj prostoriji te ih onda, nakon cijelog tog tretmana, vraćam natrag u kupaonicu.
Upravo sam to napravio i prekjučer - to godišnje održavanje.
Četkice će vam na takvom tretmanu biti vrlo zahvalne jel ćete ih definitivno riješiti svih ostataka sapuna/krema te ćete im osvježiti dlaku, a one će se lijepo rascvasti i biti spremne slijedeću godinu vjernog služenja. Vrhovi četkica od svinjske dlake će lijepo popucati, a što uvelike poboljšava performanse četkice i čini ih puno ugodnijima na licu.
Semogue 2000 je PRVA četkica koju sam ikada kupio, izbacila je, tijekom svih ovih godina, svega par dlaka i još uvijek se ponaša kao prava kraljica, a kada je počastim ovakvim tretmanom, jednostavno procvjeta od života. Taj fenomen "cvjetanja" četkice manje je uočljiv kod četkica od jazavčeve dlake, ali i one itekako živnu nakon takvog tretmana.
Za sada mogu jamčiti kako ovaj moj način jednostavno šljaka i mogu ga preporučiti svima Vama koji imate četkice od prirodnih dlaka :thumbs:
olly
Student brijanja

Re: Njega četkica od prirodnih dlaka

Post by olly » 15 Mar 2016, 20:02

Toliko si ti taj proces usavršio, da razmišljam, da pošaljem svoje četkice kod tebe na kravljevski tretma :cheers2
ender2811
DE

Post by ender2811 » 15 Mar 2016, 20:24

Moje dnevno održavanje je identicno Adeptovom.
Ovo "godišnje" ja radim nešto češće svako 3-4 mjeseca, ali je ne koristim regenerator. Nakon šamponiranja, tijekom kojeg uposlim i četkicu za zube da bi se riješio sapuna sa dna čvora, ja idem sa razrijeđenim alk. octom, a za kraj par kapi glicerina u toploj vodi. Temeljito ispiranje, sušenje, pa češljanje.
Ja bi jos samo dodao da mi se čini kako je svinjkim cetkama temeljito pranje potrebno nesto cesce nego onima od jazavca. Dojma sam da se jazavac lakse i bolje da isprati koristeci samo vodu.
It's always funny until someone gets hurt. Then it's just hilarious.
Beco
Kamisori

Post by Beco » 15 Mar 2016, 21:04

Adept primjećujem da na dnu čvora kod Fs četki imaš sloj ostataka kamenca i sapuna širok 2mm.
Trebao bi napraviti ovaj postupak da se riješiš tih naslaga.
Ja ga koristim svaka tri četiri mjeseca
1. Na dlan staviti 3-4 kapi deterđenta za suđe i napraviti pjenu s četkom
2. Četku punu pjene staviti u čašu vode i držati dvije tri minute uz povremeno miješanje
3. Oprati četku od deterđenta
4. U čašu vode staviti 0,5 dcl alkoholnog octa i 1,5 dcl vode i namakati četku u otopini 2-3 minute uz miješanje
5. Osušiti četku i diviti se kako je čista i mekana
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 15 Mar 2016, 21:09

Probam pa javim :thumbs:
monkeylord
Shaveta

Post by monkeylord » 15 Mar 2016, 21:15

Prije brijanja četku samo "pumpam" pod mlazom tople vode i ostavim ju u umivaoniku dok se ne otuširam...s vremenom mi se pokazalo jednako dobro kao i namakanje u posudi s vodom.

Nema nikakve štednje pri brijanju, četka je alat...lijep alat ali ipak samo alat.

Nakon brijanja temeljito ispiranje , cijeđenje, dobro je otresem, malo o suhi ručnik i ostavim je u uspravnom položaju na umivaoniku da se osuši.
Otprilike 2-3 puta goduišnje ih operem šamponom i to je to.
Beco
Kamisori

Post by Beco » 15 Mar 2016, 21:22

U Istri je voda puna kamenca pa se stvara taj prsten naslage kalcij karbonata na dnu čvora kod četke a njega se uspješno možeš riješiti samo s octom ili limunskom kiselinom, šampon ne pomaže.
Ako je naslaga kamenca tvrdokornije naravi treba pustiti četku da se duže namače u otopini octa,10-15 minuta ali kod redovnog tromjesečnog održavanja dovoljno je 3 minute
Last edited by Beco on 15 Mar 2016, 21:26, edited 1 time in total.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 15 Mar 2016, 21:24

Beco wrote:U Istri je voda puna kamenca pa se stvara taj prsten naslage kalcij karbonata na dnu čvora kod četke a njega se uspješno možeš riješiti samo s octom ili limunskom kiselinom, šampon ne pomaže
Istina!
miha
Kamisori

Post by miha » 18 Mar 2016, 00:53

sam ih kad je potrebno namocim u malo alkoholnog kisa, time slijedi ciscenje u samponu ako je moguce sa conditioner-om.

@Adept: kako si zadovoljan Semogue cetkicom s desne (Excelsior sta ja znam koji broj :D), meni se Semogue vrlo dopadaju, ali ova z desne mi NIKAKO ne ide, ama bas nikako.. izrada pijene vrlo losa (makar bila dugo ili kratko namocena prije toga, makar imala 1 kg sapuna na sebi)
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 18 Mar 2016, 09:04

@miha
Ta desno je model "Semogue 2000" i meni je to, nakon svih ovih godina - to mi je prva četkica, još uvijek jedna od najboljih četkica. Jako ugodna, izgubila je možda par dlaka u sve ove godine. Kada se malo smoći u toploj vodi, napravi tri tone pjene od bilo čega, a dlake su joj toliko ugodne da je ugodnija i od nekih jazavaca. Vrhovi dlaka su joj se fino rascvali i to je sada doslovno - "kraljica četkica".
U ovakvom stanju u kojem je sada, ova četkica vrijedi BAREM DUPLO više nego nova, sigurno, i ja je za manje novaca od toga ne bih nikada prodao, a mislim - ne bih je prodavao nikako...
Ako tebi tvoja ne paše, ja ti vrlo rado dam adresu pa je se ti slobodno riješi, a optereti mene - nikakav problem.
007
Student brijanja

Post by 007 » 18 Mar 2016, 09:11

A što preporučujete za održavanje sintetike?
I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 18 Mar 2016, 09:22

Ja sintetiku imam tek par mjeseci, a održavam je redovnim pranjem i temeljitim sušenjem.
Ono što sam rekao u opisu svoje četke, iza toga još stojim - ova moja plisoftka se vrlo brzo osuši na vrhovima, no dugo drži vodu na dnu čvora, ako je se dobro ne posuši, i na to poklanjam malo više pažnje - trudim je se DOBRO osušiti čistim i suhim ručnikom, temeljito protresti i na kraju staviti u stalak da joj dlake vise prema dolje.
Za sada, osim te osnovne brige, nisam imao potrebe nizačim drugim. Kako će to biti za cca godinu dana - otom/potom...
007
Student brijanja

Post by 007 » 18 Mar 2016, 09:27

Tnx @adept!

Ista stvar i kod mene. :cheers2
I'm sorry to have kept you waiting, but I'm afraid my walk has become rather sillier recently.
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 18 Mar 2016, 09:32

Moja 1305 je po svemu sto citam najzlostavljanija cetka na forumu.. mozda je 1 put oprana u samponu, a susi se kako stigne jer nemam stalak za nju.. vulfix malo bolje pazim, ali ni blizu Adeptovog tretmana, a Locitanku jos nisam puno koristio, pa nije bilo potrbe za ciscenjem. Inace mislim da bi od prekomjernog "odrzavanja" cetkica mogla prije riknut nego od redovite uporabe.. ova moja se jos neda, a kad se preda jednostavno cu kupit novu (mozda mrvicu manju ovaj put)

Poslano sa mog SM-G925F koristeći Tapatalk
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 18 Mar 2016, 10:00

Ta 1305 je fenomenalna četkica. Meni osobno i možda četkica sa najergonomičnijom drškom i vrlo kvalitetnim čvorom. Nisam ziher da ih pretjerano održavam - jednom na godinu uz redovito pranje i sušenje nakon uporabe... No, to sam samo ja...
Post Reply

Return to “Četke-ostalo”