Četke za brijanje

napoleon
Student brijanja

Četke za brijanje

Post by napoleon » 24 Nov 2008, 11:58

Četke za brijanje- općenito

Četka za brijanje služi da bi napravili pjenu iz kreme i/ili sapuna. Korištenjem četke se dobiva kvalitetnija pjena od one iz limenke, te se kružnim pokretima podižu dlačice radi lakšeg rezanja. Ako je pjena topla (što je lako kod korištenja četke) tada i toplina omekšava dlačice. Ujedno, četka guli i stanice mrtve kože te ju i čisti.

Sastoji se od drške (može biti od raznih materijala) u kojoj je uglavljena nekakava dlaka, obično jazavčeva (badger) ili svinjska (boar).
Zašto baš jadni jazavci i prasad? Njihova dlaka ima jedinstveno svojstvo upijanja vode. To omogućuje vodi u četki da se pomiješa sa kremom/sapunom i napravi pjenu pogodnu za brijanje. Postoje i nove sintetičke četke koje su jako neefikasne u usporedbi sa „organskim“ četkama.

Ako vas zanima samo stvaranje pjene, tada će vam svinjska četka biti dovoljna. Ona je malo čvršća i često pikavija od jazavčeve. Zato pazite da ne kupite najjeftiniju četku (onu koja je obrezana i stoji 20ak kuna) već probajte kupiti četku koja je oblikovana u kalupu da bi dobila oblik te time ima vlastite, mekanije završetke dlaka (isto vrijedi i za jazavčevu). Dlake su obično deblje, bijele ili obojane tako da liče na jazavca. Korisne kod tvrdih sapuna. Cijene od 15-70kn.
Evo nekoliko primjera (od najjeftinije do najskuplje):

Image

Ako želite nešto luksuznije, preporuča se jazavčeva četka. Jazavčeve dlake se smatraju top četkama u svijetu brijanja. Raznih gradacija (ovisno od mjesta sa kojega su uzete) ujedno i najraznovrsnije. Time i skuplje. Obično je jeftini jazavac skup kao i dobra svinjska četka. Za razliku od svinjskih četki, puno su mekše, upijaju više vode pa time „proizvode“ i kvalitetniju pjenu a i upijaju više pjene u sebe.
Obično su tri kvalitete dlaka (što skuplje to je bolji osjećaj na licu i proizvodnja pjene). Nažalost, klasifikacija nije standardizirna.
1. Pure badger – najjeftiniji, često bockav, izgledom jednobojno siv, dolazi sa leđa jazavca
2. Best/super – kvalitetniji, sliči silvertipu ali nije toliko mekan. Uziman je isti/sličan materijal kao i za silvertip pa je po performansama sličan
3. Silvertip - najkvalitetniji, upija najviše vode, najmekaniji vrhovi koji su kremasto bijeli, kao i baza. Znači, ima 3 crte. Uzete sa vrata jazavca.

Image

Cijene: od 40ak pa sve to nekoliko tisuća dolara.

Moramo napomenuti i veličinu „čvora“. To određuje kolika je veličina. Što je veći čvor, četka prima više pjene. Za početnike se preporuča čvor od 20-24mm. Naravno, kao i za sve ostalo u brijanju, sve se svodi na stvar osobne preferencije.

19 i 22 mm

Image

Briga za četku

Kada kupite četku, morate imati na umu da kupujete kvalitetan proizvod koji će vam trajati minimalno 10 godina. Normalno, ako ne kupujete placovinje.
1. Kada kupite četku možda će smrditi. Ipak je to životinjska dlaka. Preporučamo oprati ju u šamponu 2-3 puta. Miris će se izgubiti.
2. Kada ste gotovi sa brijanjem, isperite svu preostalu pjenu i otresite četku
3. Nikad ostavljati mokru/vlažnu četku u zatvorenom prostoru. Poslije korištenja staviti ju u uspravan položaj ili u stalku te pustiti da se osuši.

Grupna fotografija za kraj:lol:

Image
britva
DE

Post by britva » 24 Nov 2008, 12:12

Svaka čast majstore. Odlično odrađena tema, još malo pa ćemo ličiti na forum :D

--
Z
Miro
Mach III

Re: Četke za brijanje

Post by Miro » 28 Apr 2009, 12:46

[quote:721ea83fd5="napoleon"]Četke za brijanje- općenito

Image[/quote]

Koja je ovo cetka na ovoj slici druga s lijeve strane (malo uvucena prema gore) s ovom sjajno smedjom ruckom? Pitam jer sam ovakvu vidio za kupit u Mullera u City centru ...
igegic
DE

Post by igegic » 28 Apr 2009, 13:58

[quote:b7dadb5431="Miro"][quote:b7dadb5431="napoleon"]Četke za brijanje- općenito

Image[/quote]

Koja je ovo cetka na ovoj slici druga s lijeve strane (malo uvucena prema gore) s ovom sjajno smedjom ruckom? Pitam jer sam ovakvu vidio za kupit u Mullera u City centru ...[/quote]

Jedino što vidim je to da je cetkica od Muhle-a, sad koji model točno nebih znao, najbolje da pogledaš na http://www.muehle-shaving.com
i usporedis s njihovim modelima :wink:
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 28 Apr 2009, 15:37

Na poslu sam pa ne vidim slike. Ako je muhle, onda je to četka iz ovog seta, ali sam stavio silvertip knot:

http://www.muehle-shaving.com/shop/basi ... /S_81_M_35

Da. I ovo je set iz Mullera ali je ta četka koju si vidio drugačija. Ovakva se ne prodaje posebno (koliko ja znam).

Tamo sam vidio ovakvih (nije pisalo muhle ali je ista)
http://www.muehle-shaving.com/shop/basi ... 3/81_K_562
Miro
Mach III

Post by Miro » 28 Apr 2009, 19:27

Hvala decki na odgovorima!

@napoleon
Kakva ti je ta Muehle cetka iz seta? Jesi je koristio, u koju kategoriju po kvaliteti bi je smjestio? Ja planiram sebi uzeti neku cetku a ne da mi se narucivati preko interneta pa sam mislio uzeti neku ovakvu.
igegic
DE

Post by igegic » 28 Apr 2009, 20:04

[quote:4018b7bf4c="Miro"]Hvala decki na odgovorima!

@napoleon
Kakva ti je ta Muehle cetka iz seta? Jesi je koristio, u koju kategoriju po kvaliteti bi je smjestio? Ja planiram sebi uzeti neku cetku a ne da mi se narucivati preko interneta pa sam mislio uzeti neku ovakvu.[/quote]

Ja sam dobio navedeni komplet na poklon. Naravno mach 3 koji sam dobio u kompletu sam zamjenio s DE-om :wink: . Meni se četka pokazala i više nego odličnom, pogotovo za tvrde sapune (Taylor Of Old Bond Street ) :wink:

evo par slikica :

Image

Image
Miro
Mach III

Post by Miro » 29 Apr 2009, 14:10

[quote:a9662d6647="igegic"]Ja sam dobio navedeni komplet na poklon. Naravno mach 3 koji sam dobio u kompletu sam zamjenio s DE-om :wink: . Meni se četka pokazala i više nego odličnom, pogotovo za tvrde sapune (Taylor Of Old Bond Street ) :wink: [/quote]

Cool, tnx. :)
MM
Mach III

Post by MM » 29 Apr 2009, 16:28

sad moramo bacit sve boar cetke da nas gripa ne uhvati...
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 29 Apr 2009, 23:04

:lol:
dhosko
Mach III

Post by dhosko » 29 Apr 2009, 23:17

[quote:9c75e1bece="MM"]sad moramo bacit sve boar cetke da nas gripa ne uhvati...[/quote]

:lol:
Inače kupio sam danas u Mülleru boar četku za cca 80 kn i nisam nikakav stručnjak ali mogu reći da je jedno 50 puta bolja od one iz DM-a za cca 30 kn.
Ako se netko nađe u dilemi; zapravo nema dileme.

Ispravak. Na četki piše rein dachs za što google translate kaže da bi bio jazavac. To ne mijenja moj dojam.
Miro
Mach III

Post by Miro » 30 Apr 2009, 10:50

[quote:0aa7469ddb="dhosko"] :lol:
Inače kupio sam danas u Mülleru boar četku za cca 80 kn i nisam nikakav stručnjak ali mogu reći da je jedno 50 puta bolja od one iz DM-a za cca 30 kn.
[/quote]

Moze slikica te sto si kupio? :)
dhosko
Mach III

Post by dhosko » 30 Apr 2009, 11:46

[quote:e69748364f="Miro"][quote:e69748364f="dhosko"] :lol:
[/quote]

Moze slikica te sto si kupio? :)[/quote]

Naravno:

Image
Image
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 30 Apr 2009, 18:21

To je jazavac a ne boar :wink:
Miro
Mach III

Post by Miro » 30 Apr 2009, 21:10

Ja bio danas i bas gledao, pise na njoj 'dachshaar' a na etiketi pise da je akril i jazavac. :) Ja uzeo onaj shaving set pa cu mach3 dati starom a meni ostaje stalak, solidan badger za moje potrebe i gillete slim adjustable. :)
Post Reply

Return to “Četke-ostalo”