Fan ili Bulb oblik četkice

Post Reply
King
Naučnik brijač

Fan ili Bulb oblik četkice

Post by King » 11 Jan 2011, 21:23

Potaknut pitanjem Adepta na PM donosim svoja saznanja o razlikama među četkicama ovisno o njihovom obliku.
Inače na slici dolje su prikazana oba oblika za one koji ne znaju o čemu se radi (lijeva četkica je "fan" oblik, a desna "bulb").

Image

Pod broj jedan treba biti jasno da oblici dlaka nemaju utjecaja na kvalitet četkice.
Naravno postoje razlike među ova dva oblika koje se prvenstveno odnose na ponašanje prilikom izrade pjene i na to kako se četkice ponašaju u određenim situacijama. Unatoč tim razlikama velika većina korisnika se na kraju ipak određuje za jedan ili drugi oblik na temelju osobnih preferenci.
Što se konkretnog pitanja tiče evo nekih razlika:

1. kod "fan" oblika prilikom izrade pjene na licu veći broj dlaka je u kontaktu s kožom nego li što je to slučaj sa "bulb" oblikom četkice, kod kojih vanjske dlake ne dolaze u doir s kožom u tolikoj mjeri i zna se dogoditi da te vanjske dlake "pokupe" pjenu pogotovo na određenim dijelovima vrata,
2. "bulb" četkice su bolje za tzv. "painting" pokrete dok su "fan" četkice bolje za tzv. kružne pokrete po licu,
3. što se tiče izrade pjene u posudi u tom slučaju je prema iskustvima korisnika "fan" oblik bolji iz razloga jer je više dlaka u kontaktu s dnom posude nego li kod "bulb" oblika,
4. također "fan" oblik je u stanju nanijeti na lice veću količinu pjene uz puno manje truda nego li "bulb" oblik,
5. s druge pak strane mnogi korisnici kažu kako je osjećaj nanošenja pjena na lice s "bulb" oblikom mnogo ugodniji i precizniji nego li s "fan" oblikom četkice
Sve u svemu na kraju ipak ostaje kao što je i na početku navedeno da je uglavnom sve u osobnom izboru korisnika između jednog ili drugog oblika.
marin_v
Shaveta

Post by marin_v » 11 Jan 2011, 21:29

Meni je "fan" oblik definitivno draži...pogotovo zbog izrade pjene :)
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 11 Jan 2011, 23:15

I ja preferiram lepezasti oblik. ALi vjerojatno zato što više radim pjenu na licu. Istina, bulb shape je precizniji. ali potrebno dosta pritiska na srednje dlake da bi vanjske dodirivale lice.
Zanimljivo, kako većinom proizvođači proizvode samo jedan oblik.
I čak bih rekao da postoji i ekstremni fan shape- flat top, kojeg proizvodi Shavemac na custom zahtjeve- dlaka je pri vrhu skoro potpuno ravna.
King
Naučnik brijač

Post by King » 12 Jan 2011, 22:21

Potaknut gornjim pitanjem o oblicima četke malo sam danas gledao po ostalim forumima i prema iskustvima korisnika mogu samo zaključiti da je ipak sve u osobnom izboru korisnika četkice.
Nema baš nekih konkretnih mišljenja o tome da li je jedan oblik bolji od drugog. Naime i jedan i drugi imaju svojih prednosti i mana u odnosu jedan na drugog tako da nakon svega ipak ostaje stvar osobnog izbora.
Isto tako sam malo bolje gledao svoju kolekciju četkica i primjetio sam da nakon što su se razradile sve one pomalu daju na "bulb" oblik osim Simpsons Chubby četkice za koju jedinu mogu kazati da ima istinski "fan"oblik.
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 12 Jan 2011, 23:07

Šta nemaš rooney-a 1/1? I on je fan.
King
Naučnik brijač

Post by King » 13 Jan 2011, 09:10

@ Napoleon

Istina i Rooney je "fan", ali u usporedbi s Chubyem prije bi se reklo da je "bulb" :lol:
Post Reply

Return to “Četke-ostalo”