Scuttle

napoleon
Student brijanja

Scuttle

Post by napoleon » 25 May 2009, 19:19

Nekad davno, dok nije bilo tople vode, ljudi su koristili tzv. scuttle. Kao mali "čajnik" u kojem je na vrhu bio sapun, na dnu komorica za toplu vodu. Ljudi su na peći ugrijali tople vode, i natočili ju u donju komoru te time imali toplu pjenu. Otvor je bio malo veći te se kroz njega umakala/namakala četka.
Dolaskom tople vode iz pipe više nije bilo potrebe za scuttle-ima, te su izumrli. Tu i tamo su ga koristili neki zaljubljenici u ovaj "sport".

Image

U zadnje vrijeme su se pojavili scuttle-i, koji se koriste samo za odlaganje četke između pass-eva (da bi pjena bila topla) ili dovoljno veliki za pravu izradu pjene (služe kao zdjelica).

http://leisureguy.wordpress.com/2006/07 ... s-arrived/
http://shaveblog.com/?s=muggin

Uvijek me privlačila topla pjena, ali je to često bilo samo za prvi pass, jer mi se kasnije ohladila. I uvijek su me privlačili scuttle-i, ali mi je glupo ispljunut duplo za poštarinu (ipak su teški).

Zato sam danas slučajno ugledao ovo i moj opsesivni mozak odmah ima ideju.

U shopping centru Mandi, vidim čajnik!

Image

Poklopčić...
Image

Donja posudica sa rupicama kroz koju se diže para...
Image

Vidi se kolika je komora u odnosu na četku...
Image

U akciji...
Image

Kako ja uglavnom pjenim direktno na licu, ne treba mi veći scuttle, dovoljno da odložim četku i da ju grije između passeva.
Nisam ga koristio za ozbiljno (sutra ću) ali sam napravio pjenu da ostatkom ralon kreme (prije nego ju bacim u smeće) i toplinu je držao 15 minuta. Mogao bi i dvadeset.

Upute za korištenje:
Ubacit vruće vode do vrha i poklopiti. Ostaviti nekoliko minuta pa odliti višak vode (dio u kojem je četka ne smije biti mokar). Odložite četku na vrh. Uživajte! :D

Naravno, ovo "sito" možete premjestiti na svoju omiljenu šalicu!
mariv
Britva

Re: Scuttle

Post by mariv » 11 Feb 2011, 09:52

napoleon wrote:Uvijek me privlačila topla pjena, ali je to često bilo samo za prvi pass, jer mi se kasnije ohladila.
Moram priznati da sam zaljubljenik u toplo, pravi gušter. Razmišljao sam što i kako napraviti da bi mi pjena bila topla tijekom tri prolaza.
Kako imam metalnu posudicu u kojoj radim pjenu, moj proces rada bi bio slijedeći:
1 - u lavandin ulijem toplu vodu toliko da mi se ne prelijeva u posudicu u kojoj se moči četka,
2 - svu tu toplinu upije posudica u kojoj, po izlijevanju vode, priređujem pjenu,
3 - nakon izređene pjene posudicu odlažem na spužvu uz lavandin, na taj način radim "izolaciju" između tople posudice i kamene plohe.

Tijekom cijelog procesa brijanja pjena bude topla. Naravno, zbog bazičnog pristupa problemu i otvorenosti posude toplina nije apsoludno ujednačena tijekom brijanja, ali ne osjeća se veće odstupanje tijekom 10ak minuta koliko mi je potrebno da se obrijem.
mariv
Britva

Post by mariv » 14 Sep 2011, 23:40

Jedan edukacijski video o izradi scuttle-a:

Jere
Kamisori

Post by Jere » 15 Sep 2011, 12:58

Kakve su ovo fore sa motoriziranim alatom?? Ne valja! :D :D

To ja izmodeliram u CAD-u u 3 minute i bacim na 3D printer! :D :D
Jere
Kamisori

Post by Jere » 15 Sep 2011, 12:58

Šalu nastranu, filmić je za 5!
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 15 Sep 2011, 13:45

Izvrstan film!
Baš je super vidjeti kako se neka nova i vrijedna stvar doslovno rađa čovjeku pred očima...
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 15 Sep 2011, 14:16

Stvarno opuštajući film. :)
Shinobi
DE

Post by Shinobi » 23 Nov 2012, 10:50

Slučajno sam naletio na stranicu,prodaju scuttle i naravno izrađuju,moram priznati da mi se jako sviđaju,ali mi se čini da su im cijene malo previsoke(pogotovo za ove veće modele)...Ko voli....http://www.schwarzweisskeramik.de/
Slice
mr. sc. brijanja

Post by Slice » 23 Nov 2012, 10:57

Ma što će nam skatl kad je brijanje hladnom vodom mnogo efikasnije i ekološki prihvatljivije! :D
Shinobi
DE

Post by Shinobi » 23 Nov 2012, 11:06

Slice wrote:Ma što će nam skatl kad je brijanje hladnom vodom mnogo efikasnije i ekološki prihvatljivije! :D
Znaš kak kažu "Ker vezan-kratak lanac,mo'š proć...al mani ti to" Ja sam ipak za toplu vodu...
ghost1408
Početnik

Post by ghost1408 » 25 Feb 2014, 14:24

Pozdrav ekipa,

prvo da se ispričam što oživljavam stari topic i ulijećem ovako na prepad ali to mi je zaštitni znak na forumima :D.
Naletio sam na sljedeći link:

http://www.loncarstvo-val.com/posude-za-brijanje

Tek toliko da se vidi da toga ima za kupiti i kod nas, a teško je naći na web-u.
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 25 Feb 2014, 20:28

Evo odgovora na upit

...Cijena posude bi vam bile oko 100 kn ovisno o izvedbi same posude i glazuri odnosno nijansi boje koju trazite...
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 25 Feb 2014, 20:39

Jel se to konačno nazire jedna brijacnica.com posuda. Da složimo grupnu narudžbu? Cijena je ok
mgros
DE

Post by mgros » 25 Feb 2014, 20:49

marn wrote:Jel se to konačno nazire jedna brijacnica.com posuda. Da složimo grupnu narudžbu? Cijena je ok
+1
naftas
Student brijanja

Post by naftas » 25 Feb 2014, 21:23

Ja sam isto za!
You were critically hit for no damage. The bruise looks nice and scars will make a nice party talk!
Post Reply

Return to “Posude za izradu pjene”