Dovo Prima Silver Steel Straight Razor

vlado964
Mach III

Dovo Prima Silver Steel Straight Razor

Post by vlado964 » 01 Feb 2014, 09:49

Pozdrav.
Nešto me kopka ova britva,Dovo Prima Silver Steel Straight Razor. Da li netko ima kakva saznanja ili iskustva sa navedenim materijalom za britve. Negdje sam pročitao da se dodaje srebro ba bi se malo omekšala oštrica i bilo ugodnije brijanje. Danas ih proizvodi i Boker a vidio sam da ima i starih britvi sa nazivom Silver Steel.
King
Naučnik brijač

Re: Dovo Prima Silver Steel Straight Razor

Post by King » 01 Feb 2014, 09:57

vlado964 wrote:Pozdrav.
Nešto me kopka ova britva,Dovo Prima Silver Steel Straight Razor. Da li netko ima kakva saznanja ili iskustva sa navedenim materijalom za britve. Negdje sam pročitao da se dodaje srebro ba bi se malo omekšala oštrica i bilo ugodnije brijanje. Danas ih proizvodi i Boker a vidio sam da ima i starih britvi sa nazivom Silver Steel.
http://en.wikipedia.org/wiki/Silver_steel

Imam par Sheffield britvi napravljenih od Silver Steel-a i sve su redom odlični brijači.
Mislim da je to što si pročitao o dodavanju srebra netočno - ograđujem se i prihvaćam da me se ispravi, jer nisam toliko jak u pogledu tehnologije čelika, ali sam poprilično siguran da to nije točno, jednako kao što sam siguran da je totalna glupost što mi je nedavno jedan prodavatelj rekao da se u VG-10 čelik dodaje zlato.
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 01 Feb 2014, 10:23

U proslosti se skoro sigurno radilo o marketinskom nazivu, dakle nikakvog srebra nije bilo u sastavu. Sto se Dovo britvi tice vjerovatno su za sve britve tzv. blankovi isti, samo se bruse u half, full ili extra full hollow i stavlja se drugaciji etching; ne cini mi se da su koristeni razliciti celici. Mozda se i varam, ali mislim da je opet stvar samo u marketingu
uto
Kamisori

Post by uto » 01 Feb 2014, 21:56

...nemate pojma.

VG je Very Gold. :D :D :D

King jedino u kojoj je vezi VG-10 sa zlatom jest da su noževi rađeni od tog čelika skupi kao ZLATO. :D :D :D
Calvitium non est vitium, sed prudentiae judicium.
...bijah malo AFK u zadnje vrijeme. ;-)
vlado964
Mach III

Post by vlado964 » 02 Feb 2014, 10:25

http://www.boker.de/en/rasiermesser/140521.html
OK. Obratite pažnju na predzadnju rečenicu gdje se kaže da je dodano srebro.
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 02 Feb 2014, 11:55

Isto pise i da je spanish point, a nije nego round point. Moguce je da i ima srebra, ali ne vjerujem da cini neku razliku kod brijanja i ostrenja. Nisam expert al mislim da je bitnija tvrdoca celika
King
Naučnik brijač

Post by King » 02 Feb 2014, 14:27

S obzirom da se naši stručnjaci u pogledu čelika još nisu uključili u raspravu dolje je link gdje je koliko-toliko objašnjeno.
Čini se da srebra nema ili ukoliko ga ima onda je u zanemarivoj količini i nema gotovo nikakav koristan utjecaj na performanse britve osim možda u pogledu mogućnosti poliranja u visoki sjaj, ali i to je u toliko zanemarivoj mjeri da se gotovo i ne primjeti u odnosu na čelik koji uopćene sadrži srebro, a koliko mi se prema slici čini britva nije polirana u visoki sjaj već je ostavljena u tzv. "satin finishu" koji uvelike smanjuje trošak proizvodnje pa ne razumijem čemu dodavati srebro.
U svakom slučaju, ukoliko misliš kupiti novo proizvedeni Boker, ja bi dobro razmislio i za tu cijenu radije kupio "vintage" britvu, jer za cijenu novog Bokera doslovno možeš birati "vintage" britvu koju želiš.

http://straightrazorplace.com/razors/80 ... nless.html
babarog
Student brijanja

Post by babarog » 02 Feb 2014, 14:57

Srebro ima i anti alergijska svojstva pa moguće da je i s te strane ubačeno zadi manje iritacije...
LP, Matija :mrgreen:

Galerija
uto
Kamisori

Post by uto » 02 Feb 2014, 15:25

...kako god, ja ne bih mirno spavao da se britva zove Uto Cutter.

A ti King? :D
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 02 Feb 2014, 17:57

uto wrote:...kako god, ja ne bih mirno spavao da se britva zove Uto Cutter.

A ti King? :D
:lol:
Mislim da si siguran sto se Uto Cuttera tice!
uto
Kamisori

Post by uto » 02 Feb 2014, 20:19

:D
vlado964
Mach III

Post by vlado964 » 02 Feb 2014, 20:44

Nisam mislio na Bokera. Što mislite o ovom Dovu?
http://rasoir-sabre.com/en/dovo-solinge ... -5-8-.html
davor_vfr
Student brijanja

Post by davor_vfr » 04 Feb 2014, 23:09

Evo ovo je sastav bohlerovog K510 silver steela.
C 1,18; Si 0,25; Mn 0,30; Cr 0,70; V 0,1.

Moguće da je nekada u prošlosti bilo srebra u njemu. Danas sumnjam da stavljaju. Mislim da je marketing jer je sklon poliranju u visoki sjaj. Po meni ponajviše zbog kroma u sastavu.

Radio sam svoju damasciranu britvu DM006 od toga čelika i imam samo pohvale za njega. Bez obzira što je britva neslavno završila ostavio mi je jako dobar dojam i jedva čekam novu raditi iz njega.

Danas sam baš jedan kiridashi iskovao iz K510, tj. laminat K510/Fe i izvrsno se ponašao.
.
..
Ručno kovane britve
http://instagram.com/dmblade#
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 05 Feb 2014, 09:33

Ni ja ne vjerujem da u njemu ima srebra, ali mogu reći da mi je Puma koja je bila silver steel bila jedna od najboljih brijačica. Silver steel je jednostavno odličan čelik za britve.....

.... ustvari bio bi kada bi svi proizvođači pod oznakom silver steel koristili isti čelik (recimo taj koji je koristila Puma). Problem je međutim u tome što je (nadam se da sam grdno u krivu) silver steel samo markentiški naziv i da to nije oznaka tipa VG-10 ili D-2 (iako se i čelici sa oznakom D-2 proizvode sa bitno različitim sastavima)....
Mišljenja sam da oznaka "silver steel" označava čelik koji ima određena svojstva (npr. da se polirati do visokog sjaja, tvrd je, ali ne pretvrd itd..), a ne nužno isti sastav i ukoliko je blizu onog "Puminog", onda je to dobar čelik za britvu...
marn
mr. sc. brijanja

Post by marn » 05 Feb 2014, 10:59

Puma ima i best pumaster steel, mozda ima tragova puminih zuba unutra..
Marketing cisti
Post Reply

Return to “Britve-osvrti i slike”