Novi "kovač" britvi

Post Reply
Praskaton
Naučnik brijač

Novi "kovač" britvi

Post by Praskaton » 11 Aug 2019, 08:00

Priča od prekjučer sa pulskog sajma antikviteta. Kako nam je grad prepun turista, ono što vi u Zagrebu imate vikendom, mi u Puli imamo svakodnevno. Dakle, pola ulice koja bude zatrpana štandovima na kojima se prodaju "antikviteti". Recimo da je 90% izloženog drlog i bižuterija, kič u najrazličitijim oblicima, međutim zna se ponekad naći i nešto zanimljivo. Osobno sam kupio nekoliko solidnih britvi, a o jednoj Friodurki pregovaram već dvije godine. Stariji oficir traži 450 kn, ja ne dam više od 350. Odnos vrlo korektan, kupovao sam neke stvari od njega i prilično ga educirao kada su britve i nalivpera u pitanju. Naravno i ponešto naučio.... Jedan drugi (također stariji oficir) mi nudi britvu koja je navodno bila u vlasništvu Luigia Rizza. Bezuspješno sam mu pokušao objasniti da ih je vjerojatno napravljeno jako mnogo, a i da Luigi Rizzo u našoj povijesti ne bi smio biti glorificiran...

Prekjučer vidim novog prodavača koji prodaje sve i svašta, a između ostalog i 10-ak britvi. Pristupim ja štandu, on ljubazno pita što me zanima, ja kažem britve i onda krene pokazivati britve....
Britve najrazličitijih starih drški, ali koju god otvorim ima identično novo sječivo, bez ikakvih natpisa ili oznaka.
Da se razumijemo, niti jedna britva nije složena kako treba, nego je jednostavno vrlo labavo ubačeno sječivo u stare drške. Upitam ja tipa od kuda mu sječiva (britve), a on kao iz topa odgovori "to ja radim". Malo me iznenadio odgovorom (već sam ga htio izgrliti uz uzvik "pa gdje si Davore" i pozvati na kavu :D ).
Onako iznenađen pogledam još jednu britvu i skužim da su oštrice vjerojatno štampane negdje u Pakistanu (bliže Afganistanu nego Iniji) na kile, ali prodavač i dalje tvrdi da ih od izrađuje. Pitam ga od čega, a on kao iz topa "od čelika, kirurškog". Pokušavam mu reći da ponešto znam o čelicima, pa ponovno pitam kakav je taj kirurški čelik, a on će: "pa najbolji, kirurški". Onda sam ga već bezobrazno pitao "jel karbonski ili inox", a on mi je zbunjeno odgovorio, "pa onaj najbolji, što kirurzi koriste"....
Budući sam žurio, nisam ga htio pitati na kojoj temperaturi kali čelik ili koji kut ima oštrica, a i bilo mi je neugodno gledati čovjeka od pedeset godina koji laže poput petogodišnjaka.
Uglavnom, mislim da Davor i dalje nema konkurenciju, a kakve britve radi, mislim da je još duugo neće ni imati (barem ne neku ozbiljnu konkurenciju). Iako, voli bi da se možda još netko odvaži i makar i daleko skromnije od Davora obogati ovu našu malu zajednicu...
MRKI
Student brijanja

Re: Novi "kovač" britvi

Post by MRKI » 15 Aug 2019, 11:13

Bio i ja kod tog tipa. Prodavač magle.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk

I refuse to join any club that would have me as a member.
Groucho Marx
Adept
Steven Hawking brijanja

Re: Novi "kovač" britvi

Post by Adept » 20 Aug 2019, 19:57

Bome tebi nije dosadno :D
Post Reply

Return to “Britve-ostalo”