Frameback britve

Post Reply
marn
Naučnik brijač

Frameback britve

Post by marn » 14 Jun 2012, 12:01

Zanima me ima li netko iskustva u brijanju s frameback britvama i ostrenju istih u usporedbi s full hollow i wedge britvama
Ancre
Kamisori

Re: Frameback britve

Post by Ancre » 04 Dec 2012, 10:55

Eto, tijekom vikenda sam oštrio Heljestrand Frameback, a jučer sam se i obrijao istom, pa da napišem par rijeći.
Britva je bila zapuštena ali u pristojnom stanju, dakle bez neke značajnije količine hrđe, samo malo patine,malo zapečene masnoće i sličnih gadosti. Taj dio sam riješio vodobrusnim papirom (320, 600, 1000) i Puroll pastom (cca 30-40min).
Bevel sam krenuo postavljati na Naniwa 1000 kamenu. S obzirom da oštrica nije imala nikakva vidljiva (10X povećanje) oštećenja, odlučio sam se na oštrenje bez trake. Dva prsta sam stavio na oštricu a palac na frameback te kružnim pokretima odrađivao serije. S obzirom da nemam iskustva, svaka dva prolaza sam provjeravao oštricu (vizualno+brijanje ruke). Nakon desetak prolaza britva je bila dovoljno oštra da obrije dlake na ruci ali bevel nije bio jednolik pa sam još jednom zatupio oštricu i ponovio postupak s tim da sam više pažnje posvetio "peti" britve.
S postavljenim bevelom oštricu sam nabrusio na Kotikuli jednako kao i druge britve. Podignem gusti slurry pa ga po serijama razvodnjavam, britvu držim za tang a kažiprstom pridržavam vrh britve kod X prolaza. Uslijedila je dezinfekcija britve pa stropanje. Na stropu 30X vunica, 60-70X koža. I to je to. Mislim da ću morati dodati i kineza u proces.

Brijanje mi je bilo malo neobično, pogotovo što sam se u Nedjelju obrijao Filarmonicom. Filarmonica je toliko glasna da sam je stalno ispirao i gledao jeli pukla oštrica. Heljestrand je čista suprotnost. Stalno sam pregledavao pjenu ima li dlaćica u njoj. Vrlo tiho i glatko brijanje. Još uvijek mi je teško odrediti kakva je koja britva brijačica, pogotovo jer se još ne brijem ATG (kako kaže King: "maraton a ne sprint" :pamet: ), ali imam dojam da sa ovom šveđankom valja paziti da kut brijanja nije prevelik.

Sve napisano u ovom postu uzmite sa rezervom. Još uvijek sam :newbie:
King
Naučnik brijač

Post by King » 04 Dec 2012, 13:49

Coticula ne trpi gusti slurry, jer dolazi do kontra efekta tj. tzv. "slurry dulling-a".
Slijedeci put pokusaj poceti s rjedim. Kinez nije potreban ako se na Coticuli sve odrsdi kako treba.
Takoder nakon Naniwe 1k zatupi ostricu na nacin da nspravis lagani rez po bridu staklene case te zatim bez vodnjenja prolazi ostricom naprijed natrag u serijama od po 20-30 prolaza. Kad pocne opet brijat dlake na ruci smanji serije na 15 prolaza i vodni nakon svake serije dodajuci doslovno kap vode.
Vodi racuna o pritisku na leda da ne unistis okvir.
Ancre
Kamisori

Post by Ancre » 04 Dec 2012, 13:57

Ovo za "slurry dulling" nisam još čuo, dobar savjet. S Naniwom nisam htio pretjerati da ne napravim overhoning, ali pokušat ću slijedeći put kako savjetuješ. Leđa nisam tiskao već samo lagano stabilizirao palcem.
Zahvaljujem na savjetima!
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 04 Dec 2012, 14:06

Mislio je nakon Naniwe zatupi, pa prijeđi na Coti. Ove serije se ne odnose na Naniwu.
Ancre
Kamisori

Post by Ancre » 04 Dec 2012, 14:10

Ah zo! Dakle bevel se doradi na Kotikuli. Tnx
King
Naučnik brijač

Post by King » 04 Dec 2012, 15:02

Ancre wrote:S Naniwom nisam htio pretjerati da ne napravim overhoning....
Ma zaboravi na pojam "overhoning"....u fazu overhoninga možeš ući jedino ako stisneš k'o sivonja, a i tada je to jako teško postići. Ne razmišljaj o overhoningu i pizdarijama koje pričaju po SRP-u.
Znaći, da pojasnim još jednom - oštri na Naniwi 1k dok britva po cijeloj dužini ne počne brijati dlake - 1k kamen je dobar jer ćeš njime ukloniti sva eventualna oštećenja koja nisu vidljiva pod 10x povećanjem.
Kad britva počne brijati dlake na ruci (potrebno je od 50-5000000.... krugova, a ovisi o tvrdoći čelika i prvenstveno o tvojoj tehnici koja podrazumijeva i nekakav pritisak, jer ako vučeš k'o perom po guzici nećeš napraviti ništa pametno doli izgubiti vrijeme, a koliko je pritisak to ti ne mogu objasniti - naučit ćeš vremenom), lagano težinombritve prođi oštricom 1 max. 2 puta po rubu staklene čaše. Nakon toga britva više neće brijati dlake na ruci (sad ti je jasno koliko je u biti oštrica osjetljiva i koliko malo joj treba da se zatupi).
Nakon što si britvu zatupio podigni slurry na Coticuli - ne smije bit pregust - okvirno jedno 10-15 kružnih prolaza slurry kamenom je dovoljno, no ovisi o tvrdoći slurry kamena - kod mog kamena koji je na mekoj strani je dovoljno proći 5-6 puta.
Na tom slurryu postavi bevel na način da radiš naprijed-natrag prolaze od po 30 u serijama s pritiskom od otprilike 200 grama.
Kad britva ponovo počme brijati dlake na ruci nastavi oštrenje na istom slurryu ali u serijama od po 15 prolaza uz dodavanje po kapi vode nakon svake serije (potrebno je napraviti 10-ak serija) - pritisak treba biti manji nego prilikom postavljanja bevela.
Nakon odrađenih 10-ak serija dodaj više vode i napravi dvije serije od po 15 prolaza na tako ekstra razvodnjenom slurryu.
Operi kamen i britvu te napravi dvije serije od po 15 prolaza samo na vodi.
Ponovo operi kamen i britvu iz razloga jer neke Coricule rade tzv. auto slurry te napravi jedno 50 X prolaza samo na vodi.
Stropanje 60-60 linen-koža.
Ancre
Kamisori

Post by Ancre » 04 Dec 2012, 15:06

Ok, sad je sve jasno. :amen:
Hvala!
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 07 Dec 2012, 19:10

Evo da javno pohvalim velikodušnost našeg kolege Ancrea, danas mi je poklonio krasnu Heljestrand frameback britvu!
@Ancre- već je palo prvo brijanje s njom!! Nije još ispolirana do kraja, ali nekako mi se i sviđa ovako nakon 1000ice, s još malo patine
Ancre
Kamisori

Post by Ancre » 07 Dec 2012, 19:23

Ne, nisam Sv. Nikola, Heljestrand je bio duplić! Nekako sam se nadao da će mi kolega Marn zauzvrat pokloniti W&B al nije upalilo (dobio sam čokoladu)! :lol:
Kako je prošlo oštrenje, jesi li malo stisnuo oštricu?
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 07 Dec 2012, 23:40

Nekako sam ja to bezbolno odradio, za 10ak min je britva već bila na stropu..
Post Reply

Return to “Britve-ostalo”