Wedge britve

linerlock
Mach III

Wedge britve

Post by linerlock » 06 Sep 2009, 10:39

eto pricah s kolegom Napoleonom o wedge britvama i dodjosmo na temu pa da podijelimo to urbi et orbi:

Naime, treba biti pazljiv kod kupnje wedge britvi koje su starije od 50/tak godina iz jednog zanimljivog razloga

problem je ako se naleti na neku staru britvu koja je izgubila svojstva celika - to se dogadjalo s mnogim britvama koje su danas kao antikne - kad su ih brice i ljudi poceli - zagrijavati na otvorenom plamenu ne bi li ih dezinficirali glede novotarije ubijanja mikroba zlih i bakterija... u 19. stoljecu a i u 20-tom, no to nije problem samo wedge, ali wedge je to lakse prezivjelo nego hollow koji se samo smotao, a wedge su brusili i eto. To se ne moze drugacije saznati nego da se uvijek pri kupnji u tajnom dzepu ima dobar brus kojim malo predjes preko.. i vidis kako ide... ako brusi "valovito" a i ako osjetis pod prstima da jako skida a ne onako da.. kao .. bruji poput zvucne viljuske - bila je "sterilizirana ognjem" / ako nema drsku onda je jos lakse, samo ju pustis da zazvoni ( stavis na komadic spage da visi) - sto ljepse zvoni to je bolja, probas na kamen i vidi se...

Disclaimer: Naravno, nisu sve britve prosle takvu torturu, tek manji broj, ali valja pogledati i biti oprezan. Kod britve kao i kod svakog sjeciva najvaznija je kvaliteta celika.
technocutter
DE

Re: Wedge britve

Post by technocutter » 26 Aug 2011, 16:18

PODATAK U SVAKOM SLUCAJU DRZI VODU ............
Zasto je to tako objasnjavao sam u proceduri izrade britvi i samim svojstvima konstrukcionih celika....
Kako sam vec naveo topla voda nemoze samoj britvi naskoditi jer nema dovoljno jaku temperaturu koja bi izravno utjecala na njenu cvrstocu.... ali plamen vatre i pogotovo butana da sto je jedna od bitnih temperatura u postizanju odredjene cvrctoce koja ako je ispod ili iznad dozvoljene u svakom slucaju unistava bitna svojstva cvrstoce.....

Ali nije svako zlo za zlo.....
posto se radi o celicima koji koji se u nedogled mogu obradjivati koristeci tzv. MAGICNI TROKUT.
Tako i nase britve ukoliko su od neke vece vaznosti ( naravno uz vrlo veliku paznju i vjestinu) bi se mogle otpustiti do te mjere da ih vrlo lako mozemo restaurirati i isto tako vratiti u prvobitnu cvrstocu......
Sam postupak bi trebao biti proveden od strane nekog vrlo iskusnog jer je njena ostrica vec vrlo tanka brusenjem a tu je velika mogucnost trajnog ostecenja britve....

Podatke koje iznosim su moguci teoretski ali u praksi nemam iskustvo sa tako tankim materijalom ...cim se ukaze prilika probati cu jer je to u ovom slucaju jedini nacin za spas same britve ukoliko se radi o vrijednijim primjercima............
dacha
Mach III

Post by dacha » 16 Apr 2012, 10:08

...postoji li danas ijedan renomirani proizvodjac koji nudi wedge britve ?
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 16 Apr 2012, 10:49

dacha wrote:...postoji li danas ijedan renomirani proizvodjac koji nudi wedge britve ?
Pa za pravi wedge ne znam, ali jako dobra alternativa je Wackerova " near wedge" kakvu ima King (cca 200€). Mislim da ju je jednostavnije oštriti od potpuno wedge britve, a pruža osjećaj wedge britve. Iako, wedge britve nisu napuštene bez razloga. Elastičnost full holow britvi pruža kvalitetnije (ugodnije) brijanje.
King
Naučnik brijač

Post by King » 16 Apr 2012, 10:50

dacha wrote:...postoji li danas ijedan renomirani proizvodjac koji nudi wedge britve ?
Ukoliko izuzmemo "custom makere" true wedge britve ne radi nitko, no Wacker radi near wedge britve ("Stosser" Mod.4 Celebrated model).
King
Naučnik brijač

Post by King » 16 Apr 2012, 10:54

Praskaton wrote: Pa za pravi wedge ne znam, ali jako dobra alternativa je Wackerova " near wedge" kakvu ima King (cca 200€). Mislim da ju je jednostavnije oštriti od potpuno wedge britve, a pruža osjećaj wedge britve. Iako, wedge britve nisu napuštene bez razloga. Elastičnost full holow britvi pruža kvalitetnije (ugodnije) brijanje.
Izgleda da smo u istom momentu dali odgovor.
Što se tiče "wedge" britvi ne bih se baš složio u potpunosti s gornjim navodom. Istina je da je "hollow" britve nešto lakše za naoštriti no meni je osjećaj prilikom brijanja kudikamo bolji i ugodniji s "wedge" nego s "hollow" britvama, a pogotovo se to odnosi na "ATG" tj. uz dlaku prelaz koji "wedge" britve odrade bez ikakvih problema dok "hollow" britve ma kako dobro bile naoštrene ipak malo zapinju.
dacha
Mach III

Post by dacha » 16 Apr 2012, 11:01

...da da.... shvato sam da je brijanje wedge britvom nalik brijanju sekiricom ali iz cistog pijeteta (slicno smrdljivom benzinskom upaljacu iz austrije u poredjenju sa "bic-om" ) rado bih imao jednu takvu...nisam jos bio u prilici da isprobam neku wedge britvu no cini mi se da je brijanje uz dlaku lakse od hollow britve....

....vidim da je odgovor vec tu :newbie:
dacha
Mach III

Post by dacha » 21 Apr 2012, 14:28

...da li je pri kupovini stare wedge britve primenjiv test pri kojem se kod hollow britve ostrica prisloni na nokat i posmatra uvijanje i vracanje brida ostrice u prvobitno stanje...nisam wedge britvu nikada imao ruci....
King
Naučnik brijač

Post by King » 21 Apr 2012, 18:14

dacha wrote:...da li je pri kupovini stare wedge britve primenjiv test pri kojem se kod hollow britve ostrica prisloni na nokat i posmatra uvijanje i vracanje brida ostrice u prvobitno stanje...nisam wedge britvu nikada imao ruci....
Ne.
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 23 Apr 2012, 15:35

dacha wrote:...da li je pri kupovini stare wedge britve primenjiv test pri kojem se kod hollow britve ostrica prisloni na nokat i posmatra uvijanje i vracanje brida ostrice u prvobitno stanje...nisam wedge britvu nikada imao ruci....
To može samo Čak Noris :smoke:
mariv
Britva

Post by mariv » 23 Apr 2012, 15:44

napoleon wrote:
To može samo Čak Noris :smoke:
:hail: S tim da se Čak ne brije već njemu brada od straha stoji "ko sa slike".
dacha
Mach III

Post by dacha » 24 Apr 2012, 01:25

Cak Noris :D
dacha
Mach III

Post by dacha » 26 Apr 2012, 15:51

...obzirom da se ovde govorilo o negativnom uticaju vruce vode i plamena postavio bih jos jedno pitanje...

...posto zelim da staru porodicnu britvu vratim u stanje sto je moguce boljeg izgleda ali ne zelim da je rastavim tj odvajam drske radi sto vece autenticnosti, da li je pametno britvu ubaciti u masinu za pranje posudja radi sto efikasnijeg otklanjanja visegodisnjih naslaga ulja i masti i razne necistoce do koje ne mogu da doprem mehanickim putem (smirglom i bakarnom cetkicom)...
Last edited by dacha on 26 Apr 2012, 16:13, edited 1 time in total.
King
Naučnik brijač

Post by King » 26 Apr 2012, 16:11

dacha wrote:...obziromda se ovde govorilo o negativnom uticaju vruce vode i plamena postavio bih jos jedno pitanje...

...posto zelim da staru porodicnu britvu vratim u stanje sto je moguce boljeg izgleda ali ne zelim da je rastavim tj odvajam drske radi sto vece autenticnosti, da li je pametno britvu ubaciti u masinu za pranje posudja rdi sto efikasnijeg otklanjanja visegodisnjih naslaga ulja i masti i razne necistoce do koje ne mogu da doprem mehanickim putem (smirglom i bakarnom cetkicom)...
Nisam provao...pokušaj pa javi kako je prošlo...ne znam što bi ti drugo rekao :cekic:
dacha
Mach III

Post by dacha » 26 Apr 2012, 16:16

...javicu naravno ...nadam se da ostrici ne preti opasnost od temperature koju stvara para i vrela voda....
Post Reply

Return to “Britve-ostalo”