Britve - vrijednost vs. cijena

marn
Naučnik brijač

Britve - vrijednost vs. cijena

Post by marn » 31 Dec 2012, 09:08

Vec duze razmisljam o ovom, al htio bi da svi doprinesete. Sta vam se cini da najvise utjece na cijenu britvi. Razvojem interneta brijanje je sve popularnije, pa i cijene unazad par godina skacu u nebo i to najcesce stvaranjem fame oko nekih modela i proizvodaca. S druge strane neke britve imaju i stvarnu vrijednost, recimo rucno kovane japanske britve za primjer. Cesto se trendovi stvaraju na forumima i pogoduju razlicitim internet ducanima koji su se domogli zalihe NOS britvi (mislim da je to bio slucaj s Friodur blankovima i Filarmonica britvama) ali nekad se i proizvodaci sami sluze stvaranjem price koja prodaje britvu npr. Thiers Issard..
Koja su vasa zapazanja o cijenama britvi?
Po meni cijenu formira (po vaznosti):
1) trend i/ili (rijetko) stvarna kolekcionarska vrijednost
2) velicina - ameri vole veliko
3) sam izgled britve, file work, etching, grind, oblik vrha itd.
4) materijal drske
5) svojstva pri brijanju
Adept
Steven Hawking brijanja

Re: Britve - vrijednost vs. cijena

Post by Adept » 31 Dec 2012, 10:05

@Marn
Sve si IZVRSNO rekao! Svaka čast! Ja sumnjam kako bih imao išta za dodati sim nekakve individualne i subjektivne skale vrijednosti koja, kao takva, i nije racionalna i/ili mjerljiva,a podosta je važna.
Ovo o napuhavanju cijena JE VELIKA ISTINA.
Ipak, za istinske zaljubljenike, za pasionirane kolekcionare i ljude koji vole i rabe britve - ponekad su to stvari preko kojih se prelazi.
No, još jednom - ovo je ispravno i pošteno zapažanje.
King
Naučnik brijač

Post by King » 31 Dec 2012, 10:06

marn wrote: Po meni cijenu formira (po vaznosti):
1) trend i/ili (rijetko) stvarna kolekcionarska vrijednost
2) velicina - ameri vole veliko
3) sam izgled britve, file work, etching, grind, oblik vrha itd.
4) materijal drske
5) svojstva pri brijanju
Moderni pristup tj. cijena koja se formira pod utjecajem razno-raznih foruma i samo-prozvanih "honemeistera" u najvećoj mjeri ovisi o trendu tj. o tome da li je jedan ili više tih istih "honemeistera" neki model proglasilo poželjnim ili vrhunskim brijačem - najočitiji primjer su W&B britve pogotovo u veličini 7/8 i veće za koje po meni nema nikakvog opravdanog razloga da budu proglašene izuzetnim brijačima - da budem jasan - te britve su odlični brijači, ali ne toliko da bi im cijena bila 300+ USD.
Gore navedeno je jedini kriterij po kojem neke britve postižu abnormalne cijene.
U nastavku je skraćeni pregled onoga što u svijetu kolekcionara utječe na cijenu britve.
Što se tiče veličine britve ona općenito igra ulogu, ali nije presudno, jer ukoliko imate 4/8 britvu sa oštricom u izuzetnom stanju i drškama od npr. slonvače cijena takve britve će biti kudikamo veća od npr. 7/8 britve s nešto lošijom oštricom i plastičnim drškama.
"File work" i "etching" podižu cijenu i to je nedvojbeno dok sami oblik oštrice nema nekog značajnijeg utjecaja osim ako se ne radi o ekstremnim oblicima kao što su bili izuzetno izražene "smile" oštrice na nekim japanskim Kikuboshi britvama.
Materijal drške itekako podiže cijenu - npr. rezbarena slonovača podiže cijenu britve za 5-6 puta, MOP (Mother of Pearl) 4-5 puta...
Svojstva prilikom brijanja su ono najzanimljivije, a radi se o tome da se u svijetu pravih kolekcionara britvi ova stavka nigdje ne spominje i da nema gotovo nikakav utjecaj na cijenu britve.
Ja trenutno u kolekciji imam 16 različitih britvi (probrani modeli) i mogu reći da su razlike u kvaliteti brijanja minimalne - gotovo neprimjetne, a to sam postigao time što sam se svakoj posebno posvetio i našao način na koji svaku od njih naoštriti kako bi brijala točno onako kako želim, a to je izuzetna oštrina uz maksimalno "smooth" osjećaj.
Btw. kod "vintage" britvi ćete teško naletit na nešto što je rađeno od "lošeg" čelika.
I da se samo još malo vratim na moderni pristup - naime prije par godina su se po e-bayu W&B "For Barbers Use" britve mogle kupiti za 30-50 USD i to u odličnom i vrlo dobrom stanju dok se danas ti isti modeli u lošem stanju ne mogu naći ispod 150 USD. "Hype" je napravio svoje i to će tako ostati još dugo, dugo vremena.
Ista stvar je i s Friodur modelima (7/8 s file workom) kao i s Filarmonicama, no posljednje su po meni već u startu kudikamo bolje britve pa u jednu ruku mogu "progutati" njihovu cijenu do određene granice, ali nikako po cijeni od 300+ USD koliko se danas prodaju.
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 31 Dec 2012, 10:30

"Ja trenutno u kolekciji imam 16 različitih britvi (probrani modeli) i mogu reći da su razlike u kvaliteti brijanja minimalne - gotovo neprimjetne, a to sam postigao time što sam se svakoj posebno posvetio i našao način na koji svaku od njih naoštriti kako bi brijala točno onako kako želim, a to je izuzetna oštrina uz maksimalno "smooth" osjećaj.
Btw. kod "vintage" britvi ćete teško naletit na nešto što je rađeno od "lošeg" čelika."

Ovo je ključno i apsolutno točno, a pogotovo bitno za nove korisnike!
Ono što sam ja voljan platiti je cijena od oko 200$ za NOS britvu, s tim da mora imati "ono nešto" s čim me trzne da se odlučim za kupnju. Jedini izuzetak bi možda bila neka tradiciolno rađena kamisori, no i tu je trend napravio svoje..
Ancre
Kamisori

Post by Ancre » 31 Dec 2012, 11:07

Lijepo si to posložio Marn. Članovi većih foruma sami nabijaju cijene pa se onda žale kako su iste otišle u nebo. Heljestrand MK31 i MK32 isto postižu visoke cijene dok su ostali modeli iste marke znatno jeftiniji.
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 31 Dec 2012, 11:33

Mozemo i prosirit temu, sto mislite o raznim "custom" proizvodacima?
Ja kazem svaka cast, ali neki lupaju cijene do suludih iznosa.. Ako nas King moze napravit vrhunsku obradu drva, a Ban metala po svima poznatim cijenama (da ne pisem bez njihovog odobrenja), mislim da se mnogi mogu posramit..
King
Naučnik brijač

Post by King » 31 Dec 2012, 12:44

marn wrote:Jedini izuzetak bi možda bila neka tradiciolno rađena kamisori, no i tu je trend napravio svoje..
Vidio sam par tradicionalnih kamisori britvi i jedina koja mi skladno izgleda uz dodatak da je i savršeno izrađena je Iwasaki, a cijena manje (radi manju i veću) je po meni sasvim korektna u odnosu na cijene sličnih pokušaja nekih zapadnjačkih majstora koji kopiraju.
Prilikom kupnje ovakve britve od japanskog majstora treba istaknuti da je u cijenu uračunat ručni rad kao i to da se kupuje dio tradicije i to je jedan od osnovnih razloga - tradcicija, zbog kojeg je koristim na tradicionalni način, a to je brijanje samo s Omote stranom te ukoliko niste spremni na takvo korištenje radije zaobiđite kupnju kamisorija - barem onog izrađenog u Japanu.
King
Naučnik brijač

Post by King » 31 Dec 2012, 12:48

Ancre wrote:Heljestrand MK 31 i MK32 isto postižu visoke cijene dok su ostali modeli iste marke znatno jeftiniji.
Uz napomenu da samo modeli s drškama od slonovače postižu visoke cijene dok se MK31 i 32 s plastičnim drškama mogu pronaći po sasvim prihvatljivim cijenama.
S druge strane MK32 s drškama od slonovače u "mint" stanju je gotovo pa nemoguće pronaći - ja sam svoju kupio direktno od lika za kojeg sam znao da ima dva komada i to sam je jedva izvukao, jer nije baš bio spreman za prodaju bez obzira što sam bio spreman ponuditi i puno više od cijene po kojoj se ta britva prodaje kad je dostupna.
King
Naučnik brijač

Post by King » 31 Dec 2012, 12:55

marn wrote:Mozemo i prosirit temu, sto mislite o raznim "custom" proizvodacima?
Ja kazem svaka cast, ali neki lupaju cijene do suludih iznosa.. Ako nas King moze napravit vrhunsku obradu drva, a Ban metala po svima poznatim cijenama (da ne pisem bez njihovog odobrenja), mislim da se mnogi mogu posramit..
Imao M. Livi britvu i prodao je prvom prilikom i to nakon samo par korištenja i prvog pokušaja oštrenja.
Istini za volju ima predivnih "custom" uradaka, ali mislim da su cijene previsoke, a kao što je Marn rekao ja i Karlo sigurno u kombinaciji možemo složiti britvu za max. 1300 kn što je debelo ispod cijene britvi USA i europskih "custom" proizvođača.
Oštrica bi bez problema mogla biti od "silver steel-a" (jako puno "vintage" britvi je rađeno od istog tog čelika) s drškama od sedefa (MOP, Abalone, Paua...), a ako se ide s drvenim drškama cijena bi bila i znatno niža.
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 31 Dec 2012, 15:02

Na Iwasaki kamisori sam i mislio, jako lijepa britva.. Da, cijena ove manje je ok i cak vise odgovara tradiciji cini mi se.
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 01 Jan 2013, 11:15

King slažem se u svemu što si napisao, osim u ppitanju veličine britve. Činjenica je da se veće britve puno bolje prodaju. To je očiti raskorak u odnosu na realne potrebe brijača. Naime, prilično objektivno tvrdim da je 4/8 britva neusporedivo prikladnija za svakodnevno brijanje od 8/8 britve (navodim ekstreme). Naravno da se i 8/8 britvom može brijati, ali je to puno dalje od normale, nego što je 4/8 manje od normale.
Primjer su već navedene Zwilingove (NOS) britve koje u 8/8 postižu neusporedivo više cijene od njihovih isitih 4/8.
U pitanju su jednostavno trendovi i tu se previše ne da napraviti. S druge strane, tko god želi kupiti odličnu britvu za svakodnevno brijanje (ne kolekcionarski vrijednu) može to učiniti za smiješno malo novca.
King
Naučnik brijač

Post by King » 01 Jan 2013, 12:20

Praskaton wrote:......osim u ppitanju veličine britve.
S druge strane, tko god želi kupiti odličnu britvu za svakodnevno brijanje (ne kolekcionarski vrijednu) može to učiniti za smiješno malo novca.
Kad sam spominjao veličinu britve mislio sam na odnos pravih kolekcionara spram veličini britve.
Ovo danas je trend kojeg su nametnuli "ameri", jer kod njih mora biti predimenzionirano. Imao sam priliku "družiti" se s nešto većom britvom od 8/8 i po meni je trend sasvim neopravdan, jer takva britva meni izgleda nezgrapno, neelegantno....što se tiče upotrebne vrijednosti moguće ju je koristiti bez većih problema, ali takva veličina je sasvim nepotrebna.
A, što se tiče britve koja će biti samo alat za izvršenje funkcije brijanja tu se slažem da se za par sto kuna može kupiti nešto što će trajati cijeli život, ali i ja i ti znamo da na tome ne staje i da to ne ide baš tako.....i to ne samo u britvama već i u naliv perima, lulama....
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 01 Jan 2013, 13:53

http://badgerandblade.com/vb/showthread ... nion/page2

Ova u ovom postu djeluje bas prakticno :cekic:
King
Naučnik brijač

Post by King » 01 Jan 2013, 18:19

marn wrote:http://badgerandblade.com/vb/showthread ... nion/page2

Ova u ovom postu djeluje bas prakticno :cekic:
Da, za obrijat odojka :smoke:
marn
Naučnik brijač

Post by marn » 04 Jan 2013, 09:26

Jel neko od vas primjetio da Thiers Issard ima jako velik podrum.. Svakih par godina pronađu nekih par stotina blank oštrica rađenih prije 50, 100, 150 godina, navodno i onda naravno cijena koja ide uz to. Osobno mi je priča šuplja ko sito..
Post Reply

Return to “Britve-ostalo”