Vrste i oblici

Post Reply
britva
DE

Vrste i oblici

Post by britva » 25 Nov 2008, 19:23

Na tržištu postoji zaista puno vrsta britvi, Danas su najzastupljenijestare (tzv. vintage) britve, custom, nove (Dovo, H. Boker, Thiers Issard i sl.), i neupotrebljive (zeepk i bratija, "Sweenez Todd" kopije i sl.)

Generalno, britve se dijele po obliku oštrice i po obliku vrha, te po širini oštrice.
Po obliku oštrice kreću se od "full hollow" do "wedge" tj "klinaste".
Širina britve se izražava u inčima i to osminama, pa tako imamo britve od 3/8 do 8/8. Postoje i veće koje su za redovitu upotrebu ali njihovi korisnici nisu "normalni" :D .

Image
Slika: Oblici oštrice - XIV Full hollow - I Wedge

Po obliku vrha mogu biti round tip, french tip, spike, i vrlo rijetko spike sa utorom u sredini tzv. "barbers notch" koji je navodno služio da meštru olakša otvaranje britve.

Image
Slika: DOVO - Round tip

Image
Slika: H. Boker - french tip

Image
Slika: H. Boker King Cutter - Spike tip

Image
Slika: Thiers Issard - Spike tip + Barbers notch

Sada dolaze britve koje NE želite kupiti niti se brijati s njima.

Image
Slika: Ovo je samo preveliko :evil:

Image
Slika: Izgleda lijepo, ali samo to. Prodaje se novo po cijeni od 10-15 $US. Ovo ne želite prisloniti uz svoju kožu!

Image
Slika: ZeePK! Četiri komada za 16 $US i to novo! Ne može se naoštriti i jednako loše brije. Nije ni za slaninu rezat.

Image
Slika: Replika Sweeney Toddovih britvi. Ok je ako je želite držati u vitrini.

Upamtite, kod kupnje britve najbolje je posavjetovati s nekim iskusnijim, po mogućnosti na nekom od foruma gdje je velika vjerovatnost da se netko od članova već susreo s dotičnom britvom.

Cijene britvi su različite.
Nove se kreću od 50-ak eura do nekoliko tisuća eura.
Rabljene možete naći već od 20-30 kn pa do nekoliko stotina eura za staru ali jako očuvanu. Ja sam nedavno kupio prilično dobro očuvanu (skoro nova) britvu Wester&Butz/Solingen za 50 kn na Hreliću (procijenjena starost britve je oko 100 godina).
Ako nemate novaca za novu a kvalitetnu britvu, radije kupite rabljenu kod nekog od poznatih prodavača na nekom od foruma.
Nikada ne kupujte na E-bayu ili drugdje britve koje su nove a koštaju manje od 40-50 eura a naročito ne one od 10-15 $US.

--
Z
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 25 Nov 2008, 22:17

Primjer, na slici (sve round tip): 4/8, 5/8, 6/8
Najčešće i najpraktičnije su 5/8.

Image
Mr.Gentleman
Shaveta

Post by Mr.Gentleman » 26 Nov 2008, 00:54

Možete li mi reći nešto više o britvama koje primaju u sebe klasične žilete (zapravo njihove polovice), kao npr. Dovo Shavette, odnosno sličan Featherov model?
Prvi hrvatski blog o brijanju http://moja-brijacnica.blogspot.com
Frankly, my dear, I don't give a damn
britva
DE

Post by britva » 26 Nov 2008, 07:46

Dovo shavette nisam probao, ali ljudi koji jesu kažu da se vrlo lako iskasapi lice s njom. Ona nije namijenjena brijanju lica, već poravnavanju frizure nakon šišanja i koristi se polovica standardnog žileta.

Image
Slika: Dovo Shavette

Feather je druga priča. Proizvodi ih japanska tvrtka FEATHER Safety Razor Co. Također se koriste ulošci ali su oni od puno debljeg materijala tako da je osjećaj brijanja sličniji klasičnoj britvi. Ne preporuča se početnicima jer je opako oštra i ne dopušta pogreške.

Image
Slika: Feather britva

Image
Slika: Ulošci za Feather
Robert
BIC

Post by Robert » 27 Nov 2008, 23:15

Evo, vidim da nekoga zanimaju i shavette...
Ovako, ja koristim shavettu već dobrih 2 mjeseca i mogu vam reći da prilično dobro služi svojoj svrsi... :D
Istina, žilet treba mijenjati svaka 2 do 3 brijanja, ali nije to tako strašno...
Ja sam u Frippo sanu kupio Cerenin (Solingen) model sa 10 dvostrukih žileta za nekih 140 kn... Inače sami žileti koštaju nekih 40ak kuna 10 komada...
Siguran sam da shavetta nije niti do koljena pravoj britvi, ali je dobra za neku vrstu ulaska u svijet brijanja britvom jer omogućava početniku da uživa u svim čarima brijanja bez dodatnih troškova prilikom kupnje kamenja, remenja i ostalih neophodnih potrepština...
:)
Dakako, do te kupovine će doći s vremenom, jer se čovjek na te stvari doslovce navuče... :!:
Anonymous

Post by Anonymous » 21 May 2009, 14:04

Eh, i ja imam tu "shavettu". Preporučio mi ju je frizer, ali nisam baš oduševljen. U početku nakon brijnja imao sam osjećaj da sam si ogulio kožu s lica. Sada je nešto bolje, no stalno se porežem na samoj bradi...

Mislim, uzeo sam to jer nemam nešto puno brade (još sam jako mlad), a ne da mi se kupovati one skupe aparatiće.

Još muku mučim koju bi pjenu koristio za to. Ova obična i nije nešto...
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 23 May 2009, 13:50

Ja sam se tako porezao sa shavette da i nakon godinu dana imam ožiljak. Sa britvom se nikad nisam porezao a da nakon 2-3 dana više nije bilo nikakvog traga :wink:
King
Naučnik brijač

Post by King » 24 Jan 2010, 12:49

Evo jedan malo bolji prikaz oblika oštrice:
Image
King
Naučnik brijač

Post by King » 24 Jan 2010, 13:08

Ovo gore sam stavio radi toga jer često prodavatelji opisuju britve kao "singing". Naime, Full Hollow ne znači automatski i da je britva "singing", može i ne mora biti, no najčešće nije, Extra Hollow i Bellied Hollow su u 90% i više slučajeva "singing".
Kod Thiers Issard britvi stvari stoje ovako i jedino ako su označene kako je dolje navedeno možete biti sigurni da ćete dobiti "singing" britvu:
1. Full Hollow Ground "Singing"
2. Full Hollow Ground (jednako brušena kao i 1. ali nije "singing")
3. Half Hollow Ground
4. 3/4 hollow Ground

Dovo ima par modela "singing" britvi u ponudi i označava ih sa Extra Hollow Ground "singing" (ne full kao TI već extra), Dovo modeli koji su označeni kao Full Hollow Ground nisu "singing".
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 04 Nov 2010, 12:10

Pitanjce: kada pričate o "singing" britvi, referirate li se na zvuk koji ista proizvodi prilikom stropanja ili prilikom brijanja ili možda obije solucije?
King
Naučnik brijač

Post by King » 04 Nov 2010, 17:53

[quote:8adb5aa339="Adept"]Pitanjce: kada pričate o "singing" britvi, referirate li se na zvuk koji ista proizvodi prilikom stropanja ili prilikom brijanja ili možda obije solucije?[/quote]

Dobro pitanje.
Gore sam već objasnio razliku između full hollow ground i "singing" označavanja pa se neću ponavljati, no ukoliko imate "singing" britvu ne očekujte nekakvu spektakularnu simfoniju prilikom stropanja :lol: jer ukoliko počne pjevanje britve znači da ne stropate kako treba (podižete hrbat od stropa), no očekujte nešto drugačiji zvuk nego li kod full hollow ground. Imam i jednu i drugu verziju i postoji razlika u zvuku prilikom stropanja i prilikom brijanja, no najveća razlika se osjeti ako noktom trznete po oštrici, no to nemojte raditi jer ćete uništiti rezni brid.
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 04 Nov 2010, 19:20

Dakle, to bi, u biti, označavalo pojavu rezonantnog glasanja lista britve koji se ponaša poput nekakve sono-membrane...
Bacio sam oko na net glede onog dijela o neispravnom stropanju britve i snimio objašnjenje na jednom od foruma - vrlo zanimljiva stvar.
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 04 Nov 2010, 20:44

Može se isto jako izbliza puhnuti u nju pa se čuje zvuk vibriranja.
Post Reply

Return to “Britve-ostalo”