Da li kvaliteta opravdava cijenu-britve

Mr.Gentleman
Shaveta

Post by Mr.Gentleman » 15 May 2010, 21:41

Iako nisam još u brijanju britvom, kao vlasnik dva komada, uskačem malo u rapravu...

Kao što vidimo na primjeru kolege Kiga, kupnja britvi ne završava nakon kupnje jedne britve, već to sve prelazi u AD... :-D

Imam jednu britvu koju sam dobio kao PIF na Badger and Bladeu, koja će mi nakon što napokon nabavim strop (nadam se uskoro) služit za vježbu stropanja i brijanja...
Nakon savladavanja osnova, volio bih se počastiti jednom dobrom britvom, ali ne ni Dovo, ni TI, ni Boker.... Već jednom prekrasnom custom britvom Billa Ellisa. Gledao sam njegove britve na B&B-u i zaljubio se u njegov rad. Jedino što mi ne ide nikako na ruku jest da on baš i ne radi puno britvi, tako da je za doć na red kod njega malo "gusto"...

Toliko od mene... :-D
http://www.billysblades.com/album.html
Prvi hrvatski blog o brijanju http://moja-brijacnica.blogspot.com
Frankly, my dear, I don't give a damn
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 16 May 2010, 20:53

Kad smo već toliko u TI britvama, znate li kako stoje vintage TI britve? Koliko se ja sjećam neke rasprave, i nisu bile baš nešto prije 20 i više godina, a u zadnje vrijeme su pojačali kontrolu kvalitete.
Jer na Fr e-bayu ima Le Dandy TI britvi za po 40EUR i to u čisto ok stanju :?

EDIT: Na fr ebayu su Le Grelot britve, ne TI. Moj bed :oops:
nevermind
DE

Post by nevermind » 04 Jul 2010, 22:33

Ja sam jedan od onih koji misli da su se sve stvari prije kvalitetnije izrađivali,a primjer su noževi :-D Također bi radije kupio staru očuvanu britvu nego novu...
King
Naučnik brijač

Post by King » 05 Jul 2010, 08:26

[quote:e907a75abe="nevermind"]Ja sam jedan od onih koji misli da su se sve stvari prije kvalitetnije izrađivali[/quote]

Bilo bi zgodno kad bi argumentirao svoje tvrdnje (no nemoj davati općenite argumente već pokušaj argumentirati na primjeru britvi) zašto misliš da su vintage britve kvalitetnije od novo kovanih britvi.
Da odmah budemo jasni, ne tvrdim ni da jesu ni da nisu, čisto iz razloga jer nisam koristio vintage britve. Istini za volju oštrio sam par starih britvi i nisam uočio neku značajniju razliku prilikom oštrenja između tih britvi i novo kovanih.
Također ne znam koliko nas ovdje uopće može tvrditi da je nešto staro bolje od novoga i obrnuto. Pr: moje sve britve su novo kovane (osim TI Hystoric Flying Tudor Rose britve) pa ne mogu reći da su ni bolje ni lošije od starih britvi. Također koliko mi je poznato napoleon ima sve vintage britve (pa iz tog razloga mislim da ni on ne može argumentirano tvrditi da su one bolje od novih).
Možda si ti taj član koji ima i nove i stare britve i koji na reprezentativnom uzorku možeš argumentirati gore navedenu tvrdnju.
nevermind
DE

Post by nevermind » 05 Jul 2010, 09:07

Ne tvrdim to jer nažalost nemam novih , nego to je jednostavno moje mišljenje i nadam se da nije točno :-D
Praskaton
Naučnik brijač

Post by Praskaton » 05 Jul 2010, 11:09

Ja imam također samo vintage britve, međutim na nekim forumima sam čitao kako su nekadašnje britve kvalitetnije. Ovo je pak prilično besmisleno reći generalizirajući. Danas imamo nove britve koje koštaju 30 eura i one koje koštaju 800 eura, a sličan raspon je postojao i nekada. sasvim je sigurno da je očuvana britva koja je nekada koštala 800 eura kvalitetnija nego nova koja košta 30 eura i obrnuto. Britve nisu previše sofisticirani alati koji su kroz vrijeme značajno evoluirali tako da nema previše smisla razglabati jesu li bolje starije ili nove. Ja imam 4 stare, i sve su različite. Jednu nisam uopće mogao naoštriti, a Kama je tako dobra da se može uspoređivati sa najboljim britvama koje se danas proizvode.
Ima međutim jedan detalj koji bi mogao prevagnuti a stranu starih britvi. Nekada se proizvodilo jako puno britvi, pa se proizvodio i poseban čelik za te britve. Danas se više ne proizvode posebni čelici za britve, već se koriste čelici koji se koriste i u proizvodnji ostalih noževa. E sad, moguće je da su i ti čelici evoluirali i da su možda i kvalitetniji nego negdašnji...
King
Naučnik brijač

Post by King » 05 Jul 2010, 12:53

[quote:09704d076a="Praskaton"]Ima međutim jedan detalj koji bi mogao prevagnuti a stranu starih britvi. Nekada se proizvodilo jako puno britvi, pa se proizvodio i poseban čelik za te britve. Danas se više ne proizvode posebni čelici za britve, već se koriste čelici koji se koriste i u proizvodnji ostalih noževa.[/quote]

Kad sam počinjao baviti se britvama čitao sam negdje (sad bi to bilo besmisleno tražiti jer bih vjerovatno izgubio cijeli dan, a možda i više) kako TI kupuje posebni čelik za izradu britvi (ovo opet govorim općenito i bit same stvari, jer se ne sjećam točnih detalja).
Iako iskreno rečeno svejedno mi je od kojeg čelika će praviti britve (što se mene tiče mogu ih praviti i od aluminija :lol: sve dok se matrijal od kojeg se rade može kvalitetno naoštriti i kvalitetno zadržati tu oštrinu određeno vrijeme.
Kad govorimo o tome da li je staro bolje od novoga općenito možemo kazati da je za ono vrijeme u kojem su se stvari proizvodile to bilo bolje, no u današnje vrijeme sigurno nije bolje.
Pr: nekada su se automobili proizvodili da traju (Audi, VW, BMW, Opel i sl.) na njima je bilo jako malo plastike i možemo komotno reći da su to bili "tenkovi", no danas se automobili proizvode kako bi se kvarili, jer auto industrija ne živi od prodaje automobila, već prvenstveno od prodaje dijelova i servisa tih automobila (malo banaliziram, ali pogađate bit stvari). Ista stvar je bila i s ostalim proizvodima pa tako i s našim britvama. Kao što je Praskaton rekao i onda su postojale britve od 30 eur i od 800 eur i sigurno je britva koja je u to vrijeme koštala 800 eur bolja od bilo koje novo kovane koja košta 30 eur. U današnje vrijeme također imamo britve od nekih 70-ak eura pa do par tisuća eura, a sami proizvođači kažu da su razlike između britve od 150 eur i britve od 800 eur u kvaliteti minimalne. Razliku u cijeni plaćate na "gadgetima" britve (egzotične drške, izrađeni hrbat, eventualno ručno rađene britve i sl., a što se tiče kvalitete brijanja potpuno istu kvalitetu će pružiti britva od 150 i 800 eura).
Ja to mogu potvrditi jer imam britvu koja košta 170 USD i britvu koja košta 500 USD. Prva je Dovo "Prima Klang" za koju mogu reći da sigurno pruža jednako kvalitetno, ako ćak ne i bolje brijanje od druge, TI Limited Edition.
napoleon
Student brijanja

Post by napoleon » 05 Jul 2010, 18:00

Mislim da je tu prvenstveno stvar omjera cijene i kvalitete. Kako je kig rekao, brijem sam se samo vintage britvama i koliko sam dobio dojam po stranim forumima jest da vintage britva, od recimo 50-80$ je po brijanju u rangu današnje britve, znači nove, od 100-120$. Tako da za 50-70% cijene nove dobivamo staru iste kvalitete. Ali opet, i to je samo moje mišljenje.
marn
Naučnik brijač

Re: Da li kvaliteta opravdava cijenu-britve

Post by marn » 01 Jan 2015, 18:07

Evo malo sam proučavao cijene britvi nekad i sad.. Sigurno ste vidjeli britve iz Amerike s cijenama na kutiji 1.5$ ili 3$, pa me zanimalo koliko bi to bilo danas. Nije baš jednostavna konverzija, jer se može računati preko inflacije dolara, cijene rada, kupovne moći... Uglavnom neka srednja vrijednost bi bila 1900. 1$ je otprilike vrijedio kao 10$ 1950., tj. kao 50$ danas. Dakle britve su prije cca 100 godina koštale otprilike jednako kao danas.. 75-150$ za neku oke britvu.
Malo me intrigiralo i japansko tržište britvi, pa sam naletio i na neke njihove cijene. Oko 1960. cijene su bile (citiram jednog člana sa stranog foruma, koji navodno ima pouzdan izvor):
The most expensive handmade Japanese razor in 1965.Kamijo!!!!
According to my seller words, Normal Japanese western straight sold at 1700yen,Iwasaki Tamahagane is 3500yen.
But Kamijo price is 17000 yen at that time!!!!! (Iwasaki kamisori tamahagane is 600yen TT).
1965. 1$ bio je ekvivalentan oko 360 yena, što treba pomnožiti s otpr. 8 da se dobiju cijene danas.. Ima i nekih drugih parametara, ali u grubo su cijene bile: normalna western japanka 50$, Iwasaki tamahagane western 100$, a Kamijo 450$. Cijena Iwasaki kamisorija neću ni komentirati jer mislim da je nerealno niska i tu se sigurno radi o nekoj grešci (?!). Malo mi se te cijene čine nerealne, ali moda čini svoje, naime tada su bile Henckels Friodur britve na vrhuncu popularnosti- negdje sam isto pročitao da je Kamijo britve koštala "čak i više od Henckels britve" koja je valjda bila pojam..
Inače danas su jako tražene western japanske britve koje su ručno kovane, grindane i polirane, a to su (navodno) Iwasaki, Kamijo i Tanifuji.. Kamijo i Tanifuji su finiširali Iwasaki western britve u početku i bla bla, ali to je neka druga priča..

I za kraj jedna Kamijo britva (od Maxa s JNS-a):
Image
marn
Naučnik brijač

Re: Da li kvaliteta opravdava cijenu-britve

Post by marn » 01 Jan 2015, 23:17

Sa aframestokyo stranice (g. Takeshi Aoki) o Iwasaki western tamahagane:

It was sold 3500yen 30 to 40 years ago. It is converted like $700 for now. Pure carbon straight razor was 1700yen. At the same time, Tamahagane Japanese razor was 600yen, so Tamahagane straight razor was almost 6 times more expensive than Tamahagane Japanese razor. The pure carbon steel straight razor was almost 3 times more expensive than Tamahagane Japanese razor. It is for professional barbers, so it was made as professional equipment. I guess it was a very expensive razor for even professional barbers tool at that time.

Opet iste cifre, jedino ova konverzija u dolare ne odgovara bilo cemu sto sam nasao na netu..
Post Reply

Return to “Britve-ostalo”