Čelici

Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 17 Jan 2011, 17:43

Hvala na trudu - e, jbg - sad kad pred raju istrčim sa "lijevovima na bazi željeza" za legure bogatije ugljikom od 2, 14% ima da me pojedu :lol: !
Pozdravi profesoricu 8)
Pitanjce - zašto se na svakoj internet stranici i/ili materijalu (poput onog koji sam linkao za ZDP189) o njemu govori kao o "steel", a ne o "iron"?

P.S. Molim te, nebilo ti teško - navedi mi generalije tog udžbenika - autor/i, godina izdanja, ISBN - to mi je bito... Hvala unaprijed ;) !
marin_v
Shaveta

Post by marin_v » 17 Jan 2011, 21:22

Za ZDP189 stoji "steel" vjerovatno iz razloga što spada u vrstu čeličnih lijevova,koji mogu imati veći sadržaj ugljika nego obični čelik. Moja procjena je da je ZDP189 legirani čelični lijev.

Generalije udžbenika:

"Tehnički materijali 2" ,Dušan Hrgović
izdavač : Školska knjiga Zagreb,1995. godine, V. izdanje
ISBN : 953-0-20903-7

Ako želite,pošaljite mi na PM e-mail adresu i poslat ću vam jedan jako zanimljiv mašinski priručnik u PDF formatu sa mnogo sadržaja o čelicima (obrađeni po JUS standardu,koji je Hrvatska preuzela).
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 17 Jan 2011, 22:25

Puno hvala - ovo za knjigu je bitan i zanimljiv podatak.
Stigao je i PM ;)
nevermind
DE

Post by nevermind » 18 Jan 2011, 10:07

Mogu vam i ja poslati PM s mailom ? :lol:
marin_v
Shaveta

Post by marin_v » 18 Jan 2011, 11:45

Može,naravno,tko god želi knjigu poslat ću mu je ;)
King
Naučnik brijač

Post by King » 30 Jan 2011, 00:20

U nastavku donosim par informacija koje će zvučati pomalo nevjerovatno no vjerovatno su neki od Vas imali te informacije pa neće ostati toliko šokirani kao što sam ja ostao.
Naime, da li vam je poznat podatak koliko danas u Solingenu ima proizvođača tj. kovača tzv. "blank blades"?
Šokantan podatak je da postoji samo JEDAN i to Herkenrath (http://www.hugo-herkenrath.de/produkte.html) koji isporučuje oštrice svim komercijalnim proizvođačima britvi koji su još operabilni u regiji Solingen (Dovo, Revisor, Wacker...). I što je tu šokantno? Šokantno je to što sam barem ja cijelo vrijeme mislio da svi ti proizvođači rade britvu od A-Ž kad ono ispada da ne rade već u biti samo dorađuju.
Naravno Herkenrath izrađuje oštrice po specifikaciji naručitelja, a u slučaju Dovo radi se o slijedećim vrstama čelika: SS, "silversteel", swedish steel (sandvik) i HCS (high carbon steel).
U slučaju Revisor pronašao sam nešto konkretnije podatke koji kažu da se radi o čeliku 1.2210 (115CrV3) sa slijedećim sastavom (
1,16%C, 0,25%Si, 0,29%Mn, 0,014%P, 0,004%S, 0,65%Cr, 0,087%V) te kaljen na 59-64 HRC.
marin_v
Shaveta

Post by marin_v » 30 Jan 2011, 01:24

115CrV3 - legirani alatni čelik za rad u hladnom stanju :)
Jako široke upotrebe pri izradi raznih alata,a ako ga u Solingenu koriste za britve,onda valja i za britve 100% :) .
A ovo da je samo jedan kovač mi je nevjerovatan podatak,mislio sam da svaka kompanija ima svoju kovačnicu. Inače,na fakultetu smo Solingen spominjali kao sinonim za čelike,pa mi je to prosto nevjerovatno.
marin_v
Shaveta

Post by marin_v » 30 Jan 2011, 01:27

A možda baš zbog toga i jesu sinonim za čelike. Zna se 'ko šta radi. :)
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 30 Jan 2011, 14:39

[quote:0142b677f6="King"]I što je tu šokantno? Šokantno je to što sam barem ja cijelo vrijeme mislio da svi ti proizvođači rade britvu od A-Ž kad ono ispada da ne rade već u biti samo dorađuju.[/quote]
Common practice... Nisam ja ništa puno pametan, ali to je vrlo uvriježena stvar - VRLO...

[quote:0142b677f6="marin_v"]A možda baš zbog toga i jesu sinonim za čelike. Zna se 'ko šta radi. :)[/quote]
Upravo tako - tamo svi zarađuju za egzistenciju. Svatko po svome... Maniago, Japan i tamahagane, Švedska i Sandvik, Solingen... - princip je isti...
marin_v
Shaveta

Post by marin_v » 30 Jan 2011, 16:07

...sve su ostalo nijanse :)
Adept
Steven Hawking brijanja

Post by Adept » 30 Jan 2011, 16:14

;)
King
Naučnik brijač

Post by King » 30 Jan 2011, 17:15

Da, slažem se u potpunosti s vama dvojicom i vašim navodima, ali da me je netko pitao pitanje za 1 000 000 kn u vezi ovoga gore ne bi ih osvojio :lol: i zato me stvar malo šokirala.
Jednostavno nikada nisam razmišljao na način da Dovo ili Revisor ne izrađuju britvu od početka do kraja već kupuju gotove (iskovane) oštrice, a potom ih samo dorađuju, a u cijeloj priči ostaje velika nepoznanica što je i s ostalim proizvođačima. Ovo je ono što sam uspio saznati konkretno za Solingen proizvode, ali nakon ovoga pretpostavljam da i drugi proizvođači imaju treću stranu koja za njih radi "sirove" oštrice.
U cijeloj priči mi jedino nije jasno da li i otvrdnjivanje radi treća strana :roll:
Na kraju svega ostaje pitanje čemu onda glorifikacija Dovo, TI i ostalih "proizvođača" kad su oni u biti samo "prerađivači". Naime, u ovom slučaju ne vidim nikakvu razliku između Dovo proizvodnje i recimo npr. pokušaja da se "vintage" britve s pomoću adekvatnih strojeva i znanja "regrindaju" i prodaju kao posve novi proizvod.
Znanje + strojevi + štancanje novog loga + "fensi-šmensi" drše i voila, evo jako dobre britve.
No, ukoliko vam ovo gore zvuči "budalasto" nemojte se šokirati činjenicom da je nekolicina custom made proizvođača u jednom periodu svog poslovanja radila upravo gore navedeno.
nevermind
DE

Post by nevermind » 30 Jan 2011, 17:51

Izgleda da je samo brend bitan, a ne sam proizvod kao kod puno stvari -.-
Yakuza
DE

Post by Yakuza » 30 Jan 2011, 17:56

Dobro, ali nemojte zanemarivati činjenicu da ti "blankovi" nisu jednaki za sve proizvođače, nego ih svaki daje raditi po svojim specifikacijama (tip čelika, tvrdoća, itd...) , tu isto postoje razlike u cijeni i kvaliteti.
King
Naučnik brijač

Post by King » 30 Jan 2011, 18:14

@ Yakuza

Slažem se djelomično s tobom.
Naime tehnologija čelika je tehnologija čelika i ista je za sve proizvođače. Zna se točno što je npr. ATS34 čelik i po mom skromnom mišljenju ATS34 za proizvodnju Dovo britvi je u potpunosti isti kao i ATS34 za proizvodnju TI britvi (naravno ni jedni ni drugi nemaju u ponudi britve od ATS34, ali njega sam uzeo za primjer jer mi je prvi pao na pamet).
Razlike se pojavljuju tek kad "sirova" oštrica dođe u njihovu tvornicu i prođe obradu (brušenje tj. "grind", izrada drški, poliranje, jetkanje tj. "etching" oštrice i dr.). No, također po mome mišljenju svi ti procesi su puno jednostavniji od samog procesa "kovanja" i otvrdnjivanja britve.
Eto, igrom slučaja imao sam priliku pogledati M. Livi DVD na kojem je prezentirana proizvodnja britve od samog početka tj. od početnog komada čelika pa do samog čina brijanja i ono što sam vidio upućuje na to da je u cijeloj priči kovanje i otvrdnjivanje najkompliciraniji dio izrade same oštrice.
Post Reply

Return to “Britve-ostalo”